Şimdi Ara

RX 590 hangi modeli seçmeliyim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar dostlar, halihazırda kullandığım 3GB GTX 1060'ı satıp yerine RX 590 almayı düşünüyorum. Bunun için de 2 seçeneğim var XFX Fatboy modeli ve Sapphire Nitro modeli.
    Hangisi tercih etmeliyim ve neden diye açıklarsanız sevinirim.

• Xfx alma

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Neden hocam ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-51C189DEA

Neden hocam ?
    Xfx al

https://forum.donanimhaber.com/xfx-rx590--136417286

Çoğu kişi safire daha sıcak bakıyor ama safir kartın voltaj bölümündeki bileşenleri düşük kalite kullanıyor sonuç olarak gpu dan önce voltaj modülleri bozuluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wey-Yu

Xfx al

https://forum.donanimhaber.com/xfx-rx590--136417286

Çoğu kişi safire daha sıcak bakıyor ama safir kartın voltaj bölümündeki bileşenleri düşük kalite kullanıyor sonuç olarak gpu dan önce voltaj modülleri bozuluyor.

Alıntıları Göster
    Bir XFX RX480 GTR BE sahibi olarak bende XFX öneririm kesinlikle.
    Gerçekten çok kaliteli. Custom Bios artı düşürülmüş ram gecikmeleri ile kartı 140W Tdp, 1440 mhz GPU ve 2100 Mhz (8400 mhz efektirf) ram hızlarıyla kullanıyorum.

Ancak benim gibi O.C meraklısı değilsen XFX Fatboy gibi bir PCB tasarımına ve ileri kalite VRM'lere ihtiyacın yok. Sapphire'de alabilirsin. Özellikle tasarımı şık ve PCB + Bileşen klitesi XFX kadar olmasa da yeterli. Günlük kullanımda Sapphire'de seni kesinlikle üzmeyecektir.
    Bir de Saphhire Nitro serisinin tasarımı gerçekten çok şık. Fatboy tipsiz de biraz.

Yani olay sende bitiyor sevgili kardeşim. Karttan beklentin ve bütçen ne ? Ona göre bir seçim yap.

• Gtx 1060 3gb kullaniyorum elimdekini satip bende 590 almayi dusunmustum konuyu benden once actin takip. Nereden almayi dusunuyorsunuz link varmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: suspect58

Gtx 1060 3gb kullaniyorum elimdekini satip bende 590 almayi dusunmustum konuyu benden once actin takip. Nereden almayi dusunuyorsunuz link varmi
    Satma tut elindekini güzel kart o. Onu satacaksan da 2. el 1070 falan bak.
    Veya bazen kampanyalarda falan 2100-2200 tl'ye Vega56 düşebiliyor. Öyle bir fırsat kolla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isbara -- 28 Aralık 2018; 14:10:18 >
  • Isbara I kullanıcısına yanıt
    Evet fatboyun hem adı hemde tipi kötü ama önemli olan kasaya taktığında elinde kalanlar bunlarda adı ve tipi değil kaliteli bileşenleri oc potansiyeli mümkünse undervolt kabiliyeti.
    Henüz undervolt ile ilgili bir bilgiye denk gelmedim ama kart 580 den fazla güç tüketiyor, çip 12nm üretim buna bakarsak bu kartın 580 den ya az yada aynı seviyede güç tüketmesi lazım.
    Eğer ilerde undervolt olayı çıkarsa xfx in voltaj kontrolcüsü buna izin verir ama safirinki vermez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 28 Aralık 2018; 14:14:43 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla youtubede karsilastirma izledim baya fark atiyor rx590 1060 a. Evet hala karrttan memnunum ama iste 2k 144hz olayi can cektiriyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Alttaki tabloda 590 ile 580 aynı frekansta, rx590 daha düşük voltaj ile 580 ile aynı frekansta çalışıyor ve olması gerektiği gibi rx580 den daha az güç tüketiyor.
    Buda demek oluyorki undervolt olayı rx590 içinde vega kartlar gibi olmazsa olmaz benim açımdan vega kart ile undervoltta 90watt kazanım elde ettim rx590 ilede 60watt civarı bir düşüş oluyor.
    RX590 mı alacaksınız xfx alın.

RX 590 hangi modeli seçmeliyim ?

Bu testte kullanılan kart XFX RX590

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 28 Aralık 2018; 14:27:49 >

• quote:

Evet fatboyun hem adı hemde tipi kötü ama önemli olan kasaya taktığında elinde kalanlar bunlarda adı ve tipi değil kaliteli bileşenleri oc potansiyeli mümkünse undervolt kabiliyeti.
    Henüz undervolt ile ilgili bir bilgiye denk gelmedim ama kart 580 den fazla güç tüketiyor, çip 12nm üretim buna bakarsak bu kartın 580 den ya az yada aynı seviyede güç tüketmesi lazım.
    Eğer ilerde undervolt olayı çıkarsa xfx in voltaj kontrolcüsü buna izin verir ama safirinki vermez.
    Hocam sanmıyorum bir undervolt olacağını. Undervolt'un bir getirisi de olmayacaktır Vega gibi. Yani undervolt + Higher Clock gibi bir getirisi olmayacak. Zaten RX590'da throttle problemi de yok.

Bu arada temperglass kullanan tüketici için tipte önemli. Fatboy'un üstündeki ucuz plastik gerçekten basit ve kalitesiz bir görüntü veriyor. Bildiğin malzemeden çalmışlar gibi duruyor. Onun dışında 3 slot kaplaması da handikap. PCB ve bileşen kalitesine söz yok. Gerçekten çok kaliteli. XFX o konuda çizgisini hiç bozmadı. Ama O.C ile fazla uğraşmayan sıradan kullanıcı için çok ta önemi var mı böylesine bir PCB tasarımının? Emin değilim. Sonuçta öyle PCB ile 1080 ti falan besleniyor.

• Isbara I kullanıcısına yanıt
    PCB kalitesi çok önemli ama.
    Şimdi hd5450 gibi bir kartın pcb kalitesinin ne önemi var diyebilirsiniz ama safirin hd5450 kartını 2 yıldır sadece web gezintisinde kullanılan bir pc de misafir ediyorduk hatta pasif soğutucusuna hava üfleyen bir fanda monte ettim kasaya ama gel gelelim safirin kalitesiz bileşen tercih etmesi sonucu kartın mosfetlerinden biri bozuldu hd5450 dersin ne fazla voltaja ihtiyacı var ne ısınır dersin ama günlük 2-3 saat webde kullanılan bir bilgisayarın ekran kartı 2 yılda bozuluyor.

Ayrıca üstte tablo paylaştım undervolt ile 60watt düşüş var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 28 Aralık 2018; 16:23:20 >
  • quote:

PCB kalitesi çok önemli ama.
    Şimdi hd5450 gibi bir kartın pcb kalitesinin ne önemi var diyebilirsiniz ama safirin hd5450 kartını 2 yıldır sadece web gezintisinde kullanılan bir pc de misafir ediyorduk hatta pasif soğutucusuna hava üfleyen bir fanda monte ettim kasaya ama gel gelelim safirin kalitesiz bileşen tercih etmesi sonucu kartın mosfetlerinden biri bozuldu hd5450 dersin ne fazla voltaja ihtiyacı var ne ısınır dersin ama günlük 2-3 saat webde kullanılan bir bilgisayarın ekran kartı 2 yılda bozuluyor.

Ayrıca üstte tablo paylaştım undervolt ile 60watt düşüş var.
    Tamam da gönderdiğin 60 watt düşüş var dediğin kıyaslama 590 ile 580 arasında yapılmış. PCB kalitesi tabii ki önemli de Saphhire'de de pazar malı uyduruk bir PCB yok ki. Onun PCB'de kaliteli. HD5450 gibi sadece maliyetten kısıp ucuza pazara sürülen ürünlerle bunun kıyası doğru değil ki.
    Onun dışında PCB kalitesi meraklısı için önemlidir. Örneğin ben RX480'imi pek çok 580'den daha performanslı kullanıyorum. Ama herkes meraklı değil ki bizim gibi. Standart bir kullanıcı için Sapphire'in PCB ve bileşen tasarımı gayet yetrli. Tabii ki XFX kadar kaliteli değil. Öyle bir iddiamız yok zaten. Ancak ortada "Sakın Saphirre almayın" diyecek bir durum yok. Bütçeye göre iki model de tercih edilebilir. Haa ben olsam zaten 590 yerine 2.ek uygun fiyatlı 1070 bakarım o ayrı.

• O ucuz kartların safir olmayanları 4–5 yıl çalışıyor safir 2 yılda bozulurken.

580 ile kıyaslamayıp neyle kıyaslayacaktım 2080ti ilemi

Lafdan anlamıyorsun uzatma
  • Açıkçası kartın görüntüsü hiç önemli değil benim için. Normal kullanıcı için Sapphire yeterli olur denmiş. Ben Overclock işine girneyi düşünen biri değilim fakat aldığım kartı uzun vadeli kullanmak istiyorum muhtemelen 590 aldıktan sonra mevcut sistemim de ( mecbur kalmadığım süre boyunca ) bir değişiklik yapmayı düşünmüyorum. Özetle en az 3 en fazla 6 yıl bu şekilde kullanmayı düşünüyorum.

Bu durumda malzemesi kaliteli olanı tercih etmem daha mantıklı olmaz mi ? Ekstra olarak da haftada 40 saat civarı çalışacak bir bilgisayar değil en en az 90 saat çalışacak belki haftada. ( Render yapılmayacak. )

Bu yüzden malzeme kalitesi sebebiyle XFX daha mantıklı gözüktü bana ama bir yandan da soğutması memnun etmeyecek gibi bir havası var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

O ucuz kartların safir olmayanları 4–5 yıl çalışıyor safir 2 yılda bozulurken.

580 ile kıyaslamayıp neyle kıyaslayacaktım 2080ti ilemi

Lafdan anlamıyorsun uzatma
    Hayır kıyaslamanız isabetsiz çünkü 590 gibi 12nm üretimi ve Polaris mimarisinin artık en rafine çipini RX 580 ile kıyaslıyorsunuz. 1500+ mhz lerde çalışan bir çipi undervolt ile aynı frekansta daha yüksek voltaj ile çalışan bir 580 ile kıyaslamışsınız. Haliyle daha düşük güç tüketmiş. Ama ben frekansı da düşüreceksem ne diye 590 alayım ki ? Gider 580 alırım hem de daha ucuz.
    Yapmanız gereken 590 kartı kendi çalıştığı frekansta daha düşük voltajla çalıştırabiliyor musunuz ? Ona bakmaktı.

Benim anlatmak istediğim Vega'da ki gibi undervolt ile +frekans kazanımının sağlanamadığıydı Polaris'te. Bilemiyorum belki de ben ifade edemedim kendimi.

Ayrıca 5450 gibi bir benzetme yapmakta yersiz çünkü Nitro+'ta 5450 PCB'si yok. XFX 10/10 ise bu 8/10 dur. Ama kalkar 4/10 bir PCB koyarsan sıkıntı olur tabii ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Isbara -- 29 Aralık 2018; 16:19:6 >

• XFX'te karark kıldıysanız tabii ki alabilirsiniz. Şu anda Saphirre ile de fiyat olarak çok yakınlar. Aklınıza yattıysa soğutmasını falan hiç düşünmeyin. Gayet iyi bir soğutmaya sahip XFX Fatboy modeli.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.