Şimdi Ara

Ryzen 5 1600 AF Yük ALtındaki Sıcaklık Değerleri Normal Mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.013
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni toplama kasa aldım bir kaç gündür deniyorum genel olarak ve biraz ısınıyor gibi geldi.Ekran kartı(Asus Dual RX580 4 GB) oyunlarda maksimum 76 dereceyi gördü.İşlemci ise AIDA64 Extreme programından stabilite testinden 10 dk boyunca %100 çalışmada 77-78 dereceleri gördü.Sizce bu kadar ısınmaları normal mi? İşlemci soğutucusu stok yani wraith stealt soğutusu, değiştirmem gerekir mi? Gerekirse uygun fiyatlı tavsiyeleriniz nelerdir?

• Selamlar benimde stok fan takılı ve Aida'da 72-76 arası sıcaklık değerleri alıyorum stres testinde. Stok macun ile kullanıyorum. Onu değiştirsem değişir mi acaba diye bende düşünmeye başladım. Oyunlarda 70i geçmiyor ama max 67 gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecayirli -- 16 Mayıs 2020; 18:46:2 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ecayirli kullanıcısına yanıt
    Kasanın yan tarafındaki tamperli camı çıkartıp denedim ve sonrasında sadece işlemci stres testi yaptığımda 58 dereceyi geçmedim. Bunun yanında oyınlarda vs gpu sıcaklığı bariz şekilde düştü. Bunun sonucunda anladım ki kasanın soğutması yetersizmiş. Halbuki kasada önde iki hava alımı için arkada da bir ekzoz fanı var. Neden yetersiz anlayamadım.

İsterseniz siz de deneyin bi hocam. Sonucunu beklerim. Kasa modeli ve sistem detay özelliklerini öğrenebilir miyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • burak23358 kullanıcısına yanıt
    Ryzen 5 1600
    Rx 5500 XT
    2x8 Neoforza 3200Mhz Ram
    Gigabyte B450M-S2H
    Dark N10 Pro+600W 80+ Bronze

Önde 2 fan arkada da 1 egzoz fanı mevcut.

Testleri camı çıkarmadan yaptım. Ramler 1.35V çalışıyor.

Serin çalışıyor herhalde ekran kartınız.Benimki Asus Dual rx580(76 dereceyi görmüştü oyunda boşta ise 49 civarı) biraz sıcak çalışan bir kart onun da etkisi var. Dediğim gibi isterseniz bir de öyle deneyin. Olmadı işlemci soğutucusu alırım ilerde.Tabii yine de kasa soğutmasını iyileştirmem lazım.Sizin ekran kartının sıcaklık değerleri nasıl?
    Stres testinde 60 civarı oyunlarda max 68 oluyor. Cpu diyot çok ısınıyor benim sistemde cpu sıcaklığından 10 derece falan fazla oluyor genelde. 15 dakikalık Aida testinde 80 derecenin altına düşmedi.

İyi ekran karınız nisbeten serin çalışıyor. Ona nerden bakıyorsunuz aida testinde anakart sıcaklığı olarak mı geçiyor?
    Tercihler kısmından CPU diyotu ekledim ve ana sayfada da bilgisayar sekmesinin altında sensöre tıklayınca gözüküyor CPU diyot sıcaklığı.

10 dakikalık test yaptım şimdi sonuçlar böyle çıktı. CPU da normalden fazla ısınıyor sanırım bu değerlere bakacak olursak. İşlemci için soğutucu almam gerekecek sanırım. Stok değerlerde çalışıyor işlemci ona rağmen böyle saat değeri 3.4-3.5 gHz civarında sürekli üzerine çıkmıyor.
    Ryzen 5 1600 AF Yük ALtındaki Sıcaklık Değerleri Normal Mi?

Merak ettim onu ben de deneyim yazarım sonucunu.
    Denedim hocam. CPU Diyot seçeneğini grafiğe ekleyemedim ama algılayıcı izleme kısmından takip ettim. CPU stres testinde ilk başlarda işlemciden hızlı ısınsa da işlemci de diyot da en yüksek 57-58 derece sıcaklıkları gördü. Halbuki anakartım sizinkinden kötü(asus a320m-r) aslında ama iyi yine de ısınmıyor. Bence sizin bilgisayarın yorucu başka bir durumu var arka planda vs çalışan. OLmadı Raspberry pi gibi ufak pc kartının çiplerinde kullanılan heatsink lerden takılabilir bence.
  • Nasıl bu sıcaklıkları alıyorsunuz gerçekten hayret ediyorum stok fanla r7 2700 kullanıyorum boşta 35 40 arası oyunlarda 45 50 arası ve 50yi geçtiğini katiyen görmedim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • JaReD22 kullanıcısına yanıt
    Hocam işlemciler farklı soğutucular farklı o yüzden bişey diyemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    2700x teki bakır borulu sogutucudan değil hocam 1000 serisini ısınmıyor diye biliyordum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.