Şimdi Ara

Ryzen 1600 Overclock voltaj sorunsalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.056
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    overclock çok deneyimli biri olmayarak,

sistemim ASUS TUF B350M plus anakart, Ryzen 1600 İşlemci, 2 adet 8gb Gskill FlareX 2400 ram var ve Asus gtx1060 3gb

şimdi overclock için anakarttan cpu ratio 37 yapıp 3700mhz aldım hiçbir voltaj ayarı yapmadım. zaten auto olarak duruyor. güç seçeneklerinden zaten O.C yapmadan önce yüksek performans seçiliydi
    yani 3500mhz sabit hız vardı. ancak yaptığım araştırmalarda işlemci voltajı yüksek mi anlamadım?

1.385 vcore diyor ama 3500 iken de bu ayarda 3700 iken de yani zaten ayar yapmamıştım ama yabancı sitelerde çok düşük değerlerden bahsediliyor yani 1.20 1.23 gibi
    bu işlemcinin default hali voltajı nedir?

birde prime 95 testi yaptım stok soğutucu mevcut sıcaklık 79.63 e kadar çıktı 11 dakika filan yaptım sonra biraz korktum kapattım. bir sorun çıkmadı yani bilmiyorum yani ne yapılmalı

mesela normal düzen yani güç dengesi dengeli seçersek en düşük cpu %5 max %100 olan işlemci 3200 e düşüyor güç gerekince çıkıyor ama inanın oyunlarda çok takılma yaşıyorum bu sefer anlık
    takılmalar bi iniyor bir çıkıyor ne zaman performance a alınca düz 3500 e düzeldi bu durum. şimdi 3700 daha da iyi oluyor ram de 2666 yaptım onda da hiçbir voltaj ayarı yapmadım 1.20
    yalnız işlemci kafama takıldı. lütfen yorumlarsanız sevinirim. doğrumu yaptım bir şey mi unuttum yada yanlış yaptım? bu voltaj normal mi?

• youtube'tan bir overclock videosu açıp baştan sona izlemeni tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu lingde bile normal gereklı voltajı yazmamışlar ilginç.
    http://www.cpu-world.com/CPUs/Zen/AMD-Ryzen%205%201600.html
  • Aynı işlemciye sahibiz. Yabancı videolarda bahsedilen değerlerde o frekanslara çıkamazsın. Çıksan da sistem stabil olmaz. İlk nesil Ryzen işlemciler 4 Ghz seviyesini Golden Chip ise görebiliyor. R5 1600'ü kalkıp o frekansa dayayıp, aşırı ısıtmanın bir anlamı yok. Elde edeceğin performansa değmez.

3,7 Ghz için, Cpu Ratio 37 yaptıktan sonra, Cpu Voltage 1,35V yap. Zaten default halde işlemciye anakart 1,32V yaklaşık olarak veriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

Aynı işlemciye sahibiz. Yabancı videolarda bahsedilen değerlerde o frekanslara çıkamazsın. Çıksan da sistem stabil olmaz. İlk nesil Ryzen işlemciler 4 Ghz seviyesini Golden Chip ise görebiliyor. R5 1600'ü kalkıp o frekansa dayayıp, aşırı ısıtmanın bir anlamı yok. Elde edeceğin performansa değmez.

3,7 Ghz için, Cpu Ratio 37 yaptıktan sonra, Cpu Voltage 1,35V yap. Zaten default halde işlemciye anakart 1,32V yaklaşık olarak veriyor.
    teşekkür ederim hocam

ben şu an 37 yapıp 3700 yaptım ram de 2400 dü 2666 yaptım 2 gündür çalışıyor bir sıkıntı olmadı ama oyunlarda akıcılık farkı hissediyorum yani mesela bir oyunda 60-58 arası bir git gel vardı
    şimdi o kesildi 60 sabit.

böyle sürekli yüksek frekans çalışmasının bir sorunu olurmu 5-6 senede 1 pc yenileyebiliyorum ancak.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-9CC7626BB

teşekkür ederim hocam

ben şu an 37 yapıp 3700 yaptım ram de 2400 dü 2666 yaptım 2 gündür çalışıyor bir sıkıntı olmadı ama oyunlarda akıcılık farkı hissediyorum yani mesela bir oyunda 60-58 arası bir git gel vardı
    şimdi o kesildi 60 sabit.

böyle sürekli yüksek frekans çalışmasının bir sorunu olurmu 5-6 senede 1 pc yenileyebiliyorum ancak.

Alıntıları Göster
    Şöyle yapabilirsin. Anakartın Bios ekranında OC Profile Save, Load diye kısımlar varsa, OC ayarlarını oraya kaydedebilirsin. Oyun oynayacağın zaman biosa girip OC profilini Load yaparsın. Onun haricinde default profilde giriş yaparsın.
    Zaten anakart işlemciye her halükarda 1,30V veya üstünde veriyor stabil olsun diye. Bari o voltajı verirken frekansı yüksek yapalım performans artsın. Temel mantık budur. 3,9 veya 4,0'a dayamanın 1. nesil Ryzenler için anlamı yok. Performans çok artmadığı gibi ekstra yük biniyor ve sistem boş yere ısınıyor. R5 1600 için 3,7 Ghz bence idealdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BalistikBomba -- 28 Aralık 2018; 1:29:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

Şöyle yapabilirsin. Anakartın Bios ekranında OC Profile Save, Load diye kısımlar varsa, OC ayarlarını oraya kaydedebilirsin. Oyun oynayacağın zaman biosa girip OC profilini Load yaparsın. Onun haricinde default profilde giriş yaparsın.
    Zaten anakart işlemciye her halükarda 1,30V veya üstünde veriyor stabil olsun diye. Bari o voltajı verirken frekansı yüksek yapalım performans artsın. Temel mantık budur. 3,9 veya 4,0'a dayamanın 1. nesil Ryzenler için anlamı yok. Performans çok artmadığı gibi ekstra yük biniyor ve sistem boş yere ısınıyor. R5 1600 için 3,7 Ghz bence idealdir.

Alıntıları Göster
    yardımınız için teşekkür ederim aynen profil yapabiliyorum öyle yapmak çok mantıklı geldi bana da performansa ihtiyaç duyulduğu zaman açarım.

kolay gelsin.

• 1.275v ile 3.9ghz stabil kullanıyorum. 3.7ghz için 1.385v çok yüksek maksimum 1.3v ver daha üstüne çıkma zaten chip orta kalite bile çıksa 1.3v ile 3.7-3.8ghz rahat görür.
  • Asus AI Suite yada Ryzen Master Programıyla dene bence. AI Suite ile kullanıyorum. LLC ayarları Ultraya çekip ,ana voltajı düşük tutuyorum. Elimdeki Ryzen 5 1600 1.1 v 3.7 Ghz, 1.18 v 3.8 ghz, 1.2375 v 3.9 ghz 1.3v 4.0 ghz 1.35v 4.1 ghzd açlaışıyor. llc extreme ayarda kullanınca 0.075 volta kadar pikleyebiliyor sistemin ihtiyacına göre. taban voltajını 1.25 den fazla yapma stok soğutucu var ise boş boşuna sitemin ısınır.
  • sistemini uzun süre kullanacaksan overclock falan yapma... bırak default haliyle nasıl bir performans veriyorsa o şekilde kalsın

bence gpu'na overclock yaparak daha çok fps elde edersin. hem de daha güvenlidir. o ekran kartıyla çok uzun süre de gidemezsin, 2-3 yıla upgrade ihtiyacı hissedeceksin. o yüzden gpuya overclock olarak abanmanı öneririm

fakat işlemcinin ömrünü gereksiz yere azaltmak, yormak bana saçma geliyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.