Şimdi Ara

Rodajdan öncesi??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.986
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.12.11.2010 tarihinde 0 vw golf aldım.Bu benim ilk 0 arabam dolayısıyle bilgisizim o yüzden sorum komikse lütfen cevap verdikten sonra eleştrilerinizi dile getirin .0 araçlar bildiğiniz gibi 3000 km de rodaj denilen bir bakıma tabi tutuluyor.benim aracım daha 400 km yeni oldu.araç 3000 e sanırım 2 aya kadar anca çıkar dolayısıyla rodaj a daha var.bu süreçte insanlar baya aklımı karıştırdı.kimi rodajdan önce basma aracını devirsiz kullan motora zarar verirsin yoksa diyor kimi ise al çık otobana 190-200 kaç giderse bas motorun açılsın tarzında tam zıt görüşlerde bulunuyorlar.açıkcası benim tam anlamıyla aklım karıştı.sizce bir araç rodaj öncesi yani ilk kilometrelerinde nasıl kullanılmalı??devirli ya da devirsiz kullanmak mı daha faydalı olur??dedikleri gibi son hıza çıkmam araca fayda ya da zarar getirir mi??cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

• rodaj döneminde aracı sakin kullanmak gerekir diye biliyorum ki ben öyle yaptım
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinoplu

rodaj döneminde aracı sakin kullanmak gerekir diye biliyorum ki ben öyle yaptım
    rodaj döneminde motora yüksek devir çevirtilmez(5000-6000rpm) aynı zamanda 1500rpm gibi düşük devirde de kullanmamak gerekir.
    rodaj'da en iyi devir aralığı 2500-4000rpm arası'dır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kritios

rodaj döneminde motora yüksek devir çevirtilmez(5000-6000rpm) aynı zamanda 1500rpm gibi düşük devirde de kullanmamak gerekir.
    rodaj'da en iyi devir aralığı 2500-4000rpm arası'dır.

Alıntıları Göster
    Peki zaman zaman çıkılan yüksek devirlerde araca büyük zararlar verilebilir mi??
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wolly

Peki zaman zaman çıkılan yüksek devirlerde araca büyük zararlar verilebilir mi??

vermez dostum ama fazla yüksek devire çıkmamaya çalış özellikle bunu sıklıkla yapma bu arada aracın hayırlı olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: rapursuit

quote:

vermez dostum ama fazla yüksek devire çıkmamaya çalış özellikle bunu sıklıkla yapma bu arada aracın hayırlı olsun

Cevabınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim daha iyisi sizin olur inşallah...
  • quote:

quote:

quote:

Cevabınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim daha iyisi sizin olur inşallah...

inşallah hocam bende 5-6 aya kadar passat cc alıcam allah kısmet ederse
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Gerçekten çok güzel bir araç.Şimdiden hayırlı olsun...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sağolun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trafik cenavarı -- 24 Kasım 2010; 19:32:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: trafik cenavarı

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sağolun

Alıntıları Göster
    1000 km ye kadar aracı 3000 deviri gecmeden ani hızlanmalar ve yavaslamalar yapmadan kullanmaya calısın 1000 km olduğunda motor yağı ve yağ filtresı değişimi yapın

1000 - 3000 km arası normal kullanım tarzınızda devam edın

3000 - 5000 arasında ust devirleride kullanmaya baslayın

5000 sonrasında ıstedığınız gıbı kullanın

yeni aracınız hayırlı olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: FRED BAKER

1000 km ye kadar aracı 3000 deviri gecmeden ani hızlanmalar ve yavaslamalar yapmadan kullanmaya calısın 1000 km olduğunda motor yağı ve yağ filtresı değişimi yapın

Öncelikle çok teşekkür ederim.Bana doğuş otodan sadece 3000 de gelin öncesinde bir şey yapmanıza gerek yok dediler sanırım yağ 3000 de değişecekmiş siz eminmisiniz 1000 de değişmesi gerektiğinden??
  • quote:

Orijinalden alıntı: SarperGenç

quote:

Öncelikle çok teşekkür ederim.Bana doğuş otodan sadece 3000 de gelin öncesinde bir şey yapmanıza gerek yok dediler sanırım yağ 3000 de değişecekmiş siz eminmisiniz 1000 de değişmesi gerektiğinden??

Alıntıları Göster
    selamlar,
    rodaj süresi aktarım organları ve motorun parçalarının birbirine alışma süresidir. bu süre içerisinde mümkün olduğunca ani fren ve hızlanmalardan kaçının ki aktarım organları zorlanmasın, yüksek devirlerde sürekli olarak gitmeyin ki motoru zorlmayın; ayrıca rodaj süresince nedenini bilmesem de hız sabitleyiciyi kullanmanız da önerilmiyor. bunlara dikkat ederseniz rodajı sıkıntısız tamamlamış olcaksınız. aracınız hayırlı olsun.
    saygılar

• quote:

quote:

ben bu sekılde bılıyorum ayrıca 3000 km bence fazlaca uzun cunku motorun alısma surecınde olusan kucuk metal parcacıkları ıle 3000 km gezmek bana mantıklı gelmıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: chncnyhn
    selamlar,
    rodaj süresi aktarım organları ve motorun parçalarının birbirine alışma süresidir. bu süre içerisinde mümkün olduğunca ani fren ve hızlanmalardan kaçının ki aktarım organları zorlanmasın, yüksek devirlerde sürekli olarak gitmeyin ki motoru zorlmayın; ayrıca rodaj süresince nedenini bilmesem de hız sabitleyiciyi kullanmanız da önerilmiyor. bunlara dikkat ederseniz rodajı sıkıntısız tamamlamış olcaksınız. aracınız hayırlı olsun.
    saygılar

Hız sabitleyicinin rodaj devresinde kullanilmasinin onerilmemesinin sebebi motorun sürekli aynı devirde çalışmasına , bir süre de olsa , engel olmak..
  • quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

quote:

Orijinalden alıntı: chncnyhn
    selamlar,
    saygılar

Hız sabitleyicinin rodaj devresinde kullanilmasinin onerilmemesinin sebebi motorun sürekli aynı devirde çalışmasına , bir süre de olsa , engel olmak..

bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

• Yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun.
    Rodaj konusu maalesef ülkemizdeki en kemikleşmiş şehir efsanelerinden biri olup aynı hataları bu sohbette de okudum.
    Arkadaşlar rodaj denilen süreç malzemelerin birbirlerine alışmaları ,yontulmaları vs sebeplerle düşünülmüş bir fikir değildir.Rodaj denilen süreç aracın kullanıma ilk alındığı dönemde gerek motor gerekse yürür aksamı şanzımanı vs komponentlerinin eğer bir üretim hatası ile arızaya geçmesi dağılması bozulması gibi durumlarda bu problemin alçak hız ve alçak devirlerde oluşmasını sağlayarak oluşacak hasarın minimize edilmesi ,bu tarz bir hata sonucunda eğer kullanıcının yaralanması durumunda ise yaralanmaların minimize edilmesi yani üreticininde üretim hatalarına ve kanuni uygulamalara karşı kendini koruması için düşünülmüş bir hadisedir.Örneklemek gerekirse 160 la giderkenmi elektrohidrolik direksiyon sorunu yaşamak istersiniz yoksa 90 lamı,yada 4800 devirde dönerkenmi sibop kesmek istersiniz yoksa 2500 devirdemi.Bu örnekler çoğaltılabilir.Bu düşüncenin altındaki mantıkta araç 3000 km yi kazasız belasız atlattıysa zaten fabrikasyon imalat hataları ihtimalide minimize olmuştur bu km den sonra kritik bir hata olma ihtimali zayıftır düşüncesidir.Şanzıman dişlileri yada sibop yatakları 10 km hızla giderkende alışacaktır 130 la giderkende ,yontulan bir yer varsa zaten yontulacaktır torna aynası 1200 devirle dönerkende kalem malzemeyi yontar 800 devirlede dönerken aynı işi yapar.Problem varsa sizin yavaş yada hızlı veya alçak devir yada yüksek devir kullanmanız sadece problemin ciddileşme sürecini etkileyecektir.Sonuçta problem ortadan kalkmayacaktır.
    Selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: yalkinh

Yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun.
    Rodaj konusu maalesef ülkemizdeki en kemikleşmiş şehir efsanelerinden biri olup aynı hataları bu sohbette de okudum.
    Arkadaşlar rodaj denilen süreç malzemelerin birbirlerine alışmaları ,yontulmaları vs sebeplerle düşünülmüş bir fikir değildir.Rodaj denilen süreç aracın kullanıma ilk alındığı dönemde gerek motor gerekse yürür aksamı şanzımanı vs komponentlerinin eğer bir üretim hatası ile arızaya geçmesi dağılması bozulması gibi durumlarda bu problemin alçak hız ve alçak devirlerde oluşmasını sağlayarak oluşacak hasarın minimize edilmesi ,bu tarz bir hata sonucunda eğer kullanıcının yaralanması durumunda ise yaralanmaların minimize edilmesi yani üreticininde üretim hatalarına ve kanuni uygulamalara karşı kendini koruması için düşünülmüş bir hadisedir.Örneklemek gerekirse 160 la giderkenmi elektrohidrolik direksiyon sorunu yaşamak istersiniz yoksa 90 lamı,yada 4800 devirde dönerkenmi sibop kesmek istersiniz yoksa 2500 devirdemi.Bu örnekler çoğaltılabilir.Bu düşüncenin altındaki mantıkta araç 3000 km yi kazasız belasız atlattıysa zaten fabrikasyon imalat hataları ihtimalide minimize olmuştur bu km den sonra kritik bir hata olma ihtimali zayıftır düşüncesidir.Şanzıman dişlileri yada sibop yatakları 10 km hızla giderkende alışacaktır 130 la giderkende ,yontulan bir yer varsa zaten yontulacaktır torna aynası 1200 devirle dönerkende kalem malzemeyi yontar 800 devirlede dönerken aynı işi yapar.Problem varsa sizin yavaş yada hızlı veya alçak devir yada yüksek devir kullanmanız sadece problemin ciddileşme sürecini etkileyecektir.Sonuçta problem ortadan kalkmayacaktır.
    Selamlar.
    vitesi biraz geç atarsın araç 6bine çıkar bu sorun olmaz, rodaj döneminde önemli olan kalkıpta sürekli 6bin devirde kullanmamaktır. yoksa aracı ne bayılt ne de ayılt

• quote:

Orijinalden alıntı: maestro_34

vitesi biraz geç atarsın araç 6bine çıkar bu sorun olmaz, rodaj döneminde önemli olan kalkıpta sürekli 6bin devirde kullanmamaktır. yoksa aracı ne bayılt ne de ayılt

Alıntıları Göster
    Çok teşekkür ederim yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için.son olarak 1000 de mi yoksa 3000 de mi yapılır bu rodaj onu tam aydınlatırsanız sevinirm...
  • quote:

Çok teşekkür ederim yorumlarınız ve iyi dilekleriniz için.son olarak 1000 de mi yoksa 3000 de mi yapılır bu rodaj onu tam aydınlatırsanız sevinirm...

Kitapçıkta ne yazıyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: JasoNBuraK

quote:

Kitapçıkta ne yazıyor?

Alıntıları Göster
    3000-3500 civarı iyidir diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.