Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (423. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 421422423424425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 21indeyim

Dostum dediklerini araştırmaya başladım bile. Ikinci adım olarak dediğim gibi rüzgarın hangi yükseklikte sürekli olduğunu bulmak. Belki 100 metre belki 400 metre yüksektide en verimli rüzgarı bulmuş oluruz. Bunu bulduğumuzda tek yapmamız gereken şey bir mahalleyi besleyebilecek bir tribünü o yukseltiye çıkarmak. Adımlar ve sorunlar belli. Ihtiyacım olan teknik bilginin de burda olduğuna eminim :) bu arada ben mustafa.

http://forum.donanimhaber.com/m_65888715/mpage_1/key_/tm.htm

şu konuyu göz geçirmeni tavsiye ederim.

bende birçok bilgiyi buradaki paylaşım yapanlardan öğrendim.

buradaki sayfalar şişti, büyük ihtimal oradakilerde şişecek. bu konu önemli aslında sabit anlaşılır adım adım anlatılmış yalın bir bilgi gerekiyor insanlara.

benimde türbinim %70lerde sayılır bitirmek üzereyim.

Bitirdikten sonra tüm adımlarını bir sitede anlatacağım. Ulaşılması kolay olması açısından. (buradaki kaynaklar göstererek)

• Evet bakmıştım o konuya da not aldım o konuyu inceleyeğim. Bilginin çokluğundan çok özlügü daha önemli. Ben kaza yaptığım arabnın akü şarj motorunu söktüm kanatlar filan buldum ama bu konuları okuyunca işin çok teferruatlı olduğunu gördüm ve şu an artırma içerisindeyim benim amacım sıradan bir rüzgar tribünü yapmak değil çok değişik olmalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Evet bakmıştım o konuya da not aldım o konuyu inceleyeğim. Bilginin çokluğundan çok özlügü daha önemli. Ben kaza yaptığım arabnın akü şarj motorunu söktüm kanatlar filan buldum ama bu konuları okuyunca işin çok teferruatlı olduğunu gördüm ve şu an artırma içerisindeyim benim amacım sıradan bir rüzgar tribünü yapmak değil çok değişik olmalı.

araç şarj dinamosundan bahsediyorsan eğer o tarz dinamolar pek verimli olmadığını çok yüksek devirlere ihtiyacın olduğunu belirtmiş birkaç abimiz.

bendenemedim hakkında bilgim yok fakat konuyu araştırmanı yine tavsiye ederim. Sonuçta bu dinamoyu modifiye etmek için harcayacağın onca boş gün ve enerji sonrasında;
    "araç şarj dinamosundan rüzgar türbini olmaz, çok yüksek devirlere ihtiyacın var" tarzında cümleler görüp üzülmeni istemem, ki doğru olabilir birçok kişi bu konuda hemfikir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ŞEF34

Merhaba sayın jumel. Siz de aramıza hoş geldiniz.
    Videoyu izledim. Başlangıç olarak güzel bir çalışma. Yalnız fırça-bilezik kullanmadınız galiba, kablo direğe dolanmış. Lambayı da kuyruk üzerine koymuşsunuz. Rüzgar hızı arttıkça ampülü patlatabilir.
    24 adet mıknatısla ısınma sorununu çözebilirseniz büyük başarı olur.
    Kolay gelsin.

Sayın Şefim teşekkür ederim.
    Aluminyum bir direk kullandım. Daha kalın çapta yine aluminyumdan kestiğim bileziği ana direğe izole olacak şekilde yapıştırdım. Fırçanın biri ana direğe, diğeri bileziğe adapte edilecek. Kablo borunun içine alınacak, diğer bağlantı ana direğin altından alınacak. Şimdilik uygun fırça bulamadım. Ancak çalışmasını merak ettiğim için sabredemedim ve çatıya montajını yaptım. 5050 smd led grubu bağladım. Fazla bir beklentim yok, görsel olarak beni tatmin etti diyebilirim.
    Diğer projem daha zaman alacak gibi. Hallbach array konusunda çalışıyorum. Bulunduğum yerde rüzgarın pek tatmin edici olmaması beni düşey eksenli, düşük devirli savonius, darrieus hybride, ya da helix tiplere yöneltiyor. Ayrıca görsel olarak da bu tipler hoşuma gidiyor. Ancak bu çalışmalar daha çok zaman alacak gibi duruyor.
    Tüm arkadaşlara çalışmalarında kolaylıklar dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ŞEF34

Musa bey.
    24 oyuklu ise hiç girişmeyin derim. 36 oyukluya göre neredeyse yarı yarıya fark ediyor. 36 oyukta 150 devirde verdiğini, 24 oyukta nerdeyse 300 devirde veriyor.
    Bakır teli Karaköyde İlke Elektrik var, oradan alıyorum. Şu an kilosu 19,5 - 20 tl.den. Ancak bu komple bir makara fiyatı. Burası makarayı bozup, parça vermiyor. Menevşe Han'da alt katta bir dükkan var, orası istediğin kadar kesip veriyor ama kilosunu 30-35 tl.ye veriyor.

Teşekkürler şefim bilgi için sağolun
  • Buyrun;hepimizi tüm dertlerimizden kurtaran ilanı buldum :D

''EYÜPNUR ENERJİDEN TARİHİ BULUŞ AR-GE CİLER ARTIK ÇOK PARA HARCAMA GEREK YOK ÇÜNKÜ SİZİN AR-GE LERİNİZİ BİZ YAPIYORUZ RESİMLERDEKİ ALTERNETÖR BİR İLK 12-24-48-VOLT 500-750-1000-WALT ELEKTİRİK KİM NASIL KULLANIRSA KULLANSIN BİZ İMALATÇI FİRMA OLARAK 2 YIL GARANTİ VERİYORUZ TÜM AR-GE LİRİNİ YAPIYORUZ 12- VOLT TAN 10 KW KADAR ÜRÜNLERİMİZ MEVCUTTUR TÜM KREDİ KARTLARINA 12 AY TAKSİT İMKANI BİZDE KAMPLE PAKET SET OLARAK HAZIRLANIR''
  • http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-ruzgar-turbini-eyupnur-enerji-den-bir-dev-10-kwa-107886642/detay

bu ilandaki aleti düzenli rüzgar alan bir yere koyduğumuzu düşünelim birde dev bir akümüzün olduğunu ddüşünelim. nekadar evi besleme imkanımız olur...
  • birde bu alet kanatlarla beraber kaç kg gelir sizce
  • ben 6000 liraya komple apartmanı besleyecek alternatör yaparım.kocaman bir alternatörü sırf matkapla çevirdiğinde 75 wattlık ampulü yakıyor diye 6000 lira verecek varmıdır acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuattoksoy

ben 6000 liraya komple apartmanı besleyecek alternatör yaparım.kocaman bir alternatörü sırf matkapla çevirdiğinde 75 wattlık ampulü yakıyor diye 6000 lira verecek varmıdır acaba

arkadaşım bu aletin ilanında 1o kw yazıyor bu bir apartmanı beslermi bilmiyorum ayrıca bir apartmanı besleyen bir alet kaç kw gücünde olmalı onuda merak ediyorum. ayrıca şu çok büyük rüzgar tribünleri varya onlar sürekli dönmüyor peki dönmediği zamanlar onlara bağlı evler elektiriği normal şebekedenmi kullanıyorlar bilgisi olan varsa bir açıklar mı
  • 21.şöyle söyleyeyim.bir evde eğer çamaşır makinası buzdolabı bulaşık makinası aynı anda çalışırsa ve diğer aletlerde bunlara ilave edilirse minimum 6 kw güç gerek.rüzgar türbün sistemlerinde olay farklı.rüzgar estiği sürece aküleri doldurup sonra bu akülerden inverterle güç elde ediyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fuattoksoy

21.şöyle söyleyeyim.bir evde eğer çamaşır makinası buzdolabı bulaşık makinası aynı anda çalışırsa ve diğer aletlerde bunlara ilave edilirse minimum 6 kw güç gerek.rüzgar türbün sistemlerinde olay farklı.rüzgar estiği sürece aküleri doldurup sonra bu akülerden inverterle güç elde ediyorsun.

fuat kardeş mesela çanakkale deki tribünler çok büyük bunların beslediği evler muhakkak vardır. yani bu tribünler hiçmi durmuyor. durduğu anda o evler elektriği nerden alıyorlar. yada bu dev tribinlerin elktiriğini aküleremi dolduruyorlar nasıl oluyor yani dolanım onu biliyor musun
  • yada bir metreye bir metre ebatlarında bir akü yapılabilir mi. yani kendimiz yapalım cam kestiririz bir metre ölçümleri yaparız içindeki plakalrı kendi kalıplarımıza dökeriz dev bir akü yapamaz mıyız bu imkanlar dahilinde mi acaba
  • 10 tane paralel bağlasan al sana 1 metreye 1 metre akünün vereceği amper.
  • herkese tekrar merhaba. pal yapımına devam...

lazer kesim parçaları birleştirdikten sonra puntalama işine geçiyoruz
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum

bu işlemden sonra modelin bir yüzüne kağıt yapıştırıyoruz ve açık kalan yüzeyden köpük sıkıyoruz
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum
     Rüzgar türbünü yapıyorum

ve kurumaya bırakıyoruz biraz kek tarifi gibi oldu ama idare edin artık

vakit buldukça yazmaya devam edecem. iyi forumlar

• quote:

şu çok büyük rüzgar tribünleri varya onlar sürekli dönmüyor peki dönmediği zamanlar onlara bağlı evler elektiriği normal şebekedenmi kullanıyorlar bilgisi olan varsa bir açıklar mı

enterkonnekte sisteme bağlı onlarca/yüzlerce/binlerce rüzgar türbini (çiftliği) var, tamamı dönmese bile (ki rüzgar enerjisi genelin içinde bizde diyelim ki %5 civarındadır), eve gelen elektrik dediğinin tek bir watt'ı bile herhangi bir rüzgar türbinine "direkt" bağlı değil. zaten direkt bağlı olduğun tek bir kaynak yok, en geriden başlayarak, baraj, hidroelektrik santralları, termik santrallar, gaz santralları, rüzgar çiftlikleri, jeotermal santrallar vs vs diye, her biri ana omurgaya bağlı uçsuz bucaksız bir elektrik kaynağı silsilesi var. dolayısı ile herhangi bir rüzgar türbinini bırak, bu sistemin içindeki 100mw lık bir hidroelektrik santralı bile aniden devre dışı kalsa, senin evine bu yansımayabilir, en gerideki baraj, o anki kapak aralığını biraz daha açarak, üzerinden geçen elektrik enerjisini 200mw seviyesinden 300mw seviyesine çıkarabilir. bir süre sonra ek bir alternatörü devreye sokabilir vs vs... en kötü olasılık olan, barajın devre dışı kalması durumunda dahi, eğer o an devrede olan kaynaklar barajın sağladığı kapasiteyi kendi aralarında paylaşarak (ki bu zaten otomatik olarak böyle olmaktadır) bu yükün altından anında kalkabilirler, (eğer arkalarında, daha önce barajın karşıladığı bu talebi karşılayacak bir mekanik güç varsa elbette)...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokenerjik -- 15 Aralık 2012; 22:09:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cokenerjik

quote:

şu çok büyük rüzgar tribünleri varya onlar sürekli dönmüyor peki dönmediği zamanlar onlara bağlı evler elektiriği normal şebekedenmi kullanıyorlar bilgisi olan varsa bir açıklar mı

enterkonnekte sisteme bağlı onlarca/yüzlerce/binlerce rüzgar türbini (çiftliği) var, tamamı dönmese bile (ki rüzgar enerjisi genelin içinde bizde diyelim ki %5 civarındadır), eve gelen elektrik dediğinin tek bir watt'ı bile herhangi bir rüzgar türbinine "direkt" bağlı değil. zaten direkt bağlı olduğun tek bir kaynak yok, en geriden başlayarak, baraj, hidroelektrik santralları, termik santrallar, gaz santralları, rüzgar çiftlikleri, jeotermal santrallar vs vs diye, her biri ana omurgaya bağlı uçsuz bucaksız bir elektrik kaynağı silsilesi var. dolayısı ile herhangi bir rüzgar türbinini bırak, bu sistemin içindeki 100mw lık bir hidroelektrik santralı bile aniden devre dışı kalsa, senin evine bu yansımayabilir, en gerideki baraj, o anki kapak aralığını biraz daha açarak, üzerinden geçen elektrik enerjisini 200mw seviyesinden 300mw seviyesine çıkarabilir. bir süre sonra ek bir alternatörü devreye sokabilir vs vs... en kötü olasılık olan, barajın devre dışı kalması durumunda dahi, eğer o an devrede olan kaynaklar barajın sağladığı kapasiteyi kendi aralarında paylaşarak (ki bu zaten otomatik olarak böyle olmaktadır) bu yükün altından anında kalkabilirler, (eğer arkalarında, daha önce barajın karşıladığı bu talebi karşılayacak bir mekanik güç varsa elbette)...

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşım. Gayet açıklayıcı oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Sayin Ali_kocak,

Kuruma islemi tamamlandiktan sonra bir resistan teline Arti+ ve Eksi - verip
    isitarak kanatinizi tesfiye edebilirsiniz,Kolaygelsin.

Edit: Belkide teli isitmaga gerek bile kalmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulvi51 -- 16 Aralık 2012; 16:14:36 >
  • Şimdi,dostlarım ben yazdımmı,tavsiye ettimmmi,resimlerle uygulamalarımdan desteklerim.

Neymiş efendim asenkron motordan modifiye olmazmış.Daha bir uygulamasının resmini yayınlayamayanlar tuzu kuru olduğu için buradan atıp tutuyor;

İşin özü;elbette benimde gönlüme göre,ideal gördüğüm saç nüve boyutları var,bu hesaba göre yeniden demir alaşımlı saç kesimi için kalıbın maliyetini düşünelim.2 yıl önce 900-1000 tl. gibi maliyet çıkıyordu.
    İşte ben bu işi hobi olarak yaptığımdan sadece saç kalıp ücreti bu olan miktarı ödemek istemem doğal olarak.
    Peki çaresi;evet devamlı tavsiye ettiğim gibi AS.motor modifiyesi.Gerek sabit mık.lı gerekse orjinal haliyle kullanım için elbette şu anda en uygun AS.motorlar var.

Yani kendi tasarımım yeni kesim saç nüveli ile % 90 verim alacaksam ne olur?% 70-80 verimli olur ama As.motordan olur.Hangisi daha kârlı?

Bu işi yapacak kişilere diyorum ki,o kadar büyük HES santrallarında neden nüveli,neden 50 Hz. üretim oluyor?
    Koca devlet flanş tipinin daha verimli olduğunu tespit edememişmi?
    Başka önemli soru;
    O kadar jeneratör yapan büyük firmalar;hiçmi aklı yok da saç nüveli alternatör yapıyorlar?

İşte dostlar,öyle tuzu kuru yazanları görmezden gelerek çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Bu arada,bitişik dizayn ve arası boşluklu sabit mıknatıslı alt.lerin farklarını detaili olarak anlatım yapacağım.Haydi hayırlı akşamlar.

• 
Sayfa: önceki 421422423424425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.