Şimdi Ara

Ryzen Master Rehberi: 3700X ile en uygun PBO ayarları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
133
Cevap
10
Favori
8.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, Ryzen Master ile PBO kullanabilmek ustalık istiyor. Yakın zamanda bir performans kıyaslaması gördüm. Bunu siz de anakartınızın internet sayfasında yazan özelliklerindeki PBO değerlerinden orantılayıp sınır değerlerini değiştirebilirsiniz. Belirli bir ince ayar oluşturarak işlemcinizin performansını istediğiniz yönde değiştirebiliyorsunuz. Bunun için şu soruyu yanıtlayarak başlayabilirsiniz;
    İşlemcinizle TDP artışına mı, yoksa TDP tasarrufu yoluna mı ilk olarak gitmek istiyorsunuz?
    TDP'si 90 watt olan 3700X gibi bir işlemcide eğer EDC değerini düşürürseniz hakikaten ilk anda performansınız artıyor bile. Bunun için anakartınızın sınır EDC değerini orantılayarak 80A değerini bulmakta yarar görürsünüz.
    TDP arttırıp hız aşırtmak istiyorsanız da, ilk olarak standart ayarlarınıza PBO ayarlarınızı getirdikten sonra PPT ayarınızı yükseltebilirsiniz. İşlemcinizin genel ayarları, 88 watt PPT 90A EDC ayarına göre planlı olduğu için PBO ayarınızı ayarlarken anakart eşik değerlerinizden Windows Ryzen Master üzerinde ulaşabilirsiniz.
    Size tavsiyem ilk aşamada çok güçlü anakartlar için %2'yi geçmeyen ayarlamalar denemeniz. Diğer Ryzen işlemcilerini de kendi TDP değerlerinden orantılayarak bu ayarlarla kullanabilirsiniz.
    [Kaynak]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 2 Ocak 2020; 0:28:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar, konunun anafikri PBO seçeneklerin doğru sıralamada kullanılması vesilesiyle doğru otomatik hızaşırtma ayarlarıyla işlemcilerinizi kullanabilmeniz. Ayarlar sizin bildiğiniz gibi şunlar;

• PPT: bu anakartın 12V değerine bağımlı seçeneği,
    • EDC: bu işlemcinin çektiği 'A' akımın amper cinsinden değeri,
    • TDC: bu anakartın çektiği 'A' akımın amper cinsinden değeri.

Arkadaşlar, Ryzen'e has bu değerler size anakartınızın kalitesinden bağımsız bir şekilde işlemcinizi sabit değerlerle kullanmanıza fırsat veriyor. Sabit değerler derken akım voltajının düşmesinden korunma ve sabit ısı-performans seviyelerinde kullanabilmek kastıyla konuşuyorum.
    Bildiğiniz gibi EDC akım kullanımı arttıkça PPT 12V bağımlı anakart güç potansiyelinde bir düşme oluyor. Yüksek performanslı işlemcilerde voltajı sabit tutabilmek için bir donanımsal, bir de yazılımsal iki seçeneğimiz mevcut;

• Anakart faz sayısı ve pwm çalışma hızındaki artış ile boşalan vrmlerin daha çabuk dolumu,
    • LLC - Loadline Calibration: akım yük çizgi eğrisi ayarlaması ile artan akıma göre önceden fazla voltaj yüklemesiyle işlemcinin akım arzıyla anakart voltajındaki seyirmenin önü alınabilir.

Bu noktada bizim sabit anakart ayarlarının dışında bir de anakart kalitemize göre değişken ayarlama imkânımız Ryzen Master ile olmuş oluyor. Bunun anahtarı PPT, EDC ve TDC arasındaki doğru dengeyi bulabilmemiz. Bunu yapabilmek için anakartımızın PBO değerlerine bakarak yola çıkıyoruz. Örnek anakartlarımızı GamersNexus'tan alalım da mukayeseye açık örnek sunalım;
    Gördüğümüz gibi PBO ayarlarını kendi haline bıraktığımız takdirde çok geniş ayar sınırlarıyla kullanıma yol açtığı için hiçbir TDP denetimi sunmuyor. Biz, bunun daha iyisini kullanıcı ayarlarıyla programlamayı hedefliyoruz. Yapacağımız şey şu,

• EDC < PPT.

Arkadaşlar, zaten Ryzen'lerdeki FIT denetimi denen 'sıcaklıkla tetikli voltaj düşürme ayarı' sizin işlemci sıcaklık sınırının üzerinde hızaşırtmanıza izin vermeyecektir. FIT sınırı çabuk şekilde ulaşıldığında sizin PBO ayarlarınızın hiçbir değeri kalmayacağından, daha makul PBO ayarlarıyla bu FIT eşiğine yarış hâlini ötelememiz gerekiyor - olabildiğinca düşük PBO ayarlarıyla.
    PBO dengesinin işlemci TDP'sine orantılı seçilmesiyle, FIT sınırlamasına takılmıyoruz. Bunun yanında, EDC değerini PPT değerinden düşük seçmekle de akım yük çizgisine olası aşırı yüklenmelerin önüne geçiyorsunuz; bu sayede anakart voltaj rejiminiz sabit kaliteli DC seyrinden geri kalmıyor.
    İşlemci TDP değerlerinize göre standart olması gereken PBO değerlerini kendiniz giriyorsunuz. Bunlar;

• 65 watt TDP değerine göre: PPT 88W, TDC 60A, ve EDC 90A,
    • 105 watt TDP değerine göre: PPT 142W, TDC 95A ve EDC 140A.

Bu ayarlar dediğimiz gibi standart ayarlar. Bizim ayarlarımız ise anakart akım yük eğrisini seyirmekten alıkoyan, çoğul çekirdekte hız kısan ancak voltaj kararlılığını arttıran, TDP artışını frenleyerek FIT Tj-Max sıcaklık değerindeki hızaşırtmanın sert düşüşünden bizi kollayan değerler. PBO özel ayarlarımız,

• PPT: 88 watt,
    • EDC: 90 amper,
    • TDC~EDC: arkadaşlar EDC, ani akım arzını, ne kadar düşürürsek "yüksek sıcaklık sınırındaki akım arzını" o kadar yükseltme imkanımız doğacaktır. Doğal olarak EDC-TDC eşitliğinin olması daimi yüksek akım sınırında işlemcinizi kullanmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla EDC'yi düşürdükçe TDC'yi EDC kadar arttırma imkânımız olacaktır.

İşlemcinizin soğutucusu ne kadar ısınmaya dirençli ise TDC seviyenizi yükseltebilirsiniz. Ancak, yapacağımız ayarları harfiyen izlerseniz; Precision Boost 2 sınırları dahilinden çıkmayacağımız için TDC değerini sınırsız PBO ayarında bırakmanızı öneririz.
    Hız düşürmeniz LLC gibi işlemciyi ısıtan ayarlara gerek bırakmayacağından, düşen EDC sınırlamasıyla özelleşmiş PBO ayarlarını kullanmanızın daha düşük sıcaklıklardaki performansınızı görerek sonraki seferlerde gerekli yükseltmelerle işlemcinizin performansını güncellemenize fırsat verecektir. Bu nedenle ilk aşamada;

• EDC düşürerek: 90A seviyesinde işlemcinizi denedikten sonra 80/70/60/50A seviyelerini denemenizi öneririm.
    • Yukarıdaki iki anakarttan MSI için (PBO-EDC:630A) %14-12-11-9-8.
    • Gigabyte içinse (PBO-EDC:600A) %15-13-11-10-8.

Bundan sonraki aşamadaysa 90 watt TDP'si ile işlemcinizin soğutucusunun sorunsuz başa çıkabildiğinden emin olduktan sonra yapma önerim;

• PPT düşürerek: 88 watt seviyesinde işlemcinizi denedikten sonra 80/70/60/50w seviyelerini denemenizi öneririm.
    • Yukarıdaki iki anakarttan MSI için (PBO-PPT:1000w) %9-8-7-6-5.
    • Gigabyte içinse (PBO-PPT:1200w) %7-6-5-4.

Buradaki programlanan değerler 65w TDP'ye göre uyarlanmış bir 3700X(65w TDP) örneğinden yola çıkılarak bulunmuştur. Tüm bunlardan çıkan ilk sonuç, 3800X gibi 95 watt veyahut 3900X gibi 105, ya da 3950X gibi 125 watt işlemcilere de uyarlanırken tek yapılması gereken TDP değerine PPT ve EDC değerlerini çekmenin ardından, ilk önce EDC değerini düşürmenin ısınmayı normalleştirmesiyle herhangi bir performans artışının olup olmadığına bakıldıktan sonra biraz daha hız aşırtılacaksa PPT değerini yükseltmekle başlanabileceği sonucu çıkıyor.
  • Arkadaşlar, konunun anafikri PBO seçeneklerin doğru sıralamada kullanılması vesilesiyle doğru otomatik hızaşırtma ayarlarıyla işlemcilerinizi kullanabilmeniz. Ayarlar sizin bildiğiniz gibi şunlar;

• PPT: bu anakartın 12V değerine bağımlı seçeneği,
    • EDC: bu işlemcinin çektiği 'A' akımın amper cinsinden değeri,
    • TDC: bu anakartın çektiği 'A' akımın amper cinsinden değeri.

Arkadaşlar, Ryzen'e has bu değerler size anakartınızın kalitesinden bağımsız bir şekilde işlemcinizi sabit değerlerle kullanmanıza fırsat veriyor. Sabit değerler derken akım voltajının düşmesinden korunma ve sabit ısı-performans seviyelerinde kullanabilmek kastıyla konuşuyorum.
    Bildiğiniz gibi EDC akım kullanımı arttıkça PPT 12V bağımlı anakart güç potansiyelinde bir düşme oluyor. Yüksek performanslı işlemcilerde voltajı sabit tutabilmek için bir donanımsal, bir de yazılımsal iki seçeneğimiz mevcut;

• Anakart faz sayısı ve pwm çalışma hızındaki artış ile boşalan vrmlerin daha çabuk dolumu,
    • LLC - Loadline Calibration: akım yük çizgi eğrisi ayarlaması ile artan akıma göre önceden fazla voltaj yüklemesiyle işlemcinin akım arzıyla anakart voltajındaki seyirmenin önü alınabilir.

Bu noktada bizim sabit anakart ayarlarının dışında bir de anakart kalitemize göre değişken ayarlama imkânımız Ryzen Master ile olmuş oluyor. Bunun anahtarı PPT, EDC ve TDC arasındaki doğru dengeyi bulabilmemiz. Bunu yapabilmek için anakartımızın PBO değerlerine bakarak yola çıkıyoruz. Örnek anakartlarımızı GamersNexus'tan alalım da mukayeseye açık örnek sunalım;
    quote:

On the Gigabyte X570 Master with the 3900X, PBO limits were as follows: PPT 1200W, TDC 540A, and EDC 600A. On the MSI Godlike, the limits were: 1000W, 490A, and 630A. 

Gördüğümüz gibi PBO ayarlarını kendi haline bıraktığımız takdirde çok geniş ayar sınırlarıyla kullanıma yol açtığı için hiçbir TDP denetimi sunmuyor. Biz, bunun daha iyisini kullanıcı ayarlarıyla programlamayı hedefliyoruz. Yapacağımız şey şu,

• EDC < PPT.

Arkadaşlar, zaten Ryzen'lerdeki FIT denetimi denen 'sıcaklıkla tetikli voltaj düşürme ayarı' sizin işlemci sıcaklık sınırının üzerinde hızaşırtmanıza izin vermeyecektir. FIT sınırı çabuk şekilde ulaşıldığında sizin PBO ayarlarınızın hiçbir değeri kalmayacağından, daha makul PBO ayarlarıyla bu FIT eşiğine yarış hâlini ötelememiz gerekiyor - olabildiğinca düşük PBO ayarlarıyla.
    PBO dengesinin işlemci TDP'sine orantılı seçilmesiyle, FIT sınırlamasına takılmıyoruz. Bunun yanında, EDC değerini PPT değerinden düşük seçmekle de akım yük çizgisine olası aşırı yüklenmelerin önüne geçiyorsunuz; bu sayede anakart voltaj rejiminiz sabit kaliteli DC seyrinden geri kalmıyor.
    İşlemci TDP değerlerinize göre standart olması gereken PBO değerlerini kendiniz giriyorsunuz. Bunlar;

• 65 watt TDP değerine göre: PPT 88W, TDC 60A, ve EDC 90A,
    • 105 watt TDP değerine göre: PPT 142W, TDC 95A ve EDC 140A.

Bu ayarlar dediğimiz gibi standart ayarlar. Bizim ayarlarımız ise anakart akım yük eğrisini seyirmekten alıkoyan, çoğul çekirdekte hız kısan ancak voltaj kararlılığını arttıran, TDP artışını frenleyerek FIT Tj-Max sıcaklık değerindeki hızaşırtmanın sert düşüşünden bizi kollayan değerler. PBO özel ayarlarımız,

• PPT: 88 watt,
    • EDC: 90 amper,
    • TDC~EDC: arkadaşlar EDC, ani akım arzını, ne kadar düşürürsek "yüksek sıcaklık sınırındaki akım arzını" o kadar yükseltme imkanımız doğacaktır. Doğal olarak EDC-TDC eşitliğinin olması daimi yüksek akım sınırında işlemcinizi kullanmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla EDC'yi düşürdükçe TDC'yi EDC kadar arttırma imkânımız olacaktır.

İşlemcinizin soğutucusu ne kadar ısınmaya dirençli ise TDC seviyenizi yükseltebilirsiniz. Ancak, yapacağımız ayarları harfiyen izlerseniz; Precision Boost 2 sınırları dahilinden çıkmayacağımız için TDC değerini sınırsız PBO ayarında bırakmanızı öneririz.
    Hız düşürmeniz LLC gibi işlemciyi ısıtan ayarlara gerek bırakmayacağından, düşen EDC sınırlamasıyla özelleşmiş PBO ayarlarını kullanmanızın daha düşük sıcaklıklardaki performansınızı görerek sonraki seferlerde gerekli yükseltmelerle işlemcinizin performansını güncellemenize fırsat verecektir. Bu nedenle ilk aşamada;

• EDC düşürerek: 90A seviyesinde işlemcinizi denedikten sonra 80/70/60/50A seviyelerini denemenizi öneririm.
    • Yukarıdaki iki anakarttan MSI için (PBO-EDC:630A) %14-12-11-9-8.
    • Gigabyte içinse (PBO-EDC:600A) %15-13-11-10-8.

Bundan sonraki aşamadaysa 90 watt TDP'si ile işlemcinizin soğutucusunun sorunsuz başa çıkabildiğinden emin olduktan sonra yapma önerim;

• PPT düşürerek: 88 watt seviyesinde işlemcinizi denedikten sonra 80/70/60/50w seviyelerini denemenizi öneririm.
    • Yukarıdaki iki anakarttan MSI için (PBO-PPT:1000w) %9-8-7-6-5.
    • Gigabyte içinse (PBO-PPT:1200w) %7-6-5-4.

Buradaki programlanan değerler 65w TDP'ye göre uyarlanmış bir 3700X(65w TDP) örneğinden yola çıkılarak bulunmuştur. Tüm bunlardan çıkan ilk sonuç, 3800X gibi 95 watt veyahut 3900X gibi 105, ya da 3950X gibi 125 watt işlemcilere de uyarlanırken tek yapılması gereken TDP değerine PPT ve EDC değerlerini çekmenin ardından, ilk önce EDC değerini düşürmenin ısınmayı normalleştirmesiyle herhangi bir performans artışının olup olmadığına bakıldıktan sonra biraz daha hız aşırtılacaksa PPT değerini yükseltmekle başlanabileceği sonucu çıkıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    hocam elinize saglik baya bi anlatmissiniz, burdaki olay master uzerinde manuel oc secip edc ptt vs ayarlarini girip kendi kendine daha az isinip daha ust frekanslara mi cikmak uluyor yoksa sadece isi icinmi biraz karisik oldu benim icin

• deep14100 kullanıcısına yanıt
    Konu inanılmaz karışık. Güç, ani yükselişlerden uzak kalırsa TDP yükselmez, bu da anakartınızla daha uzun süreler aynı ısı seviyesinde kullanmanızı sağlıyor. Anakartın bu konudaki arz zayıflığı ile işlemcinin talep fazlalığını aynı kefede düşünebilirsiniz: çekecek ki, eksilecek. İşte bu eksilme voltaj ripple mevzusuna neden oluyor. Yüksek değerlerde anakart DC akım sabiti kararsızlaşıyor. Bunun önüne geçmek için ya sınırlama yapacaksınız, ya arttırım yapacaksınız. Arttırım LLC yoluyla oluyor, anakart işlemci bios sayfasından buluyorsunuz. Bu, sıcaklıkları arttıran bir yöntem. Demiş olduğum Tj Max değeriyle eşik farkını azaltıyor, eğer az ısı farkıyla çok iş yaptırmak istiyorsanız aradığınız çare, bu değil. LLC'den başka voltajı da yükseltebilirsiniz, anakartınızı daha güçlü fazlarla donanmış da seçebilirsiniz, pwm hızını(faz hızı) yüksek de çalıştırabilirsiniz. Bunların hepsi de performansı arttırmasına arttırıyor ama ısı seviyesini aynı seviyede tutmadığından yarış eşiğini düşürerek sizi yavaşlatacağı sıcaklığa yakınlaştırdığından yüksek performans çizgisini erken sonlandırıyor.
    Size gereken ayarlar, ısı çıkışının artmasından çok öncesinde devreye giren PBO seçeneklerini kullanıyor olmanız. Niye EDC seçiyorsunuz, çünkü en değişken değerimiz bu. PPT bile amper seviyesine göre şekil alıyor; çünkü amper arzı arttıkça voltaj seyreliyor ve PPT'yi daha güvensiz bir sınırlama yapıyor işlemcimizi tek ölçekteki TDP değeriyle kullanmak istiyorsak. Hâli hazırda tüm bu değerler başına buyruk davranıyorken, doğru sırada her biri bir diğerinin üstüne kenetlenen üstüste sıcaklık koruma kalkanları olarak vazife göstermek amacıyla tasarlanmışlar esasında.

• Bir kullanıcı bu EDC:80, PPT:88w ayarında en doğru performansa ulaşabilmiş. Cinebench R15 değeri 2135 seviyesine çıkmış. Bu, EDC:90, PPT:88w başlangıç değerinden sadece‰5 fark içeriyor. Ancak, işlemcinin meyilini siz denemeden göremiyorsunuz. Bu işlemci bakmış ki, 80/88 değeri 90/88 değerinden güçlü, kaldı ki; tasarrufta kullanmak istediğiniz takdirde bile EDC kısmak, daha yüksek performans çizgisiyle PPT'den daha iyi bir TDP güç düşüm eğrisi sunuyor.
    Hız arttırılacağı zaman hangi değerin TDP değeri - 65 watt sabiti değeriyle - beraber performansa daha çok olumlu tesiri olacağını da, kendi tahminimle, PPT arttırmak olacağını ileri sürüyorum çünkü, işlemcinin kullanılan çekirdek sayısındaki artış çalışılan ortak turbo hızını düşüreceğinden bu doğal olarak arz edilecek EDC amper değerini düşürüp PPT toplam yüküne bağlı seyretmesine olanak sağlayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 4 Ocak 2020; 1:44:29 >

• İşlemci mi aldık çok bilinmeyenli denklem mi belli değil. 3600 kullanıyorum ama şu yeni 10.nesil inteller de 6/12 ler 200-250$ dan çıksın gerçekten AMD nin pek yüzüne bakan olmayacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

İşlemci mi aldık çok bilinmeyenli denklem mi belli değil. 3600 kullanıyorum ama şu yeni 10.nesil inteller de 6/12 ler 200-250$ dan çıksın gerçekten AMD nin pek yüzüne bakan olmayacak.
    hocam islemcini satin al tak kullan oyununu oyna vs. yukarda anlatilanlar oc isi ile ugrasanlar icin zaten, o tip islerle ugrasanlar anakartin bileseninden remin cinsine kadar her seyiyle ugrasan insanlar bunda garipsencek bir dueum yok tamamen hobi
  • deep14100 kullanıcısına yanıt
    Eskiden işlemcilere lehim mod, kurşun kalem mod yapar, anakart cpu beslemelerine potansiyometre takardık nereden nereye şimdi her şey biostan bir kaç menüye gir tıkla olay kapansın şekline dönüşmüş. Eskiden oc'ye korkuluk gözüyle bakan üreticiler bugün pazarlama kozu olarak sunuyor.
  • Bu kadar karışık mı bu iş ya. Ben hiç birşey anlamadım. Gözüm korkuyor AMD almaya böyle konuları görünce
  • Alex5 kullanıcısına yanıt
    Hic korkma aldim taktim kullaniyorum stock halde.
    Hevesden bir iki deneme yaptim ugrasacak vaktim olmadigimdan stok kullaniyorum. 3600 ben kullaniyorum 3700x arkadasimda mevcut.
  • AzuLA kullanıcısına yanıt
    1600 alacağım 99.9% ama böyle karışık konular gördükçe aklım karışmıyor değil hocam. İntelde böyle konular hiç açılmıyor. Tüm konular AMD işlemcileri nasıl ayarlanır performans için sıcaklık için neler neler yapılmalı vs. Korkutucu resmen Şu konudan mesela hiç bir şey anlamadım
    Aşağıda yazacaklarımı kimseye şahsi olarak yazmıyorum, konu ile alakası yok sadece AMD işlemci almak isteyip gözü korkan birine tavsiye niteliğinde..

Aslında olay biraz karmaşık, karmaşık yapan aldığımız malı limitlerine kadar kullanmak istiyoruz, araba alıp chip yazdırıyoruz, cep telefonu alıp root ediyiruz, bilmem kaç MHz işlemci yada ekran kartı alip bilmem kaç MHz yapıyoruz, aldığımız elektronik ürünleri fabrika yazılımı hariç kullanıyoruz, bazen yapmak gerekiyor orası ayrı ama benchmark testinde 3 puan fazla almak icin günlerce saatler harcayan kişiler var ki yıllar önce ben de öyleydim,

1600 almak istiyorsan al tak kullan hocam, stok ne ise öyle devam et, default neyse öyle kullan sıkıntı yaşamazsınız, olaki yaşadın o zaman çözüm yolu ararsın, underclock, undervolt, sabit voltaj vb.

Pc alıyoruz ilk CPU-Z tarzı program yükleyip voltaj izlemek, aa 1.4 çekiyor deyip başlıyoruz kurcalamaya sonra işin içinden çıkamıyoruz, rivatuner vb yükleyip aa neden 2 FPS az aldım deyip kıllanıyoruz, başkası aynı işlemci ile 3500 puan almış ben neden 3400 aldım deyip hayıflanıyoruz, her yeni yazılım çıkınca sanki donanım yüzde 50 güçlenecek gibi yeni yazılım driver yüklüyoruz, biraz karmaşık olan sorunumuz bu bizim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

1xxx serisi icin bilgim yok 3xxx serisi icin alip takar kullanirsin diger konusanlara kulak asma firmanin normal dedigi degerin yanlis oldugunu muhendislerin hataligi oldugunu soyleyen tipler yuzunden var bu konular kendi adima aldim taktim kullaniyorum sorunda yasamiyorum gayet memnunum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alex5

Bu kadar karışık mı bu iş ya. Ben hiç birşey anlamadım. Gözüm korkuyor AMD almaya böyle konuları görünce
    ya bakma sen millete her kes oc profösörü oldu bunca yıldır bu forumdayım bu kadar oc konusu görmedim eskiden kafada beyin hücrelerim gençken oc ye merak sarıp aramıştım bir tane düzgün anlaşılır konu yoktu gerçi şimdi de yok ya neyse sen alacaksan al otoda bırak devam et takılma oc ye falan iyice suyunu çıkardılar çünkü2 yıldır imzamdaki sistem ram hariç autoda her işimi görüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 6 Ocak 2020; 16:39:26 >

• LLC açıp işlemciye çöl rüzgarları estireceğinize dağılım grafiğini tutturuyorsunuz. Nasıl LLC'de ayar dağılımı akım ile aynı çizgide tutmak, sıçrama yaptırmamaksa, EDC ile de tam tersi alçak eksenden doğru çizgiye performansı yakınlaştırmayı deniyorsunuz.

Tıpkı şu resimdeki gibi eksene paralel(voltaj gözüken yukarı eksenin yerine sıcaklık olacak şekilde) seçeneği bulmaya çalışıyorsunuz. Ne kadar aşağıda ise, sıcaklıkla gelen kararsızlık artışına o kadar az yakalanıyorsunuz. AMD işlemcilerde hızaşırtma kapasitesini tdp tüketiminden ölçmeniz lazım, çünkü çok hızlı ısınırsa zaten FIT gücünü sınırlıyor. Daha TDC sıcaklık sınırına erişmeden, erişeceği varsayılıyor sıcaklık eğrisinden. O yüzden, özellikle kendi eski işlemcime dayanarak söylüyorum, 1.325v üzerinde kullanmayı aklınızdan çıkarın, işlemcinin tüm turbo özellikleri kapalıyken gelen standart voltajının üzerinde çalıştırabilirseniz öpüp başınızın üstüne koyun. TDP'si en açık değer, FIT'ın izin vereceği muhtemel en iyi değerdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 6 Ocak 2020; 22:44:47 >

• BoşnakAğa kullanıcısına yanıt
    Ben Intel'i de ayrı kefeye koymuyorum, ki? AVX-512 çalıştırmak için saat hızını düşürüyor.
    Benim burada savunduğum şey de aynı: amper kullanımı artınca voltaj düşerken, ilk anda işlemci saat çarpanını da peşisıra düşürebilir. Önemli olan kullanılan hızın, güç tüketime uydurulmasıdır. Akım, güçle ikinci dereceden ilişkilidir. Saat hızı ise doğrudan. Akımın sınırlandığı yerde ikinci dereceden güç arttırmak verimli değil. TDP sınırı bunun için var.
    İlle herşeyi tablo tablo açıklattıracaksınız...

• BoşnakAğa kullanıcısına yanıt
    Hadi oradan. Bizim AMD'de çalışan mühendisimiz var. Bilen birisi varsa odur, bense sadece sizi yemleme müdürüyüm.
    Kaldı ki, şu konuda bile ancak toz koparan bir kuru gürültü yaratabiliyorum. TPU'daki kuşlar en azından yemi yutmuş bir şekilde EDC işe yarıyor ama bir undervolt değil demekteler. Şimdi gidip onlara e tabii vdroopun undervolt seviyesine düşecek kadar olması için heralde çok zayıf anakart olması lazım demeye gidiyorum. Bana bak boşnak, seni betona gömerim. Hiç lamı cimi yok, çift taraflı çalışıyorsun, seni mata hari gibi zil takıp oynatırım.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.