Şimdi Ara

Raspberry Pi ve NAS Kurulumu (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
527
Cevap
26
Favori
21.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

3000 lira yaptım ücretini madem öyle dediniz :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • HeiLi kullanıcısına yanıt

özür dilerim yahu :)) olumsuz etkilemek istemedim gerçekten.

ben çocukluğumdan beri imalatçıyım ve reflekslerim de öyle. bir zamanlar (20 sene olmuştur :D) tüccar biriyle ortaklık yaptım ondan öğrendim.

bazı ürünleri yok pahasına satardı, neden böyle yaptığını sorduğumda artık o ürünlere motivasyonum kalmadı para olarak geri dönmesi daha hayırlı derdi. bu yüzden ucuz sattığınıza saygı bile duymuştum çünkü bende bu anıyı canlandırmıştı.

Herkesin yapamayacağı ama yapmak gerektiren bir hareket. :D

• GuGuuuK kullanıcısına yanıt

Aslında fiyat artirmayacaktim fakat belki baska bir projede kullanırım düşüncesiyle fiyati 3bin yaptım diyelim.

• cihazın 4k performansı nasıl?

neden soruyorum, LibreElec kurarak media merkezi yapıla bilinir, çift ekran çıkışı olduğu için bazı AVR'lerin 7.1 ses kabiliyeti var ama 4k hdr kabiliyeti yok bu yüzden bir çıkış AVR ye ses için diğer çıkış TV'ye görüntü için bulunmaz nimet :)

edit:

LibreElec forumdan x86 işlemciler için olan sürümü usb flashbelleğe kurup deneye bilirsin. 4k hdr tv varsa test edebilirsin. Kodi'nin DV kabiliyeti yoktur, DV beklentiniz olmasın.

Raspberry Pi ve NAS Kurulumulibreelec.tv
    LibreELEC Generic - LibreELEC
    https://libreelec.tv/downloads/generic/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuGuuuK -- 29 Mayıs 2022; 15:25:8 >

Sanirim koyu, dahili gpusu var ama yeterli olmayabilir diye dusunuyorum. Tabi ben sadece linux ile denedim belki dogru kodeklerle bir seyler cikarabilir.

• o zaman az önce düzenlediğim mesajdaki yöntemi deneyin.

saf kodi işletim sistemi olduğu için oldukça hafiftir ve çok daha düşük çok eski PC lerde bile sorunsuz çalışır. cihazın 4k desteği varsa en iyi sonucu bu OS ile alırsınız.

Simdi indirip deneyecegim fakat elimde 4k tv yok maalesef hdmi da 1080p ye kadar destek veriyor bir sorun olursa onlardan da kaynaklabilir

• cihaz kodi de uçacaktır zaten sorun olmaz ama 4k ve hdr kabiliyetini test edemeyiz.

Hocam valla 4k film actim 1080p ekranda canavar gibi raspi den cekiyor veriyi ama 5ghz wifi baglantisi sikinti su an bende de switch sorunu var onun icin kabloyla baglayamadim fakat 4k mkv video gram sikinti yok

sıkıntı olmayacağını tahmin ettim ama sanırım hdr desteği yok cihazın. biraz inceledim, keşke test edebilseniz. LibreElec zaten çok hafif ve hızlı işletim sistemidir salt kodi nin tüm nimetlerini dibine kadar verir.

• slm.. omv pc kurdum usb den baglayacagım hdd leri ex4 de çevirmeden yani ntfs te kalacak şekilde nasıl paylaşa bilirim çogu yerde olduğu yazıyor ama nası yapıldıgı yok.

• muratberk kullanıcısına yanıt

ntfs olarak kullanıyorum.

depo bölümüne git, diskler bölümüne bak görüyor mu. görüyorsa, dosya sistemleri sekmesine gir, "+" ya bas oluştur-bağla seçeneği. böylece diski bağlamış olursun.

Yoo bende varim rp4 de omv kullaniyorum dlna actim akilli olan tv de otomatik dlna goruyo zaten akilli olmayanada zero w yada zero 2w takili , icindede osmc yuklu onlarida akilli yaptik hepsi dlnadan videolari aciyo

• Salt Nas olarak bendede Pi4 üstüne OMV6 var. TV ve telefonlar dlna bağlanabiliyor. bende dizileri filmleri v.s. bilgisardan Pi4'e bağlanıp izleyebiliyorum. Pi4 üzerinde docker olarak qbittorrent ve transmission yüklü.

Birde Pi3 var onunda üstünde rasbian desktop yüklü. uzaktan masaüstü bağlanmak istediğimde bunu kulanıyorum. onunda üstünde qbittorrent ve Uget yüklü. torrent harici direk indirmede yapabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi merakli2005 -- 3 Haziran 2022; 10:21:8 >
  • TheJudgé kullanıcısına yanıt

mini dlna mı kullanıyorsunuz?

neden soruyorum, mini dlna hdd yi çok meşkul ediyor disk sürekli dönüyor bu soruna bir türlü çözüm bulamadım. bu yüzden kullanmadığım zaman dlna yı kapatıyorum. genelde plex ve kodi üzerinden kullanmayı tercih ediyorum bu sorun yüzünden.

Bende Pi4 üstüne OMV6 kurulu. MiniDlna çalışıyor.

Disk olarak

WD Elements Desktop Taşınabilir Disk, 3 TB, HDD

WD Elements Portable Taşınabilir Disk, 3 TB, HDD

WD Elements Portable Taşınabilir Disk, 320 GB, HDD

bağlı.

ancak ev içinde herhangi bir cihaz Pi4'e bağlanmadığında diskler otomatik uyku moduna geçiyor.(Bilgisayardan disklerdeki dosyalara ulaşmaya çalıştığımda uyanıp bağlanması biraz zaman aldığı için biliyorum)

Hatta WD Elements Portable Taşınabilir Disk, 3 TB, HDD diskine 1 saatte bir ondrive eşitleme ayarlı. eşitleme yaptıktan bir sure sonra disk otomatik uykuya geçiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi merakli2005 -- 3 Haziran 2022; 15:8:17 >
  • merakli2005 M kullanıcısına yanıt

teşekkürler bilgiler için,

omv5 varkende aynıydı belki omv6 da sorun düzelir diye düşündüm ama yine aynı. belki tv sürekli bağlantıda kalmak istiyor, tv nin yazılımından dolayı da olabilir.

verdiginiz bilgiler doğrultusun hdd bağladım. teşekkür ederim.

daha sonra paylaşım konusunda sorun yaşadım illaki vardır bi çözümü ama

deneme amaçlı 3 tane isim oluşturdum hdd 6 klasörden oluşuyor

1. hepsi adında ama içi boş gözüküyor
    2. flim adında oluşturdum yerli dosyayı ayarlladım. buna ulaşılabliyorum (içerigine
    3. animasyon adında oluşturdum animasyon ayarladım buda boş.

Şimdi her 3 paylşımıda kontrol ettim hepsi aynı ayar olarak

sıkıntı ne bilemiyorum 2 ye nasıl ulaşabiliyorum.

bu videodan bakarak yaptım paylaşımı

Raspberry Pi ve NAS KurulumuHer Şeyden Biraz - a Little Bit of Everythingyoutube
    32 bit eski bilgisayarı değerlendirmek için nas server kurulumu yaptım umarım hoşunuza ve size fayda sağlar. #nas #OMV #OpenMediaVault Log into the SSH Admin user account and password su – root Preliminary Prep for OMV apt-get install wget sudo -y Install OMV wget -O - https://github.com/OpenMediaVault-Plugin-Developers/installScript/raw/master/install | sudo bash Initial Configuration Web console login The user name is admin and default password is openmediavault
    https://www.youtube.com/watch?v=II9ja6B6TsM

Doğru hocam aynı şey bendede oluyor mini dlna da , wifi ye bağlı olan herhangi bir cihaz , hiç kullanasanız bile durduk yere mini dlna yi tetikliyor ve disk dönmeye başlıyor , sabah telefonu elime alıyorum ekran kilidini açar açmaz şak diye serverdeki harddiski devreye sokuyor .

• LGTV CX oled kullanıyorum, dün WebOS'dan arka planda çalışan tüm uygulamaları kapattım, şimdilik iyi görünüyor :)

@merakli2005 in mesajından sonra sorunu kendimde ve sistemimde aradım, adım adım başka şeyler denemeyi planladım. planın ilk sırasındak, şeçenek etkili olmuş gibi görünüyor :D

umarım böyle devam eder.

disklerin durmadığını ısısını kontrol ettiğimde anlıyorum. hdd dırmadan döndüğünde ssd'nin ısısından 1 -2 derece yukarda oluyor.

Not: bende debian

Raspberry Pi ve NAS Kurulumu

sistem ssd üzerine kurulu, emmc ve ya uSD kart kullanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuGuuuK -- 4 Haziran 2022; 11:34:29 >

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.