Şimdi Ara

Referans Tasarım Amd Radeon Rx Vega 56 ve Radeon Rx Vega 64 Fiyatları (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
2.413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

quote:

Binlerce mühendis bunu düşünemedi bir sen düşündün tebrikler.

Açılın, bilirkişi konuştu.

94 Derecede çalışan R9 290'ı mahallenin kasabı mı tasarladı acaba ?

O'nu mühendisler yapmadı mı ? 150 Mhz GPU hızı arttırınca Sıvıya geçirmişler Vega 64'ü.

Mühendisleri ne sandın ki sen anlamadım ? İnsan üstü güçleri olan, SIFIR hata ile çalışan varlıklar falan mı ?

Daha düşük Tdp değeri olan Gtx 1080'de 82 derece de çalışıyor kardeş, 1080ti'da 84 derece de. Tabi sizin gibi bilirkişi ve uzman arkadaşlar hiç konuştunuz mu bunu acaba? Rx 480'in günlerce 80 derecelerde çalıştığını söylüyordunuz buralarda, referans tasarım alan arkadaşlarda bir sorun yaşayan oldu mu hiç?

Nerede 84 derece çalışıyor?

Forumdaki @Terminator T-800 arkadaşımız 4K 'da Gtx 1080 Ti ile maksimum 65-66 derece görüyor. Üstelik ekran kartı Oc edilmiş.

Bu da Gtx 1080 Ti Founders Edition Battlefield 1 4K

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 4 Ağustos 2017; 16:47:22 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Guru3d'ye mail at düzeltsinler o zaman. (!)

Referans Tasarım Amd Radeon Rx Vega 56 ve Radeon Rx Vega 64 Fiyatları
    http://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_gtx_1080_strix_oc_11_gbps_review,9.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 4 Ağustos 2017; 16:47:51 >

• Teknobiyotiği adam yerine koyup konu açılmaz, alışveriş yapılmaz. Uzak durulması gereken rezil bir firma.

Amd nin stok soğutculu kartlarını almak da zaten akıl karı değil. Özelleştirmiş modelleri de incelemelere bakmadan alınmamalı ki baş ağrımasın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Calimocho

Binlerce mühendis o yüzden düşünüp sıvı soğutma takmış ama bunu unutmuş ondan dedim

Ekran kartları yüksek sıcaklıklarda çalışması için tasalaniyor, refarans 1080 mesala 87 derecelere çıkıyor. Bendeki ózel soğutmalı evga kartim 82 leri göruyor olabiliyor böle şeyler bu kartda tdp orani yüksek ne olur dersin kasanın içine çokca ısı yayacaktır.

56 dışındaki modeller dışında eleştitilecek konu yüksek psu istesmesidir.

• techniquest35 kullanıcısına yanıt
    Terminator T-800 AIB kart kullanıyor, öteki arkadaş ise 84 derece diyerek ref kartdan bahsediyor, bunu düşünmek pek zor değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 4 Ağustos 2017; 17:8:38 >
  • 56 o fiyattan satsa insanlar ne 1060 alır ne de 1070. O fiyat gerçeği yansıtmıyor malesef

• MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    Yüksek sıcaklıkta çalışır hemen ölmez ama oyunu baltalar sıcaklık yükseldikce hızı düşürür soğumak için buda fps düşüşleri demek

• Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun hocam :) O kadar beklediniz keşke bir kaç gün daha bekleseydiniz
  • Zaten fury x 275w tdp ve 2x8pin gtx1080 180w tdp ama oyunda 26w kadar fark oluyor

Demekki gerçek dünya testine bakmak lazım Furmark açıp belki tdp yi buldurursun karta ama oyunda çektiği güç önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 4 Ağustos 2017; 17:21:18 >
  • Ben yukarıda ayrıntılı kullanıcı testlerini attım. Hem referans tasarım hem de özel soğutmalı olmak üzere iki modelin de değerleri videolarda gözüküyor. Maksimum yükte 4k çözünürlük değerinde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 4 Ağustos 2017; 17:15:46 >
  • TDP ile güç tüketim değerlerini aynı saymamak lazım. TDP kartın ne kadar güç tükettiğini değil, karttaki soğutucunun gpu'nun normal kullanımında üreteceği maximum ısıyı ne kadar dağıtabildiği hakkında verilen bir değerdir. Ancak aşağı yukarı da güç tüketimi hakkında da bir fikre sahip olmamızı sağlayabiliyor.

Bu nedenle testlerde bunun tdp bu kadardı ama burda ölçülen farklı vs deyip şaşmamak lazım.

Furmark veya msi kombustor gibi stress testleri tdp değeri için geçerli sayılmaz. Normal şartlara göre bu değer verilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Zaten fury x 275w tdp ve 2x8pin gtx1080 180w tdp ama oyunda 26w kadar fark oluyor

Demekki gerçek dünya testine bakmak lazım Furmark açıp belki tdp yi buldurursun karta ama oyunda çektiği güç önemli.

Bunların bir şeye baktığı yok boşuna uğraşma hocam. Nvidia kullanıcısı bir hayli fazla, Amd bu kartlarla Gtx 1070 ve 1080'nin tahtını sallayacak şimdi bu kartları kullananların yorumlarını göreceğiz bol bol. Zamanında Rx 480 çıktığında nasıl ki 970-980 sahiplerinin yorumlarıyla cebelleşmek zorunda kaldıysak şimdi de bunlar çıkacak. Zaten Dx 12'de Amd'nin bileğini bükemiyor şimdi iyice köşeye sıkıştı.

• Kartların zaten performanslı olacağı aşikar. Özellikle Vega 56 'dan beklenti büyük.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ref 480 ni 80 de tutmak için fanı baya zorlayan birisi olarak bir daha ref kart almamaya yeminliyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Zaten fury x 275w tdp ve 2x8pin gtx1080 180w tdp ama oyunda 26w kadar fark oluyor

Bu cok yaniltici bir tablo yanliz ve bircok sebebi var.

Oncelikle bir ekran kartinin cektigi peak degerlere bakip ne kadar isinacagini tahmin bile edemeyiz bunu bilelim. Bir tahminde bulunmak icin bile ekran kartinin powerdraw histogrami lazim. X'te zaman, Y'de cekilen guc olarak olusturulmasi gereken bu bahsettigim tabloda, y degerlerinin birlestirilip x=0 degeri ile arasinda olusan alanin taranmasi ve bu taranan bolgenin toplam alaninin hesaplanmasi gerekir.

Dolayisi ile iki tane kolonla bu isler olmaz. Uyduruk olur.

Bunu gectim, yine bu gorseldeki tabloda total system power consumption yani sistemin cektigi toplam enerji olculmus. Burada baska bir sorun daha var cunku eski jenerasyon az FPS gosterebilen bir ekran karti, islemciyi yeterli load'a getiremeyecegi icin islemcinin cektigi guc, yuksek fps gosterebilen daha hizli bir karta oranla dusuk kalacaktir. Bu gorselde de toplam cekilen gucun peakdegeri gosterildigi icin, islemci ve gpu'nun gordugu peak degerleri bile anlamak imkansiz.

Oturup tek tek izah etmem gerekiyor sanirim bundan sonra bazi seyleri cunku gercekten bircok donanim sitesi, kullanicilarin kafalarini karistirip kenara koyuyor ve hicbir sekilde adam gibi test yapmiyorlar. Isin kotusu insan da bu dandik testlere deger verip ciddiye aliyor, bir takim sonuclara variyorlar.

Test yapalim sonuclara varalim ama yapilan testlerin altinda neler olabilecegini, ihtimalleri filan iyi gorelim. Yoksa her testten ilk bakista cikan sonucu mutlak dogru kabul edersek, bizi -son kullanicilari- parmaginda oynatir hem bu siteler hem de donanim ureticileri. Tek akilli kendileri degil, bilsinler...

• Bu fiyattan çıksın, eşe dosta dağıtır, 4way cfx yaparım

Ama vega 56 2200 altı gelmez malesef.

• TheLawMan kullanıcısına yanıt
    Ben ısı ile alakalı olarak paylaşmadım bu tabloyu sanırım yanlış anlamışsınız fury x 275w tdp değerinde ama gerçek dünyada 180w tdp li gtx1080 le oyunlarda o seviyede bir güç tüketimi farkı olmadığını vurgulamak için paylaşmıştım açıklayıcı yorumlarınız için tekrar teşekkürler ama sanırım yanlış anlaşılmış bu arada ısıyı önemsemeyen bir insanım sıkıntı çıkmadığı sürece ki gtx480 ve 470 imi 100 derece kullandım gayette mutlu oldum.
  • Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Isi konsuna takilmaya bence de gerek yok hemfikirim, sonucta bu kartlari ureten muhendisler sogutma sistemlerini de gereken olcude yapacaklardir diye dusunuyorum. Bir kart 85 derecede de dogru calisabilir, tamamen yapisiyla ilgili, kisaca dediginiz gibi buna takilmamak lazim. Ha overclock konusunda sicak calisan kartlari oc sonrasi sogutmak, soguk calisan bir karti oc sonrasi sogutmaya gore daha zor olabilir ama buna endeksli olarak sicak calisan kartlari "dandik" ilan etmek zaten aymazlik olur.

Tabloyu dogru anladim, tablo der ki furyx li sistem ile 1080li sistemin cektigi peak guc arasinda 26w var. Ancak ben de dedim ki bu tabloya bakinca bu cekilen peak guclerin yuzde kaci CPU yuzde kaci GPU onu bilemiyoruz, ve yuksek FPS veren sistemin CPU load'u daha yuksek olacagi icin CPU'nun cektigi guc daha fazla olacaktir, bu da ekran kartinin cektigi gucun daha dusuk olmasi anlamina gelecektir.

Yani rakamlarla daha basit anlatmak gerekirse, furyx li sistemin 361w olan peak degerinin 300u furyx, 61i cpu olabilir, 1080 in de 335 olan peak degerinin 235'i gpu 100'u cpu olabilir cunku bu iki kart arasinda ciddi FPS farki vardir oyunlarda. Rakamlara takilmayin rakamlari afaki verdim ki demek istedigim daha net anlasilabilsin diye.

Oz cumle, tablo ilk bakista cok sey anlatiyor gibi gozuksede, esasinda pek birsey anlatmiyor cunku derinligi yok :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheLawMan -- 4 Ağustos 2017; 22:56:22 >

• TheLawMan kullanıcısına yanıt
    Evet ama buda düşünüldüğünde şuna benzer elimizde 2 köpek var ve 100 kg bir adam var (sonuçta sistemler ve oyunlar senaryo aynı)

adam sırasıyla köpekleri kucağına alıp tartıldığında 1. köpek 125 2.köpekle tartıldığında 130 kg gözüküyorsa biz köpeğin kütle yoğunluğunu daha ufak tefek ama daha kaslı bir köpek di veya adamın anlık ağırlık değişimini çok dikkate almayız 1. köpek de aynı senaryodan geçmiştir 2. köpekte ve toplam ağırlık aynı deney şartlarında 5kg fark oluşturmuşsa bunu baz alırız pek tabi adam 2gr zayıflamış olabilir o arada ama bu görece minimal bir fark olacaktır.

Ki en az 10 sitede sonuçlar benzer çıkıyor ise biz burda diyemeyiz ki fury x 335w gözüyor 1080 300 ve en az 10 farklı sistemde aynı oyun senaryolarında bu sonuç alınıyor ama sen genede fury x 450w tüketiyor(sistem) 1080 300w(sistem) tüketiyor farzet diyemeyiz.

kartsal bazda oranlar değişebilir ama nvidia daha fazla çekirdek kullanımı cpu kullanımı yönünde sanırım biraz daha ön planda çok lu çekirdeklere geçildikçe artan perfomansı nvidia nın daha fazla diye biliyorum..

belkide düşündüğünün aksi yöndedir ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 5 Ağustos 2017; 0:11:30 >

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Simdi ornegin bu grafikle uyusmasi imkansiz cunku kopegi kucaga alip tartiya cikmak ile cpu load benzer seyler degil.

Neden derseniz 100 kg bir adam 10kg kopegi kucagina alip tartiya cikinca 110kg, 100 kg bir kopegi kucagina alip tartiya cikinca 200kg cikar. Ama esas soru "10 kilo kopegi kaldirken harcadigi enerji ile 100kg kopegi kaldirirken harcadigi enerji miktari nedir?" olmalidir. Cunku cpu load budur. FPS miktari arttikca harcanan cpu load ve dolayisi ile enerji artar.

Bu grafikte bunlarin hicbirini goremiyoruz. Dolayisi ile bize sistemsel bir tepe nokta (peak deger) kiyasi veriyor sadece. Ne oyun oynarken hangi sistemin ne kadar isinacagi, ne hangi gpu'nun ne kadar enerji cektigi, ne de bunun gibi baska verileri vermiyor. Bu yuzden diyorum zaten yuzeysel diye. Derinlemesine test olmasi icin nasil olmasi gerektigini ilk mesajimda zaten izah ettim.

Konu zaten nvidia amd filan da degil benim icin, test metodolojisinin yuzeyselligi. Adamlarin ellerinde bu kadar imkan var, oturup adam gibi test etseler bugun bunlari hic konusmuyor olurduk zaten :)

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.