Şimdi Ara

RENAULT MEGANE 3 Aracımın FAhiş MTV'si Çıldıracağım!!! (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
193
Cevap
2
Favori
5.743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Erkyuo

Ne yazıkki Mercedes C180 sahipleri de senle aynı vergiyi ödüyor..Haksızlık işte tam burada...

asıl mesele bu. Gerçekten de torunuma bu vergi sitemini anlattığımda "dede siz geri zekalı mıydınız ya diyecek"
  • bu memleketin en kral vatandaşlarından biriyim. içki ve sigara kullanıyorum. 2012 model 2000cc arabam var. maaşlı çalışanım, maaşım elime geçmeden vergimi peşin peşin benim yerime ödüyorlar. haa bide evim kombili cayır cayır yakıyorum. süper lan herşey..
  • Acaba aracı almadan bilmiyor muydu konuyu açan arkadaş. İlginç..
  • Bir gidin Allahı'nızı severseniz ya,elin ülkelerinde en basitinden futbolcu maaşlarından büyük kesintiler alırken biz sıradan vatandaştan alınmadık vergi bırakmayıp büyük kazanan adamları adeta besliyoruz.Ne zaman vergi zihniyeti düzelirse,Türkiye çağdaşlaşacaktır aksi takdirde 3. dünya ülkesiyiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ankay2

quote:

Orijinalden alıntı: avensis42

oldu paşam siz nasıl emrederseniz öyle değişsin sistem... adam senle aynı yolu kullansın aynı köprüyü kullansın aynı okulu kullansın ama zengin diye senden fazla vergi ödesin oldu görürsem başbakana söyleyim..

yada kendimden örnek vereyim ben atıyorum ayda 10.000 tl kazanıyorum sen 2.000 tl kazanıyorsun... neden benden fazla vergi alacakmış... seninle aramızdaki fark nedir.. devletin tüm imkanlarından eşit şekilde yararlanmıyormuyuz... neden ben senden fazal vergi vereyim..

vay efendim c180 de aynı vergiymiş dacia da aynıymış... bak sen...

ikiside aynı yolu aynı köprüyü kullanmıyor mu niye birisi fazla versinki...

Öncelikle uslubünuza dikkat edin. Ben kendi yorumumu normal bir şekilde yazdım, beğenmek yada katılmak gibi zorunluluğunuz yok.

Olaya sadece MTV olarak bakmayın. Bu ülkede tek toplanan vergi MTV değil. Maaşlı bir çalışan iseniz devletin belirlemiş olduğu %10 gelir vergisini daha çalışanın eline geçmeden peşin olarak alıyor. Ancak ticaret yapan veya serbest çalışan firma, kişi her neyse yine devletin belirlemiş olduğu vergiyi çeşitli yollar ile (zarar gösterme, düşük kazanç v.b) az ödüyor... Kısaca gelir vergisi atıyorum %10 ise 2000 maaş alan birisi 200, 10.000 maaş alan birisi 1000 verir. Vergi sabit olamaz. Bu nedenle eğer A vatandaşından fazla kazanıyorsanız ondan fazla vergi vermeniz gerekir.

Denetim yeterli olmadığı içinde en kolay yoldan MTV, ÖTV, KDV, v.s. vergilerini standart olarak gelir durumuna bakılmaksızın toplanıyor.

RENAULT MEGANE 3 Aracımın FAhiş MTV'si Çıldıracağım!!!

kimse maaşla çalışmak zorunda değil... istifa eder kendi işini kurarsın senin tabirinle zarar falan gösterip vergi kaçırırsın... (ki bu mümkün değil adamı oyarlar)
    gelelim diğer meseleye hani eşitlik olsun devlet durumu iyi olandan daha çok vergi alsın diyorsun ya...

şimdi sen yılda ne kadar vergi veriyorsun ben ne kadar veriyorum istersen bir karşılaştıralım...

ne istiyorsunuz anlayamıyorum... devlet geliri çok olandan fazla vergi alsın diyorsunuz ama zaten alıyor ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avensis42 -- 16 Ocak 2013; 17:20:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dark Force

Bir gidin Allahı'nızı severseniz ya,elin ülkelerinde en basitinden futbolcu maaşlarından büyük kesintiler alırken biz sıradan vatandaştan alınmadık vergi bırakmayıp büyük kazanan adamları adeta besliyoruz.Ne zaman vergi zihniyeti düzelirse,Türkiye çağdaşlaşacaktır aksi takdirde 3. dünya ülkesiyiz.

vergi zihniyeti nasıl olsun istiyorsunuz mesela... öneriniz nedir..
  • quote:

quote:

Bir gidin Allahı'nızı severseniz ya,elin ülkelerinde en basitinden futbolcu maaşlarından büyük kesintiler alırken biz sıradan vatandaştan alınmadık vergi bırakmayıp büyük kazanan adamları adeta besliyoruz.Ne zaman vergi zihniyeti düzelirse,Türkiye çağdaşlaşacaktır aksi takdirde 3. dünya ülkesiyiz.

Gelir bandına göre olmalı.Aylık geliri 2.000 lira olan biri ile 20.000 lira olan biri aynı vergiyi vermemeli.Yukarıda bir resim bunu iyi anlatıyor,eşitlik adı altında yapılıyor ancak adaletli bir uygulama değil.Geçen yıl 99 model araca 3 bin lira civarı vergi ödemek durumunda kaldım mesela.

• quote:

quote:

"devletin tüm yükü zaten az kazanan vatandaşların üstüne yıkmaması, yaşamak için gerekli olan temek ihtiyaçlara sürekli vergi yapmayı kesmesi ve birilerini kayırmayı kesmesi" oluyor zihniyetin değişmesi. halkın belli bir bölümünün memnun olması haklı yapmaz yönetenleri. önemli olan zenginlerin mutlu olması değil, fakir-az kazanan halkın mutlu olması. burdada devreye "devlet halk içindir" ilkesi giriyor.

• quote:

quote:

quote:

Gelir bandına göre olmalı.Aylık geliri 2.000 lira olan biri ile 20.000 lira olan biri aynı vergiyi vermemeli.Yukarıda bir resim bunu iyi anlatıyor,eşitlik adı altında yapılıyor ancak adaletli bir uygulama değil.Geçen yıl 99 model araca 3 bin lira civarı vergi ödemek durumunda kaldım mesela.

Zaten aynı oranda değildir.
    Maaşınız belli bir miktarı aştıktan sonra vergi diliminiz değişir.

Arkadaşlarınızda haziran-temmuz aylarında şu yakınmayı duyabilirsiniz. "Vergi dilimim değişti, yıl sonuna kadar maaşım daha düşük olacak."
    Bu bazılarında Mart ayında olur, bazılarında Eylül ayında, bazılarında hiç olmaz.

Tabii eğer maaşlar sigortada tam gösteriliyor ve brüt maaş üzerinden anlaştıysanız.

Ayrıca oranlar aynı olsa bile 20.000 tl net maaş alan biri 2000 tl net maaş alan birinin 10 katı kadar gelir vergisi ödüyordur. Hatta vergi dilimi de değişeceği için yılın ikinci yarısında 10 katından da fazla verecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

Arkadaşlar, arabam Megane 3 pancar motorlu 1.5 DCİ... 2013 Yıllık tahakkuk eden vergi tamı tamına 827TL!!!!!

Bu nedir ya? Bu nedir arkadaş=? Amerika'da böyle bir motor yok, ıttırılmış kastırılmış 1.5 pancar motordan 105Bg çıkartılmış, ben buna , bu araca 827 TL vergi ödüyorum.

Şalterlerim attı resmen. SAbah sabah sinirlendim. Mazottta 3 kat vergi ödersin, maaşının 3'te birini vergi+ssk ödersin, onu ödersin bunu ödersin, inanın yakıtı da çıkarıın yani,

MTV aylık düşen kısmı
    Her alandaki ÖTVLER
    YAKITAKİ vergiler
    SGK ÖDEMELERİ
    GELİR VERGİSİ
    KDV'ler

Bu kalemleri , yani devletin kestiklerini çıkartınca bana harcayacağım para ne kadar kalıyor çok merak ettim hesaplamak lazım....

Yazık bize gerçekten yazık...

haksızlık 827 lira ödemen değil! haksızlık; 1.6 motorlu araca sizin megane'ye verdiğiniz paranın 4 katını verip sizinle aynı vergiyi veren insanların olması...

Kısaca vergi adaleti!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: hazrecevs

quote:

Orijinalden alıntı: Erkyuo

Ne yazıkki Mercedes C180 sahipleri de senle aynı vergiyi ödüyor..Haksızlık işte tam burada...

asıl mesele bu. Gerçekten de torunuma bu vergi sitemini anlattığımda "dede siz geri zekalı mıydınız ya diyecek"

İnşAllah sizin zamanınızda yinede daha iyimiş demez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

konuyu biraz daha açarmısınız mesela ... 2000 gelir neye göre 20.000 gelirin vergilendirilmesi neye göre olacak ...

mesela %10 a göre hesap edersek, geliri 2000 lira olan 200 tl vergi veriyorsa 20.000 tl olan 2000 tl vergi veriyor demektir.. nasıl aynı vergi veriyorlar anlamadım... biraz daha açık örnek verin mesela...

yani bu adamların birisi 200 tl vergi veriyor diğeri 2000 tl vergi veriyor...

mesela eşitlik derken şunu mu kasdediyorsunuz..

geliri 2000 olandan 200 tl vergi alınıyor geriye 1800 tl net maaşı kalıyor... 20.000 tl maaş alandan da 18,200 tl vergi alınsın gerisini maaş olarak alsın mı demek istiyorsunuz... bu hesaba göre ikiside 1800 tl net maaş almış olacak...

• quote:

Orijinalden alıntı: Burak®

eski model arabaya binin

nasıl bir vergi sistemi var lan bu ülkede. sinekten yağ çıkarıyorlar. en üzücüsüde bunların destekçilerinin olması.
  • quote:

Orijinalden alıntı: infinite

ülkene göre yaşa forum dostu, ortada bir gerçek var ya kabullen, ya da sana uyana göre yaşa... 827TL vergiden şikayetçi isen 50bin TL'lik araca binmeyeceksin...

27.000TL'lik 2013 Dacia Logan'ın da vergisi o kadar ama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: boraycan

quote:

Arkadaşlar, arabam Megane 3 pancar motorlu 1.5 DCİ... 2013 Yıllık tahakkuk eden vergi tamı tamına 827TL!!!!!

Bu nedir ya? Bu nedir arkadaş=? Amerika'da böyle bir motor yok, ıttırılmış kastırılmış 1.5 pancar motordan 105Bg çıkartılmış, ben buna , bu araca 827 TL vergi ödüyorum.

Şalterlerim attı resmen. SAbah sabah sinirlendim. Mazottta 3 kat vergi ödersin, maaşının 3'te birini vergi+ssk ödersin, onu ödersin bunu ödersin, inanın yakıtı da çıkarıın yani,

MTV aylık düşen kısmı
    Her alandaki ÖTVLER
    YAKITAKİ vergiler
    SGK ÖDEMELERİ
    GELİR VERGİSİ
    KDV'ler

Bu kalemleri , yani devletin kestiklerini çıkartınca bana harcayacağım para ne kadar kalıyor çok merak ettim hesaplamak lazım....

haksızlık 827 lira ödemen değil! haksızlık; 1.6 motorlu araca sizin megane'ye verdiğiniz paranın 4 katını verip sizinle aynı vergiyi veren insanların olması...

Kısaca vergi adaleti!!!

peki megane farklı yollarımı kullanıyor. 4 kat pahalı olan marka neyden yararlanıyorsa sizde ondan yararlanıyorsunuz... meganeden 4 kat pahalı olan marka daha fazla vergi veren araçlar özel otoyolları kullansın meganeler stabilize yolları kullansın o zaman ... daha adaletli değillmi..

• Demek istediğim ben 2000 tl kazanıp,20.000 tl kazananla aynı araca aynı vergiyi veriyorsam sıkıntı var demektir.Şöyle ele alalım şuan ki araç yaşı kriterini gelir olarak değiştirelim.Ben 4.7 lik motora 2000 tl gelire göre vergi vermeliyim.Daha kapsamlı,her kesimin kendine göre vergisini verdiği bir sistem kimseyi rahatsız etmez diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dark Force -- 16 Ocak 2013; 17:51:43 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ankay2

quote:

oldu paşam siz nasıl emrederseniz öyle değişsin sistem... adam senle aynı yolu kullansın aynı köprüyü kullansın aynı okulu kullansın ama zengin diye senden fazla vergi ödesin oldu görürsem başbakana söyleyim..

yada kendimden örnek vereyim ben atıyorum ayda 10.000 tl kazanıyorum sen 2.000 tl kazanıyorsun... neden benden fazla vergi alacakmış... seninle aramızdaki fark nedir.. devletin tüm imkanlarından eşit şekilde yararlanmıyormuyuz... neden ben senden fazal vergi vereyim..

vay efendim c180 de aynı vergiymiş dacia da aynıymış... bak sen...

ikiside aynı yolu aynı köprüyü kullanmıyor mu niye birisi fazla versinki...

Öncelikle uslubünuza dikkat edin. Ben kendi yorumumu normal bir şekilde yazdım, beğenmek yada katılmak gibi zorunluluğunuz yok.

Olaya sadece MTV olarak bakmayın. Bu ülkede tek toplanan vergi MTV değil. Maaşlı bir çalışan iseniz devletin belirlemiş olduğu %10 gelir vergisini daha çalışanın eline geçmeden peşin olarak alıyor. Ancak ticaret yapan veya serbest çalışan firma, kişi her neyse yine devletin belirlemiş olduğu vergiyi çeşitli yollar ile (zarar gösterme, düşük kazanç v.b) az ödüyor... Kısaca gelir vergisi atıyorum %10 ise 2000 maaş alan birisi 200, 10.000 maaş alan birisi 1000 verir. Vergi sabit olamaz. Bu nedenle eğer A vatandaşından fazla kazanıyorsanız ondan fazla vergi vermeniz gerekir.

Denetim yeterli olmadığı içinde en kolay yoldan MTV, ÖTV, KDV, v.s. vergilerini standart olarak gelir durumuna bakılmaksızın toplanıyor.

RENAULT MEGANE 3 Aracımın FAhiş MTV'si Çıldıracağım!!!

kimse maaşla çalışmak zorunda değil... istifa eder kendi işini kurarsın senin tabirinle zarar falan gösterip vergi kaçırırsın... (ki bu mümkün değil adamı oyarlar)
    gelelim diğer meseleye hani eşitlik olsun devlet durumu iyi olandan daha çok vergi alsın diyorsun ya...

şimdi sen yılda ne kadar vergi veriyorsun ben ne kadar veriyorum istersen bir karşılaştıralım...

ne istiyorsunuz anlayamıyorum... devlet geliri çok olandan fazla vergi alsın diyorsunuz ama zaten alıyor ...

Vergi gelire göre orantılı olarak alınır.Sizin verdiğiniz örneğe göre 10 bin lira kazanan %20'den 2 bin lira vergi verirken 2 bin lira kazanan 200 lira vergi verir.Burada bakılması gereken şey orandır! Maalesef ülkemizde bu orana bakılmadığı için insanlar feryat ediyor. Ki bence haklılarda... Mercedes c180 kullanan birisi 827 lira vergi verirken dacia kullanan birisinin aynen 827 lira vergi vermesi vergi adaletsizliğidir.Bu ülkede vergi adaleti olmadığı için dolaylı vergilerin oranı toplanan vergilerin %60'ı dolayında.Kısaca yükün altına zenginle fakir adaletli şekilde girmiyor.Eğer itirazınız varsa aynı mantık üzerine kurulu zekat ve öşür (şeriata göre vergi) konusuna bakmanızı öneririm.(Müslüman olduğunuzu varsayarak Allah(cc)'ın vergi adaletini örnek veriyorum)

• Peki.. Hic kimse vergi vermesin. Ne olacak o zaman?
    Halkta para var evlerde su yok.
    Halkta para var hastanelerde teknoloji yok.

Zenginler bir sekilde yine ozele gider, fakirler ne yapacak peki? Sen vergi verme yine olan fakire olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: D@rbeli M@tk@p

Daha iyi günler bu günler...Durmak yok,yolmaya devam...

+1, koyun gibi herşeye razı olursak daha iyi günlerimiz ,ben şahsen her platfromda tepkimi dile getiriyorum
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: boraycan

quote:

MTV aylık düşen kısmı
    Her alandaki ÖTVLER
    YAKITAKİ vergiler
    SGK ÖDEMELERİ
    GELİR VERGİSİ
    KDV'ler

Kısaca vergi adaleti!!!

peki megane farklı yollarımı kullanıyor. 4 kat pahalı olan marka neyden yararlanıyorsa sizde ondan yararlanıyorsunuz... meganeden 4 kat pahalı olan marka daha fazla vergi veren araçlar özel otoyolları kullansın meganeler stabilize yolları kullansın o zaman ... daha adaletli değillmi..

Peki o kişi parayı hangi ülkede kazanıyor? Bu ülkenin imkanlarını kullanarak kazandığına göre fazla para kazanan daha fazla vergi verir.(Kişinin alın teriyle kazandığı gerçeğini es geçmiyorum)Daha fazlanın karşılığı olarak daha iyi araca biner ve karşılığını yine devlete öder. Anlayamadığınız ince nokta burası bence.2 bin lira kazanan adamla 20 bin kazanan adam bu ülkenin sağladığı koşullara göre para kazanıyor.Birisi daha fazla yararlanarak daha fazla kazanıyor diğeri daha az yararlanarak daha az kazanıyor.Peki o zaman gitsin daha fazla yararlansın daha fazla kazansın derseniz bende daha fazla kazanınca haliyle daha fazla vergi verecek derim.Buradaki ince noktayı umarım anlatabilmişimdir...

Edit:Kelime hatası...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi boraycan -- 16 Ocak 2013; 18:13:40 >

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.