Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (515. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 512513514515516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 24V-80Amper max. kapasiteli Şarj kontrol ünitesi..Bunda bir fark;çok sert rüzgârda üretilen akımı devamlı yüke yönlendiriyor.Akü voltajı kaç olursa olsun,,üretim yükte kalarak pervaneyi kasıp hızını yavaşlatarak pervanenin bozulmasına engel oluyor.Yada kararsız devamlı yön değiştiren sert rüzgârda da çok değişken akımın aküye verilmesine engel olarak aküyü korumuş oluyor.
    Kapasite;orjinal 24V-80amper röle kullanıldı,akım taşıma kabloları 3x2mm çok telli,,klemensi de 2 kat büyük kullandım...Dile kolay 80amper...Bunun da videosunu çekmiştim ama yüklemedim...
    Uygun yük rezistansı diğerinin 2 katı olacak..Yani toplamda (4 katlı)4x1mm rez. teli çalışacak.. Rüzgar türbünü yapıyorum Rüzgar türbünü yapıyorum Rüzgar türbünü yapıyorum
  • kolay gelsin altörnatörden çıkan 3adet kabloyu 3 fazı ac 220 volta nasıl çeviririm kendi yaptığım altörnotörden 3 adet köprü diyotlarla dc almıştım bunu iptal edip 220 ye dönüştürmem için ne yapmalıyım
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahmut1071

kolay gelsin altörnatörden çıkan 3adet kabloyu 3 fazı ac 220 volta nasıl çeviririm kendi yaptığım altörnotörden 3 adet köprü diyotlarla dc almıştım bunu iptal edip 220 ye dönüştürmem için ne yapmalıyım

En uygun çözüm;Doğrultulmuş akımı 50 Hz tam dalga kıyıp AC akım elde etmektir.
  • Ben dün Nat Geo'da denk geldim. Adam arabanın aküsünü doldurmak için rüzgar türbünü yaptı. Ve işe yaradı. Keşke böyle programlar daha çok olsa.
  • On grid inverter henüz ülkemizde yaygın değilken adamlar wind grid modelini de yapmışlar.Tabi sistem yine on-grid...
    Taa başta söylediğim gibi;on-grid tekniği bana göre son yüzyılın önemli buluşlarındandır.Gönül ister ki,ülkemizde hızla yaygınlaşsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 31 Temmuz 2018; 11:1:28 >
  • malisert32 kullanıcısına yanıt
    Hayırlı günler.Bütün konuşmayı çok hevesli bir şekilde okudum ve bu konuda baya bilgili olduğunuz kanısına vardım.Bana da yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Ben bitirme ödevi için bir rüzgar türbini yapacağım.Bu rüzgar türbini o kadar da büyük olmayacak.En fazla 50-60 w arası bir enerji üretmek istiyorum.Gidiş yolum;
    1)-Dinamodan DC enerji elde etmek,
    2)-Dinamodan rüzgarın düzensizliğine göre gelen düzensiz enerjiyi kontrol eden ve akü tamamen dolduğunda yüklemeyi kesecek bir şarj
    kontrol devresi üzerinden üretilen enerjiyi aküye aktarmak,
    3)-Akü içindeki DC enerjiyi bir inverter yardımıyla 220 AC gerilime çevirip bir prize vermek.
    Üzerinde düşünmüş olduğum projede kullanacağım rüzgar türbininin kanat çapı 15-20 cm civarında olacak.İlk sorum Bb türbine fotosunu paylaştığım 12V 37mm 150 Rpm 70:1 Redüktörlü DC Motoru kullanıp söylediğim gücü elde edebilir miyim?
    Sonrasında elde ettiğim enerjiyi nasıl bir kontrol devresi üzerinden hangi özelliklerde aküye aktarmalıyım?Benim düşüncem 12v 5A özelliğinde bir akü yeterli olacaktır.Ama 50w güç için bu akü fazla mı olur? Rüzgar türbünü yapıyorumBir de siz değerlendirirseniz kesinlikle emin olabilirim.Şimdiden teşekkürler.  Rüzgar türbünü yapıyorum
  • Merhaba;bahsettiğiniz 70:1 rediktörlü DC motor 15-20cm çapında pervane ile dönmesi çok zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 31 Temmuz 2018; 11:0:4 >
    Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Rüzgar türbünü yapıyorum Rüzgar türbünü yapıyorum
    Dediklerinize göre motor ve akü araştırdım.Acaba bulduklarım uygun mudur?
    İnverter için ise ürettiğim enerjiyi şebekeye basmayacağım.Sadece prototipimin çıkışı bir priz olcak ve onunla örneğin telefon şarj etcem.Bunun için 12vdc/220vac 150w 50hz inverter kullanacağım.Sizce inverteri hazır mı almayım yoksa kendim mi kurmalım?
    Şarj ünitesi için söylediğiniz şeyleri tam olarak anlayamadım.Şarj ünitesi için elinizde bu duruma uygun bir devre var mıdır?Bu konuda biraz daha detay verirseniz sevinirim.Saygılar
  • Bende teşekkür ederim.Akü uygun ama motorun uygunluğunu bilemem.Çünkü kaç devirde kaç volt üretiyor deneyip görmek gerekir.150-200 devirlerde 16-17VDC üretebilmeli.
    İnverter;kendiniz yapabilecek teknik donanıma sahipseniz elbette kendi yapımınız daha uygun olur.Ama ayrıntılara hakim değilseniz hazırını tavsiye ederim.
    Şarj ünitesi yapımında,web de bol miktarda devre tekniği mevcut,araştırın.Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 27 Nisan 2017; 19:52:26 >
    Teşekkür ederim tavsiyelerinize uymaya çalışacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

quote:

kolay gelsin altörnatörden çıkan 3adet kabloyu 3 fazı ac 220 volta nasıl çeviririm kendi yaptığım altörnotörden 3 adet köprü diyotlarla dc almıştım bunu iptal edip 220 ye dönüştürmem için ne yapmalıyım

hocam merhaba verdiğin bilgi için teşekkür ederim yıllar önce sizlerin yardımıyle 5.5 kw motoru modifiye edip altarnatör yapmıştım motor el hareketiyle 150 dc veriyor 16 voltlarla başlamıştık 150 lere geldik ben bunu bir başka motor yardımıyle çevirerek 220 almak istiyorum bu motoru kullanmak gibi bir amacım yok sadece hatıra olarak kalacak 220 volt ampülün yanması yeterli olacak motordan 3 adet kablo çıkıyor bu 3 adet kablodan sonra neyapıpda 220 alabilirim elektrik bilgim yok sayılır siz cevaplamışınız ama bu bilgisi olmayan için zor motoru başka motorla çevirdim tahmini 900 devir falan döndüğünde ölçü aletinin uçlarını motordan çıkan 3 kablodan 2sine değdirdiğimde çıkan voltaj 650 yi gösteriyor motordan çıkan 3 kablodan sonrası ne almam gerek 3 kablo 3 faz bunun nötürü olmadan ampül yanmaz sanırım yardımcı olursanız memnunun olurum vereceğiniz bilgiler için teşekkürler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

quote:

hocam merhaba verdiğin bilgi için teşekkür ederim yıllar önce sizlerin yardımıyle 5.5 kw motoru modifiye edip altarnatör yapmıştım motor el hareketiyle 150 dc veriyor 16 voltlarla başlamıştık 150 lere geldik ben bunu bir başka motor yardımıyle çevirerek 220 almak istiyorum bu motoru kullanmak gibi bir amacım yok sadece hatıra olarak kalacak 220 volt ampülün yanması yeterli olacak motordan 3 adet kablo çıkıyor bu 3 adet kablodan sonra neyapıpda 220 alabilirim elektrik bilgim yok sayılır siz cevaplamışınız ama bu bilgisi olmayan için zor motoru başka motorla çevirdim tahmini 900 devir falan döndüğünde ölçü aletinin uçlarını motordan çıkan 3 kablodan 2sine değdirdiğimde çıkan voltaj 650 yi gösteriyor motordan çıkan 3 kablodan sonrası ne almam gerek 3 kablo 3 faz bunun nötürü olmadan ampül yanmaz sanırım yardımcı olursanız memnunun olurum vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

Bende teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 31 Temmuz 2018; 10:56:9 >
  • iyi akşamlar hocam iki seçenek var sanırım birinci seçenek .İdeal yakmak için söylediğiniz gibi ya nötr uç ile bir faz arası lamba bağlanır demişsiniz bu nasıl olacak nötr ucu nasıl bulacağım sorun zaten burda motoru söksem bobin tellerinden çıkan 6 çıkışı birleştirip 3 çıkış yapmıştım yine 6 çıkış yapsam nötr uç bulunurmu ikinci seçenek 650V-220V trafo kullanacaksınız. motordan çıkan enerjiyi 220 de sabitliyeceğim sabitlemek için ölçü aletini iki çıkışa değdirdiğimde 440 göstermesimi gerekli yoksa 220 mi göstermeli sabitlemeyi kasnaklarla hallederim 220 ye sabitledikten sonra hangi trofayı almam gerekir iyi akşamlar Rüzgar türbünü yapıyorum
  • 3 faz ve nötr,,,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 31 Temmuz 2018; 10:57:31 >
  • sağolasın sizede zahmet verdim hoşçakalın
  • Hocalarım, üstatlarım yazılanların bir bölümünü okudım fakat, teknik bilgim olmadığından afalladım açıkçası.Ben size derdimi anlatayım, Yardım etmek isteyen olursa çok minnettar kalırım.

Sık sık kampa gidiyorum ve fakat her seferinde ya pil bitiyor , ya batarya bozuluyor ışıksız kalıyorum.en son kavanoz içi mum sistemi ve patates kızarttığımız eski yağlardan gaz lambası yapıp aydınlandım. Bu kez 1 lamba yakabilecek kadar rüzgat enerjisi elde etmek istiyorum. Hem hobi amaçlı hem de madem kamp doğa diyorum enerjim de yenilenebilir olsun istiyorum. Fakat bu sisteme ayırabileceğim para yok denecrk kadar az. elde olanlara işe girişmek istiyorum.

Elimde mini elektirik süpürgesinden ve oda spreyinden çıkardığım 2 adet DC olduğunu düşündüğüm motor var.

Bu konuda çok amatörüm, motor kanat çark vs sistemlerinde ufak tefek bilgilendiren olursa çok sevinirim.

Bu motorlardan bir sonuç elde edebilir miyim ?

Bir arkadaşım CNC makinesi başında, ona kanat vs yaptırabilecek tasarımları bulabilir miyim? ( ona söylemedim.Genelde hobilerimle maytap geçer.o nedenle olgınlaşmadan proje ona bir şey sormak istemiyorum )

Bu tasarımlar motora uygun olur mu ? ( atıyorum çapı şu kadar olan kanata şu motor vs gibi , yani bunun sayısal algoritması ile ilgili bilgilenmek istiyorum )

Rüzgar türbünü yapıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oerdil O kullanıcısına yanıt
    Elindeki motorları unut onlardan hayır gelmez. En küçük sistem yazıcılardan çıkan step motorlar olur ancak. Onları bile çevirebilmek için bile yaklaşık 40 cm çapında kanat ve iyi bir rüzgar gerekir.

Mutlaka düşünmüşsündür, ama sana ancak güneş panelini tavsiye edebilirim. 10 wat panel ve 7 amper akü telefon şarjı ve yarım metre şerit led ile senin kamp işini çözer. 100 tl ye bu iş biter.

• ekrem3457 kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme için teşekkür ederim.Bütçemi çok minimal tuttuğum için güneş enerjisi biraz tuzluya geliyor.

30 40 cm çapında kanat yapabilirim.vida sistemi ile taşımamda kolay olur kampa. Motor konusunda beni biraz bilgilendirebilir misiniz.örneğin küçük motora minik bi pervane takıp led yakabildim..Ama büyük ile onu başaramadım.bu büyüğü 40 cm kanatla çalıştırabilir miyim acaba ?

Büyük motor bilgileri

Rüzgar türbünü yapıyorum

• Nereden nereyee..
    Arkadaşlar,bildiğiniz gibi arduino çalışmalarına devam ediyorum.10-12 farklı güzel projeyi olumlu sonuçlandırdım hamd olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 31 Temmuz 2018; 10:58:48 >
  • Konu Hort olacak ama mühim bir haberim var.

Kenakord08 nickli Kenan özhalk abimiz vefat etmiştir.

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah...

Çok değerli bilgi paylaşmayı seven bir abimizdi çok üzüldük bu habere.

• 
Sayfa: önceki 512513514515516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.