Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.309
Cevap
109
Favori
2.447.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yakında tüm detaylar ile yeniden sizlerle buradan bu konuyu tartışmak / araştırmak / uygulamak için burada olacağım. Çalışmalarım tamamlanmak üzere.

Hepinize kolay gelsin.
  • Sayin mustafa bey,

bizlerde calismalarinizi yakindan takip edecegiz.

Ruzgar enerjisini ulkemizde gerceklestirebilecek, her seyi ile yuzde yuz kendi bilgi ve becerilerimle faaliyetlerini surdurebilecek oncu kadrolarin kurulmasi ne cok iyi olur!

ciddi arkadaslari calismaya davet ediyorum.

hani bir sozumuz var; ''bir elin nesi var, iki elin sesi var''

saygilarimla
  • daha dün dinledim. prf ismail kaşıkçıdan en az 5 km/s lik rüzgar gerekliymiş , sesinden de uyunmuyormuş wııw wııww wıwww

en güzeli güneş ülkemiz müsait bu konuda . almanyada satılıyormuş ustalar gelip kuruyormuş , ayrıca devlet desteği varmış .
  • quote:

Orjinalden alıntı: sberkil

daha dün dinledim. prf ismail kaşıkçıdan en az 5 km/s lik rüzgar gerekliymiş , sesinden de uyunmuyormuş wııw wııww wıwww

en güzeli güneş ülkemiz müsait bu konuda . almanyada satılıyormuş ustalar gelip kuruyormuş , ayrıca devlet desteği varmış .

Elbette güneş enerjisi ülkemiz için en uygun temiz enerjilerden biri. Ancak bizim (bizim diyorum çünkü burada benim gibi düşünen arkadaşların olduğunu biliyorum) amacımız sadece rüzgardan veya güneşten elektrik üretmek ve onu kullanarak ekonomi yapmak değil. Buradaki asıl amaç kendi imkanlarımızla, kendi ar-ge çalışmalarımızla, bilgi-becerimizle, muadillerinden daha iyi ürünler yapmak.
    Almanya'daki firmaya ve ustalara para kazandırmaktansa, sanayideki ustalara para kazandırmayı tercih ederim.

Rüzgar türbini'nin sesinden rahatsız olanlar mutlaka vardır. Ama gelin bir de benim kulağımdan dinleyin...
    (Benim eserim, benim teknolojim, benim emeğim...)

Not: Directdrive ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan konu ile ilgili döküman varsa paylaşmalarını rica ediyorum.

• Sehir yerlesimlerinde dediginiz dogru. Kirsal kesimler icin daha elverisli. Fakat yeni yapilanlarda o kadar ses yok. Kalabalik yerlesim yerlerinde (sehirler) guners pilleri en uygunu tabi. Bunlarin verdigi enerjide bir ev icin cok yetersiz.

Yenilebilinir enerjilerde yeni buluslar sanirim cikacak. Bu alansa (ulkemiz haricinde) dunyada buyuk aratstirmalar yapilmakta ve buyuk paralar harcanmaktadir.

Bizler bir calisma grubu olusturmadan saglikli calisma yapilmasi mumkun degildir.

Alternatif enerji sadece ruzgarla sinirli degildir! Bio gaz enerjisini degerlendiren pek yok. Sadece alternatif enerji ile ilgili bir site kursak, daha genis calisma ortami dogar inancindayim.

Fikri olan arkadaslarimizin yazmalarini istiyoruz.

Saygilarimla

enerjidagarcigi@hotmail.com
  • Sayin Mustafa bey,

Ben soyle bir bilgi buldum ama isine yarar mi bilemiyorum.

http://www.maxim-ic.com/appnotes.cfm/appnote_number/3354

burayi tiladiginda elektronik sema cikacak.
  • Mustafa Bey,
    Email adresinizi bana PM olarak yollarsaniz size bir kac ingilizce dokuman yollayabilirim.

Saygilar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Haldun Meric -- 9 Ağustos 2006; 18:38:15 >
  • Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Grup kurma konusu bana da mantıklı geldi. Bu nedenle mynet'te bir grup oluşturdum. İlgilenen arkadaşlar için grup bilgileri :

Konusu : Alternatif Enerji
    Ana Sayfası :http://grup.mynet.com/gruplar/info/alternatif_enerji
    Email Adresi : alternatif_enerji@mynetgrup.com
    Katılma Adresi: allternatif_enerji-grubakaydol@mynetgrup.com
    Ayrılma Adresi: alternatif_enerji-gruptanayril@mynetgrup.com
  • selam dostum senin o dediğinin bayağı masraflı bişey bide biliyosunuzki bizim türkiyede böle bişe yapman için bazı yerlerden izin almalısın.Yerinde olsam vazgeçerdim. bye
  • quote:

Orjinalden alıntı: tda 1562q

selam dostum senin o dediğinin bayağı masraflı bişey bide biliyosunuzki bizim türkiyede böle bişe yapman için bazı yerlerden izin almalısın.Yerinde olsam vazgeçerdim. bye

Hic gulecegim yokken beni guldurdun aksam aksam

Biz yapariz, memeleket hayrina olan bu calismalari kim engeleyecek merak ediyorum???

Sonra sen galiba bizleri coluk cocuk sandinda, vakit gecirmek icin bunlarla ugrasiyoruz?

Sahi sen hic mektebe falan gittin mi???

Bizim bu calismalarimiz superrr...

• Merhaba arkadaşlar.

Rüzgar türbinleri konusunda bir grup oluşturuyoruz. Konuya ilgi duyan arkadaşlar için aşağıda grup bilgilerini veriyorum.

Katılımlarınızı bekliyoruz.

Herkese iyi çalışmalar

İlgilenen arkadaşlar için grup bilgileri :

Konusu : Alternatif Enerji
    Ana Sayfası :http://grup.mynet.com/gruplar/info/alternatif_enerji
    Email Adresi : alternatif_enerji@mynetgrup.com
    Katılma Adresi: allternatif_enerji-grubakaydol@mynetgrup.com
    Ayrılma Adresi: alternatif_enerji-gruptanayril@mynetgrup.com

• Selamun Aleyküm arkadaşlar.Yazılarınızı ilk sayfadan itibaren okudum.Bende bu konuya ilgi duyuyorum.Gruba kayıt olmak içinde mail gönderdim.Benimde bu alanda kafamda düşüncelerim var ama şu anda bilgim çok eksik sizin sayenizde, yanınızda kendimi geliştireceğime inanıyorum İnşallah bende size faydalım olabilirim
    Yukarıda bir bölüm gördümde bende sanki bu tarz bişey duymuş gibiyim.Bu tarz uygulamalarda özel izin almak gerekiyor mu?
  • bir kitapta rüzgar trübünlerinin 95 desibell gürültü çıkardıgını okumuştum kıyaslama acısından kavak agaclarının rüzgarda cıkardıgı ses 55 desibell
    ayrıca alternatör elektromanyetik dalga yaydıgı için kuruldugu yerlerde telvizyonlarda kotu goruntu ye sebeb oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi synan -- 22 Ağustos 2006; 16:35:40 >
  • Günümüzde inşaat ve yapı malzemesi teknolojiside çok ilerledi.Direk rüzgar tribününe müdahale yapıla bilinir ayrıca pimapeninden ses yalıtım malzemesine kadar birçok alternatif çözümde bulmak mümkün...
  • rüzgar ile ilgili kitaplar iki ayrı download linki....

Hatta birinde rüzgar gülü yapımı teknik detaylarıyla açıklanmış. Ama İngilizce....

http://****.de/files/30376534/Ruzgar.zip

http://****.de/files/30377848/Ruzgar2.zip

( **** ) yerine ( rapid-----share ) tresiz (----) olarak yazınız.....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expert22 -- 22 Ağustos 2006; 23:16:30 >

• Rüzgar enerjisi ile ilgili Türkiye rüzgar Enerjisi birliği TÜREB aylık haber bülteni. Demekki bu konuda da ciddi çalışan kurumlar da var ve koordinasyonda fayda var.....

http://www.ruzgarenerjisibirligi.org.tr/aylik-bulten/guncel/Eylul2005.pdf#search=%22wind%20turbin%20pdf%22

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expert22 -- 22 Ağustos 2006; 23:39:17 >
  • Ayrıca Rüzgar Türbini Güneş enerjisi hepsinin amacı elektrik elde etmek ve kullanmak....ama en başarılı sonuçlar şu anda Güneş pilleriyle elektrik elde edip bunu suyun elektrolizi ve Elde dilen hidrojenin depolanıp elektrik üretimi alanında kullanılmasıyla oluyor. Hatta bizde olmayan ama diğer ülkelerde çıkan Hibrid arabalar da yani hem akülü hem de Benzinli araçlarda benzinin yerine Hidrojen elde edilebilecek suyu koyarsanız işte size ufak bir modifikasyonla hidrojen elde edip akülerini sarj eden arabalar ve bununla hareket eden araçlar... Bu arada 3.5 lt benzin 1 litre hidrojene eşdeğer güçtedir.... Mobil olmayan yerlerde elektrik üretimi konusunda Hidrojen alanındaki gelişmeleri de unutmayalım. Bu konuda elimdeki bilgileri paylaşmaya da hazırım.. En son portatif hidrojen jeneratörleri yapıldı ve kısa sürede de bunu ticari halde piyasaya sürecekler.

Aklıma gelmişken benzinin verim değeri % 65 iken hidrojenin yakarsanız % 70 Elktriğe çeviriseniz de % 83 ve üzeri verim alabiliyorsunuz. Yani karbon yakıtlardan çok daha verimli.....

Sodyum Bor Hidridden hidrojen elde edilmesi de suyla sodyum Bor hidridin karışımı ve katalizörlerle hidrojen elde edilmesi oluyor. Bunu arabaya koyduğunuzda da sürekli hidrojen sağlayacak bir sistem. İster benzin gibi yakın İsterseniz de Polymer Elktrod Membranlar ( PEM) ile Elektriğe çevirip aküleri sarj edin...İşte size yüzyılın devrimi. Ama Sodyum bor hidridin yapım teknolojisi Türkiyeye verilmiyor veya verilmek istenmiyor..Hatta duyumlarıma göre 2000 yılındaki İMF anlaşmasında bile Bor ile ilgili Türkiye çalışma yapmayacaktır diye anlaşma yapıldığı söyleniyor...Neyse konumuz bu değil. Bu Sodyum Bor Hidrid de Bor Madeninden üretiliyor.......Yani dünyanın % 75 Bor rezervinin olduğu yer de Türkiye... Şu anda tayvan ve kore şirketleri Hidrojenle çalışan mobiletleri de piyasaya sürdüler ama biz nedense hala benzinle çalışanlarını alıyoruz....Bu konuyu da gözardı etmeyiniz.....

• Aşağıda belirtilen linkte İspanyol Deniz kuvvetleri S-80 sınıfı denizaltı için 300 kw lık PEM yani proton excahnge membran yapımı çalışmalarından bahsediliyor... İlgi duyanlar linkten de okuyabilirler...

http://www.utcpower.com/fs/com/bin/fs_com_Page/0,9235,04526,00.html

UTC Power To Design Fuel Cell for Spanish Submarine

SOUTH WINDSOR, Conn., July 19, 2006 – UTC Power, a United Technologies (NYSE: UTX) company, today announced that its UTC Fuel Cells unit will design and develop a 300 kW proton exchange membrane (PEM) fuel cell power module for the Spanish shipbuilder NAVANTIA, S.A. for use in the Spanish Navy’s S-80 submarine.

The 300 kW PEM fuel cell will be designed to operate on reformed ethanol and pure oxygen. The Spanish Navy will install the new fuel cell power modules on its S-80 model, 2,500-ton submarines as part of the air-independent propulsion system. The S-80 submarines are designed to protect the coastline.

UTC Power President Jan van Dokkum said, “We believe the cooperation between NAVANTIA and UTC Power will lead to a technologically advanced, world-class oceangoing/littoral water submarine and reinforce the leading roles of NAVANTIA and UTC Power in their respective fields. This application represents a whole new market for our fuel cell technology.”

NAVANTIA is a leading worldwide designer and supplier of military and civil vessels. The company is based in Madrid with offices and shipyards throughout Spain.

United Technologies Corp., based in Hartford, Conn., provides high-technology products and services to the building and aerospace industries. Its UTC Power unit, based in South Windsor, Conn., includes UTC Fuel Cells and is a full-service provider of environmentally advanced power solutions. With more than 40 years of experience, UTC Power is a world leader in developing and producing fuel cells for onsite power, transportation and space flight applications, and a developer of innovative combined cooling, heating and power applications in the distributed energy market.

This press release contains forward-looking statements concerning future revenues and business opportunities. Actual results may differ materially from those projected as a result of certain risks and uncertainties, including but not limited to the continuation and completion of the S-80 program by NAVANTIA and the Spanish Navy; challenges in the design, development, production and support of advanced technologies, such as the fuel cell power module to be developed by UTC Power; risks associated with the execution of any large-scale development project; as well as other risks and uncertainties, including but not limited to those detailed from time to time in United Technologies Corporation's Securities and Exchange Commission filings

• kurulan ruzgar panelleri 15 yıl içinde kendi masrafını çıkartıyor meselaa burda gormuştüm galiba ama bir askeri üs masraflarını azaltmak için rüzgar paneli kullanacaktı sanırsam amerikan ordusu
  • dinamoyu da kendimiz yapazmıyız
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.