Şimdi Ara

Ryzen Görüntü Vermeme Sorunu..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
947
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, internette sorunları araştırmadan sıfır anakart-işlemci ekran kartı ve ram aldım, fakat aynı sorun benim başımda.

Monitör giriş ve çıkışlarım analog vga olduğu için ekran kartını takmadım. Anakart üzerinde bulunan vga çıkışından ekrana bağlantı yaptım. Tüm fanlar çalışıyor fakat ekran açılmıyor. Ramin yerini değiştirdim, monitör değiştirdim fakat sonuç aynı.

Sizce ram uyum sorunu mu var veya bios update mi gerekiyor? Desteklenen ramlere baktım fakat benim aldığım ram listede yok. Bios update konusunda anakartın sitesinde desteklendiği bahsediyor, zaten benim işlemcim en düşük seviye.

İnternette çeşitli tavsiyeler var; anakart pili çıkartıp cmos resetlemek, farklı ram takmak, kullanılan vga kablosunu veya kablo tiplerini (hdmi, dvi vs) değiştirmek gibi..

Sistem:
    Ryzen 3 1200
    GIGABYTE GA-AB350M-D3V AMD A350M Socket AM4 Ryzen™ DDR4 2667MHz Anakart
    Longline 8GB DDR4 2400MHz MASAÜSTÜ RAM MEMORY LNGDDR424008GB
    Sapphire RX570 4GB

Elimde Olan Parça:
    PSU Thermaltake 500W TR2
    1tb hdd, 50/50 bölümlenmiş

Teşekkürler

• Up.

Benzer sorunu yaşıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemci Ryzen 3 2200G olsaydı görüntü verirdi ama Ryzen 3 1200'de dahili gpu yok bu yüzden anakart üzerindeki çıkışlardan görüntü alamazsınız. Ekran kartını takıp varsa LCD/LED TV'ye HDMI üzerinden takıp deneyebilirsiniz. Ya d Hdmi to Vga aktif dönüştürücü ile mevcut monitörde kullanabilirsiniz.

Keşke rami 3000 MHz alsaydınız. 2400 - 3000 MHz arasında çok fiyat farkı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a-f-h -- 22 Ağustos 2019; 16:20:4 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: a-f-h

İşlemci Ryzen 3 2200G olsaydı görüntü verirdi ama Ryzen 3 1200'de dahili gpu yok bu yüzden anakart üzerindeki çıkışlardan görüntü alamazsınız. Ekran kartını takıp varsa LCD/LED TV'ye HDMI üzerinden takıp deneyebilirsiniz. Ya d Hdmi to Vga aktif dönüştürücü ile mevcut monitörde kullanabilirsiniz.

Cevap için teşekkürler. Anakart üzerinde dahili ekran kartı olduğunu düşündüğüm için bu yöntemi denedim, eski anakartlarımda ekran kartı bozulduğunda bu yöntem ile hiç değilse görüntü alıyordum. Evde LCD/LED TV var fakat HDMI kablosu bildiğim kadarıyla yok. Ram olarak 2400 mhz olarak kafamda belirlemiştim ne alaka bilmiyorum. 3000mhz ile aralarında benim farkına varacağım bir fark olmaz diye düşünüyorum. Sanırım bendeki anakart 3000mhz ram'i desteklemez veya yüksek mhz daha fazla sorun diye 2400'de direttim.

• quote:

Orijinalden alıntı: a-f-h

İşlemci Ryzen 3 2200G olsaydı görüntü verirdi ama Ryzen 3 1200'de dahili gpu yok bu yüzden anakart üzerindeki çıkışlardan görüntü alamazsınız. Ekran kartını takıp varsa LCD/LED TV'ye HDMI üzerinden takıp deneyebilirsiniz. Ya d Hdmi to Vga aktif dönüştürücü ile mevcut monitörde kullanabilirsiniz.

Hocam dahili ekran kartı var diyor kullanım kılavuzuna göre. Zaten dönüşütürücüyü sipariş ettim fakat bu durumda görüntü alabiliyor olmam gerekmez mi?
    https://hizliresim.com/DOOVaZ

• Güncelleme:
    Eski ekran kartımı taktım (Sapphire 4890 Vapor-X) ve sorunsuz bir şekilde görüntü aldım. Benzer sorunu yaşayan arkadaşlar bunu deneyebilirler. Cevap(lar) için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: disturbed89

Güncelleme:
    Eski ekran kartımı taktım (Sapphire 4890 Vapor-X) ve sorunsuz bir şekilde görüntü aldım. Benzer sorunu yaşayan arkadaşlar bunu deneyebilirler. Cevap(lar) için teşekkürler.
    Bir süre daha kullanabilirsiniz gibi 4890'ı, fena kart değil günümüz için
  • quote:

Orijinalden alıntı: Whitebeard.

Bir süre daha kullanabilirsiniz gibi 4890'ı, fena kart değil günümüz için

Alıntıları Göster
    Hocam aslında eski sistem (e8400/4gb ram/4890vapor-x/p43 anakart) kardeşimi idare ediyordu. Öyle güncel oyun oynanma gibi bir durum söz konusu değil. Fakat dolar şuanda düşükken işlemci-anakart-ekran kartı ve ram alayım dedim. Kaç yıllık parçalar sonuçta. Birde sistemde kendiliğinde kapanma gibi sorunlar vardı. CPU ve GPU fan temizliği ve termal macunlarını yenilememe rağmen arada kapanma oluyordu, veya ekranda tuhaf renkler ve reset atma gibi (ekran kartını 2. el aldım forumdan, yavaş yavaş miadı doluyor). Ekran kartı dışında muhtemel anakart ile ilgili bir sorun var, daha önceden araştırdığımda benzer sorunlarla karşılaşan arkadaşlar vardı. Belki bios update yapsam düzelirdi. Bence yinede iyi oldu, tabi her şey bütçe ile alakalı. RX570 var duruyor onu kullanamıyorum, dönüştürücü sipariş ettim bugün yarın gelir o zaman diğerleri kenarda durur artık. Teşekkürler

• Dedim size, Ryzen 3 1200 içinde dahili gpu yok, bu yüzden anakart üzerindeki görüntü çıkışları işlevsiz. Mecbur harici bir ekran kartı ile görüntü alacaksınız. 10-15 TL'lik hdmi kablolar iş görüyor.
    250 TL civarına Corsair 3000 MHz ramler var. Ryzenlerde ram hızı ve çift kanal bellek etkili.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a-f-h -- 22 Ağustos 2019; 19:57:46 >
  • disturbed89 D kullanıcısına yanıt
    dahili ekran kartı var demiyor, ekran kartı olan işlemeci takarsanız şu çıkıştan şunu diğer çıkıştan da şunu alabilirsiniz max bellek de 2 gb olur diyor. Yani orada yazan herşey apu takarsanız anlamlı olacak şeyler.

rx570 kullanabilmek için ya mönitörünüzü değiştireceksiniz ya da aktif dönüştürücü kullanacaksınız ki öyle de yapmışsınız zaten.
  • disturbed89 D kullanıcısına yanıt
    Kardeş bu bir sorun değil, bilmemek. Ryzen işlemcilerde dahili ekran kartı yok.
  • hdmi to vga alıp sorunu çözebilirsiniz. görüntüde belli bir miktar kayıp olabilir ama, en azından işiniz görürsün.
  • begamermc kullanıcısına yanıt
    monitörde hdmi çıkışıda yok, vga to dvi-v (24+1 pin) olanı aldım daha denemedim. teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: disturbed89

monitörde hdmi çıkışıda yok, vga to dvi-v (24+1 pin) olanı aldım daha denemedim. teşekkürler
    dvi-v diye bir şey duymadım ama, sizin ekran kartınızdaki dvi çıkışları dijital olduğundan vga gibi analog birimlere dönüştürücü çevrilmelihttps://urun.n11.com/adaptor-ve-cevirici/dvi-d-241-erkekvga-disi-adaptor-P328598219?gclid=CjwKCAjw44jrBRAHEiwAZ9igKArfnfvEEnofG7KCJ_j1UPAwqshHB2dyC19SM191gU8_RUDHg9BCshoC_UkQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds şu linkteki gibi bir aparat aldıysanız görüntü alamıycaksınız gene.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.