Şimdi Ara

RJ-11 ile RJ-12 Arasindaki Farklar Nelerdir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
9.401
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Internette cok arastimama ragmen bulamadim. RJ-11 ile RJ-12 arasindaki farklar nelerdir? Telefon kablosunun ucuna her iki konnektor de baglanabilir mi?

Tesekkur ederim.

• Bağlanır hocam sıkıntı çıkmaz. Rj12'de kabloları ortaya denk getirip çakman gerekiyor.
  • Peki fark nedir? RJ-12'yi tercih etmem icin bir neden var mi?
  • Hocam farklarını tam olarak bende bilmiyorum ve araştırmadım açıkçası Telefon kablosunda kullanacaksanız 11 veya 12 farketmez. Kullanabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı çıkmaz. 12'yi tercih etmeniz için bir neden yok. İstediğinizi kullanın. Yanlışım varsa düzeltsinler..
    12 bizim sektörde(Otomasyon) farklı cihazlarda farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Ama tahminlerime göre; Santrallerde rj12 kullanılıyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The MasteR -- 30 Ekim 2011; 18:55:41 >
  • Bildiğim kadarıyla rj-11'e en fazla 1 çift kablo bağlanırken, rj-12'ye 2 çift kablo bağlanabiliyor.

Örneğin rj-11 ile tek telefon için kablo çakabilirken, rj-12 ile çift telefon için kablo çakabilirsin...

Türkiye ve avrupa standartlarında imal edilen elektronik cihazlar üzerinde, özellikle gerekmediği sürece pek bir faydası da olmayacaktır...
  • Cevaplar icin tesekkur ederim. RJ-12 almanin bir anlami olmayacak gibi.
  • RJ11 4 pinli RJ12 6 pinli. Yani birisine 2 çift birisine 3 çift kablo bağlayabilirsin. Hiç kullanmamış olmakla birlikte RJ12'nin de telefon için kullanılabileceğini düşünüyorum.

RJ-11 ile RJ-12 Arasindaki Farklar Nelerdir?
  • rj 12 soket nerden bulabilirim arkadaşlar ?
  • güncel
    dışarıda ki telefon kutusundan gelen bir kablo var sanırım tarihi eser RJ-11 yeni bir kablo almam gerekiyor RJ-12 yi alsam aynı işi görmüş oluyor muyum? 12 daha mı hızlı
  • Konu çok eski hortlatmış oluyorum ama, cat7 23awg kablo döşedim direk modeme RJ11 ile girmek istiyorum. Ancak 23AWG kalın olduğu için RJ11 e girmiyor. Nasıl yapabilirim başka uç var mıdır?

• hknerdr kullanıcısına yanıt
    Örnek olarak şöyle yapabilirsiniz. Standart modemlerin yanında gelen RJ11 soketli kablonun bir ucunu kesip. 23AWG kablosundan gelen belirlediğiniz uç olan örneğin turuncubeyaz-turuncu ucunu RJ11 kablosuna lehim veya bantladıktan sonra modeme giriş yapabilirsiniz.
  • mansion0345 kullanıcısına yanıt
    Öyle yaptım. Kabloları birbirine bağladım SNR 0,3 kadar azaldı yani kayıp oldu.
  • hknerdr kullanıcısına yanıt
    Kayıp maalesef olacak. Belki şöyle yapılabilir. 8 bağlantı ucundan 4-4 2 uçlu yapıp o şekilde deneyin. Belki kaybınız düşebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hknerdr

Öyle yaptım. Kabloları birbirine bağladım SNR 0,3 kadar azaldı yani kayıp oldu.

Bahsettiğiniz kablo sanırım adsl'i taşıyan kablo. Kesme biçme yapmadan da yapabilirsiniz ama benim size tavsiyem kablo kutudan geliyorsa eve veya daire, ofis içerisinde dolaşan bir kabloysa çift olarak gönderin modeme. Yani örnek verecek olursam, mavi beyaz turuncu beyazı bir uca, mavi ve turuncuyu bir uca ekleyin. Krone modülü varsa üst üste çakabilirsiniz. Daha sonra modem tarafında da rj11'e köken kablo çakıp, açıkta kalan ucuna mavi-turuncu ve mavibeyaz-turuncubeyaz ekleyebilirsiniz. Ben ekleme yapmak istemiyorum derseniz size tavsiyem (ben ekleme yapmam).

Bir tane hcs keystone alın, kabloları b grubuna göre sonlandırın. Yine aynı şekilde krone modülüne orta ayakları yani mavibeyaz-mavi renkleri çakın. Böylelikle daire içindeki keystone'un orta uçlarına dsl sinyalini göndermiş olursunuz. Köken kablonun bir ucuna rj11 çakın, diğer ucuna ise rj45'in sadece orta kısmına çakın sağ ve sol yanları yani turuncu beyaz turuncu, yeşilbeyaz-yeşil, kahve beyaz kahveyi boş bırakın. Bu şekilde yaparsanız el ile ekleme yapmamış olursunuz. En az kaybı bu şekilde alabilirsiniz.

• Teknode kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.
    Şimdi aşağıdaki ankastreden Türk Telekom mavi beyaz bırakmış onu cat 7 den turuncu beyaza bağladım.
    Siz turuncu ve maviyi oradaki maviye, 2 tane beyazı da oradaki beyaza bağlayın diyorsunuz doğru mu?

Peki o kabloyu söküp direk cat7 içindeki turuncu beyazı ankastredeki santrale girsem? Daha iyi olmaz mı?

Öyle bir imkan olmaz ise dediğinizi deneyip folyo ile kaplayıp bantlayacağım.

Şu an modem tarafında da modemin içinden çıkar rj11 li telefon kablosunu kesip o şekilde bağladım. En kötü gene üstteki gibi ikili şekilde bağlarım.

Bu şekilde bağlayınca kısa devre olmaz mı?
  • quote:

Teşekkürler.
    Şimdi aşağıdaki ankastreden Türk Telekom mavi beyaz bırakmış onu cat 7 den turuncu beyaza bağladım.
    Siz turuncu ve maviyi oradaki maviye, 2 tane beyazı da oradaki beyaza bağlayın diyorsunuz doğru mu?

Peki o kabloyu söküp direk cat7 içindeki turuncu beyazı ankastredeki santrale girsem? Daha iyi olmaz mı?

Öyle bir imkan olmaz ise dediğinizi deneyip folyo ile kaplayıp bantlayacağım.

Şu an modem tarafında da modemin içinden çıkar rj11 li telefon kablosunu kesip o şekilde bağladım. En kötü gene üstteki gibi ikili şekilde bağlarım.

Bu şekilde bağlayınca kısa devre olmaz mı?

Hocam numaranı pm at sana telefonda anlatayım, doğru iş yapın :) Öyle daha sağlıklı olacaktır.

Tamamdır atayım ama üstteki doğru değil mi? :)
  • quote:

Tamamdır atayım ama üstteki doğru değil mi? :)

Hocam kısa devre falan yazmışsın onu net anlayamadım o yüzden. Kısa devre olması için ttnet'in sana verdiği uçları birbirine değdiriyor olman lazım.

Evet yani beyaz ile mavinin değmesi lazım. Ben yine de sormak istedim :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.