Şimdi Ara

Raspberry Pi 4 tanıtıldı: Çift monitör desteği ve RAM seçenekleri (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
293
Cevap
6
Favori
13.674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Der Meister.

Bakır soğutucu'dan memnun musunuz? Fan takmak yerine üstte eklediğim iki ürünle pasif soğutma yapmak sizce iş görür mü?
    https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/chipset-cpu-gpu-vga-ram-led-ic-353510mm-aliminyum-sogutucu-P217781403

bu ürün hem ucuz hemde oldukça büyük bunu kullanabilirsin pasif soğutucu olarak

soğutucunun bakır olmasının bi önemi yok minnacık bi ram soğutucusu gibi birşey o ürün ,önemli olan yüzey alanı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 29 Ağustos 2019; 0:12:5 >

• TheJudgé kullanıcısına yanıt
    Öneriniz için teşekkürler. Satın aldıklarım yeterli gelir diye düşünüyorum. Bakır diye belirtmemin sebebi arkadaşın bakır soğutucu kullanmasıydı. Yanlış anlaşılmasın.

Bu arada ürünlerden birini yanlış eklemişim. Satın aldığım alüminyum olan setmiş.

https://www.robotistan.com/aluminyum-mini-sogutucu-seti-heat-sink
    [link]https://www.robotistan.com/raspberry-pi-bakir-sogutucu[/link

Raspberry Pi 4 tanıtıldı: Çift monitör desteği ve RAM seçenekleri

• kafadan bize gelişi 400 TL

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Merhaba. Eklediğiniz soğutucunun siparişini geçtim. RPi 4'e tam oluyor mu ve bunun altında herhangi bir yapışkan var mı acaba? Umarım yoktur. Çünkü diğer satın aldığım heatsink'ler de yapışkan vardı. Bir tanesini yapıştırdım, beğenmedim. Zor çıkarttım. Siz bunu fan ile birlikte kullanıyorsunuz sanırım. Fan kullanmasam da iyi sonuç verir mi merak ediyorum. Denediniz mi hiç?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Der Meister.

Merhaba. Eklediğiniz soğutucunun siparişini geçtim. RPi 4'e tam oluyor mu ve bunun altında herhangi bir yapışkan var mı acaba? Umarım yoktur. Çünkü diğer satın aldığım heatsink'ler de yapışkan vardı. Bir tanesini yapıştırdım, beğenmedim. Zor çıkarttım. Siz bunu fan ile birlikte kullanıyorsunuz sanırım. Fan kullanmasam da iyi sonuç verir mi merak ediyorum. Denediniz mi hiç?
    Altinda yapiskan var ama daha once aldiginiz gibi siyah olanlardan degil sokunce hic iz birakmiyor ben fan ile birlikte kullaniyorum ,tam yuk stress testinde bu yaz ayinda 51 dereceyi geçmedi

İşlemcinin oldugu bolgeye ortalayip yapistirin oradaki bosluga tam olarak uyuyor herhangi bir soket engel olmadan takabiliyosunuz, geri kalan yerler havada kalicak

Zaten bir arkadas urunun yorum kisminda yapistirip foto atmis oradan gormussunzdur nasil uydugunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 6 Eylül 2019; 20:17:30 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Tamamdır. İlginiz için çok teşekkür ederim. İyi kullanımlar.
  • selam herkese,

rpi 1. nesin b+ modeline sahibim, sadece openelec - şimdilerde libreelec marifetiyle kodi üzerinden mutlimeyda aracı olarak kullanıyorum.

rpi4 ü libreelec le kullanan var mı? bendeki model bazı işlemlerde yetersiz ve yavaş kalıyor. rpi4 alsak sorun çözülür mü acaba? yoksa 2-3 katı pahalı olan apple tv 4k ya da xiaomi ye gidiyor aklım.
  • renzokuken kullanıcısına yanıt
    Media server olarak kullanıyorsanız rpi4 hayli hayli yeter.
  • RP4 ü kesinlikle soğutucu ve fan ile kullanmalısınız , özellikle 24 saat çalışıcaksa sıcaklık yavaş yavaş artmaya başlıyor.

Fanın üfleme hızı çok önemli değil benim kullandığım fan yavaş dönüyor ve sessiz çalışıyor mesela önemli olan az da olsa bir hava silkülasyonu olması yeterli oluyor çünki rp4 birdenbire ısınmıyor yavaş yavaş ısınıyor bundan dolayı yavaş dönen sessiz bir fan işinizi görecektir

Şu dükkandan istediğiniz soğutucu ve fanı seçebilirsiniz ben buradan aldım memnun kaldım 40x40 şeffaf olan fanlardan

(Tıklamayın kopyala yapıştır yaparak açın linki)
    https://www.n11.com/magaza/koodmax?srt=PRICE_LOW&iw=so%C4%9Futucu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 10 Eylül 2019; 14:42:4 >

• Hazır RP4 ümün içini açmışken birkaç foto atayım

kasa RP3 ün kasasıdır , hdmi slotlarının denk geldiği yerleri kendim kesip düzelttim
    ek olarak kasadaki usb ve ağ bölümüne denk gelen aralara giren pilastikler vardı onlarıda kestim bir nevi modifiyeli RP4 kasası oldu

üst kısma delik delip delikli sac koydum üstünede ekran kartları için üretilen 5 voltluk bir fan taktım,

sistem boşta 43 yükte 53 derece arası çalışıyor fan oldukça sessiz .Sistem delikli sacın arasından üflediği havayı tüm sistem bileşenlerinin üzerinden geçirip , usb ve ağ portunun arasındaki boşluklardan dışarı atıyor

sistem Network ağ diski olarak kullanıyorum ek olarak DLNA,Torrent,Download Server özellikleride var

1TB harddisk ile birlikte kullanıyorum usb 3.0 arayüzünden 90MB saniye okuma yazma hızı elde ettim , wifi modemim üzerinden evdeki tüm tvlerden DLNA özelliği ile wifiden harddikdeki filmleri dizileri izliyebiliyorum ek olarak dosya paylaşımı ve torrent server olarak kullanıyorum Jdownloader ekletisi sayesinde download etmek istediğim dosyaların linkini yapıştırmam yeterli oluyor

Kullandığım server programı OpenMediaVault ,Chrome üzerinden ip adresini yazıyorsunuz ve servere bağlanıyorsunuz ,sistemin web arayüzü var

Kullanılan malzemeler

Delikli sacı yapıştırmak için epoxy reçine küçük bi tüp yetiyor
    Delikli sac
    https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/chipset-cpu-gpu-vga-ram-led-ic-353510mm-aliminyum-sogutucu-P217781403
    https://www.robolinkmarket.com/aluminyum-mini-sogutucu-seti-heat-sink.html
    https://urun.n11.com/sogutucu-ve-fan/vga-ekran-karti-fani-sessiz-sogutma-P151214981
    https://www.robolinkmarket.com/raspberry-pi-3-2-b-siyah-gri-case.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 10 Eylül 2019; 17:11:40 >

• Arkadaşlar yeni bi video keşfetti b videoda 2 harddisk bağladığınızda 1.2 Amper usb sınırlamasından dolayı 2 harddisk çalıştıramazsanız bir harddiskin gücünü pinlerden alarak bu sorunu aşabiliceğiniz hakkında bir paylaşım var bende usb powered hub almadan bu sorunu nasıl aşarım diye düşünüyordum videodaki arkadaş bunu çözmüş
    harddiske giden kabloyu açıp kırmızı kabloyu +5v olanı söküyor ve bir tel aracılığı 2 harddiskten bir tanesini gpio pininin 5v gerilimine bağlıyor sadece o teli

bu sayede güç olayı çözülmüş oluyor 11:00 dakikadan itibaren görebilirsiniz

Lehim bilgisi gerektirir kısa devre yaparsanız kartınız bozulur sorumluluk kabul etmiyorum sadece elektronik bilgisi olanlar yapsa iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 10 Şubat 2020; 18:47:40 >

• RPi 4 satıyorum ilgilenen olursa: LETGO

Açıklama:
    Raspberry Pi 4 (2GB) + Orjinal Adaptor + Pleksiglass Case + 1.5m Micro HDMI + 32GB SD Card + 40mm Fan + Kablolu Mouse

RPi'nin kutusu yok. Kullanım kılavuzu duruyor.
    Adaptör orjinal kutuda.
    Ürün 24 saatten fazla kullanılmamıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bitik. -- 15 Eylül 2019; 5:53:50 >
    Mrb h265 desteği varmıdır. Gpunun

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-92A2F8722

Mrb h265 desteği varmıdır. Gpunun
    https://www.cnx-software.com/2019/06/26/raspberry-pi-4-4k-video-playback-libreelec/
    https://www.youtube.com/watch?v=udVGL_eLS9Y

çeşitli linkler buldum ama denemediğim için kesin birşey söyleyemiyorum

kartı ilk aldığın günden beri Nas Server olarak kullanıyorum 7/24 çalışıyor
    media player olarak kullanma fikri güzel ama kullanışlı bir şekilde kullanmak için programlama bilgisi gerekebilir , örnek vermek gerekirse bir ir kumanda tanımlamak ve kumandayı programlamak, bekli hazır pluginler vs vardır bilemiyorum, tabi bunları yapamasan bile en basitinden kablosuz mouse var , bu arada şunu belirtmekte fayda var , Mediamarkt'a giderseniz televizyonların hdmi girişine bağlı bir Raspberry pi 3 görüceksiniz siyah bir kasanın içinde , videoları 4k mı yoksa full hd mi oynatıyor bilmiyorum incelemedim pek ama gördüğüm kadarı ile fps drop yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheJudgé -- 10 Şubat 2020; 18:52:6 >

• Şu anda Flirc Case ile kullanıyorum. Çok memnunum. Alüminyum kasaların WiFi sinyallerini azaltma konusu evet, doğru. Fakat 25Mbps veya üzeri bağlantınız varsa, Flirc Case'de sorun olmaz diye düşünüyorum. Yanlarında havalandırma boşlukları var. Aşağıya eklediğim fotoğrafta hemen SD Card girişinin yanlarında belli oluyor. Ben 100Mbps Fiber kullanıyorum, WiFi sinyallerini ne kadar azaltırsa azaltsın her şeye yetiyor. Router'da çok uzakta değil, o yüzden sorun etmiyorum.

Bunun dışında deneyimlediğim Official Case ve Dual Fan Heatsink Case'de var. Official Case'de thermal throttling yaşanabiliyor. O yüzden önermiyorum. Dual Fan Heatsink Case ise gayet iyi. Fanları çok sessiz çalışıyor. Gece yatarken yakınımda durduğu halde duymuyorum. Anca kulağımı kasaya yaklaştırırsam duyuyorum, o derece sessiz çalışıyorlar. Flirc Case'i kullanma sebebim tamamen RPi'yi tozdan korumak amaçlı. Çünkü evimde hava sirkülasyonu çok fazla, 1 gün temizlik yapılmasın tozlanıyor. Dual Fan Heatsink Case sadece 15 gün açık kaldığında bile fanlarına toz birikmişti.

Raspberry Pi 4 tanıtıldı: Çift monitör desteği ve RAM seçenekleri - Raspberry Pi 4 tanıtıldı: Çift monitör desteği ve RAM seçenekleri

Kullandığım kasalar ve kullanıcıların yorumları aşağıdaki link'te mevcut. Ben 7/24 Pi-Hole çalıştırıyorum. İki kasa'da da sıcaklık 35-40C arasında dolaşıyor. Eğer siz de RPi 4'ü aylarca 7/24 açık tutacaksanız, bahsettiğim gibi Official Case önermiyorum.

https://thepihut.com/collections/raspberry-pi-cases/products/flirc-raspberry-pi-4-case
    https://thepihut.com/collections/raspberry-pi-cases/products/dual-fan-heatsink-case-for-raspberry-pi-4
    https://thepihut.com/collections/raspberry-pi-cases/products/raspberry-pi-4-case

• Arkadaşlar bir şey danışmak istiyorum size. TV için android box alma niyetim var. Araştırma yaparken farklı seçenekler gözüme ilişti. Bunlardan biriside raspberry pi. Raspberry pi 4 alarak kendime tv box yapma şansım nedir. AYnı zamanda duruma göre torrent indirme vs. işlemleride yapacağım. Ne kadar verimli olur. Üzerinde sanırım android haricinde bir program kullanılıyor bu iş için. Genel olarak benim dediğim ne kadar verimli oluyor. İLeride olaki tv box işinden vazgeçersem farklı projelerde kullanabileyim diye düşünüyorum. Kendim elektrik öğretmeniyim. İleride farklı projelerde kullanma imkanım olur raspberry pi yi. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  • ones O kullanıcısına yanıt
    Netflix, Prime Video, YouTube, Spotify veya çeşitli İnternet sitelerinden film seyretmek istiyorsanız RPi yerine Mi Box S öneririm. İkisine de sahip biri olarak ayrı işlevleri olan cihazlar. RPi, TV Box yerine geçemez, sonuç olarak sizi üzer yani. Mi Box S ise TV Box konusunda üstte yazdığım her şeyi sunabilen, L1 lisansına sahip, hızlı ve memnun eden bir ürün. Amazon TR'de indirimi var. Ben geçen gün oradan satın almıştım. TV Box konusunda RPi olmaz yani. Sadece Kodi'ye bağlı kalmak isteyeceğinizi sanmıyorum. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Allons-y

Yaklaşık 3 senedir Raspberry pi 3'ü 4 disk bağlı şekilde Nas server olarak kullanıyorum. (Aynı zamanda encoder vpn server torrent istemci gibi işleri de yapıyor)

Sadece linux kurdum diğer herşeyi elle ayarlayarak yükledim.

3'ün en büyük sıkıntısı 100mbit ethernet ve usb 2.0 bağlantının ortak çalışması idi. Yani yaklaşık 30 32mbytlık bir bağlantı hızınız var toplamda. Buda bölünmek durumunda kalıyor. Pi disklere erişirken de bunu kullanıyor ağa bağlanırken de bunu kullanıyor. Ama genede 4k filmleri kolayca başka cihazlara aktarabiliyor samba server ile (SMB).

Yenisinde ki 1gbit bağlantı ve usb 3.0 2 yıldır beklediğim bir yükseltme idi bu sabah hemen sipariş verdim zaten. En büyük eksiklikti.
    encode nasil yapiyorsun rehber varmi hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: ones

Arkadaşlar bir şey danışmak istiyorum size. TV için android box alma niyetim var. Araştırma yaparken farklı seçenekler gözüme ilişti. Bunlardan biriside raspberry pi. Raspberry pi 4 alarak kendime tv box yapma şansım nedir. AYnı zamanda duruma göre torrent indirme vs. işlemleride yapacağım. Ne kadar verimli olur. Üzerinde sanırım android haricinde bir program kullanılıyor bu iş için. Genel olarak benim dediğim ne kadar verimli oluyor. İLeride olaki tv box işinden vazgeçersem farklı projelerde kullanabileyim diye düşünüyorum. Kendim elektrik öğretmeniyim. İleride farklı projelerde kullanma imkanım olur raspberry pi yi. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    tv box düşünüyordum, amaç zaten sadece youtube ve android oyun olunca Raspberry pi 4 çok cazip gibi. Raspberry pi 4 uygun fiyata yurt içinden zor gibi, aliexpress'e yönelmek zorundamıyız

• mehterann kullanıcısına yanıt
    Ben raspberyy pi nin 4gb lik modeline bakmıştım. aynı paraya yurt dışından kutusu ve adaptörü ile alabiliyorsunuz. biraz da vergi çıkar muhtemelen. kafa kafaya gelebilir gelmese de çok fark olmaz. ama yurt dışından aldığınızda adaptörü ve kutusu oluyor ekstradan. Devletin koyduğu vergiler yüzünden eskisi gibi çok cazip değil aliexpress.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.