Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: habiberer

dinamoyu da kendimiz yapazmıyız

Tabii ki yapılabilir... Ama biraz masraf, sabır ve zaman gerekiyor. Bununla ilgili teknik detayları internette bulabilirsin.
  • arkadaslar

ben 3 sene once bir yazlık tesisin ruzgar enerjisi ile tüm enerjisini karşılamak üzere bir sistem kurdum

bu tesis maksimum 7 KW enerji çekebiliyor ortalama 2 kW enerji tüketiyordu

Bu tesise 3 adet 2 KW ruzgar jeneratörü,Toplam 2 V 175 Ah akülerden (yuksek sarj ve desarja dayanıklı )

90 adet kullandık ve 10KW 220 V invertor ile de 220 V enerji ihtiyacını karsıladık

bu tesisin tum kontrolu bir PLC ile yapıldı aku sarjı dustugunde 15 KW lık bir jenerator ile hem tesisin enerji ihtiyacı karsılanmaya calısıldı hemde akuler sarj edildi. (ruzgar yeterli olmadıgında)

Bu tecrubeden elde ettiğimiz bilgileri sizlere aktarmak isterim

rüzgar jeneratörü olarak kullanılan pervanelerin dönme hızı pervane yapısı ile direk bağlantılı
    bu hız pervanelerin uçlarına doğru cok yuksek hızlara ulastığı için pervanelerin dayanıklılığı için karbon elyaf ve epoksi recine yapımı olmayan pervaneler kullanılamaz.

pervane kanatları yapısı merkeze yakın acısı fazla merkezden uca dogru acısı 0 olmalıdır.
    pervane kanatlarından elde edilen güçün coğunluğu uc kısımlardaki ucak kanadı formundaki rüzgara 90 derec duran kısımdan elde ediliyor.

kanadın rüzgara acısı 90 dereceden az oldugunda dönme sırasındaki sürtünme, gücü düşürüyor.

jeneratör olarak cok kutuplu dusuk devirli bir motorun rotorunu mıknatıslar yerlestirerek degişiklik yapıldı

yaklasık 600 devirde 2 KW enerji alabildik.

yataklamalar ve ruzgar yonelme kuyrugu mekanik zorluklarla yapıldı

enerjinin 3 faz olarak doner bir tabladan alınması hazır fırcalı aktarma elemanları ile yapıldı

düsük devirli pervanelerle yeterli guç üretilemiyecegi(belli kanat uzunlugunun altında)
    30 metre kanatlı ruzgar pervaneleri 22 devir/dk donuyor kanat ucu hızı yaklaşık 250 KM/saat

burada pervanenin belli bir hıza ulasmadan enerji uretmediği göruldü ve belli bir hıza ulastığında enerjiyi sisteme veren kontrol sistemi eklendi

birde rüzgar gücü fazla oldugunda pervane jeneratörü yakmadan durmasını ve dinamik fren sisteminin devreye girmesini saglayan kontrol sistemi eklendi

bu işe ilk girerken tahmin etmiş olduğumuz fiyatın 2 misli maliyetle bu işi tamamladık sistem 2 sene hizmet verdi.Bize kazandırdığı en büyük tecrübe türkiyede akedemisyenlerin bu işlerden hiçbirşey anlamadığı, insanların cok yalan soylediği ve bilir bilmez araştırmadan herkesin ağzına geleni soylediği

yani kısaca insanların birbirine karsı olan saygısızlığının boyutu konusunda daha net fikirlere sahip olduk.

bir insanın kendisine saygısı varsa ne soylediğini dinlemesi lazım

• arkadaşlar bu siteye bir göz atın burada amatör yapım rüzgar jeneratörleri var belki fikir verebilir.
    www.otherpower.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evren kılıç -- 22 Kasım 2006; 23:09:34 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: tumra

oeeh.

Anlayan anlamış, anlamayana ne desek anlar ki? Dur, devam edeyim belki anlarlar:

Ayrıca siz cahiller bilmezsiniz ki yeni nesil hidrolik santrallerde kullanılan türbinler var. Bu türbinler çok verimli olduklarını kanıtladılar ve evde kullanılan tipleri üretilmiş durumda. Bu türbinlerden birini suyun ana hattına bağlıyorsunuz, böylece evin su ihtiyacını giderirken elektrik de üretiyorsunuz. Bahsettiğim cihaz bir şişman pil ebatlarında ve sadece bulaşık yıkarken 220V 192873409812734A akım üretiyor. Evet evet yanlış duymadınız, ben yanlış dedim. Doğrusu 220V 127A olacaktı. Bu cihaz şu anda Konya sokakta Gözeler Elektronikte mevcut. Yani evet, istenirse böyle cihazlar üretilebiliyor. Allahın cahilleri.

Fikret abi den bahsediyosun heralde.Hemen isteyeyim de bi de bana yapsın o cihazdan.boşu boşuna fatura ödemeyelim
    Senin ya matematik öğretmenin de sorun varmış ya da klavyen bozuk.!!

O da bişey mi ben geçenlerde bi cihaz yaptım kalem pil büyüklüğünde tri faz elektrik üretiyo hem de sıkı dur 99999A tabi sen cahilsin bunları bilmezsin...

Ne yapmaya çalışıyosun sen ya ..bilim kurgu yazarı ol sen hayal gücün baya bi genişmiş senin bi işe yarasın..

Arkadaşlar konuyu yeni gördüm ve bu densiz e cevap vermeden edemedim kusura bakmayın herkesten özür diliyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzanGazi -- 22 Kasım 2006; 23:32:09 >

• Duyman,

Kıymetli bilgileriniz var, paylaştıgınız için teşekkürler. Bize biraz daha bilgi verirmisiniz?

Pervaneleri kendiniz yapmadıysanız nereden aldınız?

Eğer doğru anladıysam iki sene sonunda sistem devre dışı kalmış. Buna sebep nedir? Görülen problemler nelerdir?

Böyle bir sistemi amatörlere tavsiye edermisiniz?

Tekrar teşekkürler
  • Duyman demişki ;

"yaklasık 600 devirde 2 KW enerji alabildik.
    düsük devirli pervanelerle yeterli guç üretilemiyecegi(belli kanat uzunlugunun altında)
    30 metre kanatlı ruzgar pervaneleri 22 devir/dk donuyor kanat ucu hızı yaklaşık 250 KM/saat"

Konuya teknik olarak hakim olmadıgından olsa gerek bir kere kw enerji birimi degil güç birimidir.
    Ayrıca 30 m kanatlı rüzgar türbini ile en az 100kw lık güç ortaya çıkar. ( tabi rüzgar estigi sürece )
  • Arkadaşlar bu forumu yeni farkettiğim için kızıyorum kendime. Çok güzel bir konu seçilmiş. Ancak konu oldukça uzayıp dallanıp budaklanmış. Öncelikle şunu söylemek isterim ki rüzgar enerjisinden faydalanmak isteyen arkadaşlar ilk olarak üretecekleri gücü düşünüp ona uygun bir teknoloji seçmelidir. Çünkü bu konuda gelişmiş ülkeler yıllardır çalıştıkları için farklı teknolojiler geliştirilmiş durumda. Ancak teknoloji ne olusa olsun rüzgar ve güneş enerjisi sistemleri Kwh başına düşen kurulum maliyetleri oldukça yüksek olduğu için gerek devlet, gerek özel sektör tarafından pek tercih edilmez. Bakım maliyetleri ise sanıldığı kadar yüksek değildir. Tabi bu kurulumdaki plalama ile bakımın düzenli ve kaliteli yapılmasına bağlı.

Bu arada bu konuda bi grup kurulmuş ama baktım Eylül ayından bu yana bi faaliyet göremedim. Bu gubun akibetini bilen var mı arkadaşlar?

• Merhaba arkadaşlar bu rüzgar türbini işini bende çok düşündüm.Benim gördüğüm kadarı ile en zor kısımlar şunlar;1-kanat yapımı,2-generatör yapımı,3-aşırı kuvvetli rüzgarlarda frenleme,4-sabit gerilim ve frekans için elektrik uyartım kontrolü,5-en büyük sorun ise üretmiş olduğumuz elektri satamamız.Duyduğum kadarı ile Almanya'da çiftliklerde rüzgar ve güneşten üretilen eletrin fazlasını devlete satıyorlarmış.Sistem bakınca baya palı gözüküyor,tabi malzeme ve işçiliği satın alırsan.Ama işçiliği kendin yaparsan,kişisel yeteneğini ortaya koyarsan sistem ucuzluyor,ama yinede yeterli değil bence eyer en az 10 kw lık kurulu gücü olan bir sistem,ve bu gücü anında kulanacak cihazlar olmadıkca.Örneğin kış aylarında bina ıstmada kullanılması,yaz aylarındada hidrojen üretilip,hidrojenin değerlendirilmesi.Aküye depolamak için çok akü olması gerek oda maliyeti çok yükseltir.Bende yapımına başlayacam ama saydığım olumsuzluklardan dolayı başlamıyorum.Benim beklediğim Almanyadaki gibi bir yasa.Generatör yapımı konusunda şoyle bir düşüncem var,piyasadaki üç fazlı asenkron elektrik motorunu alıp rotorunu söküp yerine sargılı rotor yapmak, yataklama biyalarından birinin miline sipiral taşı ile yarık yapmak,ve bu yarıktan eletro mıgnatıs sargısının uçlarını motor kapak dışına alıp iki adet fırça bileziği ile uyartımı yapmak.Benim düşüncem elektro mıgnatıs kullanılması generatör ebatlarını küçültecek,ve haliyle maliyette.Uyartım sistemi maliyeti ve zorlukları artırsada, sabit gerilim ve frekans elde etmemizi sağlıcaktrı.Grup oluşturma konusuna gelince, fikir çok güzel ancak bu iş kişisel becerilerimizi ortaya koymamızı gerektiriyor, hepimiz farlı illerdeyiz buluşup aynı proje uzerinde çalışmak zar.Ancak aynı ilde oturanlar grup kurabilr bence.İşler paylaşınca kolaylaşacaktır.Bakıyorum onceki yazılanlara bazıları bayağ dalga geçergibi yazılar yazmış, etrafımda böyle bir fikir için bile yüzünde alaycı gülümseme beliren hiç kimseye faydası dokunmayan beceriksis başkasının başarısını kıkanan,karalamaya çalışan kendi başarısını başkasının başarısızlığında arayan insan çok.Herkeze başarılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tkurt -- 9 Aralık 2006; 23:30:27 >

• Jandarma gelip söküyor...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Power7Gear

Jandarma gelip söküyor...

Anlayamadim.

Power7Gear veya Power7Gear adli arkasin neden bahsettigini bilen baska bir arkadas aciklayabilirmi?
  • Merhaba arkadaşlar.

www.ruzgarturbini.net adresine göz atabilirsiniz. Web sayfalarının yapımı bitmedi. Ancak temel bilgileri içeren dökümanları bulabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda hem teknik hem de konu ile ilgili birçok dökümanı bu sayfada yayınlayacağım.

-------------------
    " gulsvm84 : benim şimdi rüzgar tübünü ile ilgili projem var hesaplarını bulmam lazım bana yardımcı olabilirmisiniz hesap için hangi değerleri bulmam gerek yardımcı olabilirseniz çok çok çok sevinirim lütfen şimdiden çok teşekkür ederim "

"gulsvm84" mesajında rüzgar türbini ile ilgili projeniz için çeşitli değerleri bulmanız gerektiğinden bahsetmişsiniz. Sorunuza benzer çok sayıda e-posta geliyor. Her mesaja cevaben "sormak istediğiniz konuyu detaylı olarak belirtirseniz size bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım" yazıyorum. Rüzgar türbini ile ilgili çalışmalarda mekanik, elektrik, elektronik, aerodinamik, statik, metalurji, matematik, fizik v.s. v.s. diye uzayıp giden çok sayıda bilimsel veriler var. Bu nedenle "rüzgar türbini hakkında bilgi" dediğinizde yüzlerce sayfa döküman, hesap, formül, grafik v.s. v.s. gibi çok ciddi bir cevap vermek gerekiyor ki bu da pek mümkün olmuyor. Bir rüzgar türbininin nasıl yapıldığını tam olarak anlatan bir kaynak benim bildiğim kadarı ile yok. Ve inanın ki sadece karşılıklı sohbet etsek ve ben size her aşamasının detaylarını sadece kaba anlatmaya kalksam bu bile günler sürer. Konu hakkında hiçbir önbilgisi olmayan arkadaşlara yardımcı olmak zaten mümkün olmuyor. Örneğin "alternatör yapımı konusunda bilgi verirmisiniz" diye gelen bir mesaja cevap vermek kolay. Fakat "ortlama 3kw nominal güçte tasarladğım bir türbin için ortalama rüzgar hızının 5 mt/sn olduğu bir yerde 18mt kule üzerinde, 600Ah'lık bir akü parkında ve ortalama 1000dv/dk'da kullanmak üzere bir alternatörün tasarımı ve yapımı ile ilgili bilgi verirmisiniz" diye gelen bir mesaja cevap vermek çok daha kolay.

----------------------------
    " tda 1562q : selam dostum senin o dediğinin bayağı masraflı bişey bide biliyosunuzki bizim türkiyede böle bişe yapman için bazı yerlerden izin almalısın.Yerinde olsam vazgeçerdim. bye "

Keşke hemen vazgeçmek yerine biraz araştırma yapsanız. Özellikle mesajınızın sonundaki "yerinde olsam vazgeçerdim" cümlesi gerçekten üzücü.

Grup kurma konusunda küçük bir açıklama yapmak istiyorum:

Grup kuruldu. Şu anda çok pasif bir durumda da olsa hala faal durumda. Ancak "grup çalışması" kişisel çabalar ile olmuyor. Öncelikle katılım gerekiyor. Şu anda grup üye sayısı 29. Fakat bugüne kadar gönderilen toplam mesaj sayısı 26. Yani kişi başına 1 mesaj bile düşmüyor. Grubun kurucusu olarak ben bile işlerim nedeni ile vakit ayıramıyorum. Zamanla sanırım daha geniş bir katılım ile grup daha etkin hale gelecektir. Lütfen siz de konu ile ilgili düşüncelerinizi, fikirlerinizi veya dökümanlarınızı grup üzerinden gönderin. Böylece herkesin faydalanabileceği bir ortam oluşturabiliriz. Yalnız bir konuya dikkat etmek gerekiyor; ticari olarak kullandığımız bazı teknolojileri (devre şemaları, teknikler, formüller v.s.) takdir edersiniz ki uzun emek ve pahalı tecrübeler ile kazandığımızdan hemen herkesle paylaşmak mümkün olmayabiliyor. Fakat ticari olmayan herşeyi paylaşabiliriz.

SAYGILAR

SİZ BU ÜLKEDE KANUNLARA UYGUN OLARAK NE YAPTINIZ DA JANDARMA İLE KARŞI KARŞIYA GELDİNİZ!!!?
    EĞER JANDARMA(MIZ) GELİP YAPTIĞINIZ ŞEYE KARŞI ÇIKTIYSA ÖNCELİKLE KENDİNİZİ KONTROL EDİN!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafakavci -- 10 Aralık 2006; 21:54:59 >

• arkadaşlar birkaç arkadaş dışında kimse bu konuya ilgi göstermemiş sadece yorum yapmış bence bu konunun daha da güzel yerlere gelmeli fakat bizlerin en büyük sorunu şu yapılan işlere araştırmalara muhalefetlik etmek gelin bu muhalif yapımızdan vaz geçelim bu konulara ilgi duyan ve bir şeyler yapmak isteyen arkadaşlara destek olalım.

rüzgar türbini konusunda detaylı bilgi ve belge verebilecek arkadaşlar lütfen birazdaha detaylı palanlar verebilirseniz bizlerde bu konuyu daha güzel inceleyip yapım aşamasına geçebiliriz.

TEŞEKKÜRLER...
  • Merhaba arkadaşlar google'da (naca kanat) yazıp aratırsanız kanat formları ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.Birde link vereyim.
    http://www.bilesim.com.tr/tr/index.nsf?lf=/tr/leftbaryayincilik.html&rf=/tr/yayincilik/dergiarsivleri.nsf
  • tkurt teşekkürler ...
    o motor çok güzel bir şey harika
    saol arkadaşım
  • arkadaşlar bu gruba ben de üye olmak isterim. Bir kır evinde almanyadan getirdiğim
    ufak bir jeneratörümle sadece tv ve elektriği çalıştırmayı başarabildim.
    Selamlar, birlikte çalışmak isterim.
  • şimdi sizden yardım isticem benim rüzgar türbinleriyle ilgili bi projem var (maketi kullanılımı artırılması için gerkenler maliyeti nasıl çalıştığı falan )ve yaşımda ufak olduğumdan yazdıklarınızdan pek annadım sayılamaz küçük bi maketini yapmamda bilgi verirseniz cok sevincem. ben malzemeleri okudum aklımda nasıl yapılacağını ürettim ama küçük bi maket olduğundan o malzemeler(ucuza) nerden bulabilirim. ayrıca bu rüzgar türbinini aküyle şarj ederek gerektiğinde kullanımı sağlamam gerek. şimdiden cok teşkrler...
    gercekten ciddi yardım gerekiyor. şubat tatilinden önce bitmesi gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi derya_94 -- 21 Ocak 2007; 15:58:10 >
  • yardım istiyorum lütfen bi bakın!!
  • Selam

Arkadaslar su linki vaktiyle MUSTAFAKAVACI abi vermis fakat suan sayfa acilmasina ragmen resimler goruntulenmiyor

http://www.aktifbilgiislem.com/ruzgar_turbin.htm

resimleri onceden bilgisayarina indirmis olan arkadaslar yeni bir linkte ayinlayabilir mi
    veya bana su adrese mail atabilir misiniz.
    simdiden tesekkur ederim

okantex2000@yahoo.com
  • a
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.