Şimdi Ara

REHBER: EBAY DIY AMPLI KITLERI (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
643
Cevap
8
Favori
21.804
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ustam devremdeki capacitorler kalitesiz markasiz ve ebat olarakta küçük ,, devremdeki 50v 220uf capslar 10mm genişlik 15mm yükseklik tavsiye ettiğin KZ serisi 50v 220uf capslar 16mm genişlik 25mm yükseklik boyut büyük olduğundan PCB me siğmadiği için almadim FİNE GOLD fg serisi aldim 50v 220uf FG serisi 12.5mm genişlik 20mm yükseklik siğiyor PCB me ,,, giriş katinda wima veya Evox marka film capacitörler daha iyi ses veriyor diye geçiyor forumlarda ondan değiştireyim dedim birde kaliteli PC ses kartlarında hep kirmizi wima capacitor ler kullanilmiş

Birde forumlarda yazdiğina göre ses girişinde seramik capacicitor kullanmayin yazmişlar benim devrede 4adet 30p kullanmişlar semamik capacitor pre kartinda da 4 adet 47p kullanmişlar wima olarak 33p ve 47p buldum Ebaydan Paypal olayi yüzünden alamadim

Haklisin ustam bu harcadiğim paralara daha iyi bir anfi alabilirdim ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 24 Mayıs 2017; 1:35:33 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Forumlarda her ne yazana inanma . 2 elin parmakları kadar az sayıda bilgili arkadaş var burada !!!.
    Wima iyinin kötüsüdür . bu işin sonu yo k3,3uF 1920 sterlin tanesi kuplaj kondansatör var. vima ticari satış için üreticilerin kullandığı diğer sıradanlara göre iyi sayılabilir kondansatördür.
    Yaptığın masarafa gelince para senin zevk senin ,bilemem !.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 24 Mayıs 2017; 2:10:25 >
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Anladim ustam

devremin üzerindeki nower marka 50v 10000uf capacitörlerden 4 adet sipariş ettim bunlar gelince bir karta monte edip devreme bağlicam 2adet capacitöru sağ kanala 2 adet capacitörü sol kanala kutuplarına göre bağlicam

REHBER: EBAY DIY AMPLI KITLERI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 25 Mayıs 2017; 11:23:21 >

Preamp devrem için wima 3.3uf250v

Wima 334j

Wima105j

Wima224j

Wima104j

Wima103j

Sipariş ettim

Birde preamp devredeki 25v1000uf kalitesiz capacitörleri değiştireceğim bunların yerine nichicon 25v 3300uf sipariş verdim preamp devrede küçük capacitörleride sipariş verdim

Nichicon 25v 3300uf

Nichicon 50v 10uf

Nichicon 50v 22uf

Nichicon 50v 47uf

Nichicon 100v 10uf sipariş ettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 28 Mayıs 2017; 5:19:45 >

Hocam selam, linkteki kiti almıştım

https://tr.aliexpress.com/item/Class-AB-MOSFET-L7-Audio-Power-Amplifier-Finished-Boards-DUAL-CHANNEL-300-350WX2/2017675393.html?spm=2114.13010608.0.0.0hWucy

alttaki linkte ise devre şeması var

http://i.ebayimg.com/00/s/NzgwWDE0MTk=/z/p8sAAOSw~1FUU1z1/$_57.JPG

anladığım kadarıyla R12=330ohm ve R15=10Kohm gain dirençleri 10Kohm/330ohm=30,3 kez kazanç (29dB) çıkıyor, çinli satıcıda 31 kez kazanç var demişti zaten

şimdi satıcıya kazancı değiştirmek istediğimi söyleyince, 330ohm direnci örneğin 250ohm yaparsam kazancın düşeceğini (25 kez kazanç dedi) artırırsam kazancın artacağını söyledi ancak tam tersi olması gerekmiyormu, yani 330ohm direnç düştükçe kazancın artması gerekmiyormu?

bu cihazı harici pre bağlamadan kullanmak istiyorum, 29dB yetermi yoksa 33-35dB civarına çekmelimi? mesela stk4192mkii amfimde şemasında cihaz 40dB gain olarak ayarlanmış 56Kohm/560ohm=x100 (40dB) ve gayette güzel hoş çalıyor.

biraz aydınlatsanız

• physiecho kullanıcısına yanıt
    Satıcı ne kadar tedarikçi olsa genelde anlamasalar bile size doğru söylemiş
    R12 direnç değerini düşürürseniz ,şaseye yakın olacağı için db düşecektir tam aksini yapmalısınız
    R15 dirençini düşürürseniz kazanç artar .
    Fakat ben bunu tavsiye etmem özellikle R15 üzerinde ciddi düşük direnç distorsyonu birlikte size sunacaktır .

denemek amaçlı !.R15 8,6K R12 için C4 1000 uf yerine 680 uF deneyebilirsiniz .
    Kolay gelsin .
    öyleyse ben, deneme yapmaya karar verdiğim zaman 330ohm direnci yükselteyim 470ohm veya 560ohm gibi, teşekkürler hocam
    Bugünde anfi devremin ses girişindeki 30pf seramik capacitorler için 33pf wima yeşil capacitör ve preamp devredeki 47pf seramik capacitorler için 47pf yeşil wima capacitor siparişi vedim pembe wima bulamadim 33pf ve 47pf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 31 Mayıs 2017; 17:7:16 >

Slm ustam bu resistörler ses girişindemi benim devrede ses girişi ilk wima 2.2 UF capacitöre giriyor oradan 2.7k resistöre 2.7k resistörün bir ayaği 68k resistöre bağli burdan lm4702 entegreye giriyor resimde tek kanali çizdim 2 kanalda ayni

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sensation45 -- 31 Mayıs 2017; 22:44:40 >
    Hocam birde linkte resmini verdiğim yeni topladığım lehmann klonu kulaklık amfisi ile ilgili bir sorum olacaktı

https://drive.google.com/file/d/0BzsBpLlCdpVRclU3VHlMQ1ZVbEU/view

ses tamamen kısık haldeyken yada girişler şaseliyken belli sürelerle gidip gelen potansiyometreden bağımsız bir kısık dip gürültüsü oluyor, cihaz çok iyi ve güçlü bir şekilde çalışıyor sorunsuz ama dikkatimi çeken, böyle dijital gibi cıırrt cııırrt diye başlayıp hafif düşük frekanslı dip gürültüsü başlıyor bir süre devam edip kayboluyor bi ara tekrar geliyor vs, topraklamayla alakalı değil cihaz hertürlü çalışıyor bahsettiğim dip olmadan zaten sinyal yokken cihaz ölü gibi sessiz. sizce bu tarz bir durum neyden kaynaklanabilir?

Geçen yıl Stakanar arkadaşımıza yapmıştım .
    özellikle çıkış transistörleri BD serisi olanlar yüksek akım kazançlı olan fairchild seçmiştim ve match etmiştim , OPA 2134 galiba kullanmıştım .
    lehmann şebeke kablosu topraklımı ? toprak hattını klonun arkadan bakınca sağ alt kısmında şase ile ile toprak arasında direnç ve kondansatör hattına bağlamanız lazım .
    giriş sinyal hattınız kısa fakat yinede kablosu blendajlı değilse mutlaka şase ile burarak konnektörlere bağlayın .
    Trafoyu uzak tutmakta fayda vardır .
    potansiyometrenin kasasını şaseleyin .
    her türlü işlemi yaptıktan sonra osilasyon sesi alıyorsanız ,bu transistörün gürültü sesidir .
    stakanarın lehmenn da volume %70 lerde başlayan çok hafif osilasyon sesi mevcut . bu kadara indirgediğim için yine başarılı hissediyorum . RIAA ve bunun gibi ön yükselteç sınıfına dahil cihazlarda hatta bazen bana gelen orta kalite amplifikatörlerde bile phono katından bayağı ciddi osilasyon sesi alıyorum .
    faraday kafesi diyeceğim ama zaten devre çepeçevre şase durumda . ciddi ısınan A class lehmann için bakırdan kafes yapmak transistörler açısından riskli .
    Şaseyi kutudan bağımsız yapın ,izole edin toprak kablosunu şaseye bağlayın ,toprak kablosunun bir ucunu dediğim kondansatör ve direnç noktasına bağlayın .
    umarım rahatsız edecek kadar ses kalmaz ..

Yuksek volumde sinyal yokken sizin bahsettiginiz osilasyon bendede var 20dB kazanc var onu normal karsiliyorum dip switchler ile kazanci dusurunce o osilasyon kayboluyor birde o zaten surekli bir osilasyon sebebi bir sekilde belli. Benim bu bahsettigim diyelim sesi tamamen kistiniz bir bakima saselediniz bu durumda cihaz super sessiz fakat bi ara kazanc yuksek olsun olmasin ciiirrt diye basliyor ve bassli kisik bir dipses, hani preamp opampinin yanindaki pF kondansatorlere elle dokununca cikan dip gibi sonra bi ara yine ciiirrt diyip kayboluyor tekrar geliyor belli bir duzen yok, bu arada sebeke topraksiz sadece ac beslemenin 0V sasesi var. Bendekinde de transistorler bd140 ve 139 birde topuz basli bc550 ve bc560 lar var ikiser adet. Bu dip seste olmasa muazzam harika bir kulaklik amplisi. Mesela diger bi beyerdynamic A1 temelli devre var onda da transistorler ayni ama onda boyle random bir gicirti yok, hani surekli bir dipses olsa sasenin altini ustune getircem onunla alakali diye. Bu random gidip gelen osilasyonun bd ve/veya bc serisi transistorlerle alakasi olabilirmi?

• Bin çeşit Lehmann clone satıyorlar , Ben seçerken orijinale en yakın hatta gördüğüm 1/1 clone seçmiştim . Temel görüntüleri aynı gibi dursada orijinal lehmann devre eleman değerlerinde farklar var , maliyet açısından fiyat düşürmak için ucuz malzeme ve farklı değerde malzeme kullananlara bile rastladım .
    devre yapısı hatalı olabileceği gibi ,elemanlarının kaliteside etkiler . Ben örnekle yurtdışından 30 ar adet BD 140 -139 alarak match ettiğimi hatırlıyorum . BC serilerininde yüksek kazançlı olanını bulana kadar epey araştırma yapmıştım .
    sonuçta çok iyi bir kulaklık amplisi oldu , Hala stakanar üzerine başka daha iyisini dinlemediğini söyler .
    şeması ve üstten çekilmiş net fotoğrafı varsa bir gönderin bakalım .
    Hocam geçen gün bc ve bd serisi transistörler ile fake gibi duran lm317 yi değiştirdim ama sonuç yine aynı, belliki devre düzgün klon olmadığı için zaman zaman gelip giden dip sesi veriyor, devrenin kendisinden kaynaklandığı çok belli, nette bulduğum bir klon devresi linkte

https://cdn.head-fi.org/a/8323668.jpg

bende bunun aynını buldum ve sipariş ettim, bluemavi.com da 1.1kohm hariç bütün parçaları buldum, sizce 1kohm mu yoksa 1.2kohm mu kullanayım, devrede filtre kapasitörlerinin hemen dibindeler görebilirsiniz

https://www.aliexpress.com/item/Dual-15v-18V-Lehmann-AMP-DIY-PCB-bare-board-For-pre-amplifier-earphone-Function/32573864506.html?spm=2114.13010608.0.0.jWSRgY

• Özellikle C105 ile 106 çok önemli alabileceğinizin en iyisini alın . beslemedeki 1,1 ile 1,2 K ohm arasında sorun olmaz . hangisi varsa kullanırsınız .
    ayrıca opamp 2134 iyidir . daha iyileri var elbette fakat makuldur fiyatı ,ultra low noise ve distorsyona sahip opamp dır .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 5 Haziran 2017; 0:23:36 >
    elimde 2 adet wima 220pF/100V, olmaz derseniz kadıköyden gider alırım, diğer yandan dikkat ettiyseniz 1.5uF kuplaj kapasitörlerinin arkasında ve önünde değerleri yazmayan 2 şer adet kapasitör var pcb nin arka tarafından takip ettiğim kadarıyla kuplaj kapasitörlerine paralel bağlılar sanki ve 1uF değerli gibi duruyorlar ama emin olamadım ne dersiniz?
    bu arada devredeki 6 adet 470uF için onun yerine 6 adet 1500uF kullansam sorun olmaz değilmi hocam? sonuçta filtre kapasitörleri sinyal hattıyla alakaları yok? ayrıca evet dediğiniz gibi opa2134 kullanacağım
    Lehmann ı yapalı çok zaman geçti ,hatırlamıyorum inanın
  • quote:

Orijinalden alıntı: physiecho

bu arada devredeki 6 adet 470uF için onun yerine 6 adet 1500uF kullansam sorun olmaz değilmi hocam? sonuçta filtre kapasitörleri sinyal hattıyla alakaları yok? ayrıca evet dediğiniz gibi opa2134 kullanacağım

Yer sıkıntısı var ,yeterli voltaj değeri olan düşük esr li kullanın daha etkilidir .
    Hocam size bir sorum olacak yine benim evde kullandığım stk4192ii amfi var, sağ kanalında volum yükselince tizler patlama moduna geçiyor ses birbirine giriyor, sol kanalda olmuyor, amfi kaynaklımıdır acaba
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.