Şimdi Ara

Rusça Hakkındaki Sorulara Cevaplar (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
216
Cevap
39
Favori
41.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: serdarryy

quote:

Orijinalden alıntı: Zendo

İyi geceler ...

Önümüzdeki sene Rusya'da bi' üniversitede eğitim almak istiyorum. İngilizce eğitim mi almamı önerirsiniz yoksa Rusça mı ? Şimdi kafamda şöyle bi' düşünce var ; Rusça'nın tek başına öğrenilemeyeceğine göre (yazılanlara göre) önümdeki 8 ayı İngilizce öğrenmekle geçireyim. Rusya'ya gittikten sonra İngilizce hazırlıktan sonra bi' bölüme yerleşeyim. Bu arada özel yaşamında Rusça - İngilizce konuşacağım için azda olsa Rusça mı geliştiririm. Polonya'daki üniversitelerde öğrencilere ücretsiz Lehçe öğretiyorlarmış. Eğer bu uygulama bulunduğum yerde de varsa yaz tatilinde kurslara girerim yaz tatilimi Rusçaya ayırırım ilk senem böyle geçer. Temeli oluşturduktan sonra ikinci sene daha çok yoğunlaşırım okulda dil derslerine girerim boş zamanımda ve sosyal hayatımdaki iletişimimle daha da pekiştiririm 4 sene boyunca da iyice öğrenirim diye düşünüyorum. Bu şekilde hem İngilizce hemde Rusça öğrenmiş olurum.Sözce nasıl bu fikir ? İngilizce eğitim istememin sebebi okul bittikten sonra İngiltere'de yaşamak istemem. Yoksa İngilizce'de çok israrcı olmam. Düşüncelerinizi merak ediyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

@Privetki
    @samuel664
    @rodelero
    @carrot
    @ssbrc

@Dr.Carl Elfman

Bu kadar neden ingilizce için ısrar ettiğini merak etmiştim ancak bu mesajında öğrenebilme şerefine eriştim. Bu sefer cümlelerimi fazla uzun kullanmayacağım. Eğer ingilizce öğrenmek istiyorsan @Zendo iskoçyaya gitmeni öneririm. Kuzey irlanda da olur. İstersen ingiltereye Londra ya git ama bu bölgelere gitmek isteyen biz Türk Vatandaşlarına Vize bile verilmediğini bilmeni isterim. Kocası ingilterede yaşayan bir bayanın İngilizce Seviyesi Ana dil'e yakın olmasına rağmen Vize alamıyor malesef.

Rusça hakkında fazla birşey söylemeyeceğim. Rusya hakkında da. Zira sen Rusça değil İngilizce öğrenmek istiyorsun. Rusyada değil Birleşik Krallıkda yaşamak istiyorsun. O zaman neden Rusça öğreniyorum diye sorman gerekiyor kendine. Unutmadan, güzel bir şekilde planını yazmışsın ancak o mesajına etiketlediğin herkese sorabilirsin, Rusça dünyanın en zor Çinceden sonra 2. dilidir ve Tek başına bile öğrenilmesi bu kadar zorken sen 2 dili bir arada götürmeyi planlıyorsun. Tabii ki imkansız diye birşey yoktur ama bu kadar zora girmek her baba yiğidinde harcı değildir.

Hayatında başarılar dilerim..

Bu kisiden kisiye degisir bazilarina gore de turkce en zor dil.
    Ayrica suan calistigim yerde bi dostunu ziyarete gelen bir abiyle konusmustum. 2 sene icinde ana dili gibi rusca ogrenmis. Ama kendisi kurtce de biliyormus ve iki dilin birbirine cok benzedigini soyledi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Grimmjow Jaggerjack

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Zendo

İyi geceler ...

Önümüzdeki sene Rusya'da bi' üniversitede eğitim almak istiyorum. İngilizce eğitim mi almamı önerirsiniz yoksa Rusça mı ? Şimdi kafamda şöyle bi' düşünce var ; Rusça'nın tek başına öğrenilemeyeceğine göre (yazılanlara göre) önümdeki 8 ayı İngilizce öğrenmekle geçireyim. Rusya'ya gittikten sonra İngilizce hazırlıktan sonra bi' bölüme yerleşeyim. Bu arada özel yaşamında Rusça - İngilizce konuşacağım için azda olsa Rusça mı geliştiririm. Polonya'daki üniversitelerde öğrencilere ücretsiz Lehçe öğretiyorlarmış. Eğer bu uygulama bulunduğum yerde de varsa yaz tatilinde kurslara girerim yaz tatilimi Rusçaya ayırırım ilk senem böyle geçer. Temeli oluşturduktan sonra ikinci sene daha çok yoğunlaşırım okulda dil derslerine girerim boş zamanımda ve sosyal hayatımdaki iletişimimle daha da pekiştiririm 4 sene boyunca da iyice öğrenirim diye düşünüyorum. Bu şekilde hem İngilizce hemde Rusça öğrenmiş olurum.Sözce nasıl bu fikir ? İngilizce eğitim istememin sebebi okul bittikten sonra İngiltere'de yaşamak istemem. Yoksa İngilizce'de çok israrcı olmam. Düşüncelerinizi merak ediyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

@Privetki
    @samuel664
    @rodelero
    @carrot
    @ssbrc

@Dr.Carl Elfman

Bu kadar neden ingilizce için ısrar ettiğini merak etmiştim ancak bu mesajında öğrenebilme şerefine eriştim. Bu sefer cümlelerimi fazla uzun kullanmayacağım. Eğer ingilizce öğrenmek istiyorsan @Zendo iskoçyaya gitmeni öneririm. Kuzey irlanda da olur. İstersen ingiltereye Londra ya git ama bu bölgelere gitmek isteyen biz Türk Vatandaşlarına Vize bile verilmediğini bilmeni isterim. Kocası ingilterede yaşayan bir bayanın İngilizce Seviyesi Ana dil'e yakın olmasına rağmen Vize alamıyor malesef.

Rusça hakkında fazla birşey söylemeyeceğim. Rusya hakkında da. Zira sen Rusça değil İngilizce öğrenmek istiyorsun. Rusyada değil Birleşik Krallıkda yaşamak istiyorsun. O zaman neden Rusça öğreniyorum diye sorman gerekiyor kendine. Unutmadan, güzel bir şekilde planını yazmışsın ancak o mesajına etiketlediğin herkese sorabilirsin, Rusça dünyanın en zor Çinceden sonra 2. dilidir ve Tek başına bile öğrenilmesi bu kadar zorken sen 2 dili bir arada götürmeyi planlıyorsun. Tabii ki imkansız diye birşey yoktur ama bu kadar zora girmek her baba yiğidinde harcı değildir.

Hayatında başarılar dilerim..

Bu kisiden kisiye degisir bazilarina gore de turkce en zor dil.
    Ayrica suan calistigim yerde bi dostunu ziyarete gelen bir abiyle konusmustum. 2 sene icinde ana dili gibi rusca ogrenmis. Ama kendisi kurtce de biliyormus ve iki dilin birbirine cok benzedigini soyledi.

2 dil bilen bir insan olarak yetişen Kürt vatandaşlar için bu iş daha kolay. Bilinçaltı zihin önceden yapabildiğini daha sonra neden yapamasın. Hem Türkçe hem Kürtçe öğrenerek atılıyorlar bu hayata. Dedesinden Kürtçe, okulda Türkçe. Ve evet arkadaşım gerçekten Rusçada " X " harfi vardır ve karşılığı " H " sesidir. Bu kürtçede de mevcuttur. Azericede vs . Doğuda bu var. Rusçadan etkilenmiş bir dil mevcut.
  • Rusça öğrenmek aşamasında giriş seviye olarak hangi kitap onerilir ?
    Mesela İngilizce kitaplar için Murat Kurt kitapları çok olumlu çok yararlı..
    Rusça başlangıc için de tek geçilmese bile 3-5 kitap arasında olan budur denilebilecek kitap tavsiyesi ihtiyacım var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyoruk

Rusça öğrenmek aşamasında giriş seviye olarak hangi kitap onerilir ?
    Mesela İngilizce kitaplar için Murat Kurt kitapları çok olumlu çok yararlı..
    Rusça başlangıc için de tek geçilmese bile 3-5 kitap arasında olan budur denilebilecek kitap tavsiyesi ihtiyacım var.

rusça kitap doroga v rossiyu yada payehali'yi öneririm , Türkçe ise kendi kendine rusça- ismail kaynak işine yarar
  • bende bir süredir Rusça öğreniyorum ama öğrendiklerim yazıda kalsın istemiyorum,Rusça'da özellikle bir dublaj sorunu var
    ne zaman bir dublajlı film izleyeyim desem arkadaki ingilizce ses hep duruyor ve dublajlar çok başarısız.Bu yüzden kendi
    film ve dizilerini izlemye karar verdim acaba önerebileceğiniz güzel Rus dizi ve filmleri var mı?

şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: kataklysm6247

bende bir süredir Rusça öğreniyorum ama öğrendiklerim yazıda kalsın istemiyorum,Rusça'da özellikle bir dublaj sorunu var
    ne zaman bir dublajlı film izleyeyim desem arkadaki ingilizce ses hep duruyor ve dublajlar çok başarısız.Bu yüzden kendi
    film ve dizilerini izlemye karar verdim acaba önerebileceğiniz güzel Rus dizi ve filmleri var mı?

şimdiden teşekkürler

Cevabım biraz geç olacak ama önemli değil dil öğrenmek uzun iştir biliyorsunuz.

Sıhhatler olsun,
    Kafkaskaya plemyannitsa,
    Peter FM

ve son olarak son model filmlerden biri METRO filmini rusça olarak seyrediniz. google.com.tr yerine google.ru kullanıp aşağıdaki tıkdan kiril alfabesi ile indeksleme yaparak kullanınız. Yandex de olabilir ayrıca
  • teşekkürler en yakın zamanda izleyeceğim,şimdi Brigada'yı izliyorum fena gitmiyor
  • quote:

teşekkürler en yakın zamanda izleyeceğim,şimdi Brigada'yı izliyorum fena gitmiyor

Sizin rusçanız nasıl peki? Anlayabiliyormusunuz o ağır dilde ki diziyi?
  • yarım dönemdir görüyorum aşinalık olsun diye önce ingilizce altyazıyla sonra rusça altyazıyla izliyorum,
    grammer bir yerden sonra halledilir de onu konuşmaya dökmek zor
  • quote:

yarım dönemdir görüyorum aşinalık olsun diye önce ingilizce altyazıyla sonra rusça altyazıyla izliyorum,
    grammer bir yerden sonra halledilir de onu konuşmaya dökmek zor

Size tavsiyem olacak hocam. Siz Rusça öğreniyorsunuz ingilizce değil. İngilizce de yarım dönem eğitim alsaydınız şuan küçük ingilizce hikayeler kitabı okuyabilirdiniz ama bu Rusça. Malesef 12 Kur ( Hızlandırılmış Rusça ) bitiren birisi ancak yeni yeni kitap okumaya başlıyor. Rusça öğrenmeyi ingilizce ile karıştırmayın. Kulak aşinalığından önce Kelime ezberlemeye bakın. Şuan en fazla belki 200 - 300 kelime biliyorsunuz. Bunu 3000 e 4000 e çıkarın. Çıkarın ki gidişatı anlayın izlediğiniz de ne oluyor en azından konuyu "doğru" anlayın.

Grammar e gelince kardeşim. O hiç birşey. Dediğin gibi bir kaç aylık pratik ile bilinçaltı öyle olması gerektiğini doğru kullanımını kendisi öğrenicektir. Pratik için Odnaklassniki ve vkontaktı kullanmanı, kızlarla konuşurken mutlaka doğru konuşmayı doğru padeji doğru yerde kullanmaya özen gösterirsen o sorunu aşmış, Geleceğin diline tam olarak hakim ve nazır olursun.

Bu güzel Dil seçiminde ve hayatında başarılar dilerim
  • kardeşim tavsiyelerin için teşekkür ederim, 1000e yakın kelime biliyorum ama bir yerden sonra sadece kitaplara bağlı kalmak sıkıyor böyle biraz farklılık olsun istedim
  • A.Khavronina / Russian In Exercise ve rusçada hareket fiilleri kitaplarını nerden bulabilirim ? fiil kitapının pdfsi var mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: sevimastra

A.Khavronina / Russian In Exercise ve rusçada hareket fiilleri kitaplarını nerden bulabilirim ? fiil kitapının pdfsi var mı ?

https://www.google.com.tr/search?q=A.Khavronina+%2F+Russian+In+Exercise&oq=A.Khavronina+%2F+Russian+In+Exercise&aqs=chrome..69i57&sourceid=chrome&espv=210&es_sm=93&ie=UTF-8
  • Elit Rusça Eğitim Setini paylaşacak arkadaş vardı? Sonuç ne oldu. Beklemedeyiz :)
  • vykrutasy-lucky-trouble türkçe altyazılı filmini tavsiye ederim.Seninde izlediğin varsa tavsiyelerini beklerim
  • quote:

quote:

bende bir süredir Rusça öğreniyorum ama öğrendiklerim yazıda kalsın istemiyorum,Rusça'da özellikle bir dublaj sorunu var

şimdiden teşekkürler

Cevabım biraz geç olacak ama önemli değil dil öğrenmek uzun iştir biliyorsunuz.

Sıhhatler olsun,
    Kafkaskaya plemyannitsa,
    Peter FM

ve son olarak son model filmlerden biri METRO filmini rusça olarak seyrediniz. google.com.tr yerine google.ru kullanıp aşağıdaki tıkdan kiril alfabesi ile indeksleme yaparak kullanınız. Yandex de olabilir ayrıca

kinopoisk.ru adresinden güncel rus filmleri bulabilirsin. mail.ru üyeliğin varsa oraya düşüyor zaten. filmlerde artık arkadan gelen İngilizce ses çok az. dublaj olayını düzelttiler son zamanlarda.
  • Arkadaşlar merhaba, ben de Rusça öğrenmeye karar verdim. İleri derecede İngilizcem var ve öğrenme tekniklerinde artk bir nevi kaşarlandığımdan bu tekniklerin Rusça için de uygulanıp uygulanmayacağını öğrenmek istiyorum.

İki dilin çok farklı olduğunu, zorluklarının da aynı şekil farkettiğini biliyorum. Amacım burada önerilen gerekli yazılı videolu dökümanları edinmek ve ardından sırasıyla

-pre intermediate seviyesine kadar gramer öğrenmek(oraya kadar gelebilirim herhalde tek başıma, öğrendiğim kadarıyla gramer epey zormuş. daha ötesine kendi başıma gelebileceksem anekdot geçebilirseniz sevinirim^_^)
    -en çok kullanılan 1000 kelimeyi ezberlemek
    -basit sesli-görüntülü dökümantasyon kullanıp diğer yönlerde de gelişmek
    -günlük pratiği eksik kılmamak(ana dili Rusça olan arkadaşlar var pratik yapacağım)

Sizce eksilerim neler, bana tavsiye edebileceğiniz yollar var mı?

Bir de "Kendi kendine Rusça" kitabı tek başına kaynak olmaz, diğer kitapların yanında gider anca diye bir yorum gördüm. Eğer öyleyse bunla kombine etmem gereken kitaplar nelerdir?

Yardımcı olabilecek arkadaşlara minnet duyarım :))

Şimdiden çok sağ olun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthzgr -- 22 Nisan 2014; 17:36:54 >
  • hipofiz H kullanıcısına yanıt
    gelişme var mı,bende bu elit rusça seti arıyorum fakat hiçbir yerde bulamadım:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: righteous@

gelişme var mı,bende bu elit rusça seti arıyorum fakat hiçbir yerde bulamadım:)

Malesef bulamadım.

• 1 yıl rusya'da hazırlık eğitimi görülse ne kadar rusça öğrenilmiş olunur ? 0 altyapıyla.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.