Şimdi Ara

RC araba yapmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
1
Favori
2.427
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar çocukken çok sevdiğim bir RC arabanın kumandası 5-6 yıl önce kaybolmuştu. Geçen arabayı buldum ve kumanda yapmak aklıma geldi. Malum üreticinin encoder/decoder'ından tut RX/TX devresine kadar komple farklı olduğu için baştan bir alıcı verici devresi yapayım dedim.

İnternette biraz araştırıp şunu buldum:
    http://embedjournal.com/make-a-rc-robot-car/

adam sağ sol çevirecek millerle sistemle uğraşmamak için sağ ve sola ayrı motor takmayı düşünmüş. ama ben birini ön kısma (yönlendirme) diğerlerini arka yani itiş kısmına bağlayacağım.

fakat benim bunu bir şekilde 3 fonksiyonlu yapmam lazım. Çünkü arabada ekstra bir motor var ve arabanın pozisyonunu değiştiriyor. İleri geri olması şart değil motora ters veya düz akım verildiğinde araba pozisyon değiştiriyor sürekli olarak.

Bu 3. fonksiyonu nasıl ekleyebilirim?

Teşekkürler

• OguzhaniuM O kullanıcısına yanıt
    geçtiğimiz günlerde bende araba ıcın yapmıştım eger ki bastan sone herseyını sen yapacaksan

böyle bırsey yapabılırsın

uzerınde 2 motoruda saga ve sola.
    bı adet farlar ıcın ac kapa bır adette bas bırak seklınde calısan role var

RC araba yapmak
  • aynı devreyı son yamıs olduğum yemleme botu ıcınde kullanıyorum

kumanda yıda resımde gorebılırsınız
     RC araba yapmak
  • buda diğer yapmış olduğun rc arabam

RC araba yapmak
  • quote:

Orijinalden alıntı: japon_japon

geçtiğimiz günlerde bende araba ıcın yapmıştım eger ki bastan sone herseyını sen yapacaksan

böyle bırsey yapabılırsın

uzerınde 2 motoruda saga ve sola.
    bı adet farlar ıcın ac kapa bır adette bas bırak seklınde calısan role var

RC araba yapmak

Hocam her şey için teşekkürler,
    Her şeyini kendim yapıcam. Sanırım bir haftamı alır. Finaller bitsin ben de paylaşayım burda :).
    Bir de bunun pcb olarak değil de şema hali var mı sizde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OguzhaniuM -- 10 Haziran 2014; 21:20:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• japon_japon kullanıcısına yanıt
    Japon eline emeğine sağlık menzili nedir acaba. Yapmayı düşündüğüm bi konu.

• quote:

buda diğer yapmış olduğun rc arabam

RC araba yapmak

usta bu motora bi güzel de difransiyel yapsan varya en az 3 kat daha fazla güc alırsın benden tavsiye HELAL
  • hm
  • quote:

Orijinalden alıntı: BRAİİN

quote:

RC araba yapmak

usta bu motora bi güzel de difransiyel yapsan varya en az 3 kat daha fazla güc alırsın benden tavsiye HELAL

Bu konuda hiç bilgin var mı? Benim bütün yaz tatilini kapatsın böyle uğraşıyım

Diferansiyeli bi de kilit yaparım sonra drift time

Şimdi diferansiyel dediğin motoru tam mile dik bağlayıp zincirden kurtulmak için mi yoksa artı olarak komple araba diferansiyeli gibi iki tekerin de farklı hızlarda dönmesi sağlayabilcek bi sistem mi?

• Ahmetcan1907 A kullanıcısına yanıt
    Koca forumda bu konuya hm yazmak için mi kaydoldunuz

Bu arada takip iyi bir şeyler çıkar umarım.
  • OguzhaniuM O kullanıcısına yanıt
    kardesım sema yok elimde netten bulduğum devreleri birleştirerek yaptım

ama entegrelerin datasehhetlerini inceleyerek kafanda sema olusturabılırsın
  • porsche911turbo kullanıcısına yanıt
    saolasın kardesım . rf modüller hazır modüllerden 200 m test etmıslıgım var fazlası varmı yokmu ona bısı dıyemıyecegım

sehır ıcınde belkıde bu mesafe bırazdaha dusebılır
  • BRAİİN kullanıcısına yanıt
    o motor araba silecek motoru ve cok güçsüz bende bu motoru sokup yerıne sarlı vidalama matkaplarının motorunu şanzımanını kopmle koyarak yenı bırseyler yaptım
    ve cok daha guclu ve ıyı oldu suankı halı dif eklemek güzel olur ama bu arabaya bence değmez diye düşünüyorum :D
  • japon_japon kullanıcısına yanıt
    Bir cncmiz olsa neler yapılır hayali bile güzel. Sana zahmet olmazsa baskı devre şeması ile malzeme listesini yayınlayabilirmisin, çoğu belli ama kaynak olarak forumda bulunması çok güzel olur.

• quote:

o motor araba silecek motoru ve cok güçsüz bende bu motoru sokup yerıne sarlı vidalama matkaplarının motorunu şanzımanını kopmle koyarak yenı bırseyler yaptım
    ve cok daha guclu ve ıyı oldu suankı halı dif eklemek güzel olur ama bu arabaya bence değmez diye düşünüyorum :D

Ben bi ara oyuncak kamyona 100cc cupların marş motorunu takmıştım
    Arka iki tekere egzantrik zinciri ile bağlıydı. Motor redüktörlü
    Çok güçlü, ama kömürlü olduğu için çok uzun ömürlü olmayacaktır, ve kömürü değiltirmek gerekecektir, ama güç gerekliyse alternatif olabilir, fiyatı 30-40 arası sanırım ama çıkma olursa çok ucuz olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi porsche911turbo -- 11 Haziran 2014; 22:30:23 >
  • quote:

usta bızle paylas mutlu oluyorum ümitleniyorum bu projelerı gorunce :D :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: OguzhaniuM

quote:

quote:

RC araba yapmak

Şimdi diferansiyel dediğin motoru tam mile dik bağlayıp zincirden kurtulmak için mi yoksa artı olarak komple araba diferansiyeli gibi iki tekerin de farklı hızlarda dönmesi sağlayabilcek bi sistem mi?

usta aslında dediğin gibi arac difransiyeli gibi demek istedim de cok kafa ister :D şu okul olmasa cok seyler yapılır :D :D

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: OguzhaniuM

quote:

quote:

RC araba yapmak

usta aslında dediğin gibi arac difransiyeli gibi demek istedim de cok kafa ister :D şu okul olmasa cok seyler yapılır :D :D

Olursa efsane olur. Ben biraz diferansiyel sistemi dişlileri araştırayım. Evde yıkık dökük ne kadar araba varsa söke toplaya yaparım :D

• arkadaşlar eger içinizde benım devreyı yapacak ama cıddi cıddı yapacaksanız ve burada yaptıklarınızı resımleryıp yayınlayacaksanız
    ben parça lıstesı pbc dosyaları , kumanda sıstemını eger elınızde varsa 2,4 kumandaya gore butun herseyını paylaşırım

ben arabayı 2,4GHZ kumanda ıle kontrol edıyorum atık mesafe si uzun olduğu ıcın prof kumanda ıle kullanıyorum artık

şimdi içinizde abı vaal ben yapıcam dıyen varsa lıste hazırlayıp yayınlarım ...

rc aracın videosuhttps://www.youtube.com/watch?v=15rvLWRtO0I

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi japon_japon -- 15 Haziran 2014; 13:55:35 >
  • quote:

arkadaşlar eger içinizde benım devreyı yapacak ama cıddi cıddı yapacaksanız ve burada yaptıklarınızı resımleryıp yayınlayacaksanız
    ben parça lıstesı pbc dosyaları , kumanda sıstemını eger elınızde varsa 2,4 kumandaya gore butun herseyını paylaşırım

ben arabayı 2,4GHZ kumanda ıle kontrol edıyorum atık mesafe si uzun olduğu ıcın prof kumanda ıle kullanıyorum artık

şimdi içinizde abı vaal ben yapıcam dıyen varsa lıste hazırlayıp yayınlarım ...

rc aracın videosuhttps://www.youtube.com/watch?v=15rvLWRtO0I

Hocam sizin olayı tam çözemediğim için, hala ht12e/d entegrelerini satan yer arıyorum. Düzgün bi liste ve pcb olursa harika olur. Yapıcam ve resmini de paylaşırım burda 1 haftaya

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.