Şimdi Ara

Rescue CD nedir, nasıl kullanılır ve nasıl hazırlanır? Resimli anlatım(Bitdefender Rescue CD)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Rescue CDler bilgisayarınızı virüsler yüzünden açamadığınız, virüs antivirüs yazılımınızı engellediğinde, işlem yapamayacak duruma geldiğinde veya antivirüs yazılımınız yoksa kullanabileceğiniz CDlerdir. En bilinen Rescue CDler Bitdefender ve Kasperskyin olmakla birlikte genellikle Linux tabanlıdırlar. Ben de size bunlardan bir tane yedekte bulunmasını tavsiye ederim. Bugün sizlerle Bitdefender Rescue CDyi hazırlayacağız ve kullanacağız.

Hazırlamak için neye ihtiyacımız var?
    •DVD/ CD yazma özelliğine sahip, Windows 7/8/8.1/10 yüklü bir bilgisayar.
    •Bir adet boş DVD ya da CD. (Mediamarktta 3tl)
    •İnternet bağlantısı.
    Haydi o zaman başlayalım!
    Öncelikle Bitdefenderin kendi web sitesinden
    http://download.bitdefender.com/rescue_cd/latest/bitdefender-rescue-cd.iso indiriyoruz.(Başka sitelerden indirmeyin kendi sitesi haricinde hem virüslü olabilir hem güncel olmayabilir) İndirdikten sonra, yazacağımız cdyi bilgisayarımızın cd/dvd sürücüsüne takıp iso dosyasına sağ tıklıyoruz. Buradan en üstteki kalın yazılan yazma seçeneğine tıklıyoruz. Şöyle bir ekran geliyor:
    Rescue CD nedir, nasıl kullanılır ve nasıl hazırlanır? Resimli anlatım(Bitdefender Rescue CD)
    Buradaki iso ismi yazan kısmın altında cdmizin olduğu partisyonu seçiyoruz iki cd sürücü varsa, tek varsa hazır seçili geliyor ve Burna tıklayıp, işlemin tamamlanmasını bekliyoruz. Yalnız bu aşamada bilgisayarımızın uyku moduna girmemesi gerekli. Bu aşamada CD sürücü biraz sıcak ve haraketli olabilir. İşlem tamamlandığında artık Cdyi kullanabiliriz.

CD Kullanımı
    Öncelikle CDyi bilgisayarımıza takıyoruz ve açarken BIOSa giriyoruz.
    Biostan boot sekmesine klavye tuşlarımızla giriyoruz ve CDROM/DVDROMu seçiyoruz.
    Biraz bekliyoruz, bu ekran gelebilir.
    Buradan klavye tuşlarıyla dil tercihimizi yapıyoruz, bu arada Bitdefender Rescue CDnin Türkçe dil desteği olduğunu belirtelim.
    Bu masaüstü geliyor. Ağ bağlantısı da var.
    Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra Bitdefender açılışta update yapıyor. Aynı zamanda dosyalarımıza erişebiliyor, Firefox ile internete girebilirken birinden Team Viewer ile destek alabilirsiniz. Bunlara Windowsunkine benzeyen başlat menüsünden yönetebilirsiniz.
    Yine Bitdefender gördüğünüz gibi otomatikman taramayı başlatacak. Masaüstündeki OnDemand Scannerden bu işlemleri ve tarama ayarlarını yönetebilrsiniz.
    Tarama bittiğinde Fix işlemi yaparsanız Bitdefender virüsleri disinfekte edecek, edemediklerini silecek.
    İşlem tamam. Şimdi bilgisayarımızı normal olarak yeniden başlatalım. Virüslü dosyalar bomboş... Ancak bazı Adwareleri temizlemiyor bu CD... Bu yüzünden size HitmanPro+Zemana AntiMalware+Malwarebytes+Rkill+Emsisoft+ Adwcleanerve Ccleaner ile taratıp kalıntıları temizlemenizi öneririm (Gerçek zamanlı korumaları kapalı olsun) eğer önceden bilgisayarınıza çok virüs bulaştıysa.
    Tabii ki de gerçek zamnlı koruma şart... Bu alanda da size Bitdefender öneriyorum. Umarım faydalı olabilmişimdir...

Çok Çok Önemli Uyarı: Combofix kullanmayın sistem dosyalarına bulaşan virüsleri temizleyemediğinde kökten sliliyor böylece bilgisayarınızı çökertebiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TakemasterTR -- 6 Temmuz 2017; 22:25:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Teşekkür ederiz hocam. Adware yazılımları için Kaspersky rescue disk oldukça iyi. Güçlü bir adware taraması var. Bir de Windows kayıt defterine de erişebiliniyor. Masaüstünde registry editör var, oradan. Bi ara istersen ilk konuya onu da ekle.

Ayrıca Eset rescue disk de kısayol virüsünde iyi. Yani daha doğrusu bendeki virüsü onunla temizlemiştim. Bunda bir de gparted var. Windows üzerinden biçimlenmeyen veya bölünemeyen diskleri bu yolla bölebilir veya silebiliriz.

Avira rescue disk de çok iyi. Onu da tavsiye ediyorum. Ben hepsini yıllardır kullanıyorum.

İstersen tümünü ilk konuya ekleyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Efe Yakup Karahanlı -- 6 Temmuz 2017; 19:37:30 >
  • Hocam kasper rescue normal virüsleri kaçırabiliyor, aslında zaten bunların amacı ağır virüsleri silmek. Çok teşekkürler.

• Bu arada zamanla ekleyecğim ilginiz için teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: TakemasterTR

Hocam kasper rescue normal virüsleri kaçırabiliyor, aslında zaten bunların amacı ağır virüsleri silmek. Çok teşekkürler.

Aynen öyle. Ancak adware konusunda iyi gibi. Zaten biliyorsun her birinin hassasiyeti farklı olabiliyor. O yüzden ben virüs şüphesine kapıldıysam veya eminsem tümünü kullanıyorum. Biri bulamazsa diğeri mutlaka buluyor.

• Hocam bu konuda tavsiyem BD rescue ile kabasını alıp dediğim prograölarla tam temizlemek.

• Çok teşekkür ederim hocam.

• Önemli değil, sağolun. Bir ara ben de çekeceğim zaten bunlardan bir tane.

• Hocam CD yazma imkanım olmadığı için USB'ye yükledim ben.

Zaten fat32'ydi, yine aynı şekilde biçimlendirdim. ISO dosyasını bitdefenderin sitesindeki program ile (stickfier gibi bir adı vardı) USB'ye yazdım. Biosta da USByi hddnin üzerine getirdim. Ama sorun şu ki bilgisayarı kapatıp açarsam USB takılı haldeyken görmüyor.

Eğer ki yeniden başlatıp biosa girip biosta takarsam görüyor, bu seferde 'missing operating system' yazısından başka bir yazı gelmiyor. Biraz araştırdım, sistem dilinizi İngilizceye çevirin denilmiş (2010'da). Ama siz program Türkçe demişsiniz ilgisi olduğunu sanmıyorum bununla. Sorun ne olabilir?

• Hocam üstüne atmasaydınız sadece onu enterleseydiniz. Bilemiyorum usb olduğu için, bir Bitdefender Destek Forumuna bakın derim. İyi günler.

• quote:

Orijinalden alıntı: adnan mersedes

Hocam CD yazma imkanım olmadığı için USB'ye yükledim ben.

Zaten fat32'ydi, yine aynı şekilde biçimlendirdim. ISO dosyasını bitdefenderin sitesindeki program ile (stickfier gibi bir adı vardı) USB'ye yazdım. Biosta da USByi hddnin üzerine getirdim. Ama sorun şu ki bilgisayarı kapatıp açarsam USB takılı haldeyken görmüyor.

Eğer ki yeniden başlatıp biosa girip biosta takarsam görüyor, bu seferde 'missing operating system' yazısından başka bir yazı gelmiyor. Biraz araştırdım, sistem dilinizi İngilizceye çevirin denilmiş (2010'da). Ama siz program Türkçe demişsiniz ilgisi olduğunu sanmıyorum bununla. Sorun ne olabilir?

BURADA anlatım mevcut. Usb bellekte daha hızlı çalışır. Takıldığın yer olursa sorabilirsin

• Could not install grub4dos MBR! hatası verdi. Sanırım yeni bir USB almalıyım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Could not install grub4dos MBR! hatası verdi. Sanırım yeni bir USB almalıyım.

Usb belleği ntfs olarak biçimlendirdin mi?

• Biçimlendirdim (komut satırı üzerinden değil)

• quote:

Biçimlendirdim (komut satırı üzerinden değil)

Diskpart yoluyla low level format atıp tekrar dene. Olmazsa yeni flash bul. Bir çok flashla yaptım, hiçbirinde sorun çıkmadı.

• Sorun usbdeymiş, başka bir USB denedim açıldı. Teşekkürler.

• quote:

Sorun usbdeymiş, başka bir USB denedim açıldı. Teşekkürler.

Önemli değil kolay gelsin..

• Merhabalar arkadaşlar. Windowsta konu açmıştım varsayılan programı seç diyor yazarken diye. Sorun çözüldü.

Olay şu, HP bilgisayarlarda Cyberlink Power2Go yüklü geldiği için Windows aracı görünmüyor. Ben Power2Godan DVDye yazıcımın maksimum hızı olan 8xte çektim. Doğrula da yaptım bir problem çıkmasın diye. Bu yöntemle yapacak olan arkadaşlar bu linkteki:https://goo.gl/PwMt2A Using Copy Disc functionstaki burn disc image bölümüne bakabilirler. Herkese iyi günler ve iyi forumlar.

• Selam arkadaşlar.

Bu diskten hiç çeken ya da kullanan oldu mu? Olan varsa tecrübelerini yazarsa iyi olur. Ben Mediamarktta 3tlye satılan TDK DVD+R 4.7gblerden kullandım ve Power2go ile 8X hızında doğrulayarak yazdım. İyi günler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.