Şimdi Ara

Ryzen 5 3600 sıcaklıklar normal mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sistemimi yükselttim. Ryzen 5 1400'ten Ryzen 5 3600'e geçtim. Anakartı da değiştim. Eski anakartım B350M GAMING PRO'ydu.

Şu an Cooler Master Masterliquid ML240L RGB soğutucu ile 4.20 GHz'de 1.2V olarak kullanıyorum Ryzen 5 3600'ü. Sıcaklıklar boşta 45-55-yükte 65-75 arası.

Eski işlemcim yükte 55'i geçmiyordu. Boşta 35 falandı. Bu değerler normal mi?

CPB ve pbo açık. Bunlara gerek var mı? Kapatmalı mıyım? Kapatınca değerler bayağı bir düşüyor. 15-20 derece fark ediyor.

Son olarak; BIOS'ta işlemci frekansı 4208 olarak gözükürken, bilgisayarım>özellikler kısmında 4.19 olarak gözüküyor. Bunun sebebi nedir?

Sıvı soğutmaya göre sıcaklıklar fazla gibi geldi. Anakartım B450M S2H. Voltaj iyi mi yoksa daha fazla düşürmeli miyim? Görüşlerinizi bekliyorum.

Edit:CPB kapattım fakat sıcaklıklarda bir fark olmadı. Overclocktan önce denemiştim kapatmayı, stok haldeyken 15 derece etki etmişti fakat şuan etki etmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mar00N -- 12 Haziran 2020; 9:33:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bnce normal hocam . benim islemci 85 95 arasi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hocam gayet normal yukte derken oyun mu?test programı test programları iyi yuk bindiriyor sıcaklıkları arttırıyor (prime95) gibi ama gunluk kullanımda bu degerlerin altında olabilir.3600 biraz sıcak calısyor bildigim kadarıyla forumda konusuda vardı.voltaj degerlerin cok iyi ama dusurebilirsen tabi ki dusur ama sanmıyorum daha altına inebilecegini.1600 af kullanıyorum 1,375-3,7 ghz kullanıyorum bosta 40 oyunda 62 dereceyi gecmedi.cm 212evo kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gmyo31 -- 12 Haziran 2020; 11:52:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gmyo31

hocam gayet normal yukte derken oyun mu?test programı test programları iyi yuk bindiriyor sıcaklıkları arttırıyor (prime95) gibi ama gunluk kullanımda bu degerlerin altında olabilir.3600 biraz sıcak calısyor bildigim kadarıyla forumda konusuda vardı.voltaj degerlerin cok iyi ama dusurebilirsen tabi ki dusur ama sanmıyorum daha altına inebilecegini.1600 af kullanıyorum 1,375-3,7 ghz kullanıyorum bosta 40 oyunda 62 dereceyi gecmedi.cm 212evo kullanıyorum.
    Hocam oyunda 68-70 derece. Cinebench tarzı testlerde 75 falan. Eski işlemcimden sonra bu sıcaklıklar çok geldi gözüme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mar00N -- 12 Haziran 2020; 11:56:33 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Siicario

bnce normal hocam . benim islemci 85 95 arasi
    Stok soğutucu mu kullanıyorsunuz?

• Mar00N kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/yeni-ryzen-5-3600-4-5ghz-1-225v--143869531
    hocam su konuyu bir incele sogutucuyu belki yanlıs taktın.arkadas duzeltmis sogutucuyu nasıl taktıgını anlatmıs.1,35 v ile 4,4 cıkmıs yukte 70 derece oldugunu yazmıs.1,1 v ile de 4,2 calısabildigini yazmıs.deneyin bakalım.
  • manuel oc yaptıgınız ıcın 2 sınıde kapatın.

biraz fazla gibi değerler.

bendede masterluqide 120mm lite olanı var. bosta 33 -40 arası oyunlarda 50 55 arası.1 saatlık testtede ;

Ryzen 5 3600 sıcaklıklar normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acura07 -- 12 Haziran 2020; 18:9:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: acura07

manuel oc yaptıgınız ıcın 2 sınıde kapatın.

biraz fazla gibi değerler.

bendede masterluqide 120mm lite olanı var. bosta 33 -40 arası oyunlarda 50 55 arası.1 saatlık testtede ;

İkiside kapalı. Boşta 45, yükte 65 derece şuan. Boştaki sıcaklık fazla geldi gözüme. Termal macundan olabilir mi? Normalde Mastergel Pro kullanıyordum fakat elimde kalmadığı için Xigmatek Powerful sürdüm ve bu macunu beğenmedim açıkçası.

Hocam boştaki sıcaklık fazla gibi.
    Bios açılışta kaç derece ona baktınız mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: UzmanAga

Hocam boştaki sıcaklık fazla gibi.
    Bios açılışta kaç derece ona baktınız mı?
    Açılışta 55 daha sonra hemen 45'e düşüyor.

• Hocam termal macunu düzgün sürdünüz mü bios için 45 derece biraz fazla gibi geldi bana.
    Benim elimde r5 2600 var biosta 35-39 derece geziniyor stok soğutucuyla.

• quote:

Hocam termal macunu düzgün sürdünüz mü bios için 45 derece biraz fazla gibi geldi bana.
    Benim elimde r5 2600 var biosta 35-39 derece geziniyor stok soğutucuyla.
    Düzgün sürdüm fakat kullandığım termal macun iyi bir macun değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mar00N

Düzgün sürdüm fakat kullandığım termal macun iyi bir macun değil.

Alıntıları Göster
    Elbette mastergel pro cok daha iyi bir macun.Yükteki sıcaklık çok yüksek değil ama boştaki sıcaklık biraz fazla.
    Muhtemelen dediginiz gibi kaliteli bir macun boştaki sıcaklığı düşürektir.

• quote:

Elbette mastergel pro cok daha iyi bir macun.Yükteki sıcaklık çok yüksek değil ama boştaki sıcaklık biraz fazla.
    Muhtemelen dediginiz gibi kaliteli bir macun boştaki sıcaklığı düşürektir.

Alıntıları Göster
    R5 1400 ile Mastergel pro kullanıyordum. Sıcaklık yükte 55 falandı en fazla dediğim gibi. Baya iyi değerlerdi. Bu macunu arkadaşımdan aldım fakat çok kötü kıvamı. Baya katı bir hali var Mastergele göre.

benımkınden daha kalıtelı bır sogutucunuz var ve daha az voltaj vermıssınız. yük altındakı değerlerde neredeyse. macun etkılıyormu bılmıyorum. benımkıde cok kalıtelı bırsey değil açıkcası ama iş görüyor ..
    https://www.vatanbilgisayar.com/cooler-master-htk-002-high-performance-thermal-macun.html
  • quote:

benımkınden daha kalıtelı bır sogutucunuz var ve daha az voltaj vermıssınız. yük altındakı değerlerde neredeyse. macun etkılıyormu bılmıyorum. benımkıde cok kalıtelı bırsey değil açıkcası ama iş görüyor ..
    https://www.vatanbilgisayar.com/cooler-master-htk-002-high-performance-thermal-macun.html
    Bende anlamadım hocam neden böyle. Anakart yada işlemcide sıkıntı olabilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mar00N -- 12 Haziran 2020; 18:16:35 >
    olabilir. olmayada bılır. macun cok koyuydu dıyorsunuz belki etkısını kaybetmıste olabılır.

bendekı macun diş macunu kıvamında..

belki sensorlerde de bırsey olabılır bıos ve cıpset guncellemelerını bı yapın eger yapmadıysanız. yada yaptıysanız bır oncekı surume gecın.
  • quote:

olabilir. olmayada bılır. macun cok koyuydu dıyorsunuz belki etkısını kaybetmıste olabılır.

bendekı macun diş macunu kıvamında..

belki sensorlerde de bırsey olabılır bıos ve cıpset guncellemelerını bı yapın eger yapmadıysanız. yada yaptıysanız bır oncekı surume gecın.
    Macunu yeni sürdüm. Daha dün topladım sistemi. Macun kıvam olarak evet kötü. Chipseti yükledim de BIOS son sürüm değil. Onu da yapacağım bakalım.

• acura07 kullanıcısına yanıt
    Bu arada anakartta sorun olamaz sanırım çünkü B350M Gaming PRO eski anakartım ilede denedim işlemciyi. Onda da sıcak çalışıyordu. Sıkıntı varsa işlemcide vardır.

çok fazla etken etkılıyor olabılır. windows surumu bıle etkılıyor olabılır.

sıvı sogutmanın fanları aşırı duşuk değil demı ?
    ses yapıyor dıye ben kendı fanını bıle cıkarttım kasanın egzozuna bağlı
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.