Şimdi Ara

ROM ve Kernel ve Root arasındaki ilişki

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba aradaşlar yakın bir zamanda Samsung Galaxy S6 edge + telefonunu aldım. Sanırım deepsleep sorunu var. Bu sorun için internette "SkyHigh_kernel" adlı bir dosyayı flashlamak bu sorunu çözülüyormuş.

Peki ben kerneli eski haline getirmek için STOCK ROM indirip telefonuma ODİN aracılığıyla atsam Kernel eski versiyona döner mi yoksa "SkyHigh_kernel" olarak devam mı eder? Yani ROM ile kernel ayrı şeyler mi ayrıca bir stock kernel mi bulmalıyım?

Ayrıca ROOT hakkında da bilmek istediğim şeyler var ben EFS yedeğimi almak için ROOT kurmak istiyorum fakat daha sonra root'u deaktif hale getirip nasıl normal kullanıma nasıl devam ederim bilmiyorum. ROOT atmanın kernel üzerinde bir etkisi oluyor mu yoksa sadece ROM üzerinde mi değişiklik yapıyor?

Bu konular hakkında bilgisi olan arkadaşlar yazarsanız sevinirim.

• O kadar teknik konulara hakim değilim ama bildiklerimi yazayım, yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltir, telefona root kernel uygulama vs. ne yüklerseniz yükleyin, odin ile stock rom yüklediğinizde telefon sıfırlanır fabrika ayarlana döner.

EFS den sonra neden root u pasif hale getireceksiniz onu anlamadım, ne güzel tel root lu işte keyfini çıkarın.

Root u kaldıran unroot programlar var ama işe yaramazsa ödün ile stock rom yüklersiniz olur biter ...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Telefonum yurtdışından getirilme ithalat garantili. Bu sebeple odin ile güncel TR STOCK ROM'u vs. atarsam İMEİ numarsıyla ilgili ne tür sıkıntılar yaşarım bilmiyorum. Sorun çıkma ihtimaline karşı EFS yedeği almak istiyorum. Fakat daha önce ROOT'lu telefon kullanmadım bilmediğim bir konu o sebeple telefonu normal kullanma taraftarıyım.

Stock Rom'u odin ile yüklemek kerneli ve Root da temizlyorsa güzel. Cevabın için teşekkür ederim.
  • Arkadaşın dedikleri doğru stock romda Kernel recovery her sey mevcut stock romu attın mı tel en orjinal haline gelir.sayaç sorunun yok root kaldırman bence gereksiz yurt dışı tellerde Imei sorunu olabiliyor rom yükleyince o yüzden yedek almayı düşünmemiz iyi olmuş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rashr programı ile stock kerneli yedekle. Sonra yeni kerneli beğenmezsen rashr ile yedeklediğin stock kerneli geri yükle. Kernel romun içindedir ve root kerneli etkilemez, kernelde değişiklik yapmana izin verir.

Root kaldırma da root uygulamasının içinde bulunur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Stock rom atıldığında kernel de stock hale gelir ayrıca odin sayacı sıfırlandığında rom atıldığı anlaşılmaz sadece bu sayaç samsunglarda var diye biliyorum.Kernel ve rom atmak için root yetkisi kesinlikle olmalıdır.Her kernel her roma uyum sağlamaz stock rom üzerine harici kernel atacaksanız stock roma uyum sağlayıp sağlamadığına bakmalısınız.Bu arada root kaldırmak da kolaydır supersu yada vb yazılım gelir root atıldığında o uygulamaya girip unroot yapıldığında yada stock rom atıldığında root yetkisi kalkmış bulunur.
  • taptazesut T kullanıcısına yanıt
    Samsung cihazlarda deepsleep sorunu, resmi olmayan bir kernel kullanıldığında ortaya çıkan bir sorundur. Basit bir reflash işlemi bu sorunu çözecektir.

Size tavsiyem, cihazı download modda bilgisayara bağlayın, ardından aşağıdaki işlemleri yaparak cihazı tamamen sıfırlayıp son sürüm resmi sürümü yükleyin. Sorun çözülecektir;

• Telefonu aldığım yere (hepsiburada'ya) Knox yüzünden iade ettiğimden bahsettiğim işlemleri yapmadım. Ama bu güzel bilgiler için hepinize teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.