Şimdi Ara

Rp ye gene Zam Geldi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
2.003
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba. yaklasık 2 2.5 yıldır league of legend oynuyorum. oyun çok güzel. gayet güzel zaman geçiriyorum oyunda ancak kostumlere oldukça ilgim oldugundan dolayı hosuma giden her kostumu almaya çalısıyordum. ancak riot un son yaptıgı gizli zamdan sonra ve bunu sosyal medyadan duyurmadan yapmasından sonra begendiğim şeyleri almam iyice zorlaştı. niçin bu kadar sık zam yapmaya basladı anlamıs değilim. hadi tmm zam yaptın peki bunu neden gizli yapıyorsun o ayrı bir soru isareti bıraktı kafamda. oyunu seven birisi olarak sizlerinde görüş ve önerilerinizi bekliyorum. lütfen fikrinizi soylemekten cekinmeyin arkadaslar. şimdiden herkese teşekkür ederim.

• Gizli zam derken ta 1 ay önce haber verdiler mantıklı bir açıklamayla beraber.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu farkı anlamak lazım. Riot zam yapmıyor, riot olması gereken seviyeye çekiyor. Dolar 1.8 lirayken 20 lira olan RP dolar 3.8 lirayken de 20 lira malesef ki olamıyor. Suçluyu başka mercilerde aramak lazım.
  • Ben zaten hep 50 liralık alıyorum

• Devletten RP desteği bekliyoruz, reisim duyun biziiii

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben Rp yi TL ile aliyorum

• Gizli olmadı. Birkaç hafta önce duyurdular zaten.

• 1 ay oldu duyurdular ayrica forumda konusu acildi 2 kere. Bende artmamasini isterim fakat ülkede dolar 3.7 olunca yapacak birşey yok.

• 2003 öncesinde rp kuyruğu vardı yeniler bilmez , karneyle rp alıyoduk hamdolsun hökümetimiz kredi kartı olsun , ininal olsun bu imhanları sagladı da alıyok , şükredeceğine konu açıyosun.
  • BSG B kullanıcısına yanıt
    kabulayacinn1 K kullanıcısına yanıt
    Simdi benim anlamadigim bir nokta var mesela apple muzik yada spotify abd'de aylik ucreti 10 dolarken turkiye'deki aylik fiyati 10 tl senin mantigini dogru kabul edersek o zaman apple muzikte guncel kur uzerinden cevrilip fiyatlara yansitilsin. Diger bir nokta ise kostumlerin pahali olmasini mantikli bulunmasi. tamam kostumler icin tasarim ekibi cizim programlari maliyetleri falan olabilir ama sonucta sanal bir urun ortaya cikariliyor yani kostum yapmak icin tek ihtiyaclari elektrik ve hayalgucu. Eger riot beni ilgilendirmez sizin ekonomik durumunuz dolar kurunuz vs. bu fiyattan alirsan al almazsan kalabalik etme mantigindaysa uzun vadede kaybeden illaki kendisi olacaktir.

• quote:

Orijinalden alıntı: AllahDiyenWifi

Simdi benim anlamadigim bir nokta var mesela apple muzik yada spotify abd'de aylik ucreti 10 dolarken turkiye'deki aylik fiyati 10 tl senin mantigini dogru kabul edersek o zaman apple muzikte guncel kur uzerinden cevrilip fiyatlara yansitilsin. Diger bir nokta ise kostumlerin pahali olmasini mantikli bulunmasi. tamam kostumler icin tasarim ekibi cizim programlari maliyetleri falan olabilir ama sonucta sanal bir urun ortaya cikariliyor yani kostum yapmak icin tek ihtiyaclari elektrik ve hayalgucu. Eger riot beni ilgilendirmez sizin ekonomik durumunuz dolar kurunuz vs. bu fiyattan alirsan al almazsan kalabalik etme mantigindaysa uzun vadede kaybeden illaki kendisi olacaktir.

Olay şu, bahsettiğin şirketler fiyatlarını değişen kurlara göre arttırıp azaltırken göz önünde bulundurdukları bir etmen daha var o da PPP, purchasing power parity yani ülkelerin alım gücü oranları. Bahsettiğin olayın en kolay anlaşılabilir örneği de Bigmac index denen bir ölçüm. Sadece para birimleri arasıdaki değerlerin değişimi dışında bir de ülkelerin alım gücüne bakarak ülkeler arasında sürekli güncellenen bir index yaratılıyor. Misal Amerikada 1 adet bigmac menünün fiyatı 5 dolarken Türkiyede yanlış hatırlamıyorsam 11 lira yani neredeyse yarısı. Yani işin özeti uluslararası bir şirketin alırsan ekime almazsan kasıma! kadar yolun var gibi bir yol izlemesi olanaksız. Riot bu zamları yaparken enflasyon artımı dahil bir çok etmeni göz önünde bulunduruyordur şayet ellerindeki ürünün sınırsız arz'ı varken talep konusunda bir düşüşle yüzleşmek istemezler. Şayet oyunda server transferi olmasa riot'ın RP fiyatlarında artışa geçeceğini de düşünmüyorum ben. Senin paran değer kaybettikçe Euro bölgesinde yaşayan bir kimsenin de cebindeki para senin parana göre değer kazanıyor. Bu serverdaki RP fiyatları senin parana bağlandığında Euro bölgesinde yaşan kişi direkt olarak TR'de satılan RP fiyatlarına karşı kara geçmiş oluyor. Daha önce redditte dahi Türkiye'deki RP fiyatlarının neden bu kadar düşük olduğu hakkında konu açılmıştı ve sadece transfer olup burda toplu RP alan bir çok insan vardı. Her neyse umarım bu soruna yardımcı olabilmişimdir.

İkincisine gelirsek, tam olarak sayısını bilmiyorum ancak Riot games bünyesinde tahmininden çok daha fazla desinger çalışıyor ve onların elinden çıkan her ürün yeni sürülecek skin olarak kabul edilmiyor. Tabikide bir grafik parçasının bir t-shirt fiyatında olması mantıkla açıklanabilecek bir şey değil ama ortaya beğenilebilecek bir skin çıkartmak o kadar da kolay bir iş değil. He açıkcası tek gelir kaynağı da o skinler olan bir şirket için tek maliyetleri bilgisayar yazılımı ve elektrik demek inanılmaz mantık dışı. Basit olarak yaklaşırsak bünyelerinde tüm serverları düşünürsek en az 5000 kişi çalışıyordur. Her hafta her serverda düzenledikleri LCS benzeri turnuvalar var, hepsi için kocaman salonlar tutuyorlar. Dünyanın en çok oynanan online oyununu sıkıntıya uğratmayacak seviyede server makinalarını tutuyorlar ellerinde. Yani açıkcası maliyetleri saymakla bitmese de önceden dediğim gibi grafik parçasının o kadar para olması yine de mantık ile açıklanacak bir şey değil. Biraz uzun yazdım ancak sabah saat 6da yapacak daha iyi bir işim yoktu. İyi sabahlar.

• Bu kadar detayli bilgi veripte tek gelir kaynagi skinler olan bir sirket demen cok sacma degil mi sencede? Seninde dedigin gibi surekli etkinlikler turnuvalar vs duzenleyipte bunlardan para kazanmaz mi sinekten yag cikarmaya baslayan riot? Sponsorlar, youtube ve twicth yayinlarindan gelen ucretler daha baska kazanc yontemleride vardir illa yoksa sadece skin satarak para kazanan bir sirketin dunya turnuvasinda 1m dolar odul vermesini bekleyemeyiz degil mi?

Digerine gelirsek tamam rp fiyatlarinda haksiz rekabet olusabilir bolgeler arasinda onunda suistimal edilmesini engelleyecek kisitlamalarla bir nebze engellenebilir yada baska birsey sekilde neyse artik. Simdi haksizligi ortadan kaldirmak icin guncel kura esitleyince haksizlik ortadan kalkti mi acaba? Zaten yuksek olan fiyatlarin dahada yukseltilmesi kimin icin hangi sorunu ortadan kaldirabilir euro bolgesinde yasayanlar icin sorun yok artik herkes ayni degerden rp alacak peki tr icin durum nasil isleyecek? Alim gucu dusuk hem kostum pahali hem rp pahali. tr icin cidden durum hic ic acici degil. Kimse kusura bakmasin ama bir cok heronun misal 4 kostumu varsa 3unun 1350 rp oldugu ve etkinlik indirim ayagina 2 haftada bir gunahlar leblanc'i indirim diye sunan riot senin savundugun kadar masum olamaz bence. İyi sabahlar

• Ellerinde sınırsız arz var iken sürümden kazanmamak aptallık olur.

134 tane sampiyonda ortalama 5 kostüm desek sayı fazlasiyla ortaya çıkar. Sürekli yenilerde geliyor.

Demek istediğim fazla kostüm var, üstelik tüm şampiyonlar beleş değil, rün sayfası parayla. Kostümlerin özelliklerine göre fiyatları kategori yapmışsın.

Riot yolma derdinde bu kadar. Fiyatları düşür, RP almayan adamda alır. Sevdiği şampiyona en sevdiği kostümü çeker, keyifle oynar.

Bence RP fiyatlarını yarı yarıya düşürsünler, erken indirim ve kampanyaları iptal etsinler kimse sesini çıkartmaz. Çünkü indirim beklemek yerine aynı fiyata istediği kostümü alacak.

Diyeceksiniz ki herkes her kostümü satın aldı. Artık RP alacak birşey kalmadı. Herşey sonsuz değildir. Elbette şuan herşeyi açmış manyaklar vardır. Amaç olabildiğince hızlı para harcamak. Bir oyunun ömrü ortalama bir sene bile değilken bu kadar yavaş ilerleyen LoL 5 senedir adam sirkeliyor.

Emin olun her iki haftada 10 tane kostüm piyasayaya sürecek üretim gücü var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alper# -- 11 Şubat 2017; 6:30:35 >

• Açıklama haberini şuraya bırakayım.

http://tr.leagueoflegends.com/tr/news/riot-games/announcements/rp-fiyatlarinda-guncelleme-0

Riot-games yaptığı her etkinlik kendi cebinden de para çıkarıyor. Ofis kirası çalışan maaşları, Cafe turnuvası, etkinlik için hazırlanan eşyalar ve turnuva için kiralanan Ülker arena...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kur olayı da garip. Sattıkları şey sanal sonuç olarak. Bilgisayardan üç saniyede çıkan riot points diye bir şey. Riot Türkiye bilgisayarları bunu çıkarsa euro dolar falan etkilemez diye düşünüyorum. Ha etkinlik masrafları vs artıyor tamam da zamanında 20 lira olan RP şuan 32 lira.

• arkadaslar bir imza kampanyası baslatımıslar demin buldum. destek olabiliriz. sesimizi duyuralım en azından.
    https://www.change.org/p/support-leagueoflegends-com-lol-rp-fiyatları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kabulayacinn1 -- 11 Şubat 2017; 21:47:53 >
  • 1-) Zam gizli olmadı 1 ay önce duyurdular.
    2-) Zammı riot yapmadı, dolaylı olarak hükümet yaptı. Dolar 4 liraya yakın farkındaysan.
  • Angel of the Lord kullanıcısına yanıt
    Zamanında 20 lira olan rp zamanında dolar şuankinin yarısı kadardı. Riot'un yaptığı zam türkiye şubesini değil merkezi ilgilendiren bir durum. Zam olmaması için doların yükselmemesi gerekiyor bu kadar basit. Mazot 5 liraya yaklaştı.

Zamdan ben de memnun değilim ama bunun sorumlusu Riot değil Türkiye ekonomisinin batmış olması. 1-2 sene önce battı diye dalga geçtiğimiz Yunanistan bizim şu anki halimizden daha refah seviyesi yüksek durumdaydı. Ama halk alışmış yoksulluğa. Sorumlunun kim olduğunu bile farkedemiyor. Benzine zam gelince Shell'e Opet'e söven millet var burda.
  • Ola ki doların değeri düşse ülkede (hiç sanmıyorum), Riot sizce RP fiyatlarında indirim yapar mı? Bir şey diyim mi, NAH yapar! Kendinizi kandırın anca.

• Meşazını aldım kardeşim , güçlü bir adc metası için evet diyorum.

Sen de var mısın yorick kardeşim ?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.