Şimdi Ara

Ryzen 5000 serisine Upgrade Hakkında/ Edit 5900x Alındı ve Testler Eklendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaklaşık 7 yıllık AMD Fx6300 sistemimi, güncel parçalarla upgrade etmeye karar verdim. Bilgisayarı eşim Blender’da 3D tasarım ve render akabinde de video editing uygulamalarında video render işlerinde kullanılacak. Arada bir de ben steam’den filan birkaç oyun oynayabilirim belki.

Değişmeyecek parçalar: Zalman Z3 Plus ATX Tower Kasa, Thermaltake 700 Watt güç kaynağı (80+ değil ama) ve Seagate 3.5 inch 3TB 7200 rpm hdd (depolama için)

Ekran kartını 2 hafta önce almıştım, MSI Ventus 2x OC Edition RTX 3060 TI olacak.

nvme2 ssd olarak, Crucial P2 1tb aldım. pcie 3.0 oldu artık, 4.0 lar halen çok pahalı gibi.

İşlemci fanı olarak Be quiet! Dark Rock Pro 4 aldım, baya devasa oldu.

Düşündüğüm parçalar:

- İşlemci: Ryzen 7 5800x düşündüm, ama ryzen 9 5900x render sürecinde daha etkili olur derseniz onu tercih edeceğim. Render işlerini ekran kartına yaptırmayı düşünüyorum bu arada.

-Anakart: VRM ısınma derdi yaşatmaması önemli, o yüzden MSI x570 tomahawk düşünüyorum, youtube da VRM ısınma testlerine baktım, gayet yeterli duruyor. Wifi si olmak kaydıyla (wifi 6.0) önereceğiniz başka bir B550 yada x570 olabilir mi?

- Ram: 2x16gb ddr4 3600 C16 seçmeyi düşünüyorum. Crucial’ın mümkünse led/rgb’siz sade bir modelini arayacağım. Var mı başka bir marka/model öneriniz?

Bu listedekilere alternatif olarak düşündüğünüz önerileriniz olursa duymak isterim.

Şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coppermine -- 11 Ocak 2021; 2:22:41 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Anakart olarak msi b550 gaming edge Wi-Fi modeli var Wi-Fi 6 kullanıyordu. Vrm ısınma sorunu da yoktu Hardware unboxed b550 testinde. X570 tomahawk ile aradaki fiyat farkını işlemci veya başka bi parça için kullanabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok teşekkürler, bu modele dikkat etmemiştim öncesinde. Tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor, VRM test sonuçları gayet başarılı ve %25 daga ucuz. Kesinlikle kayda değer bir öneri. Tekrar teşekkür ederim.

• 5800x yerıne bu 2 liyi önereyim bende.

https://www.incehesap.com/intel-core-i9-10850k-islemci-fiyati-47190//

https://www.incehesap.com/msi-mpg-z490-gaming-edge-wifi-gaming-anakart-fiyati-45950//

ayrıca

750 tl para ıadesı ile cok daha avantajlı hale gelıyor.

https://tr.msi.com/Promotion/christmas-cashback#Z490

neredeyse 5800x parasına anakart+işlemciyi alıyorsunuz üstüne 2çekirdek 4izlek fazlasıyla.

tabi bu harcamalar ekran kartından yapılacak render için gereksiz fazla.

edge wifi 2200 tl

10700kF 3500 tl

üstüne 660 tl para ıadesı ıle daha uyguna denk gelır.

• çok teşekkürler tavsiyeniz için. Ben Almanya’da yaşıyorum, burada belirttiğiniz rebate durumu yok galiba, hiçbir yerde görmedim. Tek çekirdek performansında 5800x önde olsa da çok çekirdek performansında 10850k yer yer öne geçmiş, sanırsam fazladan 2 çekirdeğin avantajı sayesinde.

Kullandığım yazılımlar Cuda destekli olduğundan önceliğim ekran kartını render prosesine sokmak. Ancak ilerde ekran kartı haricinde upgrade işlerine yoğunlaşmak istemediğimden güncel ve hızlı bir sistem toplayayım istediğim için AMD 5000 ailesini düşündüm. Halihazırda pcie 4.0 olması (gelecekteki ekran kartları için) benim için avantaj oluşturuyor. Yoksa haklısınız, sadece 5800x tekbaşına 10850k + anakart parasına eşit gibi.

• İşlemciyi bulabilmek zaman aldı ama sonunda parçaları tamamladım, yarın anakart bios update sonrası kuruluma geçerim heralde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coppermine -- 9 Ocak 2021; 19:29:5 >

• coppermine kullanıcısına yanıt

Hayırlısı olsun güzel görünüyorlar toplanmış halini ve ilgili testleri bekliyoruz.

• Güzel bir sistem kurmuşsunuz. Anakart tercihiniz gayet iyi f/p yönünden çok iyi bir kart. Hayırlı olsun.

• ThE LoSt kullanıcısına yanıt

Kurulum biraz uğraştırdı, hamlamışım :)

• Güzel sistem olmuş. Hayırlı olsun :)

• Hayırlı olsun güle güle kullanın.

• çok teşekkürler,

VRM ve CPU sıcaklık sonuçlarını da paylaşayım, işlemci fanı gayet yeterli cpu en fazla 70 dereceye onda da 1-2 saniye kadar çıktı onda da fan devri 1300 rpm’i geçmedi. Mosfet sıcaklıkları da gayet iyi. Cinebench r20 esnasında ulaşılan sıcaklık sonuçları şöyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coppermine -- 11 Ocak 2021; 15:18:14 >

• coppermine kullanıcısına yanıt

b550 gaming edge wifi bu sistemi rahatlıkla göğüsler içiniz rahat olsun keyfini çıkarmaya bakın

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.