Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (421. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.309
Cevap
109
Favori
2.447.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 419420421422423
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ali_kocak

slm arkadaşlar

işlerimin yoğunluğu nedeniyle bu işlere pek zaman ayıramıyorum ama yine de birşeyler yapmaya çalışıyorum. pal kalıbının lazer kesim parçaları dün geldi ve montajını yaptım. bu şekilde gayet sağlam oldu. resimleri aşağıdadır.
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum

birkaç gün içinde bu montajın boşluklarını strafor, köpük ve macunla doldurup tesfiye edecem. yapınca onların da resimlerini koyarım.

iyi forumlar

Ali Bey,

Selamlar, dizayn için hangi programı kullandınız acaba? bu arada laminasyon-reçine-cam elyafı ile ilgili yardım isterseniz burdayım.

Teşekkürler
    İyi Çalışmalar...

• quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

Tamamdır, fiberglass kanat için kaburga olarak yaptınız sandım.

tam olarak anlatamadım galiba

şimdi resimlde gördüğünüz birbirine geçmiş olan sacların içini depron köpükle dolduracam. sonra mantolama köpüğü ile bu köpükleri sabitleyecem. daha sonra da kaportacıların kullandığı macunla son kaplama işlemini yapacam ve zımparalayacam. bu şekilde içi dolu kanat şeklinde bi model oluturmuş olacam.

sonra da bu modelin alt ve üst olmak üzere 2 adet kalıp yapacam. asıl kanat bu kalıbın içine metal destekli polyester şeklinde yapılacak.

iyi forumlar

• quote:

Orijinalden alıntı: clausius

quote:

slm arkadaşlar

işlerimin yoğunluğu nedeniyle bu işlere pek zaman ayıramıyorum ama yine de birşeyler yapmaya çalışıyorum. pal kalıbının lazer kesim parçaları dün geldi ve montajını yaptım. bu şekilde gayet sağlam oldu. resimleri aşağıdadır.

birkaç gün içinde bu montajın boşluklarını strafor, köpük ve macunla doldurup tesfiye edecem. yapınca onların da resimlerini koyarım.

iyi forumlar

Ali Bey,

Selamlar, dizayn için hangi programı kullandınız acaba? bu arada laminasyon-reçine-cam elyafı ile ilgili yardım isterseniz burdayım.

Teşekkürler
    İyi Çalışmalar...

Alıntıları Göster

Ali Bey,

Teşekkürler
    İyi Çalışmalar...

çizim programı olarak solidworks ve draftsight kullanıldı. aslında cam elyafıyla ilgili bilgim pek fazla yok. sadece sanayideki tanıdıklarımın yardımıyla yapmayı düşünüyordum. siz de yardım ederseniz sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: MEMOX ENERJİ

quote:

Orijinalden alıntı: fakir59

MEMOX ENERJİ ve ŞEF34 üstadlar,

elimde bir servo motor var, etiket değerleri şöyle;

Mo 6.0 Nm __ Io 4.3 A __ nmax 6600/min
    MN 4.0 Nm __ IN 3.1 A __ nN 3000/min
    3 faz ____ UIN : 276 V

bu motorun 2 fazı arasına 3 ohmluk bir rezistans bağlayıp milini şarjlı matkapla çevirdiğimde aldığım değerler aşağıdaki gibi;

BOŞTAKİ değerler,

d/d ----- V
    -------- ----- ------
    15 ----- 12
    25 ----- 18
    48 ----- 32
    174 ----- 125

YÜKTEKİ değerler,

d/d ----- A ----- V
    -------- ----- ------ ----- ------
    20 ----- 2 ----- 6
    55 ----- 4 ----- 12
    72 ----- 5 ----- 15

ne dersiniz bunu rüzgar türbinimde kullanabilir miyim?

Hoş geldiniz

Eğer daha önce fark etmediyseniz buradaki başlığada göz atmanızda fayda var. http://forum.donanimhaber.com/m_65888715/tm.htm

Akımı biraz düşük kalsada eğer veriler yukarıda verdiğiniz gibi ise 48 voltluk şahane alternatörünüz olur.

kolay gelsin

üstad ilgin için çok teşekkür ederim, çalışmalarım sırasında arasıra tecrübelerinizden istifade için şef34 ve sizin başınızı ağrıtacağım. Kolay gelsin

• Orijinalden alıntı: ali_kocak

Ali Bey,

Teşekkürler
    İyi Çalışmalar...

çizim programı olarak solidworks ve draftsight kullanıldı. aslında cam elyafıyla ilgili bilgim pek fazla yok. sadece sanayideki tanıdıklarımın yardımıyla yapmayı düşünüyordum. siz de yardım ederseniz sevinirim.

Kanat üreticisi olarak direk reçineyi dökerek kanat hazırlamanızı tavsiye etmem, yaptıgınız kalıpların üzerini; camelyafı ile laminasyon yapmak için kullanılacak hale getirirseniz kanadınız umdugunuzdan daha uzun ömürlü olur. gördügüm kadarı ile boyu baya uzun. eğerki ben illa içini kalıp olarak kullanıcam derseniz size buna göre birkaç öneri sunabilirim ama sağlıklı olmaz.

saygılar...

• şarj konusunda yardım lütfen
  • şarj yardım
  • herkeze kolay gelsin
  •  Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • kenan bey merhaba fan motorundan mıklatıs döşeyerek 40 yada 60 watlık lambayı yakıyorum şarjzını nasıl haledebilirim ilginize teşekürler
  • Orijinalden alıntı: clausius

Ali Bey,

Teşekkürler
    İyi Çalışmalar...

Kanat üreticisi olarak direk reçineyi dökerek kanat hazırlamanızı tavsiye etmem, yaptıgınız kalıpların üzerini; camelyafı ile laminasyon yapmak için kullanılacak hale getirirseniz kanadınız umdugunuzdan daha uzun ömürlü olur. gördügüm kadarı ile boyu baya uzun. eğerki ben illa içini kalıp olarak kullanıcam derseniz size buna göre birkaç öneri sunabilirim ama sağlıklı olmaz.

saygılar...

pal boyu 2 metre. yapacağım kalıba, alt ve üst olmak üzere, 2 adet polyester ve cam elyafı karışımı yapacam. daha sonra bu parçaları aralarına metal koyarak birleştirecem. kenarlarını da yine macunla dolduracam. içindeki metalleri de izolasyon köpüğü ile sabitleyecem.

benim düşüncem bu şekilde. ama siz farklı bişeyler söylerseniz o da olur.

• kenan bey rahatsızlık veriyorum özür dilerim elimde 2000waat invettr ve 3 adet 12v dan 36 v akülerim hazır türbin motorundan gelen enerji akülere şarj edebilmem icin şarj unitesi hzırlamak gerekirmi mumkunse siz hazırlıya bilirmisiniz maliyeti ne olur şididen teşekkürler
  • sayın ali_kocak öncelikle kolay gelsin bir tecrübe aktarayım polyester reçine köpüğü eritiyor eğer direk üst
    ne dökerseniz olmaz bence başka bir dolgu malzemesi araştırın ısınmadan dolayı erimicek bişey bulursanız emeğiniz boşa gitmez güzel bi çalışma olmuş kolay gelsin takipteyim merakla bekliyorum :)
  • Ali Bey,

Benim tavsiyem kanat boyuna uygun iki adet üst kat için iki adet de alt kat için cam elyaf kumaşı temin etmenizdir. sonra bu cam elyaflarını iyice reçine ile ıslatın sonra kalıbın önce üzerine yerleştirin düzgün ve hava kabarcıklı olmamasına dikkat edin. sonrasında 60-70 derece sıcaklık verin (elk soba ile kolayca olur) 4 saat bu şekilde iyice kürledikten sonra kalıbın diğer kısmına aynı işlemleri tekrarlayın. Bu işlemler neticesinde elimizde tek kanada ait iki adet parça olacaktır. sonrasında bu parçaları Devcon veya muadili bir birleştirici ile iyice yapıştırarak kenar kesimlerini taşlama ile yapın. eğerki metal bir parça monte etmek istiyorsanız kanadın türbine gelecek kısmına 2 kat 50 mm genişliğinde fazladan laminasyon yapın (daha sonra buraya metal parça vidalayabilirsiniz).

Yukarıda anlattıgım işlemler her bir kanat için tekraralanabilir ve elinizdeki imkana göre bu proses değiştirilebilir. eğer ben yapsaydım. yaptıgınız modeli Balsadan yaparak direk reçineli kumaşla kaplardım. Kafanıza takılan soru olursa çekinmeyin.

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: clausius

Ali Bey,

Benim tavsiyem kanat boyuna uygun iki adet üst kat için iki adet de alt kat için cam elyaf kumaşı temin etmenizdir. sonra bu cam elyaflarını iyice reçine ile ıslatın sonra kalıbın önce üzerine yerleştirin düzgün ve hava kabarcıklı olmamasına dikkat edin. sonrasında 60-70 derece sıcaklık verin (elk soba ile kolayca olur) 4 saat bu şekilde iyice kürledikten sonra kalıbın diğer kısmına aynı işlemleri tekrarlayın. Bu işlemler neticesinde elimizde tek kanada ait iki adet parça olacaktır. sonrasında bu parçaları Devcon veya muadili bir birleştirici ile iyice yapıştırarak kenar kesimlerini taşlama ile yapın. eğerki metal bir parça monte etmek istiyorsanız kanadın türbine gelecek kısmına 2 kat 50 mm genişliğinde fazladan laminasyon yapın (daha sonra buraya metal parça vidalayabilirsiniz).

Yukarıda anlattıgım işlemler her bir kanat için tekraralanabilir ve elinizdeki imkana göre bu proses değiştirilebilir. eğer ben yapsaydım. yaptıgınız modeli Balsadan yaparak direk reçineli kumaşla kaplardım. Kafanıza takılan soru olursa çekinmeyin.

Teşekkürler

aynen söylediğiniz şekilde yapmayı düşünüyorum zaten. sadece daha önce bu işi hiç yapmadığım için biraz tedirginim, o kadar. bu işlerle ilgili video arıyorum ama pek bişey de bulamadım. sora sora yapacaz artık

• ingilizceniz varsa youtube da "fiberglass lamination process", "vacuum infusion method" diye aratın bir sürü video çıkacaktır. yardımcı olacağını düsünüyorum. sizden bir ricam olacak. bu kanatları neye takacaksınız? ben daha alternatör aşamasındayım yardımcı olurmusunuz.
  • senın ısın zor dostum kolay gelsın
  • Sayın şefim elime iki adet klima dış ünite motoru gecti biri sağlam diğerinin bobinleri yanık. statoru 4cm uzunlığunda yani tam elimdeki mıknatıslara göre sizin yanlış hatırlamıyorsam böyle bir çalışmanız olmuştu uğraşmaya değermi değerler aklınızdamı acaba tel çapı volt anper bilgilerini verebilirmisin teşekkürler.
  • bir soru daha sorayım bir asenkron motorun stator bobinlerini alternatör gibi sarsak kendi rotoru ile orijinaldeki gibi üretim yaparmı deneyen varmı teşekkürler.
  • güzel olmuş. ve eldeki malzemeler iyi değerlendirilmiş. sakla samanı gelir zamanı. pc anakartların dan tüm soğutucuları söktüm :)
  • 
Sayfa: önceki 419420421422423
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.