Şimdi Ara

Ryzen 2700x Msi 2070 Gaming Sistem Eksik Parçalar Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir konu daha açmıştım çok güzel yardımlar geldi. Öncelikle bunun için teşekkür ederim. Haftasonu vatan kdv indirimiyle aklımdaki parçaları aldım. Sistemin yarısı maddi anlamda da büyük kısmı hazır durumda. Kalan parçalar için de gelen öneriler doğrultusunda ürünler belirledim. Öncelikle satın aldığım ürünler;

MSI B450 GAMING PRO CARBON C AM4 AMD Ryzen DDR4 3466+MHz(O.C.) USB3.1 Anakart - 881,60 TL
    AMD Ryzen 7 2700X Socket AM4 4.3GHz 20MB Önbellek 105W İşlemci - 2.088 TL
    GSKILL 16GB (2x8GB) TRIDENT Z DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit RGB LED Ram - 941 TL
    MSI GeForce RTX 2070 GAMING 8G GDDR6 256Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı - 3.686 TL
    Samsung 250GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500MB / Yazma Hızı 2300MB) - 552 TL
    Samsung 500GB 860 EVO SATA 3.0 (Okuma 550MB / Yazma 520MB) SSD - 567 TL

İhtiyacım olan ve genel olarak almayı düşündüğüm ürünler;

KASA:Corsair Carbide Serisi 275R Siyah ATX Temperli Cam Mid Tower Gaming Kasa (Hava akışı nasıldır. Ön panelin kapalı olması ön fanlar için engel olur mu?)

FAN:Corsaır Air Serisi AF120 120MM Beyaz Kasa Fanı - 2 Adet (Kasada 2 adet fan bulunduğundan birini arkada birini üstte sıcak hava tahliyesi için kullanmayı düşündüm. Alacağım iki adet fanı da soğuk hava girişi için öne takmayı planlıyorum. Bu şema doğru mudur, 2 adet 120mm yeterli midir ve bu fanlar alınmalı mıdır?. Kasa içi sıcaklığa göre fan deviri ayarına uygun mudur?. Açıkçası biraz marka ve fiyata göre seçtim)

PSU:Corsair RM850x 850W 80 Plus Gold Full Modüler PSU // Corsair RM750X 750W Full Modüler 80 Plus GOLD 14cm Fanlı PSU // COOLER MASTER MWE 750W 80PLUS GOLD FULL MODÜLER 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI (Bu üç model arasında kaldım. Aslında CM pek önerilmemiş ama bulunduğum şekirden alabilme avantajım var o yüzden listeye ekledim. 750W yeterli deniyor ama geleceğe yönelik almak istiyorum. Upgrade durumunda sıkıntı yaşamak istemem bunca para vermişken. Ayrıca önemli olan nokta anakartımda 8+4 pin cpu girişi var. Güç kaynaklarının çoğunda 8 pin bulunuyor. Bu modeller 8+4 sunuyor mu detaylı bilgi bulamadım açıkçası.)

UPS:FSP FP1000 1000VA LINE INTERACTIVE UPS (Mimari çizim amaçlı kullanılacağından elektrik kesintilerinde veri kaybetmemem gerekiyor. Bu yüzden 20-30dk ya da en kötü 15dk beni idare edecek bir kesintisiz güç kaynağına ihtiyacım var. Fsp marka olarak önerilmiş ama 1000VA bu sistem için yeterlimidir?)

HDD:WD Blue 3,5" 2TB 64MB SATA III 6Gb/s 5400RPM (Depolama amaçlı 2TB HDD ye ihtiyacım var. Sağlamlık en ön planda. Seagate Barracuda 7200rpm ile aşağı yukarı aynı fiyatta ama güvenlik ve sağlanlık açısından WD daha çok önerilmiş. Ve eski 5400rpm sistemlerden daha verimli olduğu söyleniyor)

Termal Macun:Cooler Master MasterGel Pro Termal Macun (>8W/mK iletkenlik değerine sahip. Ancak stok problemi var. Farklı önerilere açığım)

Akım Korumalı Priz:Seçim yapılmadı. (Gerekli midir?. Ups i prize bağlamak yeterli olur mu güvenlik için?)

Genel olarak neye ihtiyacım varsa yazdım arkadaşlar. Önümüzdeki hafta içi tüm parçaları tamamlamak istiyorum. Atladığım hata yaptığım noktalar varsa yardımlarınız çok önemli. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IslakOtostopçu -- 16 Mart 2019; 22:41:2 >

• Şahsi fikrim yani bildiklerimi dile getireyim Sistem gayet güzel ama sivi sogutma düşünebilirsin 15-20dk güç kaynagi 850w için yeterli olmayabilir biraz yüksek güç kaynagi gerekli..akim koruma prizleri güç kaynaği için önemli olabilir mi olmayabilir mi bilmiyorum ama yani nette 150-200tl civarinda bulabilirsin işini sağlama alabilirsin faydasi olabilir şu priz kullanmadigim için elektrik gidip gelmesi yüzünden monitör panel arizasi yapti şükür yaptirdim garantise bitti:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SEHZADE63 -- 16 Mart 2019; 22:57:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SEHZADE63 S kullanıcısına yanıt
    Bir süre overclock düşünmediğim için stock fanı kullanmak istiyorum açıkçası. Sonradan bütçem doğrultusunda sıvı soğutma ekleyebilirim. Kesintisiz güç kaynağı konusunda min. 1500va kullanılmalı diyenler de var. Bu konuda çok kararsızlık yaşıyorum. Elektrik problemleri çok can sıkıcı olabiliyor. Yüksek yatırımlar ufak ihmaller sonucu zarar görebiliyor. Bu yüzden her önlemi almak istiyorum. Geçmiş olsun size de halletmişsiniz son anda yoksa sinir bozucu gerçekten.
  • Ups 1000 alma. Ben de 1000lik ups var. 6700k ve1080ti vardı sadecekasa ve monitör bağlıydı ama battlefield 1 ve bf5 gibi oyunlaragirdiğim zaman voltajı mı yetmiyor akımı mı tam bilemiyorum ama ups ötmeye başlıyor ve 20 sn öttükten sonra kendini kapatıyor. Neyden olduğunu bilmiyorum. 1200 ya da 1500lük ups almanı tavsiye ederim.

• Elektrik kesintilerinde de yetersizlikten dolayı reset e sebep olduğunu okudum. Zaten amacım veri kaybını önlemek. Reset durumunda hiçbir anlamı kalmıyor. Ups konusunu iyi araştırmak gerekiyor gerçekten. Bir süre erteledim o yüzden. Daha bilinçli almak istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IslakOtostopçu -- 18 Mart 2019; 15:48:15 >
  • UPS kişisel ve kaldığın yerin elektrik şebekesine bağlı olarak bi tercihtir. Benim burda pek elektrikler gitmiyo nazar değmesin kullanmıyorum haliyle 650w yetiyor bana. Diğer parçalara gelirsek kasa için kullanacağın fan yerleşimini ben yapıyorum. 2 önde intake, 1 üstte ve 1 arkada egsoz olmak üzere 4 tane. en verimlisi de bu zaten. Önden feragat etme yalnız hava alması vermesinden daha önemli kanıtlıdır bu(kasadan kasaya değişse de güncel kasalar için böyle.)

2TB yine tercihtir ama 1-2 ay önce WD Blue 1TB aldım almadan önce 2lik için baya araştırmıştım ama tüm modeller için ses problemi olabiliyor tamamen şans meselesi. WD Blue ve toshiba P300 en iyileridir. 970 evo yu kendim kullanıyorum oldukça başarılı ama oyun için normal ssd ile çokta bi farkını hissedemiyorum. Metro exodusta normal ssd ye göre çok daha başarılıydı bi orda gördüm farkını.

Ekran kartına gelecek olursak şöyle söyleyeyim 2 ay önce 1080Ti aldım 2. el ve senin alacağın kartın sıfır fiyatından daha az para verdim. Mining vs. korkmak 1080Ti için anlamsız çünkü verimli olmadığı için madenciler pek kullanmaz. Sana kalmış 2070 güzel kart ama 1080Ti 2080 ile aynı bi kart. Diğerleri başarılı. Monitör neydi?

• Tar Goroth kullanıcısına yanıt
    Aslında fsp 1000va almaya karar vermiştim. Yeter diyen de olmuştu ama okuduklarım kafamı karıştırdı açıkçası.

Hdd olarak bugun 2tb lık wd aldım. 5400rpm ancak depolama amaçlı kullanacağım için sorun etmedim. Sistem ve programlar için m2 250gb oyunlar için de sata 500gb seçtim. O yüzden performanstan çok dayanım ve kapasite önceliğim oldu.

Ekran kartını rtx serisi almak istedim. 2. ele genel olarak elekronikte sıcak bakamıyorum. Hatayı sorunu gözle görmek pek mümkün olmuyor çünkü. Satıcının dürüstlüğüne güvenmek gerekiyor. Elden alma şansı olmayınca da kumar gibi geliyor açıkçası. O yüzden almışken yeni seri olsun dedim. Rtx performansı tartışılır ama sonuçta 1080 gücünde bir kart 2070 te. O yüzden indirime girmişken almak istedim.

Monitör olarak asusun 24 inch 1080p ips panel monitörünü kullanıyorum. Mimari çizimle uğraştığımdan ips panel olması öncelikli. Bir süre bu şekilde devam edip bütçe sağladığımda yine ips 27 inch 2k monitöre geçiş yapacağım. Hz de bütçeme bağlı olarak 75+ bir model seçerim. 100+hz modellerde fiyat uçuk seviyelere çıkıyor. Sağlam indirim denk gelmezse almam zor olur gibi.

• ben de aynı düşünüyordum ama güzel fiyata ve bench testlerine göre yapıştırdım 1080ti ı. hayırlı olsun tekrar. black friday de imzadaki msi mag27cq yu almıştım oldukça memnun edici fiyata göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tar Goroth -- 17 Mart 2019; 21:52:9 >
  • Tar Goroth kullanıcısına yanıt
    1080ti ı tartışmak gereksiz zaten. Harika bir kart ama sıfırı bütçemi aşıyor hala. Rtx serisinin çıkış dönemindeki bozulma haberleri de uzaklaştırmıştı. 1000 serisi muhtemelen 1080 alacaktım. Ama uzun zaman geçti birçok kişide kullanıyor. O yüzden kronik bir problem varsa hala yaşanması gerekiyordu. Temelde şans işi diyerek aldım.

Monitörünüz oyunculuk için günümüzün tüm şartlarını sağlıyor. Ama işim gereği curved tercih edemiyorum. Paralel çizgiler bile uzun çalışma sürelerinde birbirine girmeye başlıyor. Göz yoruluyor curved bu yüzden işimi iyice zorlaştırır diye düşünüyorum. Hz konusu da rekabetçi oyunlarda ön plana çıkıyor. Bu konuda bir iddiam yoktur bir kaç el oynar keyfime bakar çıkarım. Hikaye odaklı oyunlar daha çok ilgimi çektiğinden 75hz yeterli gelir diye düşünüyorum. Sync teknolojisi olsa iyi olur tabi. İps panel de dediğim gibi renk doğruluğu açısından ihtiyaç yaratıyor.

Siz de güle güle kullanın teşekkür ederim. Umarım sorunsuz problemsiz kullanırız hepimiz.

• Güç kaynağı olarak Corsair RM850x düşünüyorum ancak iki ürün aynı olmasına rağmen fiyat farkı var. Seri numaraları değişik sadece farkları ne anlayamadım.
    https://www.itopya.com/corsair-rm850x-850w-80-plus-gold-full-moduler-psu/
    https://www.itopya.com/corsair-rm850x-850w-80-plus-gold-full-moduler-psu-5/

• Neredeyse aynı sistemi toplamisiz hocam bende newegg üzerinden bu parçaları aldım kasa olarak 275r temperli modelini tercih ettim.
    Güç kaynağı olarak amazon.de den enermax tuf 700w 80+ Gold aldım 3 RGB fan ile birlikte 750tl onu tercih edebilirsin
    Ryzen 2700x Msi 2070 Gaming Sistem Eksik Parçalar Yardım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefaMseven -- 19 Mart 2019; 21:11:1 >
  • sefaMseven kullanıcısına yanıt
    Kasadan memnun musun hocam. Kullanıcı deneyimi çok önemli. Led kasalardan hoşlanmıyorum. İş için de kullanacağımdan biraz daha ağır bir görüntüsü olmalı. Ledsiz fan bile bulamıyorum. Fan olarak takviye yaptınız mı ve içerisinden çıkan fanlarda gürültü problemi var mı bunlar merak ettiğim konular.

Güç kağnağı içinde 850w çok fazla biliyorum ama uzun dönemi düşünerek almak istiyorum. Keşke biraz daha verseydim de yenilemem gerekmeseydi demek istemiyorum. Ayrıca 8+4 pin cpu girişi olduğu için çoğu psu buna destek vermiyor. Genelde 800+ modellerde çift 8 pin imkanı var.
  • IslakOtostopçu kullanıcısına yanıt
    Kasa yarın ulaşacak elime . Bence piyasadaki en sade ve şık kasa
    8+4 u çok takma ekstra kablo ile çözülebilir 8 pini 8+8 yapan kablolar var . Fan olarak PSU ile gelen fanları kullanacağım o da henüz ulaşmadı. Enermax RevoBron TGA 700W olarak aratabilirsin sli düşüncen yoksa 700w yeterli olacaktir.

n11.com'dan 8 Pin CPU Çoğaltma Kablosu seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
    https://urun.n11.com/overclock-urunleri/8-pin-cpu-cogaltma-kablosu-P274091972

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefaMseven -- 19 Mart 2019; 22:43:24 >
    Son bölüm reklam mıydı anlayamadım

8 pin çoğaltma konusunu iyi araştırdınız mı? Sağlıklı birşey mi? Sonuçta daha fazla güçle besleyebilmek önemli diye düşünüyorum. Aynı kabloyu iki parça şeklinde kullanma konusunda emin olamadım. Bu doğru yöntem kesinlikle demiyorsanız bir araştırmanızı tavsiye ederim. Benim bir bilgim yok bu konuda.

Eklemeyi unutmuşum. Ben de bu hafta içi kasayı almak istiyorum. Elinize ulaştığınızda deneyimlerinizi paylaşırsanız çok yardımcı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IslakOtostopçu -- 19 Mart 2019; 22:55:40 >
    Linki n11 den kopyaladigim için o şekilde oldu
    Daha önce treadtripper sistemde kullandım kabloyu sorun olmadı .
    Tabi paylasirim kasa ile gelen iki fanı öne takacağım diğerlerini üste ve arkaya hava akımı için yeterli olacaktır diye düşünüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sefaMseven -- 19 Mart 2019; 23:2:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sefaMseven

Linki n11 den kopyaladigim için o şekilde oldu
    Daha önce treadtripper sistemde kullandım kabloyu sorun olmadı .
    Tabi paylasirim kasa ile gelen iki fanı öne takacağım diğerlerini üste ve arkaya hava akımı için yeterli olacaktır diye düşünüyorum
    Ben de öne 2 tane 140mm ek fan alıp içerisinden çıkanları arka ve üstte sıcak hava tahliyesi olarak kullanmayı düşünüyorum. Kasayla birlikte gelen fanların gürültülü olmaması önemli. O yüzden merak ediyorum açıkçası. Güle güle kullanın sizde.
    Corsairin en kötü fanı bile olsa ses gibi bir sorunu olacağını sanmam . O. Fanlar arkada ve üstte çok şık durmaz bence

Işıklı olmaması avantaj benim için aslında. Ön tarafa 2 adet af140 düşünüyorum. Beyaz bir ışık verir kasa içerisine. Umarım çok aydınlatmaz. Ledler ön tarafa bakacak ve ön taraf kapalı zaten.https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-air-serisi-af140-140mm-beyaz-led-fan.html

Ayrıca sizden ricam güç kaynağı için ne kadar boşluk kalıyor hdd yuvalarıyla mesafe olarak. 180mm uzunlupunda güç kaynağı almayı düşünüyorum. Kablolamada sıkıntı çıkartır mı acaba? Alacağım güç kaynağının 20mm kısa versiyonu var ama 150 lira kadar fark var arada. Aslında 50 lira farkla vardı bir sitede ama denk getiremedim. Fiyatı artmış durumda.

1000va ups 600w lık güç kayanağını anca besleyebiliyor en iyisi online ups.

Güç kaynağım 10gun sonra gelecek maalesef deneyemeyecegim. Ama kısa bir PSU daha iyi olacaktır kasa o kadar geniş değil

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.