Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (512. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.309
Cevap
109
Favori
2.447.943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 510511512513514
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • step motorlarımla devam edeyim ben o zaman hocam
  • araştırma yaptım bıraz hocam. monofaz bır alternatör yaptım dıyelım. tel sarım ve mm ıle mı bulacağım ben vereceğı voltajı wattı amperı? nasıl hesaplayabılırım en basıt?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lethegraff

araştırma yaptım bıraz hocam. monofaz bır alternatör yaptım dıyelım. tel sarım ve mm ıle mı bulacağım ben vereceğı voltajı wattı amperı? nasıl hesaplayabılırım en basıt?
    En verimsiz alternatör en kral dc motorlara taş çıkartır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 31 Temmuz 2018; 11:15:41 >
  • malisert32 kullanıcısına yanıt
    çok teşekkürler hocam :) amacım tıcarı degıl. amacım evın az bucuk elektrıgını karsılayabıleceğım bır sıstem. ve bunu kendım yapmak ıstıyorum. tatmın edıcı tarafından faydalanmak. para vererek her şey elde edılır. tekrar cok tesekkurler :)
  • Mehmetali bey tribün yaptıracaksınız bana da sonunda. çok güzel anlatmışsınız sizdeki tribünü görünce tribün konusuna da baya bir merak sardım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • uzun zamandır bende okuyup takıp edıyorum konuyu evde tadılat nedenı ıle bıraz ara vermıstım ve
    odanın bırını atölyeye cevırdım atölye var ama suan yaptığım bısı yok
    bos duruyor benımde kanıma gırıyorsunuz bır turbün de benmı yapsam dıyıp duruyorum :)))

nasıp olursa başladığımda ben hazır motor degılde bobın telini sarıpta polyesterden yaptıkları kalıba dokup yapılıyor ya ondan yapmak ıstıyorum

isimlerini bilmiyorum kusura bakmayın

başladığımda hemen hemen her aksam yapım aşamaları ıle bılgı alısverısı yapacağım arkadaşlar arkadaşlardan sımdıden yardım
    bekliyorum

simdiden saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: deloda

Merhaba ustalar.BU on griid işi nasıl oluyor acaba kafama baya bi takıldı izin nasıl alınıyor.inverterleri biraz araştırdım.akü şart değil sanırım direkt üretim oldukça şebekeye basıyorlar.yasaya göre 500kw lık her abonenin hakkı varmış fakat 500 kw şebekeye aylık olsa bile 200 tl bi para demek oluyor sanırım.fakat elektrik idaresinden saat ve izin nasıl alınıyor bilgisi olan ustalarımın bizi aydınlatmasını rica ediyorum.Teşekkürler

Arkadaşım Merhabalar
    Ben epeydir yoğunluktan aranıza katılamıyordum.
    Bu aletler yenilikmiş gibi görünsede yeni değiller.
    Yasal yönleri kimse şebekeye aklınca derme çatma hele Çin den gelmiş
    neydiği bellisiz aletlerle enerji veremez Dünyanın her yerinde ağır cezaları var.
    Bu aletler Eger elektrikden sorumlu kuruluş elektriği şebekeden arıza yada başka sebeble kestiği zaman
    otomatik güvenilir şekilde kesebilmesi belgeleri ve onayları gerekir yoksa şebekede gerilim kalır ve bakım personelini
    riske sokar en basit açıklamayla..
    Akü falan gerektirmiyor gibilerden kulağa hoş gelen yönleri olsada Elektrik olmayan yerde zaten çalışmazlar. Kaldıkı
    2000 watt yazan değerin tümünü 24 saat üretebilip satsanız bile kaç para getirisi olacak ayda ve masrafınızı kaç yılda amorti edecek ?
    Hesaplarınızı doğru yapın tavsiyem birde ceza yerseniz sanırım gelecek cezayı 15 senede elektrik satarak yada sayaç diyelimki geri döndü cıkartamazsınız.
    Arkadaşımızın eklediği videoda kırmızı ve yeşil led üretimin zaten kesik kesik başlayıp durduğunu simgelemektedir.
    Benim düşünceme göre kaliteli bir sarj cihazıyla kaliteli bataryaya depolayıp Of grid sistem inverter amatör çalışmalara çok daha uygundur.
    Çin den gelen ve piyasadada bolca dünya paraya satılan sözde tam Sinus inverterler bile TAM SİNUS DEĞİLDİR ÜZERİNDEKİ YAZILARA ALDANMAYIN.
    Bunu test etmenizin en basit yönü klasik SMPS LED güç kaynağını SİNUS inverterinize bağlayın Çoğu çalışmayacaktır çünkü Frekansları BOZUK..
    İnverterinizin Sinus ve kalitesinide en kolay bu şekilde test edebilirsiniz.

Forumumuzda Kenakord nickli Kenan abimizin bu konularda büyük tecrübe ve bilgisi vardır . gereken kritik birçok devreyide imal edebilecek
    deneyimi ve bilgiye sahiptir kendisiyle birçok konuda kontağımız oldu gerek bilgisi tecrübesi gerekse yaptığı devreler saat gibi çalışmaktadırlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sahmeran-D -- 9 Şubat 2015; 1:35:05 >

• ARKADAŞLAR ÇALIŞMALARINIZI BİRAZ DEĞİŞTİRELİM..
    Bu konu 2005 yıllarında açılmış ve silinen birçok yazıya rağmen yüzlerce yazı ve sayfaya ulaşmıs..

ÇOĞU MESAJ SORU BİRBİRİNE YAKIN HURDA MOTOR YADA FLANŞ SARGI ve bu konuda yazılmışlar..

AMERİKAYI YENİDEN KEŞİF ETMEYE BENZİYOR BU İŞLER BU SİSTEMLER ÇOKTAN VAR VE YAPILMIŞLAR DAHA GELİŞMİŞLERİ VAR..

Mesela Avrupada artık Amatörler Elektrikli bisikletlerin arka tekerlerini sargıları değiştirip geliştirip çok başarılı dinamolar yapmaktadırlar.

Rüzgar Türbininde dünyanın en başarılı firmaları arasında Direkt Antrieb denilen sistemin icat ve yapımcısı ENERCON Türbinlerin dinamo yapıları
    Elektrikli bisikletlerin arka tekerlerındeki motor gibidir ayrıca mıknatıslar zaten neodyum çok güçlü ve yapıştırılmışlardır. Sargılarda hiç değişim yapmasanız bile
    Para emek döküp uğraştığınız birçok sistemden daha kararlı ve kaliteli Türbinleri dizayn edebilirsiniz.

AYRICA DÜŞÜK DEVİRLERE BİLE ÜRETİMDE ELEKTRİKLİ BİSİKLETLERİN TEKERLERİ ÇOK DUYARLIDIR VE ELEKTRİK ÜRETMEYE BAŞLAR DENEYİN ÖLÇÜN :)

Tavsiyem yeniliklerle uğraşarak daha iyi ve yenisini başarmanız mümkundür... Uğraştığınız ilkel dinamo ve sistemlerin çoğu 1920 senesinde Avrupada kullanılıyorlardı.

• Uzun bir aradan sonra tekrar selamlar...
    Bir dostumun özel İsteği doğrultusunda 48 volt 1500 Watt maksimum 35 amper 3 X AC Rüzgar Türbini ve 500 Watt Solar MPPT Hybrit sistem Tasarımı ve prototipi Yapım çalışması.

1 - Sistem Rüzgar türbini için DC 56 volta kadar 30 Amperde 1500 Watt Şarj ile AC 3 faz dump modunda 3 X 400 watt 48 volt direnç

2 - Solar için 72 volt DC solar girişi ve 48 volt Akü Şarj sağlanmakta ve maksimum 500 watt olan sistem led ile gözlenebilmektedir. Dump modunda ise türbin den bağımsız 50 watt 72 volt Yük direnci

3 - MPPT özelliği ise solar ve türbin girişinde DC 20 volttan itibaren Maksimum 54 volt olarak Aküyü şarj etmekte. Giriş gerilimleri 50 volt DC seviyesine ulaştığında artık MPPT by pass olur ve direk şarj başlar

4 - Sistemin Şarj durumundaki Volt - Watt - Ve Amper durumunu PIC kontrollü LCD Takip ekranından gözükebilmektedir.

5 - Ayrıca Şarj ve Dump Modlarını Manuel olarak Kullanabilmek ve 10 saniye Zaman gecikmesiyle Dump moduna geçebilme LED göstergesine sahiptir.

Sistem Maksimum güçlerde yaklaşık 1 saat test edilmiş ve ısınma ve problem yaşanmamıştır.. Dostumun devreyi kendi türbininde ve solar sistemindeki testlerinde uzun süreli ve devamlı çalıştırmalarındaki sonuçları daha ilerki zamanlarda göreceğiz. Ama benim kanaatim kesinlikle bir sorun yaşamıyacağı yönündedir... Hayırlı olmasını ve iyi günlerde güle güle kullanmasını temenni ediyorum.

Rüzgar türbünü yapıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenakord -- 11 Şubat 2015; 9:52:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kenakord

Uzun bir aradan sonra tekrar selamlar...
    Bir dostumun özel İsteği doğrultusunda 48 volt 1500 Watt maksimum 35 amper 3 X AC Rüzgar Türbini ve 500 Watt Solar MPPT Hybrit sistem Tasarımı ve prototipi Yapım çalışması.

1 - Sistem Rüzgar türbini için DC 56 volta kadar 30 Amperde 1500 Watt Şarj ile AC 3 faz dump modunda 3 X 400 watt 48 volt direnç

2 - Solar için 72 volt DC solar girişi ve 48 volt Akü Şarj sağlanmakta ve maksimum 500 watt olan sistem led ile gözlenebilmektedir. Dump modunda ise türbin den bağımsız 50 watt 72 volt Yük direnci

3 - MPPT özelliği ise solar ve türbin girişinde DC 20 volttan itibaren Maksimum 54 volt olarak Aküyü şarj etmekte. Giriş gerilimleri 50 volt DC seviyesine ulaştığında artık MPPT by pass olur ve direk şarj başlar

4 - Sistemin Şarj durumundaki Volt - Watt - Ve Amper durumunu PIC kontrollü LCD Takip ekranından gözükebilmektedir.

5 - Ayrıca Şarj ve Dump Modlarını Manuel olarak Kullanabilmek ve 10 saniye Zaman gecikmesiyle Dump moduna geçebilme LED göstergesine sahiptir.

Sistem Maksimum güçlerde yaklaşık 1 saat test edilmiş ve ısınma ve problem yaşanmamıştır.. Dostumun devreyi kendi türbininde ve solar sistemindeki testlerinde uzun süreli ve devamlı çalıştırmalarındaki sonuçları daha ilerki zamanlarda göreceğiz. Ama benim kanaatim kesinlikle bir sorun yaşamıyacağı yönündedir... Hayırlı olmasını ve iyi günlerde güle güle kullanmasını temenni ediyorum.

Rüzgar türbünü yapıyorum

Kenan Hocam sistem güzel gözüküyor,İnşallah bir iki aya kadar size bir sipariş yazacağım.
    Ön bilgi olarak enerji üretim değerleri

500 devirde 55 A , 57 Volt , 3164 watt sistem 2 fazlıdır.

• Değerler iyiymiş. galiba flanş tipi alternatör. ve büyük ihtimallede harley tipi dikey türbinde kullanacaksınız...
  • kenakord kullanıcısına yanıt
    Flans alternatör değil. İçi 17 cm çapında 5 cm yüksekliğinde statorlu alternatör ve dediğiniz gibi dikey de dönecek.

Rotor kısmı hazır stator kısmını hazırlıyorum.bittiğinde videosunu paylaşacağım inşallah....
  • Merhaba
    Öncelikle tam 3 senedir bu başlık altına okuduklarımla o kadar cok şey öğrendimki.. bunun için teşekkür etmek isterim.
    Sizden öğrendiklerimle maddi imkansızlıklardan dolayı alternatör yapamadığım için 4000 devir 190 volt 1100 watt bir dc motorla işe başladım kule,kanat gövde tasarım vb tamamladım.
    Lakin rüzgarlı zamanlarda 50 bazen 60 70 volt bile boştayken ölçebiliyorum.Burda öğrendiklerimden bunu direk akü şarj ünitesine veremem çünkü max 30-40 volt giriş olması lazım akü şarj devresinin girişine.
    Bu konuda siz ustalardan yardım bekliyorum..ne yapmalıyım, bana bir yol gösterin lütfen

Şimdiden teşekkür ederim.
  • güncel
  • MOROKKO kullanıcısına yanıt
    http://www.robotistan.com/Nema-23-TS3103N247-18-Derece-Unipolar-Step-Motor,PR-1743.html

Alternatör yerıne şu step motoru kullansam jeneratörüm de! 24 volt 300ma dıyor. Cok mu kötü bu fıyata. Verım alır mıyım? nasıl olur?
  • lethegraff L kullanıcısına yanıt
    dene iyi olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: lethegraff

http://www.robotistan.com/Nema-23-TS3103N247-18-Derece-Unipolar-Step-Motor,PR-1743.html

Alternatör yerıne şu step motoru kullansam jeneratörüm de! 24 volt 300ma dıyor. Cok mu kötü bu fıyata. Verım alır mıyım? nasıl olur?

O step Motordan bir cacık olmaz . kesinlikle randıman alamazssın veya en fazla 9AH lik 12 volt aküyü ancak şarj edebilirsin... ayrıca 2 adet maksimum 1 amperlik köprü diyot kullanmalısınız.. her fazın Com uçları boş bırakılıp kenar uçlarını kullanmalısınız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenakord -- 28 Şubat 2015; 13:46:32 >

• hocam flanş alternatör yapmak ıstıyorum. elımde bulasık makınesı motoru aksamı ve bobını var. bobını sokup tekrardan monofaze 4 bobın seklınde yatay monte edıp 12 adet mıknatıs kullanmak ıstıyorum. ama acıkcası bıraz korku var ıcımde ya olmaz ıse dıye. paranın bosa gıtmesını ıstemıyorum. olculer ve resımlerı paylasıyorum sımdı. bakıp degerlendırıp ne kadar randumanlı olacagını kısa bır ozetle anlatır mısınız? 100 sıpır sarsam tanesını ve 1 mm olsa kablom. kı bılmıyorum kac mm oldugunu öyle var sayıyorum. prof bır cızım veya taslak sayılmaz sadece ongoru ıcın yapmıştım bu cızımı.
    edıt: @malisert32 hocam sen ne dusunuyorsun bu konuda resımler altta?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lethegraff -- 1 Mart 2015; 18:04:49 >
  • Resımler burada hocam
     Rüzgar türbünü yapıyorum Rüzgar türbünü yapıyorum Rüzgar türbünü yapıyorum Rüzgar türbünü yapıyorum Rüzgar türbünü yapıyorum Rüzgar türbünü yapıyorum

• Alternator konusunda çok iyi olduğum söylenemez . forumda bu işi bilenler cavaplıyacaktır umarım
  • 
Sayfa: önceki 510511512513514
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.