Şimdi Ara

Ruby - Ruby on Rails nereden başlamalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
2
Favori
1.341
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Java, Swift, Html, Css, Javascript, Php, MySql tecrübem bulunmakta.
    Ruby ve frameworkunu öğrenmek istiyorum. Şu an için Türkiyede olanağı pek yok sanırım bu dil için. İlgilenen birileri varsa tavsiyesi ne olur?
    Sublime Text 3 kullanacağım. Ruby ölü bir dil mi geleceği var mı?

• Burak Selim Şenyurt pek bir ilgili makalelerini takip etmenizi tavsiye ederim. Hatta 6-7 Mayıs'ta seminer var "Ruby Maceraları" başlıklı bir konuşma yapacak. Üsküdar Üni. de olacak seminer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpmirza

Burak Selim Şenyurt pek bir ilgili makalelerini takip etmenizi tavsiye ederim. Hatta 6-7 Mayıs'ta seminer var "Ruby Maceraları" başlıklı bir konuşma yapacak. Üsküdar Üni. de olacak seminer.

Dışarıdan katılımcılara izin var mı?
  • Urahara0 kullanıcısına yanıt
    Sordum evet dediler. uubilisim.com'dan kayıt olabiliyormuşuz.
  • Yıllar önce (2005) .NET ile çalışıyorken ismini bildiğim ve bazı bloglarından faydalandığım isimdir Selim Şenyurt. O yıllarda aspnedir topluluğu gözdeydi ve Mehmet Nuri Çankaya vardı bir de .NET ile ilgili bir seminer ve eğitimine katılmıştım, güzel günlerdi.

Fakat Ruby dediğinizde durum değişir. Selim Şenyurt Ruby olayına 2015'te başlamış ve ruby ile ilg makalelerine bakınca bu kendisini belli ediyor. Ruby'yi ben en cok David Flanagan ve Yukihiro Matsumoto (Ruby'yi tasarlayan kişi :) nin 2008 basımı kitabından öğrendim. O kitabı edinirsen göreceksin, içinde tek satır dahi fazlalık yok ancak eksiklik te yok dili mükemmel anlatmış ve örnekler vermişler.

Rails 'i öğrenmek için Dave Thomas ve david heinemeier hansson (Rails'i tasarlayan kişi :) Agile Web development with rails kitabını aldım, bu kitaptan temelleri öğrenmekle birlikte biraz fazla uzun. dikkat dağıtıcı kutucuklar, notlar ve paragraflar var, o yüzden tavsiye etmem. Rails'i en cok EngineYard'ın Vimeo'da yayınladığı rails dispatch build a blog adlı 15dk'lık tutorial'dan öğrendim onda herşey tam ne eksik ne fazla ve anlatanın ingilizcesi de cok netti fakat o videoyu nedense yayından cekmişler, fakat masaüstünde takip için zaten indirmiştim 56MB'lık birşey istersen gönderebilirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: revivo72

Yıllar önce (2005) .NET ile çalışıyorken ismini bildiğim ve bazı bloglarından faydalandığım isimdir Selim Şenyurt. O yıllarda aspnedir topluluğu gözdeydi ve Mehmet Nuri Çankaya vardı bir de .NET ile ilgili bir seminer ve eğitimine katılmıştım, güzel günlerdi.

Fakat Ruby dediğinizde durum değişir. Selim Şenyurt Ruby olayına 2015'te başlamış ve ruby ile ilg makalelerine bakınca bu kendisini belli ediyor. Ruby'yi ben en cok David Flanagan ve Yukihiro Matsumoto (Ruby'yi tasarlayan kişi :) nin 2008 basımı kitabından öğrendim. O kitabı edinirsen göreceksin, içinde tek satır dahi fazlalık yok ancak eksiklik te yok dili mükemmel anlatmış ve örnekler vermişler.

Rails 'i öğrenmek için Dave Thomas ve david heinemeier hansson (Rails'i tasarlayan kişi :) Agile Web development with rails kitabını aldım, bu kitaptan temelleri öğrenmekle birlikte biraz fazla uzun. dikkat dağıtıcı kutucuklar, notlar ve paragraflar var, o yüzden tavsiye etmem. Rails'i en cok EngineYard'ın Vimeo'da yayınladığı rails dispatch build a blog adlı 15dk'lık tutorial'dan öğrendim onda herşey tam ne eksik ne fazla ve anlatanın ingilizcesi de cok netti fakat o videoyu nedense yayından cekmişler, fakat masaüstünde takip için zaten indirmiştim 56MB'lık birşey istersen gönderebilirim.

Olur tabi ki memnun olurum videoyu linkleyebilirseniz.
    Ben okulun kütüphanesinden
    Sıtkı Bağdat- Ruby on Rails
    Michael Hartl - Ruby on Rails 3 Tutorial (3. versiyonu sanırım rails in işime yaramaz mı acaba?)
    Topher Cyll - Practical Ruby Projects

bu 3 kitabı ödünç aldım işime yarar mı acaba. Sizin dediğiniz kitapları da bulabilirsem almaya çalışacağım.

• videoyu sunucumdaki FTP sunucuya koyabilirim ; sunucu erişim bilgileri için PM at.

• Selam,

Aktif olarak Ruby on Rails ve Ruby dilini öğrenmeye çalışan biri olarak tavsiyelerim.

1- Öncelikle direk RoR değil ilk olarak Ruby dilini öğrenmeni şiddetle tavsiye ediyorum. Direk Ruby on Rails'e dalarsan Ruby on Railsce öğrenirsin. Halbuki Ruby dili çok özgür ve kullanışlı bir dil. Örneğin ben dili öğrendikten sonra terminalde kullandıgım günlük işimi kolaylaştıran scriptlerimi ruby ile yazmaya başladım. Nokogiri gibi efsane denebilecek bir parser gem'i var. Ayrıca tek frameworkü de Rails değil, örneğin sinatrada oldukça güzel ve kullanışlı bir framework.

Bu konuda yeterli Object-Oriented bilgin var ise (ki Java bildiğinden yola çıkarak olduğunu düşünüyorum). Tek yapman gereke rubye alışkın hale gelmek , diğer dilleren farklılıklarını kavramak. Bence bu konuda Head First Ruby kitabını işini görecektir.

Daha sonra Ruby on Rails kısmına geçerken ki tavsiyem ise Michael Hart'ın Ruby on Rails kitabı :https://www.railstutorial.org/ adresinden online olarak ücretsiz olarak okuyabilirsin. Kesinlikle çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Sadece kodlamayla kalmıyor bunun yanında Ruby'de testing nasıl yapılır , Herokuya app nasıl upload edilir, Html Saas ile birlikte nasıl kullanılır vs tüm konulara güzelce değiniyor. Alıştırmaları oldukça güzel yeteri kadar zorlayıcı. Zaten pek çok kişi bu kitabı takip ettiği için Stackoverflow veya Githubda çözümlerinede ulaşabilirsin.

Ayrıca online-video ders olarak istersen Coursera'da John Hopkins University'nin hazırladığı 5 parttan oluşan Ruby on Rails ile web application geliştirme içeren kursu var:https://www.coursera.org/specializations/ruby-on-rails adresinden ulaşabilirsin. Sertfika istersen ücretli , ancak derslere teker teker kaydolursan ücretsiz.

Türkiye'de iş olanağı bence eskiye göre daha iyi, yazılım dünyası gittikçe Microsoft(.NET) sömürgesi olmaktan çıkıp , open-source ile tanışmaya başlıyor. Bunun sonucu olarakta JS, Python ve Ruby dillerinin popülerliğinin gittikçe arttığını düşünüyorum.

Sormak istediğin bir soru olursa çekinme.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theozy -- 30 Nisan 2017; 21:56:29 >

• M.Hartl'ın kitabından iki defa bahsedilince 2014'te o ayarda bir ebook indirmiştim ona baktım yazarı Hartl mı diye, değlmiş: Daniel Kehoe 'nun RoR kitabını indirmişim, bu kitap Kickstarter'da gönüllü finanse edilerek çıkmış, şurada 2013 baskısı var:https://updatey.com/media/uploads/projects/posts/files/jmif3s8lar4uaf67j2ni.pdf

Bu arada ben Ruby'yi öğrendim ancak hiçbir ticari projede kullanmadım. Şu ana dek sadece Python, C#, Java ve PHP 'yi ticari projelerde kullandım fakat son bir senedir özellikle Python projelerinde kodlamaya başlarken keşke Ruby gibi olsa diye düşünmeye başladım, cunku örneğin Ruby'de Python'daki gibi indent zorunluluğu yok, blok başına : koymak yok, ayrıca Python'da C ve PHP gibi fonksiyon çağırmak için ( ) işareti ilkel görüntü veriyor, Ruby 'de o da yok ve Ruby'de Fonksiyonel programlama özellikleri cok daha gelişmiş ve dilin doğal parçası gibi.

• ben 2 sene once direk sitesinden getting started dan baslayarak ogrenmistim.https://www.railstutorial.org su kaynak da cok iyi.

gerci sirf rest api icin kullaniyorum ben.
  • arkadaşlar 3 aydır python ile ilgili bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum . Ve iyi bir yol aldım. Python için şu an tam olarak bir şeyler tam tamına oldu diyemem . Daha öğreneceğim çok şey var .Python sonrası Django ile devam edeyim diyorum . Doğru mu yapıyorum .

İlerleyen zamanda ise Ruby + Rails ile kendimi bu konuda geliştireyim diyorum .

Bu arada benim kafamı kurcalayan bir soruda platform . Örneğin sadece açık kaynak olarak mı devam etmeliyiz yoksa Microsoft teknolojilerinden bazılarını da bilelim mi .

Benim c# bilgim var. Yine bunun üzerine de bir şeyler koyayım mı ? Bu konuda kafam çok karışıyor arkadaşlar .

Teşekkürler
  • arkadaşlar bir sorum daha olacak. Mac almak sizce mantıklı özellikle open source proje geliştirecek birisi için. Almayı düşünüyorum . Bu arada konu dışına çıktığım için hepinizden özür dilerim .

iMac alsam yeterli olur mu ?
  • @MatejMitrovic Python'la ilgili bir önceki mesajımda bahsettiğim örneğin "indent" sorunu var; ufak fakat gereksiz şeyler var Python'da, tabi ki Ruby'ye göre. 3-4 sene evvel Django ile bir tutorialdan Hello World sitesi yapmıştım; onu tekrar calıştırayım dedim fakat herhalde kodları incelerken bir indent bir space fazla bıraktığım için olsa gerek hata verdi :)

Onun dışında django framework olarak iyi. RoR'dan önce düşünülmüş, MVC Web framework'lerin öncüsü denilebilr, o açıdan önemi var. Fakat RoR kadar yaygınlaşamadı, Microsoft ve PHP (Zend Framework ve Lavarel) hep RoR dan sonra MVC'ye geçti.

iMac ile ilgili olarak ise, bende 6 Mac mini, 1 Powerbook G4 var. Mac mini'lerin 3'ünü sunucu olarak kullanıyorum. 2009 model Lenovo N500 'üme OSX Lion yükledim onunla da bazen ufak kodlama, deneme ve web sörf için kullanıyorum. Lenovo N500'lerin çoğunu Windows lisans etiketsiz cıkardı, o yüzden OSX ile özellikle uyumlu oluyor.

Mac ve işletim sistemi OSX açık kaynak projeler için oldukça uygun cunku doğal Unix desteği var cunku görünen masaüstü ve Finder arkasında hep Unix sistemi calışıyor. Örneğin yukardaki SS 'te Mac mini sunucumdan, Django'yu çalıştırırken veya kodları düzenlerken oldukça kullanışlı oluyor, örneğin orada gördüğün Emacs, OSX'te Unix işlemleri için hazır bulunan Terminal.app içinden komut satırı olarak çalışabiliyor. Fakat burada önemli bir parantez açarak, aynı Unix desteğinin Windows XP'de bile birkaç ayar ve açık lisanslı "Terminal Emulator" programı ve Unix "shell" kurulması ile mümkün. Windows'ta Terminal Emulator olarak ConEmu, Unix Shell olarak MSYS2-32 veya -64 kurulduğu ve birkaç ayar sistemdeğişkenlerinde, örneğin Path gibi düzenlendiğinde tam bir Unix makinası gibi kullanmak mümkün nitekim tüm Windows bilgisayarlarımı o şekilde kullanıyorum.

iMac'in bazı modellerinde sorun var deniliyor. Mac mini 'yi tavsiye ederim. Yıllardır 7x24 çalışan Mac mini var hem de odamda, yatıp kalktığım bazen cok pislenen yazın sıcaklaşan odamda 5+ yıldır hiç kilitlenmedi :)

• quote:

@MatejMitrovic Python'la ilgili bir önceki mesajımda bahsettiğim örneğin "indent" sorunu var; ufak fakat gereksiz şeyler var Python'da, tabi ki Ruby'ye göre. 3-4 sene evvel Django ile bir tutorialdan Hello World sitesi yapmıştım; onu tekrar calıştırayım dedim fakat herhalde kodları incelerken bir indent bir space fazla bıraktığım için olsa gerek hata verdi :)

Onun dışında django framework olarak iyi. RoR'dan önce düşünülmüş, MVC Web framework'lerin öncüsü denilebilr, o açıdan önemi var. Fakat RoR kadar yaygınlaşamadı, Microsoft ve PHP (Zend Framework ve Lavarel) hep RoR dan sonra MVC'ye geçti.

iMac ile ilgili olarak ise, bende 6 Mac mini, 1 Powerbook G4 var. Mac mini'lerin 3'ünü sunucu olarak kullanıyorum. 2009 model Lenovo N500 'üme OSX Lion yükledim onunla da bazen ufak kodlama, deneme ve web sörf için kullanıyorum. Lenovo N500'lerin çoğunu Windows lisans etiketsiz cıkardı, o yüzden OSX ile özellikle uyumlu oluyor.

Mac ve işletim sistemi OSX açık kaynak projeler için oldukça uygun cunku doğal Unix desteği var cunku görünen masaüstü ve Finder arkasında hep Unix sistemi calışıyor. Örneğin yukardaki SS 'te Mac mini sunucumdan, Django'yu çalıştırırken veya kodları düzenlerken oldukça kullanışlı oluyor, örneğin orada gördüğün Emacs, OSX'te Unix işlemleri için hazır bulunan Terminal.app içinden komut satırı olarak çalışabiliyor. Fakat burada önemli bir parantez açarak, aynı Unix desteğinin Windows XP'de bile birkaç ayar ve açık lisanslı "Terminal Emulator" programı ve Unix "shell" kurulması ile mümkün. Windows'ta Terminal Emulator olarak ConEmu, Unix Shell olarak MSYS2-32 veya -64 kurulduğu ve birkaç ayar sistemdeğişkenlerinde, örneğin Path gibi düzenlendiğinde tam bir Unix makinası gibi kullanmak mümkün nitekim tüm Windows bilgisayarlarımı o şekilde kullanıyorum.

iMac'in bazı modellerinde sorun var deniliyor. Mac mini 'yi tavsiye ederim. Yıllardır 7x24 çalışan Mac mini var hem de odamda, yatıp kalktığım bazen cok pislenen yazın sıcaklaşan odamda 5+ yıldır hiç kilitlenmedi :)

abi sen şu forumda tanıdığım en iyi insanlardan birisin. ciddi diyorum bak .

Umarım bende senin gibi bir yazılımcı olurum .Kendimi geliştiririm.Teşekkür ederim cevabın için.

https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/imac

bunu almayı düşünüyorum fiyatlar düşerse tabi

• quote:

Orijinalden alıntı: theozy

Selam,

Aktif olarak Ruby on Rails ve Ruby dilini öğrenmeye çalışan biri olarak tavsiyelerim.

1- Öncelikle direk RoR değil ilk olarak Ruby dilini öğrenmeni şiddetle tavsiye ediyorum. Direk Ruby on Rails'e dalarsan Ruby on Railsce öğrenirsin. Halbuki Ruby dili çok özgür ve kullanışlı bir dil. Örneğin ben dili öğrendikten sonra terminalde kullandıgım günlük işimi kolaylaştıran scriptlerimi ruby ile yazmaya başladım. Nokogiri gibi efsane denebilecek bir parser gem'i var. Ayrıca tek frameworkü de Rails değil, örneğin sinatrada oldukça güzel ve kullanışlı bir framework.

Bu konuda yeterli Object-Oriented bilgin var ise (ki Java bildiğinden yola çıkarak olduğunu düşünüyorum). Tek yapman gereke rubye alışkın hale gelmek , diğer dilleren farklılıklarını kavramak. Bence bu konuda Head First Ruby kitabını işini görecektir.

Daha sonra Ruby on Rails kısmına geçerken ki tavsiyem ise Michael Hart'ın Ruby on Rails kitabı :https://www.railstutorial.org/ adresinden online olarak ücretsiz olarak okuyabilirsin. Kesinlikle çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Sadece kodlamayla kalmıyor bunun yanında Ruby'de testing nasıl yapılır , Herokuya app nasıl upload edilir, Html Saas ile birlikte nasıl kullanılır vs tüm konulara güzelce değiniyor. Alıştırmaları oldukça güzel yeteri kadar zorlayıcı. Zaten pek çok kişi bu kitabı takip ettiği için Stackoverflow veya Githubda çözümlerinede ulaşabilirsin.

Ayrıca online-video ders olarak istersen Coursera'da John Hopkins University'nin hazırladığı 5 parttan oluşan Ruby on Rails ile web application geliştirme içeren kursu var:https://www.coursera.org/specializations/ruby-on-rails adresinden ulaşabilirsin. Sertfika istersen ücretli , ancak derslere teker teker kaydolursan ücretsiz.

Türkiye'de iş olanağı bence eskiye göre daha iyi, yazılım dünyası gittikçe Microsoft(.NET) sömürgesi olmaktan çıkıp , open-source ile tanışmaya başlıyor. Bunun sonucu olarakta JS, Python ve Ruby dillerinin popülerliğinin gittikçe arttığını düşünüyorum.

Sormak istediğin bir soru olursa çekinme.

Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim bütün yazıları kaydettim mutlaka dönüp dönüp tekrar kontrol edeceğim. Bahsettiğiniz kitabın eski versiyonu varmış elimde iade ettim onu şimdi online olarak bu kitap ile çalışacağım fakat öncesinde ruby çalışıp öğrenmem gerekiyor

• quote:

M.Hartl'ın kitabından iki defa bahsedilince 2014'te o ayarda bir ebook indirmiştim ona baktım yazarı Hartl mı diye, değlmiş: Daniel Kehoe 'nun RoR kitabını indirmişim, bu kitap Kickstarter'da gönüllü finanse edilerek çıkmış, şurada 2013 baskısı var:https://updatey.com/media/uploads/projects/posts/files/jmif3s8lar4uaf67j2ni.pdf

Bu arada ben Ruby'yi öğrendim ancak hiçbir ticari projede kullanmadım. Şu ana dek sadece Python, C#, Java ve PHP 'yi ticari projelerde kullandım fakat son bir senedir özellikle Python projelerinde kodlamaya başlarken keşke Ruby gibi olsa diye düşünmeye başladım, cunku örneğin Ruby'de Python'daki gibi indent zorunluluğu yok, blok başına : koymak yok, ayrıca Python'da C ve PHP gibi fonksiyon çağırmak için ( ) işareti ilkel görüntü veriyor, Ruby 'de o da yok ve Ruby'de Fonksiyonel programlama özellikleri cok daha gelişmiş ve dilin doğal parçası gibi.

Muhtemelen bende ticari olarak kullanmayacağım eğer bir şirkette bu dili kullanarak app yapmazsam

• quote:

Orijinalden alıntı: MatejMitrovic

quote:

@MatejMitrovic Python'la ilgili bir önceki mesajımda bahsettiğim örneğin "indent" sorunu var; ufak fakat gereksiz şeyler var Python'da, tabi ki Ruby'ye göre. 3-4 sene evvel Django ile bir tutorialdan Hello World sitesi yapmıştım; onu tekrar calıştırayım dedim fakat herhalde kodları incelerken bir indent bir space fazla bıraktığım için olsa gerek hata verdi :)

abi sen şu forumda tanıdığım en iyi insanlardan birisin. ciddi diyorum bak .

Umarım bende senin gibi bir yazılımcı olurum .Kendimi geliştiririm.Teşekkür ederim cevabın için.

https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/imac

bunu almayı düşünüyorum fiyatlar düşerse tabi

Teşekkürler, bilgi ve deneyim alışverişi yapmaya calışıyoruz işte...

iMac 5000TLden başlıyor. Para olunca cok güzel tabi ki. OSX kurduğum Lenovo 'yu 500TL'ye almıştım. RoR ve Ruby kitaplarımla birlikte bir arada : )

http:// i.imgur. com/tculzJE.jpg

• ölü dil :) basic gelmiş 53 yaşına ölü dil konuşuyoruz.

Türkçe dil noktasında bunlar başucu kitaplarıdır.http://www.dr.com.tr/Kitap/Ruby/Sitki-Bagdat/Egitim-Basvuru/Bilgisayar/urunno=0000000443359http://www.dr.com.tr/Kitap/Ruby-on-Rails/Sitki-Bagdat/Egitim-Basvuru/Bilgisayar/urunno=0000000588411

ikincisi ruby bir şeyleri hakikaten hayran bırakacak bir sadelik ile yapıyor. Kesinlikle faydasını görürsün. X bir dil ile kod geliştirsen bile.

bir 2008 dem buyana .net ile kodluyorum. bunu yazıyorum cünkü herkes öğrendiğini över. .net ve javanın iş imkanları gerçekten cok fazla. Ancak Developmer hayatı sadece işten oluşmuyor. Ruby ve rails sana birşeyleri az kod ile ve az zamanda yapmanı sağlıyor. inanılmaz bir gem sistemi var. Her dilde kutupane yapıları var pythonda pip, c# da nuget ama hiç biri sana admin paneli yazmak için bir framework vermiyor. active_admin e bak derim. Dolayısı ile daha üretken olma imknaı veriyor. ben şahsen boş zamanlarımda ruby ile takılıyorum ve genelde oooo, vaay falan dedirten kücük noktaları oluyor. Misal Rasperry pi cihazımdaki headless server da hdd içindeki resimleri flickr ile sync edecek bir yapı yazmam gerekiyordu ruby tercih ettim. Pişman değilim :D

burak selim şenyurt dan devnot 2017 de de dinleyince gördüm ki ruby kesinlikle öğrenildiğinde insana birşeyler katan bir dil ve topluluğu çok üretken,çok paylaşımcı. bir interaktif eğitimleri var.

https://rubytr.herokuapp.com

ayrıca mini bir kıyak daha. kod yazmak için development ortamı oluşturmala hiç uğraşma c9.io adresinde online ide veriyor ruby ile de muthiş çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 4 Mayıs 2017; 18:34:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MatejMitrovic

arkadaşlar 3 aydır python ile ilgili bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum . Ve iyi bir yol aldım. Python için şu an tam olarak bir şeyler tam tamına oldu diyemem . Daha öğreneceğim çok şey var .Python sonrası Django ile devam edeyim diyorum . Doğru mu yapıyorum .

İlerleyen zamanda ise Ruby + Rails ile kendimi bu konuda geliştireyim diyorum .

Bu arada benim kafamı kurcalayan bir soruda platform . Örneğin sadece açık kaynak olarak mı devam etmeliyiz yoksa Microsoft teknolojilerinden bazılarını da bilelim mi .

Benim c# bilgim var. Yine bunun üzerine de bir şeyler koyayım mı ? Bu konuda kafam çok karışıyor arkadaşlar .

Teşekkürler

200 tl lik netbooktan 50 tl lik rasperry pi clouna kadar herşeyde ruby için kod yazabilirsin. öyle aman aman bir donanım beklentisi yok.

Vigo ustadın ruby kitabı da efsanevi.
    https://www.gitbook.com/book/vigo/ruby-101/details

microsoft vs opensource ayrımı artık yok. su an microsoft en büyük open source firmalarından biri haline geldi. bir çok ürünün kodlarını açtı. ürünler linux üzerinde offical çalışıyor.

Burada hangi dil ayrımını söyle yapmalısın. Hangi dil ile mutluyum? Hangi dili kodlamayı seviyorum. Mesele bu.
    ben X yılında c# seçerken sebebim hızlı ürün geliştirlebimesi ve bol türkçe kaynak olmasıydı. Şimdi ise ruby ilgilimi çekiyor aa işte c# kodlayıp evde ruby kodluyorum.
    Öyle dilden dile atlama. Bir tanesinde uzanlaşmaya başla derim. Zira 10 yarım bir tam yapmaz.

• Ve Rich Hickey çıkıp son sözü söyler: "Programlamada ustalaşmanın dillerle çok ilgisi yoktur" ha hah )

(/https:// i.hizliresim. com/vbvmGO.jpg)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.