Şimdi Ara

Ryzen işlemci geldi, vatanda mevcut, yeni pc toplama? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
1.644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Belkıde stok erıtmek ıcın ındırım yapmıstır bılemıyoruz.Aynen bellı olur fıyatlar dussun kım ıstemez kı

Evet bır yanlıslık var cunku aynı gtx1080 ler pıyasaya gelmeden fıyatları 1000 dolar gozuktugu gıbı
  • quote:

Orijinalden alıntı: coolman06

quote:

Orijinalden alıntı: GENESlS

OC ile fazla işim olmaz yinede x370 mi tercih etmeliyim sizce yoksa B350 MSI-Tomahawk veya GIGABYTE GAMING 3 tarzı anakartlar işimi görecekmidir?

X370 de B350 de XFR, yani RyzenX serilerindeki soğutucu odaklı otomatik OC destekliyor. İkisi arasındaki fark çift ekrankartı desteği.
    İkisi arasındaki fiyat farkına güzel bir sıvı soğutma alır ve akar gidersin hocam :)

Uç noktalardaki kullanıcılar hariç diğer OC ve oyun meraklısı kullanıcıların B350 serisi anakart ve X serisi R7 yada R5 işlemci alması daha mantıklı.

Ben olsam o kadar emin olmazdım...

Sizce 500 liralık anakart ile 1200 liralık anakartın farkları sadece bir kaç slot ve ilave kart desteğimi?

Öncelikle oc dediğiniz şeyde anakart belirleyici faktördür, 4 çekirdekli (i7 lerdeki sanal çekirdekleri saymıyorum) bir işlemciyi oc etmek için orta sınıf anakartlar yeterlidir, burada sizinle hemfikirim. Üç aşağı beş yukarı bütün anakartlar aynı seviyede ve voltajda oc yeteneklerine sahiptir, bazı pahalı anakartlar cicili bicili renkleri ve oc cular için elzem olan şeyleri (örnek ikinci bir +12v 4 veya 8 pin atx beslemesi)anakartlarında sunarlar ki asus'un rog serisi buna örnek olabilir...

Ancak iş 8 çekirdekli bir işlemciyi oc yapmaya geldimi olay biraz daha renk değiştiriyor, çünkü beslenmesi gereken 4 adet değil 8 adet işlemci çekirdeği var bu sefer vrm, mosfet, bobin sayısı ve bunları soğutmakla görevli soğutucunun büyüklüğüde önem arz etmekte... Birde daha fazla güç ve ısı dayanımı için daha kaliteli bileşenler gerekir...

Tabi şuanlık kesin konuşmakta hata olur çünkü testler henüz yayımlanmadı. Birde kullanıcı olarak biraz bios'u kurcalamam lazım.

Tabi gönül ister ki sizin dediğiniz olsun 500 tl lik anakartlarla güzel oc yapabilelim ama çok zor...

Düzeltme: İmla, eksik harf.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacano -- 26 Şubat 2017; 22:32:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

quote:

quote:

OC ile fazla işim olmaz yinede x370 mi tercih etmeliyim sizce yoksa B350 MSI-Tomahawk veya GIGABYTE GAMING 3 tarzı anakartlar işimi görecekmidir?

X370 de B350 de XFR, yani RyzenX serilerindeki soğutucu odaklı otomatik OC destekliyor. İkisi arasındaki fark çift ekrankartı desteği.
    İkisi arasındaki fiyat farkına güzel bir sıvı soğutma alır ve akar gidersin hocam :)

Uç noktalardaki kullanıcılar hariç diğer OC ve oyun meraklısı kullanıcıların B350 serisi anakart ve X serisi R7 yada R5 işlemci alması daha mantıklı.

sadece çift ekran kartı desteği değil.

B serisinde 4 sata portu varken X serisinde 8 sata portu var.

X serisi XFR desteği mevcut ama B serisinde XFR desteği yok.

B serisinin PLUS - Pro modellerinde 3200Mhz'ye kadar O.C'li DDR4 bellek desteklenirken

Normal B serisinde 2666 veya 2400Mhz DDR4 destekli.

X serisinde en düşük ya 3000 ya da 3200Mhz DDR4 destekli.

X serisinde ki anakartlarda optik ses çıkışı var iken B serisi modellerde yok.

X serisi anakartlarda USB 3.1 Type A-B-C usb girişleri var iken ve ön panel için de bu girişler var iken B modelinde ön panel için sadece 3.0 girişi var arka girişlerde 4 adet USB girişi var.

X serisi modellerde entegre ses kartı 112dB ve üzeri güçlendirilmiş ses çıkışı sağlarken B serisinde bildiğimiz ucuz işçilik entegre ses kartı var.

Şayet X serisi bir işlemci alacaksınız kesinlikle X serisi bir anakart almalısınız ki hem O.C potansiyelini kullanın hem de XFR'ı

B serisi bir anakart alıp X serisi bir işlemci almak en büyük hata ve boş yere kaybı olur.

B350 lerin XFR desteklediğini okumuştum.

B350 ile x370 ler ikiside OC ile 3200 MHZ

B350 ile x350plus ın ön pnel usb 3.1 soketleri yok ama her ikisininde arak usb 3.1 çıkışları var

Dediğiniz gibi x350 de optik çıkış var diğerlerinde yok (önemi kişiden kişiye değişir ama azınlık olacağını düşünüyorum)

birde B350 PLUS SLI desteklemiyormuş ama Crosfire desteği varmış onuda yeni öğrendim.

Bunları Asus anakratlar için yazdım
    https://www.asus.com/Product-Compare/?products=9Oqma9QnyUhnd0YT,VwPFgEIfpjwpuwyF,s7csF4UqmJykbmtW,ghtVfXqMRP7gHFkj&b=0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coolman06 -- 26 Şubat 2017; 22:47:12 >

• Lacano kullanıcısına yanıt
    Hocam X370 ler arasında da çok fiyat farkı var.

Örneğin ASUS PRIME X370-PRO 780TL iken

ASUS CROSSHAIR VI HERO AMD X370 1230 TL
  • quote:

Doğrudur da namussuz çok iyi be... Yukarıdaki +12v atx beslemelerine dikkat et rog da fazladan 4 pin güç girişi var...
     Ryzen işlemci geldi, vatanda mevcut, yeni pc toplama? Ryzen işlemci geldi, vatanda mevcut, yeni pc toplama?

• quote:

Orijinalden alıntı: Lacano

quote:

Doğrudur da namussuz çok iyi be... Yukarıdaki +12v atx beslemelerine dikkat et rog da fazladan 4 pin güç girişi var...
     Ryzen işlemci geldi, vatanda mevcut, yeni pc toplama? Ryzen işlemci geldi, vatanda mevcut, yeni pc toplama?

güç girişi fazlalığı tek başına bir şey ifade etmiyor önemli olan faz sayısı.

ROG'ta 12 adet cpu fazı var, PRO'da 10 adet.

ROG'da 2 adet faz gördüm ayrıca körüde de 1 adet faz gördüm.

Yani ROG'da bellekler ve köprü için aktarım hızı overclock ile ciddi derecede arttırılabilir duruyor. Stabilite de sorun olmayacak gibi.

• İntelin indirimi bize yansımadı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

quote:

quote:

sadece çift ekran kartı desteği değil.

B serisinde 4 sata portu varken X serisinde 8 sata portu var.

X serisi XFR desteği mevcut ama B serisinde XFR desteği yok.

B serisinin PLUS - Pro modellerinde 3200Mhz'ye kadar O.C'li DDR4 bellek desteklenirken

Normal B serisinde 2666 veya 2400Mhz DDR4 destekli.

X serisinde en düşük ya 3000 ya da 3200Mhz DDR4 destekli.

X serisinde ki anakartlarda optik ses çıkışı var iken B serisi modellerde yok.

X serisi anakartlarda USB 3.1 Type A-B-C usb girişleri var iken ve ön panel için de bu girişler var iken B modelinde ön panel için sadece 3.0 girişi var arka girişlerde 4 adet USB girişi var.

X serisi modellerde entegre ses kartı 112dB ve üzeri güçlendirilmiş ses çıkışı sağlarken B serisinde bildiğimiz ucuz işçilik entegre ses kartı var.

Şayet X serisi bir işlemci alacaksınız kesinlikle X serisi bir anakart almalısınız ki hem O.C potansiyelini kullanın hem de XFR'ı

B serisi bir anakart alıp X serisi bir işlemci almak en büyük hata ve boş yere kaybı olur.

B350 lerin XFR desteklediğini okumuştum.

B350 ile x370 ler ikiside OC ile 3200 MHZ

B350 ile x350plus ın ön pnel usb 3.1 soketleri yok ama her ikisininde arak usb 3.1 çıkışları var

Dediğiniz gibi x350 de optik çıkış var diğerlerinde yok (önemi kişiden kişiye değişir ama azınlık olacağını düşünüyorum)

birde B350 PLUS SLI desteklemiyormuş ama Crosfire desteği varmış onuda yeni öğrendim.

Bunları Asus anakratlar için yazdım
    https://www.asus.com/Product-Compare/?products=9Oqma9QnyUhnd0YT,VwPFgEIfpjwpuwyF,s7csF4UqmJykbmtW,ghtVfXqMRP7gHFkj&b=0

B350 lerin çift PCI ekran kartı ile SLI/CF desteği olmayacak, orada yazan CrossFire desteği sadece ileride Zen APU'lar çıktığında APU'daki dahili grafik biriminin eğer destekliyorsa harici AMD ekran kartı ile birlikte CF yapılabileceğini belirtmek için var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: TheNewAtilla

Nerede fiyat indirmiş. Tr sayfasinda fiyatlar ayni.

intel işlemci üstüne işlemci çıkarırken amd fx9xxx 1100 liraya satılıyor. fiyat indirmediği gibi zam bile geldi.
    dostum fiyat falan indirmezler emin ol.
    intel i7 4790 şuanda 1500 liralara satılan siteler var =) inseydi i7 4790 inerdi.
    zaten herhangi bir fiyat indirimi olsa eski intel işlemcilerine uygun anakartların ucuzları kalmadı =) stok falan yok =)
    ayrıca herhangi bir fiyat indirim durumunda tr'ye kesinlikle yansımaz.
    boş işler bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Laçin_Harun -- 27 Şubat 2017; 0:35:27 >
  • Laçin_Harun L kullanıcısına yanıt
    fiyatlar inerse trye yansımaması gibi bir durum olamaz ama ben pek fiyat ineceğini sanmıyorum. gözümle görmeden inanmam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheNewAtilla

fiyatlar inerse trye yansımaması gibi bir durum olamaz ama ben pek fiyat ineceğini sanmıyorum. gözümle görmeden inanmam.

bir şekilde yansıtmazlar emin ol.
    r9 380'İn fiyatı ortada.
    gtx 970 ?
    fx 9590 kaç para ?
    bu güncelliğini yitirmiş ürünlerin fiyatları neden inmiyor dersin ?
    tr'deki satıcılar yeni ürünleri satmak için eskileri bir şekilde stokta yok diyecektir.

fiyatlar zaten inmez. intel enayimi ? bu kadar kolay para kazanırken fiyat indirsin ? hemen 8. nesil işlemcileri çıkartır.

fiyatlar inse bile buraya yansımayacak... diyelim ki yansıdı, o zaman da zaten eski anakartlar vs vs burda satılmıyor olacak =)
  • Laçin_Harun L kullanıcısına yanıt
    iyide senin dediğin o ürünler amazonda da fahiş fiyattan satılıyor. yurtdışında 200 usd olan bir cihazın burada 300 usd den satılması imkansız. bin tane tr menşeili teknolojik cihaz satan site var. açın bakın fiyatlara emin olun ucuzu bulunuyor.

bak mesela i7 7700 vatanda 1.5k iken incehesapta 1.3k
  • quote:

bekle acele etme 1 yada 2 ay testler yapılsın öyle karar ver ben şu anakartı beğendim eğer sorunsuz çıkarsa işlemciler bunu alırımhttps://www.asus.com/tr/Motherboards/ROG-CROSSHAIR-VI-HERO/overview/ dahada ucuzlar bence ilerleyen günler yada aylarda ASUS CROSSHAIR VI HERO AMD X370

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 27 Şubat 2017; 3:26:1 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.