Şimdi Ara

Rusya'dan müthiş atak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
0
Favori
2.993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ayrıca şunu da sorma ihtiyacı hissettim..

2. dünya savaşında Abd nin Japonyaya karşı nükleer güç kullandığını herkes bilir.. Sizce aynı şekilde Japonya da nükleer güce sahip olsaydı ABD bukadar rahat bir şekilde kimseden izin almadan Dünyaya karşı büyük bir güç gösterisi yapıp Japonyaya o bombaları bırakır mıydı?

Bu sorunun cevabı günümüzü de aydınlatabilecek kapasitede.. Ya karşı tarafa attığınız bombalarla o ülkenin (gücün) elindeki tüm teknolojiyi bitirir hava kara deniz ve nükleer unsurlarını bertaraf edersiniz ya da karşılığını hiç ummadık birşekilde alırsınız.. Bu iki kere ikinin dört ettiği kadar gerçektir..

Bu durumda bir savaş çıkarsa; ya bu savaş kısa bir sürede sona erer ya da topyekün bir savaş ortamı oluşur arasının olabileceğini zannetmiyorum.. Zannedenlere de büyük ülkelerin Gürcistan gibi olmadıklarını yani önce laf atıp sonra topu tüfeği bırakıp geri kaçmadıklarını aksine son kalan şehirlerini bile savunduklarını hatırlatırım.. (Kurtuluş savaşı ya da Berlin savunması v.b)

• quote:

Orjinalden alıntı: mutu07

Ayrıca şunu da sorma ihtiyacı hissettim..

2. dünya savaşında Abd nin Japonyaya karşı nükleer güç kullandığını herkes bilir.. Sizce aynı şekilde Japonya da nükleer güce sahip olsaydı ABD bukadar rahat bir şekilde kimseden izin almadan Dünyaya karşı büyük bir güç gösterisi yapıp Japonyaya o bombaları bırakır mıydı?

Bu sorunun cevabı günümüzü de aydınlatabilecek kapasitede.. Ya karşı tarafa attığınız bombalarla o ülkenin (gücün) elindeki tüm teknolojiyi bitirir hava kara deniz ve nükleer unsurlarını bertaraf edersiniz ya da karşılığını hiç ummadık birşekilde alırsınız.. Bu iki kere ikinin dört ettiği kadar gerçektir..

Bu durumda bir savaş çıkarsa; ya bu savaş kısa bir sürede sona erer ya da topyekün bir savaş ortamı oluşur arasının olabileceğini zannetmiyorum.. Zannedenlere de büyük ülkelerin Gürcistan gibi olmadıklarını yani önce laf atıp sonra topu tüfeği bırakıp geri kaçmadıklarını aksine son kalan şehirlerini bile savunduklarını hatırlatırım.. (Kurtuluş savaşı ya da Berlin savunması v.b)

Ya japonlar atacaktı ya da amerikalılar.Sorun japonyada yeterince uranyum olmaması idi.Hatta japonlara uranyum götüren alman denizaltılarının çok sağlam hikayeleri vardır.Okursanız görürsünüz.

• 3. Dünya savaşı çıkar mı, çıkarsa ne zaman çıkar, bunu bilemem. Ama çıkarsa iki şey net görülüyor: Bir, çok büyük bir yıkım olur ve çok acılı olur; iki, sonrasında daha iyi bir dünya kurulur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hesheit -- 29 Ağustos 2008; 8:47:09 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: hesheit

3. Dünya savaşı çıkar mı, çıkarsa ne zaman çıkar, bunu bilemem. Ama çıkarsa iki şey net görülüyor: Bir, çok büyük bir yıkım olur ve çok acılı olur; iki, sonrasında daha iyi bir dünya kurulur.

Insanlık tarih boyunca yaptıgı hicbir buyuk savastan ders almamıstır.. Aksine savaslar icin herzaman cesitli nedenleri vardır.. Dunyada insanlar oldugu surece de rekabet rekabetten hırs hırsdan cekisme cekismeden tartısma tartısmadan da savaslar cıkacaktır.. Bunun önüne geçebileceğimizi zannetmiyorum..

Her bir ülkeyi farklı farklı gezegenlere yerleştirsek bile çıkarlarımız bir başka gezegende karşı karşıya gelecek ve yine savaşacağız..

Dünya üzerinde tek bir insan bıraksanız bile yani yanında başka insanlar olmasa bile yine savaşacak birisini bulacaktır.. Bu yeri gelir hayvanlar olur, yeri gelir hava şartları olur farketmez insanın "doğası" rekabet ve savaş üzerine kurulu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 29 Ağustos 2008; 12:59:24 >

• insan sayısı hızla artıyor dünya bukadar insanı bakabilecek yeterlilige eskiden sahipdi ama artık iklimler deyişti ve kazan eskisi gibi kaynamıyor büyük devletler stok arttırma sevdasında bu ugurda küçük devletleri işlerine geldigi gibi kullanıyorlar.. yeri geliyor yakıyorlar yeri geliyor poh pohluyorlar fakat bir şeyi unutmamak gerek aynı cadde üzerindeki iki dükkan sahibi bile müşterisini diyerine kaptırdıgında ortalıgı kırıp geçiriyorsa bu koca koca devletler içinde böyledir sonuçta herşey kemiksiz bir dilde bittigine göre pire için yorgan yakılabilir......putin bence o sogukkanlılıgın altında bozuk bir psikoloji taşıyor batıdakiler ise atadan dededen gördükleri gibi fazlasıyla canlarına düşkünler dolayısıyla putinin bu dünyanın pimini çekmesi zor bi olasılık deyil bence..................... ve einstein a katılıyorum dördüncü dünya savaşı taşlar ve sopalarla yapılacak...

• Tek kutuplu dünyanın, dünyaya barış ve huzur getirmediğini gördük. Bu tıpkı ticarette tekelleşme gibi tüketicilere zarar getiriyor. Bu açıdan Rusyanın hamlesini anlayabiliyor ve olumlu sonuçlanacağını ümit ediyorum.
    Gelişen olayların Türkiye'ye etkilerini iyi analiz etmek gerekir. Eğer dünya 2 kutuplu hale tekrar dönecekse Türkiye için en kötü ihtimal 2 oluşumun da dışında kalmaktır. Ki Avrupa birliği kapısında süründürüldüğümüz bir ortamda Amerikan savaş gemilerinin Karadenize geçmesine bu kadar kolay izin vermemiz çok yanlış bir karardı. Eğer Çin ve Rusyanın başını çektiği bir Avrasya birliği kurulursa Türkiye için Avrupa birliği tek seçenek olmaktan çıkacaktır. Bu birliğin de ticari açıdan yeterince arz ve talep potansiyeli olacaktır. Bana göre en doğru olan Rusya ve Çin e yakınlaşarak batıya aba altından sopa göstermek ve Avrupa Birliği kapılarının açılmasını zorlamaktır.

Türkiye eline geçen fırsatları iyi kullanmalı. Kısa vadeli küçük hesaplar peşinde koşmayı bırakmalıdır.

• quote:

Orjinalden alıntı: mutu07
    quote:

Orjinalden alıntı: hesheit
    3. Dünya savaşı çıkar mı, çıkarsa ne zaman çıkar, bunu bilemem. Ama çıkarsa iki şey net görülüyor: Bir, çok büyük bir yıkım olur ve çok acılı olur; iki, sonrasında daha iyi bir dünya kurulur.

Insanlık tarih boyunca yaptıgı hicbir buyuk savastan ders almamıstır.. Aksine savaslar icin herzaman cesitli nedenleri vardır.. Dunyada insanlar oldugu surece de rekabet rekabetten hırs hırsdan cekisme cekismeden tartısma tartısmadan da savaslar cıkacaktır.. Bunun önüne geçebileceğimizi zannetmiyorum..
    Her bir ülkeyi farklı farklı gezegenlere yerleştirsek bile çıkarlarımız bir başka gezegende karşı karşıya gelecek ve yine savaşacağız..
    Dünya üzerinde tek bir insan bıraksanız bile yani yanında başka insanlar olmasa bile yine savaşacak birisini bulacaktır.. Bu yeri gelir hayvanlar olur, yeri gelir hava şartları olur farketmez insanın "doğası" rekabet ve savaş üzerine kurulu...

İnsanoğlunun savaşlardan ders çıkarması hiç savaşmayacağı anlamına gelmez. İnsanlık artık savaşmayacak diye hiçbir iddiam yok. Bunun gerçekleşme olasılığı hiç yok. Söylemek istediğim 2. Dünya Savaşı'ndan çıkarılan derslerle kurulan BM ve ana organı olan Güvenlik Konseyi'nin yapısı, belki o dönem için idealdi ama günümüzde artık işlemiyor. Kendini değiştirme ihtimali de hiç yok. Ancak yine bir dünya savaşı sonrası uluslararası yeni bir örgüt kurulursa bu yeni dönem daha katılımcı ve adil olacaktır diyorum. Tıpkı 2. Dünya Savaşı kurulan sistemin 1. Dünya Savaşı sonrası kurulandan daha iyi olması gibi.

• quote:

Orjinalden alıntı: Target Human
    Türkiye eline geçen fırsatları iyi kullanmalı. Kısa vadeli küçük hesaplar peşinde koşmayı bırakmalıdır.

Bu ülkede bu millet....
    Zor..
  • Büyük bir savaş çıkacak bir olay değil, ancak ülkeler bölgeleri savunma adına çatışmalar yaşanabilir ki ortamın çok ciddi kızışması lazım. Artık işler ekonomik savaş temeline dayanıyor. Bir ülke ekonomik anlamda bir sarsıntı yaşarsa bu ülkenin iliklerine kadar hissediliyor. Eskiden bukadar değil, çok ciddi krizler herkesmi sarsıyordu. Oysa şimdi herkesim okadar birbirine bağlı ki ufak bir dalgalanmada bir çok kesim zarar görür. Bloklaşmaya gidiliyor ki zaten bu kaçınılmaz. Taraflar iyice belirgin hale geliyor. TR Batı tarafta olacağı kesin ama zarar görmemesi için iyi bir diplomasi izlemek zorunda. Türkiye sadece coğrafi konumdan kazanıyor, ancak bulunmaz hint kumaşı değil. Artık herşey uzun menzilli ve adamlar resmen denizlerde adalar yüzdürüyor.
  • Rusyanın bu atağı sonuçsuz kaldı istediği destek çıkmadı çin'in bir kutuplaşma içine gireceğini sanmıyorum bundan sonra çünkü bu devlet dünyanın heryerine ticaret yapıyor dünyayı kasıp kavuruyor ve olası bir büyük devlet savaşı düşünmek saçma geliyor bana herşey diplomasi ve masada belli oluyor artık kazanan kaybedeb masada belli oluyor.
  • bu konuda önemli olan Türkiye nin tavrıydı ve gördük bizim siyasetimiz hep arada kalıyor.onun hatrı onun gücü buna ticaret suna borç derken arada dansöze dönüyor bürokrsmiz.güçlü bir duruş sergileyemiyoruz bir türlü.
  • "Tek kutuplu dünya bitmiştir"

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, ABD'ye açıkça meydan okudu ve "Saltanatın bitti" anlamını taşıyan "Tek kutuplu dünya düzeni sona erdi" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, tek kutuplu dünya düzeninin sona erdiğini, ABD’nin de bu gerçeği kabul etmesi gerektiğini savundu. Böylelikle, Sovyetler'in çöküşüyle başlayan devrin kapandığına işaret etti.

Rusya'nın eski Devlet Başkanı, şimdiki Başbakan Vladimir Putin'le başlayan süreçin tamamlandığını ve Rusya'nın yeniden bir kutup olduğunu açıklayan Medvedev'in sözleri, Washington ve Avrupa başkentlerinde şimdilik sessizlikle karşılandı.

Rusya’nın 5 maddelik dış politika ilkelerini özetleyen Medvedev, uluslararası hukuka saygılı olduklarını, dünyanın neresinde olursa olsun Rus vatandaşlarını korumaya kararlı olduklarını, saldırganlığa aynı şekilde yanıt vereceklerini söyledi. Medvedev’in ’ayrıcalıklı çıkar’ gözettikleri coğrafi bölgelerden taviz vermeyeceklerinden bahsetmesi özellikle Ukrayna ve Baltık ülkelerinde rahatsızlık yarattı.

Gemilerde belki silah vardı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrei Nesterenko ise Gürcistan’a insani yardım getiren Amerikan gemilerine işaret ederek, "Belki de yardımların yanında silah da vardı" dedi. Öte yandan Gürcistan’a insani yardımı boşalttıktan sonra dün Ukrayna’nın Sivastopol Limanı’na gelen USS Dallas sahil güvenlik botu, burada Rusya yanlısı bir grup tarafından protesto edildi.

2 Eylül 2008

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brooklyn -- 2 Eylül 2008; 19:51:11 >

• Ben bu tek kutuplu dünya görüşünü hiç benimsememiştim zaten.Aslında abd nin propagandasının ürünü olduğunu düşündüm hep.
    sanki herşey onların istediği gibi oluyormuş izlenimi verildi ,balon şişirildi,ama Türkiye bu balonu patlatmıştı ...
    Kim ne derse desin Türkiye nin jeopolitik durumu başlı başına bir kutup...
    Tek kutup 2 kutup farketmez,türkiye tek başına her zaman bir kutuptur...
    Çok iddialı yazdım farkındayım,ama olaya türkiye nin herkesle iyi geçinme üzerinden yaptığı siyaset açısından baktım.
    Herkesle iyi geçinen ve pazarlıklarını iyi yapabilen bir türkiye yalnızca coğrafi konumu ile başlı başına bir güçtür,diye düşünüyorum,tabi mevcut dünya ülkelerinin siyasi konumuna göre...
    Bu iyi geçinme politikasını dik duramıyor olarak değerlendirmemek lazım,ki dünya öyle değerlendirmiyor.
    Türkiye nin bu dış politikasını hem bölge ülkelerinin hemde ab-rusya-abd üçlüsünün çok iyi anladığını hatta ab-rusya-abd taraflarının hiçbirinin bundan memnun olmadıklarını düşünüyorum.
    Yani bir tarafı tercih etmiş bir türkiye hepsinin daha çok işine gelir,ama bizim ve bölge ülkelerinin değil...
    Günün birinde Rusya ve ABD beraber hareket ederlerse işte o zaman Türkiye nin bu jeopolitik durumu ters tepip zararına olacaktır. Bu da çok zor görünüyor...

• Türkiye olarak neden kendimizi hala dünyanın merkezinde görmeye çalışıyoruz..?

Coğrafi konumumuz sebebiyle özel bir konumdayız fakat bu demek değildirki, dünya bizim üzerimizden karar veriyor gidişatına.
    Bir tarafta Doğu'nun devleri, bir tarafta Amerika ve küçük kardeşi AB.

Neden kimse bizi sallamazken, biz sanki herkes bizi konuşuyormuş gibi davranıyoruz..?

---

Dünyada kutuplaşmaların olduğu doğru fakat SOĞUK SAVAŞ demek için çok erken. Kaldıki bahsedilen Shangai Topluluğu özünde 2 ülkeden oluşuyor.
    Rusya ve Çin. Diğer ülkeler zaten bu 2 devletin çıktıları.

Ek olarak Çin'in batı sermayesiyle ayaklandığı ama artık kendi dinamikleriyle yürüdüğünü unutmayalım. Buda demek oluyorki, şu süreçten sonra BATI'nın yaptırımlarını çokta umursamayan bir Çin görebiliriz.

---

Kısaca özetleyecek olursak ne bir savaş nede çatışma söz konusu olacaktır. 2 tarafta buna cesaret edemez diye düşünüyorum. Olan tekşey küçük devletlerin birbirine kırdırılması ve devlerin bunlar üzerinden güç gösterisi yapmasıdır. (bkz. Gürcistan, Taiwan vb.)

• Saflar artık belirlendi.Siyasi savaş başladı türkiye caoğrafi konum nedniyle önemli bi rol oynuyor.Tayip bunun farkında gerçi bütün dünya bunun farkında America için bu çoığrafya çok önemli bu bölgede önemli 2 güç americanın yanında birisi dünyayı ovucuna almaya çalışan israil biride Türkiye.AB nin burada hangi tarafta olacağı meçhul.Rusya önemli bi güç iranı yanı aldı çinde biüyük bi ihtiamal rusyanın yanında olur.Böylesavaş kaçınılmaz ama şuda bi gerçek dünyanın süper güçü şuan america[
  • quote:

Orjinalden alıntı: NovariX

Türkiye olarak neden kendimizi hala dünyanın merkezinde görmeye çalışıyoruz..?

Coğrafi konumumuz sebebiyle özel bir konumdayız fakat bu demek değildirki, dünya bizim üzerimizden karar veriyor gidişatına.
    Bir tarafta Doğu'nun devleri, bir tarafta Amerika ve küçük kardeşi AB.

Neden kimse bizi sallamazken, biz sanki herkes bizi konuşuyormuş gibi davranıyoruz..?

---

Dünyada kutuplaşmaların olduğu doğru fakat SOĞUK SAVAŞ demek için çok erken. Kaldıki bahsedilen Shangai Topluluğu özünde 2 ülkeden oluşuyor.
    Rusya ve Çin. Diğer ülkeler zaten bu 2 devletin çıktıları.

Ek olarak Çin'in batı sermayesiyle ayaklandığı ama artık kendi dinamikleriyle yürüdüğünü unutmayalım. Buda demek oluyorki, şu süreçten sonra BATI'nın yaptırımlarını çokta umursamayan bir Çin görebiliriz.

---

Kısaca özetleyecek olursak ne bir savaş nede çatışma söz konusu olacaktır. 2 tarafta buna cesaret edemez diye düşünüyorum. Olan tekşey küçük devletlerin birbirine kırdırılması ve devlerin bunlar üzerinden güç gösterisi yapmasıdır. (bkz. Gürcistan, Taiwan vb.)

size katılıyorum kısmen...
    Benim kastım aslında türkiye nin doğru politikalarla herzaman "zeytinyağı" olabileceği üzerine bir değerlendirme idi...

Nasılki 50 yıldır batı ne bizi tam olarak yanına alır nede tümden dışlar,bizde buna benzer ne batıdan uzaklaşırız nede doğu ile ilişkileri sertleştiririz ,al sana orta dünya nın en büyük dengesi... (kutbu)

Bu tabi mevcut konjuktürde batı ve doğunun anlaşmazlıkları üzerine kurulu bir denge politikası olur.
    Ve şu realiteden beslenir;batı doğuya muhtaç/doğuda batıya... Türkiye nin jeopolitik durumu hem doğu ile hemde batı ile flört etmekten azamı karlı olacaktır,birinden birini tercih etmesi karlılığı azaltır ve risklidir.Risk de tercih ettiğiniz tarafa taşeronluk yapmak zorunda kalmanızdır...

Birde kimsenin bizi sallamıyor olması gibi düşüncelere katılmıyorum.Bunun böyle görünmesi bizim politika üretemediğimizden kaynaklanır yoksa fakirliğimizden,üretici konumda olamadığımızdan değil.

İstikrarlı ve politika üretebilen bir türkiye,çok zengin olmasada,uzaya gidemesede,dünyanın kaderinde her zaman söz sahibidir... Ve böyle bir türkiye de elbette zenginleşecektir... diye düşünüyorum...yada istiyorum diyeyim

• 15 Şubat 2008 tarihli şu habere bir bakın. Rusya G.Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığını tanıyacağını söylüyor ve yaklaşık 8 ay sonra da dediğini yapıyor. Şurası gerçek ki tutarlı bir dış politika izliyorlar.
  • Karayip kardeşliği!
    Cenk Başlamış
    Rusya, Karadeniz'e giren ABD savaş gemilerine misilleme olarak Latin Amerika'daki iki ABD karşıtı ülke Venezuela ve Bolivya ile Karayipler'de ortak bir deniz tatbikatı düzenleme kararı aldı

Rusya, ABD’nin Karadeniz’e savaş gemileri göndermesine misilleme olarak Washington’la ilişkileri gergin olan Venezuela ile ortak bir askeri tatbikat düzenleme kararı aldı.
    Rus basınında yer alan haberlere göre, Venezuela ile Bolivya’nın 10-14 Kasım’da yapacağı tatbikatta Rusya’nın Pasifik donanmasıyla temsil edilmesine karar verildi. Karayip Denizi’nde yapılacak ortak tatbikatta Rusya dört savaş gemisi ve yaklaşık 1000 askeriyle yer alacak.
    Venezuela donanmasından Amiral Salbatore Cammatara Bastidas, ”Böyle bir tatbikat ilk kez düzenleniyor. Bizim için çok önemli. Rus savaş gemilerinin katılması ülkelerimiz arasındaki dostluğu güçlendirecek” dedi.

Chavez davul çalacak
    Venezuela tatbikata savaş uçakları, gemiler ve denizaltılarla katılacak. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez daha önce yaptığı açıklamada, Rus savaş uçaklarıyla gemilerini ülkesinde görmekten büyük mutluluk duyacaklarını belirterek, ”Gelirlerse hoş gelirler. Hatta sevincimizden davul bile çalarız” demişti. Her fırsatta ABD’ye çatan Chavez, Güney Osetya bunalımında Moskova’ya açık destek veren az sayıda liderden biriydi.
    Rusya’nın ABD’nin yanı başında sayılabilecek bir bölgede Venezuela ile tatbikat düzenlemesinin Kafkasya’da gergin bir sürecin başlamasından bu yana Karadeniz’e çok sayıda Amerikan ve NATO gemisinin girmesine misilleme niteliği taşıdığı sanılıyor.
    Rus yetkililer, gelişmiş savaş gemilerinin Gürcistan’a insani yardım görüntüsü altında silah götürdüğünü savunuyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev önceki gün, ”Merak ediyorum, biz de Karayip bölgesindeki fırtınalardan etkilenen ülkelere donanmamızla insani yardım göndersek acaba Amerikalıların tepkisi ne olurdu?” diye sordu.
    Son olarak Amerikan 6. filosunun bayrak gemisi USS Mount Whitney Gürcistan’ın Poti limanına yanaşmıştı. Rus yetkililer, ağır tonajlı Amerikan gemilerinin Karadeniz’e girmesinin Montrö Antlaşması ile çelişip çelişmediğinin araştırılması amacıyla Birleşmiş Milletler’e başvurmayı düşündüklerini söylüyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: Brooklyn

Karayip kardeşliği!
    Cenk Başlamış
    Rusya, Karadeniz'e giren ABD savaş gemilerine misilleme olarak Latin Amerika'daki iki ABD karşıtı ülke Venezuela ve Bolivya ile Karayipler'de ortak bir deniz tatbikatı düzenleme kararı aldı

Rusya, ABD’nin Karadeniz’e savaş gemileri göndermesine misilleme olarak Washington’la ilişkileri gergin olan Venezuela ile ortak bir askeri tatbikat düzenleme kararı aldı.
    Rus basınında yer alan haberlere göre, Venezuela ile Bolivya’nın 10-14 Kasım’da yapacağı tatbikatta Rusya’nın Pasifik donanmasıyla temsil edilmesine karar verildi. Karayip Denizi’nde yapılacak ortak tatbikatta Rusya dört savaş gemisi ve yaklaşık 1000 askeriyle yer alacak.
    Venezuela donanmasından Amiral Salbatore Cammatara Bastidas, ”Böyle bir tatbikat ilk kez düzenleniyor. Bizim için çok önemli. Rus savaş gemilerinin katılması ülkelerimiz arasındaki dostluğu güçlendirecek” dedi.

Chavez davul çalacak
    Venezuela tatbikata savaş uçakları, gemiler ve denizaltılarla katılacak. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez daha önce yaptığı açıklamada, Rus savaş uçaklarıyla gemilerini ülkesinde görmekten büyük mutluluk duyacaklarını belirterek, ”Gelirlerse hoş gelirler. Hatta sevincimizden davul bile çalarız” demişti. Her fırsatta ABD’ye çatan Chavez, Güney Osetya bunalımında Moskova’ya açık destek veren az sayıda liderden biriydi.
    Rusya’nın ABD’nin yanı başında sayılabilecek bir bölgede Venezuela ile tatbikat düzenlemesinin Kafkasya’da gergin bir sürecin başlamasından bu yana Karadeniz’e çok sayıda Amerikan ve NATO gemisinin girmesine misilleme niteliği taşıdığı sanılıyor.
    Rus yetkililer, gelişmiş savaş gemilerinin Gürcistan’a insani yardım görüntüsü altında silah götürdüğünü savunuyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev önceki gün, ”Merak ediyorum, biz de Karayip bölgesindeki fırtınalardan etkilenen ülkelere donanmamızla insani yardım göndersek acaba Amerikalıların tepkisi ne olurdu?” diye sordu.
    Son olarak Amerikan 6. filosunun bayrak gemisi USS Mount Whitney Gürcistan’ın Poti limanına yanaşmıştı. Rus yetkililer, ağır tonajlı Amerikan gemilerinin Karadeniz’e girmesinin Montrö Antlaşması ile çelişip çelişmediğinin araştırılması amacıyla Birleşmiş Milletler’e başvurmayı düşündüklerini söylüyor.

Benim anlamadığım bu ne işe yarayacakki bi tatbikata girmişsin girmemişsin daha ii çözümler bulmalı bence ama şu bi gerçek Rusyaya ambargo uygulansa bile ki bi işe yaramaz ki adamlar zaten bağımsız daha da artarak güçlenecek bi ülke olarak karşımızda duruyor

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.