Şimdi Ara

Ryzen 1600 af Takozluğu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnternette gördüğüm ryzen 1600 af ler stok halinde bile tüm çekirdekler 3.6 ghz hızlarda stok fan ile çalışıyor, 1.2v gibi voltajlarla 3.9 ları gördükleri oluyor fakat benim işlemcime 1.2v ile bile 3.5 ghz hız veremiyorum. B450 a pro (max olmayan) anakart kullanıyorum. Yük halinde tüm çekirdekler 3.450 ghz gibi hızlarda çalışıyor. Bana takozun takozu mu geldi yoksa işlemcide mi sorun var acaba ?

İşlemciyi haziran ayında amazon.tr den satın aldım. 3.450 ghz ile 3.8 arasında fps olarak çok şey oynar mı acaba ?

Sistemim:

Ryzen 1600 af (Stok soğutucu ile soğutuluyor)

Rx 570 8gb

Msi b450 a pro

xpg d10 8 x2 3000 mhz ram

corsair hx1000 güç kaynağı

• stok soğutucuyu değiştirin(veya kısa süre için stoktada test yapılabilir ancak sıcaklığın 90ı geçmesine izin vermeyin) b450 ile overclock çekin voltajı 1.3v e getirip kaç ghze kadar çıkıyor bakın, takoz mu gelmiş anlaşılır.

redditte 1.35v 4.1ghz görmüşler ancak bunlar ekstrem değerler bu yüzden bu değerleri denemeyin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShadowWyvern -- 2 Eylül 2021; 13:35:46 >
  • ShadowWyvern S kullanıcısına yanıt

Cevap için teşekkürler. Ryzen Master Üzerinden mi yapmalıyım yoksa bios üzerinden mi? Bu işlemin sonucunda kapanma gibi bir şey olur mu yoksa sadece sıcaklık artışı mı olur? Daha öncesinde undervolt yaparken kilitlenme yaşadım birkaç kez ve kasanın restart tuşuna basıp baştan başlattım. Sonrasında windowsta bazı hatalar çıkmaya başladı format atmak zorunda kaldım. Ondan soruyorum hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi konays -- 2 Eylül 2021; 13:39:56 >
  • konays kullanıcısına yanıt

ryzen master üzerinden yaptım ve evet kilitlenme olunca restart attım bende herhangi bir sorun olmadı 1.3v ile 3.6-3.7ghz görebileceğini düşünüyorum.

3.8@1.38V bu en takoz işlemcinin sonucu ve umarım böyle bişi gelmemiştir...(1.35v üstü zaten tehlikeli...)

Cinebench r20 testini tamamlıyor, aida testinde 5 dakika test yapabiliyorum fakat wildlands oynarken 1 saat oyun sonucu oyun kilitlendi. Diğer denediğim değerlerde cinebenchte vs sorun çıkartmıyor ama wildlandsa gelince 1 saat sonra patlıyor. Bir keresinde 1-2 saat sonra tarayıcıda video izlerken kilitlendi. Dediğiniz gibi 1.3v kilitleyip deneyeyim bakalım ne sonuç verecek.

Ryzen 1600 af Takozluğu

Ryzen Master ile 1.3v@3.650 ghz yapınca sonuç bu geldi hocam. Test sırasında max 84 dereceye yükseldi. Stabilitesini test etmek için ne yapmam gerekir ?

• Eğer çakılıp kalıyorsa, cinede tek seferlik değil 10 dkklık yaparsan yine çakılacaktır.

Prime95,OCCT,Aida64 bunlarla test yapabilirsin, hoş prime95 en güçlü soğutma sistemi olanlarıda perişan eder. OCCT yada Aida64 ile 1 saat test edebilirsin. Stok soğutucun varsa pek fayda etmez bilgin olsun.

r5 2600 1.295 voltaj ile 3.9 ghz yi göruyor daha alt voltaj denemedim.

aklıma gelen iki olay var.

1-) sendeki af değil 14nm

2-) soc voltaj düşük

şimdi 2600 le ayni hiza çıkamaz ama en azindan rahatca 3.7 görmesi lazim diye düşünuyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MogoLKhan kullanıcısına yanıt

cpu-z ile bakınca 12nm görünüyor hocam.

soc voltajı nedir acaba ?

• ProbLem! kullanıcısına yanıt

1.25v@3.6 ile prime95 testi koştursam sorun olur mu hocam sizce? Stok soğutucu kullanıyorum. Sıcaklık kaça çıkana kadar testi kapatmayayım ?

Benzer sorun benim 2600 ve diğer iki arkadaşımın 1600 ve 1400 işlemcisinde de vardı, saçma şekilde aşırı ısınıyordu. Tabi doğal olarak sorunu stok soğutucu ve termal macun degisimi ile çözmeyi düşünüyordum ama bir anda aklıma sorunu çözmek için tamamen alakasız BIOS güncellemek geldi. Bir de ne göreyim BIOS güncelledikten sonra tıkır tıkır çalışmaya devam etti benim işlemci, arkadaşlarımın sorununu da böyle çözdük. Bu olayla daha sonra tekrar karşılaştım en güncelini kullanırken, tek tek bios indirip stabil bir bios buldum ve yine sıkıntısız kullanmaya devam ettim. Bu olayların sebebi ne cidden net bir şey yok elimde, tek bildiğim bios değiştirince kilitlenme ve ısınma çözülüyor. İşlemci ryzen 2600 anakart msi b350 gaming pro.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 1.25v@3.6 ghz biostan sabitledim ve 10 dakika aida64 testi yaptım. Sıcaklık 86-85 civarındaydı ortalama. 1 kere 96 oldu ve hemen düştü, birdaha o sıcaklığa çıkmadı. Cpu-z stress testi yaptım, 77 dereceyi geçmedi. Prime95 denedim fakat 3-4 dakika sonra 90 dereceyi gördüm ve hemen kapattım. Tavsiye edeceğiniz test programı var mıdır stabilitesini test etmek için? 1 saat aida64 açık bıraksam anlaşılır mı acaba ?

• Yusuf_Ozkan kullanıcısına yanıt

Aşırı ısınması yok aslında hocam biostan kaynaklı sorun yok gibi geliyor bana ama yine de emin değilim. Yukarıda yazdım 3.6 yaptıktan sonraki değerlerimi

• quote:

Orijinalden alıntı: konays

1.25v@3.6 ile prime95 testi koştursam sorun olur mu hocam sizce? Stok soğutucu kullanıyorum. Sıcaklık kaça çıkana kadar testi kapatmayayım ?

Prime95 kadar ağır bir test yok, kullanıcıların %99'u prime95'in uyguladığı işkence testine yaptığı kadar işlem yapmaz. Ama %100 stabilite için bu test başarılı.

Testi yapacağın süre önemli kimisi 6 saat yapar, kimisi 15 dakika yapar. AMD senin işlemcin için max sıcaklık 95 diye kağıt üstünde belirtmiş.

Prime95 testinde 80 derecenin üstüne çıkmazsa yapacağn o.c stabil demektir. Ama stok soğutucu ile sanmıyorum arkadaşım.

80 üzeri çıkması işten bile olmadı hocam. 90 dereceyi görünce kapattım, sizce 95 e kadar bekleteyim mi? Yakın zamanda düzgün bir soğutucu almayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi konays -- 2 Eylül 2021; 15:49:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: konays

80 üzeri çıkması işten bile olmadı hocam. 90 dereceyi görünce kapattım, sizce 95 e kadar bekleteyim mi? Yakın zamanda düzgün bir soğutucu almayı düşünüyorum.

Stok soğutucu ile olacak iş değilki, 95 dereceye kadar bekletsen ne olacak makine reset atacak :) Prime95'i o kadar da kafaya takmaya gerek yok, her zaman yaptığın işlemleri yap oyununu oyna bakalım ne tepki verecek makine o göre işlemci mhz düşürürsün deneyerek bulursun kıvamı.

smallest olan en üstteki testi yaptım 10 dakikanın sonunda max 91 derece oldu. Oyun testi yapayım azcık. 1.25@3.6 hata vermesin başka bir şey istemiyorum. Bari o kadarını yapsın :D :D

• artık o hızları almanız mümkün degil insanlar yardımcı olmaya çalısmıs ama onların elindeki işlemciler eski seri iyi silikon degerine sahip ürünler

suan üretilen 1600af modelleri çok alt seviye sikon degerine sahip 1600af de 4.1 ghz yapmanız için golden çip denilen en iyi silikona sahip bir 1600af ye sahip olmanız gerekir

elinizdeki işlemci ile max 3.85 ghz degerini göreceginizi düsünüyorum bunuda msı bios üzerinden tek tıkla yapabilirsiniz msı bu işlemciye kaç hız vergini görürsünüz

@konays

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 2 Eylül 2021; 16:37:18 >
  • asko56 kullanıcısına yanıt

Haklısınız hocam ilk zamanlarda alanlara bayağı iyi işlemciler gitmiş. Sizce 1.25v@3.6 hızlarında sorun yaşar mıyım? Msi Game Boost ayarından mı bahsediyorsunuz hocam?

• Konuya ilgi gösterip cevap yazan herkese teşekkür ederim Ryzen 1600 af Takozluğu Ryzen 1600 af Takozluğu 

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.