Şimdi Ara

Renault Fluence'e LPG...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
23.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Henüz 2000 km'de bir aracımız var 100 km'de 11.6 litre civarı yakıyor. 1.6 Benzinli araç , ancak araç yeni diye bu kadar yaktığını tahmin ediyoruz. Araç ilerki zamanlarda da bu kadar yakarsa LPG'ye geçmeyi düşünebiliriz. Bagaj'a Tüp taktırıp bagajı küçültmek istemiyoruz , gerçi yeni sistemlerde artık gerek kalmıyormuş araç altına oluyormuş.

Detaylı bilgi ve tavsiye verebilirseniz seviniriz teşekkürler.

• eskise bile 1 litre aşağı düşer maksimum
    belki o bile olmaz
    hatta araba yeni olduğu için tüm ayarları tamdır
    eskiden di o
    fazla düşme beklemeyin
  • fluence araçlarda hiçbir sıknıtı yok..doğru bir serviste kaliteli bir cihaz takarsanız sorunsuz binersiniz..saygılar
  • Arkadaşlar daha detaylı bilgiye ihtiyacım var. Hangi marka iyidir ? , bagajı küçültmeden nasıl halledebiliriz ? , Ne kadarlık bir tasarruf söz konusu ? Maliyeti nedir ?

Şimdiden teşekkürler.
  • kardeş fiyatlar 1000tlden başlar 2000 tlye kadar çıkar buna siz karar vereceksiniz ama önemli olan servis ve ustadır bu konuda markanın pek önemi yok. bagajı küçültmeden simit tank taktırarak işi çözebilirsiniz. yaklaşık%30 tasarruf sağlarsınız ankarada %40 tasarrufunuz olur.
  • fluence ye lpg taktıran var mı arkadaşlar görüşlerini alabilirmiyim bende düşünüyorum ama kararsız kaldım. teşekkürler
  • 2,30 tl lik lpg fiyatıyla hiç boku bokuna lpg le falan uğraşmayın. 1500tl montaj, her 10,000kmde 50 tl lpg bakım masrafı, sızdırmazlığı ruhsatı ve benzinden %20 fazla yakması...

ben geçen sene taktırdım ozamanlar litresini 1,60tan alırdık ve benzin de 3,50 civarıydı. iyi hesapla. iyice fiyatları birbirine yaklaştırdı bu ş..sizler
  • 11.6 x 3.85 = 44.66 TL /100 KM
    13.5 x 2.28 = 30.78 TL /100 KM + 2 TL /100 KM = 32.78 TL

32.78 TL / 44.66 TL = % 26. 6 Brüt Kar Oranı var.
    50.000 Km de = (44.66 - 32.78) x 500 = 5,940 TL Brüt Kar
    5,940 - 2,000 = 3,940 TL Net Kar @ 50,000 Km
    Hesap Size Kalmış

Not : Brüt Kelimesi eklenmesi münasebeti ile değişiklik yapılmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MitsubishiLancer -- 16 Aralık 2010; 15:52:49 >
  • hocam değerlerinizde bir hata olmasın son teknoloji bir arac 100 km de nasıl 11.6 lt benzin yakıyor.soylediğiniz yakıtı teknolojisi cok eskilerde kalmış 6 silindir eski amerikan arabaları yakıyor.lpg dede arkadasın yazdıgı gibi 13.5 lt falan yakar buda 33 krş yakması demek.bence bir tuhaflık var.bu arada yukarıdaki hesaplamada arkadas benzini .85 tl lpg yi 2.28 tl den hesaplayarak amorti suresini 50000 km olarak bulmuş samsunda ve turkiyenin birçok yerinde benzin 95 oktan 3.81 tl lpg ise 2.35 amorti suresi dahada uzayabilir eger ankara gibi lpg nin ucuz satıldıgı yerlerde oturmuyorsanız.
  • Tuhaflık yok yakar. Hondayada az yakar diyorlardı o da cayır cayır yakıyor.
  • Konu hortlamış , valla lpg'den vazgeçtik kullanıyoruz böyle.. 100 KM , 10.2 LT'ye kadar falan düştü.. Ama devirli kullanıcan 11 e kadar çıkıyor yine. Renault'a sorduk öle ölçmeyin dediler fulleyin depoyu , 100 km gidin sonra tekrar fulleyin hesaplayın dediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Senceru -- 19 Aralık 2010; 3:23:41 >
  • valla hocam 1600 cc yeni bir arac için 10 lt ve uzerindeki benzin tuketimi gercekten cok fazla.benim bir onceki aracım 98 model ford mondeo idi 12 yasında 170000 km de bir arac olmasına ragmen 100 kmde sadece sehir içi kullansanız bile 10 lt yakıyordu.arac 2000 motor olasına ragmen.bence depoyu fulleyip saglıklı bir olcum yapın aacınızın katalog degerlerinde karısık kullanımda yazan deger 8 lt yi gecmez bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinarxx

valla hocam 1600 cc yeni bir arac için 10 lt ve uzerindeki benzin tuketimi gercekten cok fazla.benim bir onceki aracım 98 model ford mondeo idi 12 yasında 170000 km de bir arac olmasına ragmen 100 kmde sadece sehir içi kullansanız bile 10 lt yakıyordu.arac 2000 motor olasına ragmen.bence depoyu fulleyip saglıklı bir olcum yapın aacınızın katalog degerlerinde karısık kullanımda yazan deger 8 lt yi gecmez bence.

Yakıt tüketimi hakkında bukadar net yanıt vermek yanlıştır dostum;
    Biz aynı aracı Baba-Kız kullandığımızda bile aramızda 50 km fark oluyor,

Aynı araçla İstanbula gidişimde farklı değer alırken bir sonraki gidişimde farklı değer alabiliyorum ,
    İnsanın ruh hali bile o günkü yakıt tüketimini etkiliyor.

Birde benzinde araç kullanan arkadaşlar, gaz pedalına patilerinin ucuyla basarken, Gaz taktıktan sonra agresif kullanarak performans testi yapıyorlar;

Sonrada ilk depo tüketimine müteAKİP KONTROLE GELDİKLERİNDE ;
    ''Aabi benim araç son ölçtüğümde 8 lt yakıyordu ama simdi gazda 12 lt yaktı bi ayar yaparmısınız diyor.....Beklediğimiz tasarrufu yakalayamadık bir sorun var galiba diyorlar :))))

Bu durumda yakıt tüketimi konusunda dik veriler vermek ne kadar doğrudur bayağı bir tartışılır, Geçen zaman içerisinde herkes doğruyu buluyor bunu bize zaman öğretti,
    Sizleri seviyorum
    saygılar

• Arkadaşın verdiği değer şehiriçi değerleridir sanırım ancak şehiriçi çok çok ışık olan yerde günlük kullansa bile bence 10 litreyi geçmemesi lazım.Gerçi ilk 5000 km'de %10-15 fazla yakıyor diye biliyorum yeni araçlarda ama yine de yanlış olmasın.
  • Arkadaşım bence senin arabada bir sorun var. Ben megane 2 sedan kullanıyorum. Aracı 14000 km de ikinci el aldım. Sadece 2000 km kadar benzinle kullandım daha sonra lpg taktırdım. Şehir içi kullanımında hiç bir zaman 7,5 /100 lt ortalamadan fazla ortalama görmedim. Şehir dışında 5/100 e kadar düştüğünü gördüm. Daha sonra Atiker lpg taktırdım. Şehir içi sıkı trafikte 9/100 lt şehir dışı en tasarruflu 90 ı geçmeden kullanımda 5.4 ltre ortalama ile kullanıyorum. Megane ların yol bilgisayarı lpg de tam doğru gösteriyor. Yani bu değerler atmasyon değil. Ayrıca son teknoloji bir araca yakıt öyle ölçülmez depoyu fulleyin demeleri ne kadar saçma. Eğer öyle ölçecekseniz o dangalaklar o yol bilgisayarını neden koymuşlar o arabaya. Renault ların yol bilgisayarı lpg de bile tam doğru gösteriyor iken sana bunu sölemeleri sadece senden en kısa yoldan kurtulmayı seçmişler. Bence renault u ara şikayette bulun. Olmadı e-mail at. Ya aracı tam bi gözden geçirsinler yada paranı iade etsinler. Yada dizeli ile değiştir. Bu şekilde boşver ne yakarsa yaksın deme bence dostum ...

• gaz taktrmakta fayda var bazı yerlerde gaz fiyatı 1.99 tl tasarruf önemli.İTALYAN ÜRÜNÜ OLAN ZAVOLİ DİĞER ARAÇLARDA OLDUĞU GİBİ SİZİN ARAÇTADA RANDUMAN VERECEKTİR.

ÖMER USTA OTOGAZ

0212 424 36 36
  • Sıfır aldığım focus comfort 100 hp lik aracıma 750 km deyken lpg taktırdım. Geçen hafta 3000 km likbir gezi yaptım. Araçta 4 yetişkin vardı ve bagaj full dolu. Hız, 90-120 aralığı klima yolun yarısında açıktı (yaklaşık olarak yani 1500 km sinde) Lpg yi ortalam 2.30 dan aldım. Toplam 550 tl lik lpg yaktım( Bu sürede en fazla 2-3 litre benzin tüketilmiştir.) . Tüketim km başına 185 kuruşa geldi. 100 kmde 8.1 litre lpg tüketildi. Neredeyse dizelle aynı tüketimi yaptı.

sonuç olarak memmunum.

Tek risk bu kazanımların lpg ye bağlı arıza olarak karşımıza çıkması. bunu da zaman gösterecek. Bu işin ustalarıda ciddi sorun çıkmaz diyor ( Ankara'da lpg li focusla 300-400 bin km yapanlar var deniyor). Bakalım hayırlısı. Ben 8000 km de kiti neredeyse amorti ettim sayılır.
  • Lpg de kardan bahsetmek imkansız.Tek avantaj arabayı rahatça kullanıyosun.Mesala ben aylık 200-300 arası benzin masrafım vardı.Şimdide 200-300 gaz masrafım var şehir içi.Kar nerede mali açıdan kimse kar etmiyor kendinizi kandırmayın.Sadece benzinde 100 km biniyosam bunda 170 km biniyorum.

Aysonu cepten çıkan para gazdada benzindede aynı.Arabamla daha fazla vakit geçriyorum o kadar.

uzun yol için bunlar geçerli değil tabi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bkm.cvs -- 24 Temmuz 2011; 2:06:33 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.