Şimdi Ara

Raspberry Pi ve NAS Kurulumu (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: sanalgezgin , sanalgezgin Daha Az
2 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 2 Misafir - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
529
Cevap
26
Favori
21.230
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yeni bi Raspberry pi zero2 aldım ve yeni denemelere başladım

ilk olarak şunu farkettim ki OMV yi ne kadar kullansakta aslında sürekli hata çıkartan bir sistem , OMV 6 nın oturmuş sürümü piyasaya sürüldü ve bunu artık sisteme otomatik kuruyor son sürüm olarak

Raspberry zero 2 ye OMV kurmayı denedim kurdum da , raspberry pi işlemci olarak bir rpi pi 3 ile aynı işlemciye sagip sadece ram olarak 512mb ram var omv minimum 1gb ram istiyor ama kullanırken genelde 400mb rami aşmıyorsunuz

programı kurdum fakat dlna serveri yükleyince samba yüklenirken hata veriyor tam tersini yaptığınızda ise bu sefer dlna hata veriyor ve 2 günlük uğraşlarımın sonunda artık bıktım ve kendim omv yüklemeden direk linux terminali üzerinden kurulum yapmaya karar verdim

ilk olarak uzun uğraşlar sorunu raspberry lite os un otomatik bölü genişlemesini kapatmayı başardım ardından sd kartın içindeki Root bölümünü 1.6 gb dan 5gb a yükseltip aynı sd kartın içinde kalan kısmı ikinci bir bölüm yarattım , daha sonra bu 2. bölümü linux işletim sistemine her açılışta bağlanacak şekilde bağladım ,aslında micro sd kartı hem işletim sistemi hemde paylaşım için kullanmak bayağı darboğğaz yapıyor ,elimdeki kart 20/20 okuma yazma hızına sahip ,usb megabit ethernet modülü ile bunun 10/10 kullanıyoruz usb 2.0 arayüzünden kalan ise sisteme gitmiş olacak , evet bir rpi 4 değil ama bizde zaten zero ile bunu nasıl başarırız diye düşünüyoruz ,ek olarak ben usb hub almadım , usb hub ile usb 2.0 hızı paylaştırılarak sdkarta hiç dokunulmayabilir.

ardından sisteme Docker ve Portainer yükledim , şu an sd kartın içindaki 2. bölüme SAMBA ile ulaşarak windows üzerinden nas server gibi kullanmak istiyorum ardından DLNA server yüklemeyi ve 2. bölümdeki dosyaların tüm tvlerden erişimini yapmaya çalışacağım,

Bu işlerle uğraşmak 3 gün zamanımı aldı ve bi yandan da linux komutlarını öğrenmiş oldum ,internette neyi aratacağımı bilmemek uzun zaman alıyor , sonuç olarak rpi zero 2 ile OMV olmadan DLNA, NAS,Portainer yüklemek istiyorum , zaten dlna dışında kalan şeyler portainer arayüzünden hallediliyor.

omv olmadan da nas server yapabilirsiniz , ihtiyacınız olan tek şey portainer aslında 512mb lık bir kart için biçilmiş kaftan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 15 Temmuz 2022; 2:34:44 >

• Evet arkadaşlar Dün de uzunca uğraşlarım sonucunda Samba kurduktan sonra ağdaki klasöre birtürlü ulaşamamıştım yine 1 günlük uğraş sonunda aslında kendi yaptığım bir hatadan kaynaklı olduğunu buldum ve şuan kart tamamen çalışır durumda tüm fonksiyonları ile

OMV kullanmadan da istediğiniz cihazı bir nas a çevirebilirsiniz

kullandığım programlar

Samba share

Mini dlna server

Docker

Portainer

Burda docker ve portaineri keyfi kurdum kurmasakta olur ,ilerde portainer üzerinden tor*nt programlarını kurmak için ihtiyacımız olabilir

sadece bu programları yükledim ve ekstra olarak linux de bir diskin nasıl mount edileceğini öğrendim şuan raspberry pi zero2 sadece 130 mb ram kullanarak usb ethernet adaptörü üzerinden saniyede 10-11 mb/sn veri aktarıyor , bu kart için yeterli bir değer , ek olarak dlna üzerinden filmlerinize ulaşabiliyorsunuz ,üzerinde omv yüklü rpi-4 bir nas serverim olmasına ragmen aslında omv nin ne kadar hantal ve hatalarla dolu olduğunu anladım diyebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 14 Temmuz 2022; 13:38:54 >

• elinize sağlık, düşe kalka kıra döke öğrenmek bence en kalıcı olanı :) yeterli motivasyonunuz ve inadınız varsa bir zaman sonra başarıya ulaşılıyor.

ben yıllar önce bu kaynaklardan faydalanıp günlük kullandığım linux OS'a bağlı depolamaları paylaşıma açmak için kullanmıştım:

Raspberry Pi ve NAS Kurulumu
    Raspberry Pi ve NAS Kurulumuorçun başlak
    Harici diskleri Raspberry Pi ile NAS'a dönüştürmek - Orçun Başlak
    https://orcun.baslak.com/harici-diskleri-raspberry-pi-ile-nasa-donusturmek/

Raspberry Pi ve NAS Kurulumuthe magpi magazine
    Build a Raspberry Pi NAS — The MagPi magazine
    https://magpi.raspberrypi.com/articles/build-a-raspberry-pi-nas

belki Kodi çatalı LibreElec de işinizi görebilir ama OMV zorlandıysa LE de zorlana bilir. Oynamak ve tecrübe edinmek için denene bilir.

• Nextcloud mu yüklemek istiyorsunuz ? Raspberry Pi ve NAS Kurulumu 

ardından çeşitli ddns serverlerini kullanarak evinizdeki servere mi bağlanmak istiyorsunuz Raspberry Pi ve NAS Kurulumu 

ve daha sonra modeminizde port mu açmak istiyorsunuz Raspberry Pi ve NAS Kurulumu 

evinize gelen ipv4 tabanlı cgnat sistemi ile nah yaparsınız Raspberry Pi ve NAS Kurulumu 

evet arkadaşlar 1 günlük uğras sonunda evinize gelen ip yönlendirmesi cgnat ise ve evet &95 ihtimal ile cgnat olacaktır ,ya modeminiz port açmaya izin vermez yada açsanız bile evinize bağlanamazsınız çunki cgnat sisteminde aynı ip yi binlerce kişi kullanır ddns yani duckdns yada benzeri sitelerle yönlendirme yapmanız işe yaramaz cunki modeminizin ip adresini görse bile yüklediğiniz program port açamayacağınız için bağlanamazsınız çunki cgnat sistemi zaten aynı ip üzerinden 1000 kişiye portlar vasıtası ile internet paylaştırdığı için siz port açamazsınız mümkün değildir yani buda böyle bir tecrubeydi

bunun tabi bikaç çaresi var ama en orjinal olanı internet şirketinizden sabit ip adresi istemeniz ve ücretini ödemeniz (aylık 15 tl falan) yada ipv6 sistemine geçiş talebilnde bulunmanızdır , ipv6 nasıl ayarlanır bilmem ben işimi farklı şekilde hallettim ama en garanti yöntemi bunlar Raspberry Pi ve NAS Kurulumu 

• TheJudgé kullanıcısına yanıt

15tl mi :))) gerçek anlamda sudan ucuz keşke öyle olsa, ben bir seneyi aşkındır nextcloud için statik ip kullanıyorum.

keşke nasıl hallettiğini de paylaşsaydın :)

• GuGuuuK kullanıcısına yanıt

evet hocam statik ip aylık 15 TL

Ngrok isimli tünel programı ile halletim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 28 Temmuz 2022; 0:58:1 >
  • Rclone , NAS,sunucuya bulut servisilerini entegre etmek için güzel bir uygulamaya benziyor.

Birkaç incelemeye baktım ama genelde linux'e GUI üzerinden eklemişler. Headless servis ile kullanan var mı?

• HSeldon H kullanıcısına yanıt

Kurabilen olursa bana da yardimci olsun, benimde ihtiyacim var.

• Merhaba arkadaşlar.

Raspberry pi 3 geçmişti elime omv4 kurup bir nas cihazı yaptım. Şu an flash disk'ten çalıştırıyorum.

Şimdi bu cihaza yerel ağda heryerden eriştim.

ios telefon, tablet. bunlar en kolayıydı.

windows'tanda erişiyorum.

Kendi android telefonumu bir türlü bağlayamadım. Bir kaç program kurdum yemedi. LAN drive diye program kurdum. Cihazı direkt görüyor ancak bir türlü giriş yaptıramıyorum. 445 portundan direkt login hatası veriyor.

SSh'ı açtım omv üstünden. 22 portundan deniyorum. Biraz bekleyip timeout'a düşüyor galiba, girmiyor.

3 tane kullanıcı tanımladım, kısa şifreli uzun şifreli falan. Olmadı.

MiBox var, onu da bağlayamadım mesela.

bir yorumunuz varmı arkadaşlar?

birde statik ip'im var. Uzaktan port açsam ben buna düdüklerler mi ne dersiniz. Sağlam bir şifre ile korunur mu acaba? Genelde işyeri güvenlik kamerasını ftp ile uzaktan geceleri kaydı çektireyim diyorum.

edit:xplore ile açabildim. problem yok. teşekkürler.

Ve port açma konusunda da, diğer 2 işyerimde de sabit ip olduğu için, direkt onlara çıkış verdim. umarım problem olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VideSupra -- 27 Eylül 2022; 9:34:25 >

• VideSupra kullanıcısına yanıt

X-plore denediniz mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • interwap kullanıcısına yanıt

Xplore denedim çalıştı üstad.

Teşekkür ederim.

Miboc a yükledim orada da gördü çalıştı.

Normal samsung dosya uygulamasından neyi farklı yaptı da açtı, anlayamadım.

Smb versiyonu mu acaba.

• VideSupra kullanıcısına yanıt

Ben bu programı kullaıyorum, bana daha basit ve anlaşılır geliyor. And box ve telefonda da kullanıyorum. hem Nas a hem Buluta için sorunsuz.

• Odroid-HC4 orijinal 0.96" oled ekranını Odroid-N2 de kullandığım 2.42" oled ekranla değiştirdim, nasıl olmuş dostlar.
    Bilgi ekran yazılımını da değiştirdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuGuuuK -- 28 Eylül 2022; 12:41:20 >
  • GuGuuuK kullanıcısına yanıt

Gayet guzel, nem bilgisini internetten mi cekiyor yoksa oda icin bir sensor mu eklediniz?

• HeiLi kullanıcısına yanıt

tüm bilgiler internetten, aslında HK sensörleri satıyor bir ara almayı düşündüm ama sonra geçici heves ve gereksiz para sarfiyatı olacağını düşünüp almadım.

• RPi yede takıla biliyor bu zamazingolar, aslında RPi için geliştilrimiş yazılım ama ben değiştirim kendi zevkime göre düzenledim.

bende 3 tane daha bu oled ekranlardan var farklı ölçülerde, bu en büyük olanı dolar makulken 25 dolara almıştım bu oled ekranı şimdi 25 dolar servet :(

kullandığım diğer sbc lere takmıştım gpio pinlerine. 2.42" olanı odroid-n2 de kullanıyordum. bu ara çoğunlukla android olarak kullanıyorum ve oled kapalı oluyor android için düzenleme yapmadım.

kullanmak isteyen olursa bir çok farklı sürüm hazırlamıştım ve odroid forumda öğretici şeklinde paylaşmıştım. oradan faydalana bilirisiniz, takıldığınız bir şey olursa ayrıca yardımcı olurum :)

https://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=182&t=39142

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuGuuuK -- 29 Eylül 2022; 18:10:57 >

• NAS ve Bulutu Odroid-HC4'ten Odroid-M1'e taşıdım.

Şimdi bununla ilgili bir proje başlıyorum.

Nas-Bulut ve FotoSlaytŞov

Odroid-M1 ile gelen Vu8M dokunmatik ekranı da işin içine katarak bir Nas cihazından daha fazlasını hayal ediyorum.

Cihaz nas olarak çalışırken fazlasıyla atıl kalıyor, görünmesi yada görünmemesi pek önemli değil. ama bu projeyle görün güzel bir yere resim çerçevesi gibi koyula bilecek. hem resimleri slayt yaparken arkada Nas ve Bulut işlevini devam ettirecek.

Bakalım, projeyi Odroid-Forumda başlattım nereye varacak göreceğiz. :)

Odroid deki konu başlığı: https://forum.odroid.com/viewtopic.php?f=217&t=45360

• Herhangi bir Keenetic ürününüz varsa cgnat çokta sorun değil. Kendinize GuGuuuK.keeneticddns.link gibi bir adres oluşturabiliyorsunuz. Sonrasında ise diyelim nextcloud için nextcloud.GuGuuuK.keeneticddns.link gibi sundomainler tanımlayabiliyorsunuz.

Dediğim gibi cgnata takılmıyor.

Ekleme:

"

Önemli! KeenDNS servisi 'Bulut Erişim' modu yalnızca aşağıdaki portlarla HTTP/HTTTPS protokolünü desteklemektedir:

HTTP: 80, 81, 280, 591, 777, 5080, 8080, 8090 ve 65080

HTTPS: 443, 5083, 5443, 8083, 8443 ve 65083

'Bulut Erişim' modunda, yalnızca router cihazının web arayüzüne erişim sağlayabilirsiniz. Cihazın komu satırı arayüzüne (CLI) erişim mümkün olmayacaktır.

"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interwap -- 3 Ekim 2022; 14:54:50 >
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.