Şimdi Ara

Rezistans Teli

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi günler 30 cmlik bir demir boruyu 100 ile 300 derece arasında istediğim sıcaklıkta stabil çalıştırmak istiyorum. Bunun için bir adet fırın yada ütü termostatı aldım 50 ila 320 derece arasında çalışabiliyor fakat metal boruyu nasıl ısıtacagım konusunda hic bir fikrim yok. İnternette biraz araştırdığımda 1 metresi 14ohmluk rezistans telleri satılıyor seramik kil alarak rezistans telini borunun dısına sarmak istiyorum fakat buna ne kadar elektrik vereceğımı bilmiyorum. Nasıl adaptör kullanmalıyım cevaplarınız için simdiden teşekkür ederim.

• boru dönecek mi sabit mi kalacak sabit kalacağını varsayarsak borunun içine rezistans teli ve kil (kırtasiyelerde buşunabiliyor ) karışımını borunun içine gömün borunun iki ucundanda dışarıya çıkan rezistansın uçlarından gerilim verebilirsiniz ama ilk çalıştırmayı kısa aralıklar ile yapın borunun içindeki kilden bir süre su buğarı çıkışı olacak birde borunuz sıcaktan renk değiştirebilir
  • Gözden kaçırmamanız gereken nokta kütle ve yüzey alanı. Saracağınız rezistansın ilgili parçayı ısıtması, ne kadar sürede ısıtması gerektiği, çevreye vereceği ısı ile ısı kaybını hangi çevre sıcaklığında karşılayabileceği de önemli. Yani havyalardaki resiztans 40 watt örneğin ısıttığı kütle taş çatlasa 20-25 gram. Isısı da 350-450 derecelere çıkabiliyor. Sizin tahminim en az 300-400 watt güce gereksiniminiz olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Baristatales

boru dönecek mi sabit mi kalacak sabit kalacağını varsayarsak borunun içine rezistans teli ve kil (kırtasiyelerde buşunabiliyor ) karışımını borunun içine gömün borunun iki ucundanda dışarıya çıkan rezistansın uçlarından gerilim verebilirsiniz ama ilk çalıştırmayı kısa aralıklar ile yapın borunun içindeki kilden bir süre su buğarı çıkışı olacak birde borunuz sıcaktan renk değiştirebilir

hocam boru sabit kalıcak içine gömemem içerisinden plastik akışı olucak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Gözden kaçırmamanız gereken nokta kütle ve yüzey alanı. Saracağınız rezistansın ilgili parçayı ısıtması, ne kadar sürede ısıtması gerektiği, çevreye vereceği ısı ile ısı kaybını hangi çevre sıcaklığında karşılayabileceği de önemli. Yani havyalardaki resiztans 40 watt örneğin ısıttığı kütle taş çatlasa 20-25 gram. Isısı da 350-450 derecelere çıkabiliyor. Sizin tahminim en az 300-400 watt güce gereksiniminiz olacak.

hocam 30 cm lik bir boruyu ısıtıcam içerisinden normal plastik geçmesi gerekli ve bu akışkan olucak kilin dışında cam izolasyon elyafı kullanıcam. BİRİNCİ KALİTE. YUZDE 25 KROM-YUZDE 5 ALUMINYUM. TEL MAKARAYA SARILARAK GÖNDERİLİR.1 metresi 7.25 ohm dirençte. yaklasık 10 metre rezistans teli aldım. suanda nasıl kullanırım diye araştırıyoruö.

• Rez.telini demir boruya direk saramazsınız,izole edilmeli.
    Bu demir orunun çapı ne kadar? Çap önemi;eğer 2-3cm. gibi küçük ise rez.telini süreceğiniz voltaj uygun hale getirilmeli.
    Ayrıca rez.telinin metre başına iç direnci 7,25R olduğuna göre çapı yaklaşık 0,45mm.200C'de 1,5Amper,,,,500C'de 3Amper max. dayanır.Buna göre bu rez. telinin ısıtma için yeterli olup olmayacağı değerlendirilmeli.Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Rez.telini demir boruya direk saramazsınız,izole edilmeli.
    Bu demir orunun çapı ne kadar? Çap önemi;eğer 2-3cm. gibi küçük ise rez.telini süreceğiniz voltaj uygun hale getirilmeli.
    Ayrıca rez.telinin metre başına iç direnci 7,25R olduğuna göre çapı yaklaşık 0,45mm.200C'de 1,5Amper,,,,500C'de 3Amper max. dayanır.Buna göre bu rez. telinin ısıtma için yeterli olup olmayacağı değerlendirilmeli.Kolay gelsin.

borununun capı 26 mm ve rezistans telini seramik kil aldım ilk olarak boruyu seramik kil ile yalıtıp daha sonra teli geçirmeyi ve üstüne tekrardan kil sürmeyi düsünüyorum en son üstünede dediğim gibi izolasyon elyafı kullanıcaktım bu arada telin çapı 0,5 3 amper 12 v işimi görürmü ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crastag -- 21 Nisan 2017; 22:17:57 >

• Önce ısıtacağınız kütlenin katı halden sıvı hale geçmesi için gerekli enerjiyi hesaplamak lazım ama 30-40 watt ile olacağını sanmam. Önce yalıtım tabakasını yapın sonra tel sarın ve ısıtın. İşinizi görüyor mu bakın. Baktınız olmadı daha güçlü olacak şekilde yaparsınız. İstediğinizi elde etmeden kaplamayın. Örneğin silikon çubukları eriten ısı tabancaları 40 watt civarı ama giren çubuğun çapına bakın bir de 2 mm ağızdan çıkan erimiş yapışkan miktarına bakın. Tabi sürekli besleme sistemi olacaksa yetmez bu tabancalardaki 40watt. Yani telin tek başına 500 dereceye çıkabiliyor olması sizin için yeterli ısıtma sağlayacağı anlamına gelmez. Yapılan iş watt olarak güce çevrilmeli. ısıyı voltaj olarak düşünün. Bir adaptör 400 volt 0.1 amper verir bir adaptör 400 volt 1 amper verir. Aradaki güç farkı 10 kattır ama baktığınızda ikisi de 400 volt.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crastag

quote:

borununun capı 26 mm ve rezistans telini seramik kil aldım ilk olarak boruyu seramik kil ile yalıtıp daha sonra teli geçirmeyi ve üstüne tekrardan kil sürmeyi düsünüyorum en son üstünede dediğim gibi izolasyon elyafı kullanıcaktım bu arada telin çapı 0,5 3 amper 12 v işimi görürmü ?

12V iş görmez.Görmesi için sizin rez. telinin çapı en az 1mm olmalı.

• quote:

quote:

quote:

iyi günler tekrardan dimmer kullansam işe yarar mı ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

iyi günler tekrardan dimmer kullansam işe yarar mı ?

İşe yaramaz. Yaraması için voltajın daha yüksek olması gerekir.Yani yüksek voltajı dimleyip düşürerek sonuç alacaksınız.
    Bir rez. teli ince çaplı ve boyutu uzun ise bu rez. teli düşük voltajla çalışmaz,yüksek voltaj-düşük amperajla çalışır.Tel çapı kalınlaştıkça voltaj düşer amper artar.
    Ör;150Watt güce ihtiyacımız var.ince rez. telini 150V-1A ile sürüyorsak,,,kalın teli atıyorum 24V-6A ile sürmeliyiz ki 150W sarfitaı ile ısıtalım.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.