Şimdi Ara

Ryzen 5 1600 12nm (2600 İle Aynı İşlemci) 583TL - N11 (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
176
Cevap
5
Favori
17.401
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kutuyu açmadan nasıl anlayabileceğinizi kısaca açıklıyorum alıntıdır. Örnek resim ekledim.

CPU kodumuz şu şekilde;

UA 1923 SUT
    (YY/HH) [1/2/3]

YY: YIL
    HH: HAFTA

1: Fabrika Adresi [ (P)enang, Malezya veya (S)uzhou, Çin)
    2: Fabrika Adresinin son harfi [ Suzho(U) mesela veya Penan(G) ]
    3: Bunu tam anlamadım fakat CPU haline getirilip dağıtım yeri olarak algıladım [ (S)aratoga veya (T)exas ]

Yani resimdeki yazan kodun anlamı bu bağlamda bu CPU'nun 2019 Yılında 23. Haftada(Mayıs sanırım) Suzhou, Çin de üretildiğini ve Texas'ta toplanıldığı anlamına geliyor.

Bildiğim kadarıyla Suzhou yani Çin üretimleri Rev2 oluyor.

Konunun orijinal linkini bırakıyorum:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6scnlg/ryzen_reading_your_production_batch_number/?utm_source=amp&utm_medium=&utm_content=post_body

Ryzen 5 1600 12nm (2600 İle Aynı İşlemci) 583TL - N11

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xotac -- 13 Kasım 2019; 20:28:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• cooler master evo 212 amd4 soketine uymadığı için ryzen 1600 un wraith stealh fanını taktım elimdeki soğutucu için amd4 soket bulabilir miyim yoksa yenisini mi alayım ?
    birde msi b450 pro max atx anakartında cpu cha fan sadece 1 adet varmış neyse ki kasa psu'sunda büyük 4 pinlik girişlerden varda 3 tane fanı öyle çekicem biraz zor olacak ama yapacak birşey yok.
    ayrıca işlemci 12 nm sorun yok :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • işlemci baya ısınıyor ben mi yanlış birşey yaptım acaba termal macunu kartla ince şekilde yaydım işlemci ile gelen fanın üzerinde zaten termal macun vardı 95 dereceleri gösteriyor üzerindeki fandan mı sebep acaba yoksa termal macunu yapamadık mı biraz fazla mı süreyim

• Marrusia kullanıcısına yanıt
    Ne yaparken 95 oluyor? Anca overclock yapıp render alırken falan o derecelere çıkar stok fanla. Fanın üstündeki termal macun yeterlidir normalde. Fanın tam oturduğundan emin oldunuz mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: VYC Majoris

Ne yaparken 95 oluyor? Anca overclock yapıp render alırken falan o derecelere çıkar stok fanla. Fanın üstündeki termal macun yeterlidir normalde. Fanın tam oturduğundan emin oldunuz mu?
    prime 95 açıktı tekrar bir bakacağım fanın düzgün oturup oturmadığına aslında iyide sıktım ama termal macunu hem işlemci üzerine hemde stok fan üzerine sürdüm ondan kaynaklı olabilir mi acaba fazla sürmüş olabilirim kartla yaydım gerçi fakat çok çok ince tabakada yapmadım fakat güzelce yaydığımı düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 14 Kasım 2019; 23:18:11 >
  • Evo 212 am4 soket için Türkiye'de aparat satılıyordu ama şuan piyasada var mı bilmem aşağıda ki linkten bakabilirsin.
    https://landing.coolermaster.com/pages/amd-am4-ryzen-compatability/
  • quote:

Orijinalden alıntı: GENERAL006

Evo 212 am4 soket için Türkiye'de aparat satılıyordu ama şuan piyasada var mı bilmem aşağıda ki linkten bakabilirsin.
    https://landing.coolermaster.com/pages/amd-am4-ryzen-compatability/
    Cooler Master'a yazdim kuzey amerikada satiliyor vs diye bakalim nasil donus yapacaklar uzerindeki fanla cok isiniyor gibime geldi fakat internete bakiyorum iyi diyorlar bende mi hata anlamadim ki termali kotu mu surdum artic mx4 termal macun kotude degil ki

• Bende EVO 212 kullanıyorum kendi fanı fena değildi ama o kadar ısınması normal değil, stok fanların ilk kullanımda zaten altında macunu olur direk takarsınız, macunu yenilerken sadece işlemci üzerine orta noktasına nohut büyüklüğünde sürüp üstüne fanı taktığınızda yeterli olur ya da kartla yayarsanız da olur çok sürmek fayda sağlamaz zararı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xotac

Kutuyu açmadan nasıl anlayabileceğinizi kısaca açıklıyorum alıntıdır. Örnek resim ekledim.

CPU kodumuz şu şekilde;

UA 1923 SUT
    (YY/HH) [1/2/3]

YY: YIL
    HH: HAFTA

1: Fabrika Adresi [ (P)enang, Malezya veya (S)uzhou, Çin)
    2: Fabrika Adresinin son harfi [ Suzho(U) mesela veya Penan(G) ]
    3: Bunu tam anlamadım fakat CPU haline getirilip dağıtım yeri olarak algıladım [ (S)aratoga veya (T)exas ]

Yani resimdeki yazan kodun anlamı bu bağlamda bu CPU'nun 2019 Yılında 23. Haftada(Mayıs sanırım) Suzhou, Çin de üretildiğini ve Texas'ta toplanıldığı anlamına geliyor.

Bildiğim kadarıyla Suzhou yani Çin üretimleri Rev2 oluyor.

Konunun orijinal linkini bırakıyorum:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/6scnlg/ryzen_reading_your_production_batch_number/?utm_source=amp&utm_medium=&utm_content=post_body

https://i.imgyukle.com/2019/11/15/RkffCN.jpg
    Yorumlayabilir misiniz üstadım. Herhalde rev 2 oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Babangida Babayaro -- 15 Kasım 2019; 13:7:6 >

• Babangida Babayaro kullanıcısına yanıt
    2018 Mayıs Suzhou, Çin üretimi, Saratoga dağıtımı. Benim bildiğim kadarıyla tüm Çin üretimleri revizyon model ama belirli tarih sonrası revizyonlu diyenler de var. Aşağı linkte sizinkinden 10 hafta daha önce üretim tarihine sahip olup R2 olan bir CPU var. Bana kalırsa R2 olmama şansı yok. Çünkü sizin cpu'da r5 2600'ün seri üretime geçtiği tarihlerde üretilmiş.
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/d6vymf/hunt_for_the_12_nm_ryzen_5_1600_ended/
  • Teşekkürler eve gidince deneyeceğim.

• Overclok yapan var mi ?
    3.7 kolay oluyorda 3.8 falan zor stock sogutucu ile+1.3 voltaj falan vermek gerekiyor.
    3.7 de stabil voltaj yakalayip birakicam ayrica dun sicaklik sorunu yasiyordum kasa ustu bir tane fan taktim ve sogutucuyu cikarip tekrar taktim 15 derece falan asagi geldi.Prime 95 85 ustu gecmiyor genelde 80.
    4.0 ghz yapmaya sizce gerek var mi ekstra sogutucu vs parasini hesaba katarsak bana mantiksiz geliyor simdilik

• quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

Overclok yapan var mi ?
    3.7 kolay oluyorda 3.8 falan zor stock sogutucu ile+1.3 voltaj falan vermek gerekiyor.
    3.7 de stabil voltaj yakalayip birakicam ayrica dun sicaklik sorunu yasiyordum kasa ustu bir tane fan taktim ve sogutucuyu cikarip tekrar taktim 15 derece falan asagi geldi.Prime 95 85 ustu gecmiyor genelde 80.
    4.0 ghz yapmaya sizce gerek var mi ekstra sogutucu vs parasini hesaba katarsak bana mantiksiz geliyor simdilik
    Oyunlarda fps drop yaşamıyorsanız gerek yok. Kendi görüşüm.

Benim Prime 95'de overclocksuz 62 derece. Fan hızını biraz daha artırıp 60'ın altına da çekebilirim ama gerek yok.

Şu anda 4.0 Ghz 1.25V ile kullanıyorum. 4.2'ye kadar gidiyor ama 1.36V vermem lazım, gerek yok şimdilik. Lazım olursa yaparım. Prime 95 70 derece civarında bu halde.

200 liralık bir soğutucu kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 15 Kasım 2019; 17:50:56 >
  • quote:

Benim Prime 95'de overclocksuz 62 derece. Fan hızını biraz daha artırıp 60'ın altına da çekebilirim ama gerek yok.

Şu anda 4.0 Ghz 1.25V ile kullanıyorum. 4.2'ye kadar gidiyor ama 1.36V vermem lazım, gerek yok şimdilik. Lazım olursa yaparım. Prime 95 70 derece civarında bu halde.

200 liralık bir soğutucu kullanıyorum.
    1.25 4Ghz masallah 1.25 le 3.8'e bile cikmiyor prime95 yaptiktan 5 10 dk sonra sistem cokuyor

3.8 icin 1.130 falan vermem lazim :)
    4.0 ghz zor guc tuketimide bu sefer artiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Babangida Babayaro

Oyunlarda fps drop yaşamıyorsanız gerek yok. Kendi görüşüm.

Alıntıları Göster
    Yasamiyorum gibi Rx580 1485 ghz oc bellekler 1950 ramler 3000 ama 3066 da calistiriyorum bir sorun yok gibi sembolikte olsa ryzeni 3.7 yaptim

Birde M5A97+8 GB 1600 ddr3 rami 325 liraya saticam sizce dusuk bir fiyat mi olmuz gerci soyle dusundum 350 liraya 16 gb ddr4 3000 mhzlik ram aliyoruz anakart yeni 400 lira kaldi ki elimdeki parcalar 5 yillik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 15 Kasım 2019; 18:0:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Marrusia

Yasamiyorum gibi Rx580 1485 ghz oc bellekler 1950 ramler 3000 ama 3066 da calistiriyorum bir sorun yok gibi sembolikte olsa ryzeni 3.7 yaptim

Birde M5A97+8 GB 1600 ddr3 rami 325 liraya saticam sizce dusuk bir fiyat mi olmuz gerci soyle dusundum 350 liraya 16 gb ddr4 3000 mhzlik ram aliyoruz anakart yeni 400 lira kaldi ki elimdeki parcalar 5 yillik

Alıntıları Göster
    Satın gitsin bence.
    Benim sorunum da şu. İşlemci 12 nm çıktı.
    Görev yöneticisinde işlemci 2, core 4 threat görüyor.
    İşlemci 6 threat 12 olmadı gerekmiyor mu?
    Bios güncellemesi yapıyorum...
    Chipset driver falan da kurdum. Sorun ne olabilir .

Başka bir forumda baktım.windows eski olduğu için öyle dediler.Windowsu tekrar kuracağım. intel sistem kullanılıyordu.Kurup bilgi vereceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Babangida Babayaro -- 15 Kasım 2019; 19:27:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Babangida Babayaro

Satın gitsin bence.
    Benim sorunum da şu. İşlemci 12 nm çıktı.
    Görev yöneticisinde işlemci 2, core 4 threat görüyor.
    İşlemci 6 threat 12 olmadı gerekmiyor mu?
    Bios güncellemesi yapıyorum...
    Chipset driver falan da kurdum. Sorun ne olabilir .

Başka bir forumda baktım.windows eski olduğu için öyle dediler.Windowsu tekrar kuracağım. intel sistem kullanılıyordu.Kurup bilgi vereceğim.

Alıntıları Göster
    Bende sorun gözükmüyor 6 çekirdek 12 threat
    En son çıkan bios'u kuramadım flash atıyorum dosyayı görmüyor anlamadım.
    Format attım tabi belki bundan dolayı çekirdek vs olması gerektiği gibi gözüküyordur.
    Aynen satayım çıksın elden evde yer işgal edeceğine hemde para gelir onlanda işlemci soğutucu alırım belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Marrusia -- 15 Kasım 2019; 19:20:50 >

Her cpu'nun overclock performansı farklı tabii ki. Yine de 12nm ile 4.0'ı bulmayan pek yok gördüğüm kadarıyla, sizin şanssızlığınız olmuş biraz. 580'e hiç bir şekilde darboğaz yapmaz zaten. 4.1ghz + gtx1080 mükemmel ikili oldular mesela.

Ryzen'ların oyun performansında en önemli şey ram hızı. 3000mhz rami 3600'e overclock ettikten sonra bile baya fps artışı aldım. Daha fazlasının pek getirisi olmuyor ama GTX1080 üstü kartlarla fark yaratabilir. Oyundan oyuna da değişiyor bu. Bazı oyunlarda ram hızı daha önemli.

Ryzen'lar için 3200-3600 arası değerler en ideali. Hem bu hızlardaki ram fiyatları uygun hem de performans kaybı yok. 3000mhz hızındaki neredeyse her ram 3200 olur zaten ama benim kullandığım Crucial Ballistix 3000mhz 3600mhz oluyor, ram alacaksanız tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 15 Kasım 2019; 19:26:12 >
  • quote:

Her cpu'nun overclock performansı farklı tabii ki. Yine de 12nm ile 4.0'ı bulmayan pek yok gördüğüm kadarıyla, sizin şanssızlığınız olmuş biraz. 580'e hiç bir şekilde darboğaz yapmaz zaten. 4.1ghz + gtx1080 mükemmel ikili oldular mesela.

Ryzen'ların oyun performansında en önemli şey ram hızı. 3000mhz rami 3600'e overclock ettikten sonra bile baya fps artışı aldım. Daha fazlasının pek getirisi olmuyor ama GTX1080 üstü kartlarla fark yaratabilir. Oyundan oyuna da değişiyor bu. Bazı oyunlarda ram hızı daha önemli.

Ryzen'lar için 3200-3600 arası değerler en ideali. Hem bu hızlardaki ram fiyatları uygun hem de performans kaybı yok. 3000mhz hızındaki neredeyse her ram 3200 olur zaten ama benim kullandığım Crucial Ballistix 3000mhz 3600mhz oluyor, ram alacaksanız tavsiye ederim.
    Anakartınız nedir? Bende samsung bdie olmasına rağmen milim oynatamıyorum anakart ab350 dv3 gibi bişey

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.