Şimdi Ara

Rooter ile internet dağıtım planı-şeması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
1
Favori
1.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aşağıda belirttiğim şema doğrultusunda modemden 192.168.2.1-192.168.4.1 ve 192.168.6.1 IP'li rooterlara kablo çekildi. Modem LAN portundan Rooter WAN portuna şeklinde.

Yine şemada gösterdiğim gibi 192.168.2.1'den 192.168.3.1'e, 4.1den 5.1e ve 6.1den 7.1e kablo çekildi. Rooter LAN portundan diğer Rooter WAN portuna.

Rooterların hepsinin marka modeli aynı. Modemde aynı marka.

Amaç rooterlara kadar kablo ile gelip, rooterlardan kablosuz internet vermek.

Şemayı da inceleyerek planlamanın doğru olup-olmadığı konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yorum istiyorum. Cihazların hiçbirini değiştirme şansı yok. Hepsi ücretsiz geldi diyelim.

Modem: TP-Link TD-W8968

Rooterlar: TP LİNK TL-WR842ND

• Amacinizi belirtmissizniz de sordugunuz sorudaki amaciniz nedir? Proje teslim oncesi yapiyi kuran firmanin dogru is yapip yapmadigini ogrenmek ve ona gore projeye kabul vermek mi? Yoksa bir sorun var da onu mu anlamaya calisiyorsunuz?

Yine de yorum yaparsak:Alttaki 3 router usteki 3 routera bagli oldugu icin ustteki bir sorunda alttaki cihazi da kaybederseniz. Eger bu tarz bir kayip sizin icin tolere edilemez bir sey ise, bir switch alip, butun routerlari (sunlara access point diyelim cunku kullanim amaciniz o anladigim kadariyla) switche ethernet uzerinden baglar, switchi de ana routera baglardim. Neden bu kadar cok ayri subnet tanimladiniz, kac kullaniciniz var ki? Routing yonlendirme islemi nasil yapiliyor? Kac kere NAT islemi yapiyorsnuz? Dolayisiyla access pointlere ayni subnetten Ip verip kalanini da kullanicilara paylastirirdim. Tabi bu kadar cok subnet tanitmanizdaki amac guest Vlan gibi uygulamalari kullanmak degilse.
  • bağlantıdaki tek sıkıntı arkadaşında belirttiği gibi routerlerin lan portlarından diğer router in wan portuna atlama yapmanız.
    bu hem üzerinden atladığınız router i boşuboşuna yoracak hemde router yük altında sıkıntı yaşadığı anda diğer routerde
    sorun yaşacaktır.

bunun yerine kablo çekme sıkıntınız varsa ilk router in wan girişine girmeden switch vasıtası ile bölün bağlantıyı yani
    bütün routerleri modem e direkt bağlayın.

elinizdeki donanımlarla yaptığınız iş doğru. zaten router yerine ap kullansanız yada cihazları ap gibi çalıştırsanız modem yayık ayranı gibi yayılır bu kadar kullanıcı
    baskısı altında.

bu arada routerler için kutulara yazdığın ip ler wan adresleri diildir umarım.
    ayrıca routerlerin kablosuz yayın isimlerini farklı yap sıkıntı çıkar yoksa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utkanizmit -- 17 Ekim 2012; 2:24:54 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.