Şimdi Ara

RANVİER BOĞUM SAYISI İMPULS İLETİM HIZINI ETKİLER Mİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
1
Favori
14.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537273/

22 Ocak 2019 tarihinde yayımlanmış. Daha introduction kısmında "The nodes of Ranvier are essential in the speed and timing of delivery of impulses from one neuron to another" ibaresi var.

--
    https://cdn.elifesciences.org/articles/23329/elife-23329-v2.pdf

Bu ise biraz daha eski. 28 Ocak 2017 tarihinde yayımlanmış. Bunda ise "the node of Ranvier is another potential determinant of action potential conduction speed.Increasing the length of the node will increase the node capacitance and the axial resistance for cur-rent flow into the internode, which will both decrease conduction speed." ibaresi var.

--
    https://www.pnas.org/content/115/46/11832.short

29 Kasım 2018'de yayımlanmış."The velocity of impulse transmission is influenced by the thickness of the myelin sheath and the morphology of electrogenic nodes of Ranvier along axons." ibaresi var.

Daha başka araştırma linki atıyım mı yoksa yeterli mi?

Senin bahsettiğin akademik kitaplardan ilgili kesitleri atsana bir bakalım. Hangisinde impuls iletim hızını etkilemez yazmışlar merak ettim.

Edit: Sonradan yazdığın yorumları şimdi okudum. Meb kitaplarında hıza etki ettiğini belirten ibare yok demişsin. Onun hakkında bir şey bilmiyorum ancak Meb'in bu noktaya değinmemesi hıza etki etmediği anlamına gelmez.
    MEB'in 2018-2019 ders kitaplarında etkilediğine dair bir bilgi göremedim hocam, diğer yayınların ders kitabından bahsediyorsanız bunu dikkate bile almayın zaten. Ayrıca 2018 Ayt Biyoloji testindeki bununla ilgili olan soruya dikkat ederseniz yanlış olan ifade "Akson üzerindeki Ranvier boğum sayısı ve akson çapı impuls hızını etkilemez" oluyor. Burada yanlış olan ifade yalnızca ikinci ifade. Demem o ki ÖSYM akademik olarak doğrulanmamış bir bilgiyi sadece bu şekilde sorabilir, yanına bir madde daha ekleyerek.
  • Ranvier boğumu artarsa daha çok atlama yapar impuls iletim hızı azalır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet

• Etkilemez, eski basım kaynakların tamamında etkiler hatta yavaşlatır deniyor fakat bu bilgi günümüzde güncellendi çünkü akademik hiçbir kitap impuls iletim hızına etki eden faktörler arasında Ranvier Boğum Sayısını almıyor. Ayrıca bu çoğu öğretmenin ve öğrencilerin %95'inin diline dolanmış, kalıplaşmış bir yanılgı olduğu için en azından bu sene için 'tamamen bu kavramı sorgulatacak' bi soruyla karşılaşmamızın pek olası olmadığını düşünüyorum
  • Ders kitabında etkiler yazıyor yanlış bilgi olmasın hocam

• impuls her ranvier bogumundan gectiginde enerji kaybeder kaybedilen enerjiden dolayi gittikce yavaslar daha sonra miyelin kilifa ulastiginda tekrar hizlanir ranviere geldiginde tekrar yavaslar . ranvier arttikca atlama sayisi artacagindan hizi azaltir

• MEB'in 2018-2019 ders kitaplarında etkilediğine dair bir bilgi göremedim hocam, diğer yayınların ders kitabından bahsediyorsanız bunu dikkate bile almayın zaten. Ayrıca 2018 Ayt Biyoloji testindeki bununla ilgili olan soruya dikkat ederseniz yanlış olan ifade "Akson üzerindeki Ranvier boğum sayısı ve akson çapı impuls hızını etkilemez" oluyor. Burada yanlış olan ifade yalnızca ikinci ifade. Demem o ki ÖSYM akademik olarak doğrulanmamış bir bilgiyi sadece bu şekilde sorabilir, yanına bir madde daha ekleyerek.
  • RANVİER BOĞUM SAYISI İMPULS İLETİM HIZINI ETKİLER Mİ

?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _MarioGomez33 -- 4 Mayıs 2019; 0:24:33 >
    2018-2019 MEB okul kitabı, hıza etki ettiğinden bahseden herhangi bir ifade yok

• Özellikle MEB demiştim zaten, bu Kök-e Yayıncılık tarafından hazırlanan bir okul kitabı. MEB tarafından değil
  • Etkilemez, eski basım kaynakların tamamında etkiler hatta yavaşlatır deniyor fakat bu bilgi günümüzde güncellendi çünkü akademik hiçbir kitap impuls iletim hızına etki eden faktörler arasında Ranvier Boğum Sayısını almıyor
    Kurduğunuz bu iki cümlede hatalı attığım kitap 2018-2019 kitabı ve anadolu liselerine dağıtılan kitap şimdi anadolu lisesinde okuyan adam ne yapacak :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _MarioGomez33 -- 4 Mayıs 2019; 1:12:52 >
  • Benim size attığım örnek de Fen Lisesi kitabından değil, Eba'dan inceleyebilirsiniz dilerseniz hatta. Ayrıca akademik kaynaklardan kastımın yabancı dildeki üniversite kitapları olduğunu anlamışsınızdır umarım. Bunlar benim düşüncelerim, yararlı olacağını düşündüğüm için aydınlatmak istemiştim tabii yine istediğiniz bilgiyi kabul edebilirsiniz. Hoşça kalın

• Haklı da olabilirsiniz saygı duyuyorum hoşça kalın
  • sheriffwoody kullanıcısına yanıt
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537273/

22 Ocak 2019 tarihinde yayımlanmış. Daha introduction kısmında "The nodes of Ranvier are essential in the speed and timing of delivery of impulses from one neuron to another" ibaresi var.

--
    https://cdn.elifesciences.org/articles/23329/elife-23329-v2.pdf

Bu ise biraz daha eski. 28 Ocak 2017 tarihinde yayımlanmış. Bunda ise "the node of Ranvier is another potential determinant of action potential conduction speed.Increasing the length of the node will increase the node capacitance and the axial resistance for cur-rent flow into the internode, which will both decrease conduction speed." ibaresi var.

--
    https://www.pnas.org/content/115/46/11832.short

29 Kasım 2018'de yayımlanmış."The velocity of impulse transmission is influenced by the thickness of the myelin sheath and the morphology of electrogenic nodes of Ranvier along axons." ibaresi var.

Daha başka araştırma linki atıyım mı yoksa yeterli mi?

Senin bahsettiğin akademik kitaplardan ilgili kesitleri atsana bir bakalım. Hangisinde impuls iletim hızını etkilemez yazmışlar merak ettim.

Edit: Sonradan yazdığın yorumları şimdi okudum. Meb kitaplarında hıza etki ettiğini belirten ibare yok demişsin. Onun hakkında bir şey bilmiyorum ancak Meb'in bu noktaya değinmemesi hıza etki etmediği anlamına gelmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ape1281 -- 4 Mayıs 2019; 4:17:11 >

• Hocam yanlisiniz var okulda gösterirlerken arkadasin cümlelerin birebir aynisi söylenilerek anlatıldı , hocamız kiytirik bi hoca degil bu arada (fundamentals)

• Azaltır hocam.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.