Şimdi Ara

RAMAZANTC&ARG-İST PC KASA İMALATI (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
239
Cevap
2
Favori
32.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

1-ana kasa bölümü(ölçüleri…………2
    2ü üst kısma konan ve Cafer adını verdiğim bölüm . bu bölüm radyatörlerin bağımsız olarak bir araya toplandığı bölümdür.
    3- ilave kızak bölümü. Bu bölüm içinde gazlı soğutma ile ilgili kompresör ve bunun özel soğutucusu ve sıvıyı gaz takviyeli olarak soğutacağım modifiye edilmiş evo 1080 radyatör.
     RAMAZANTC&ARG-İST PC KASA İMALATI
    1 anakasa alt ve üst bölüm diye ikiye bölünmüştür üstte iki anakatr ve bunlara ait tablala sağlı sollu yer alır. Orta kısma ise plexiden yapılmış 5.25 çekmece bölümü girer .
    Kasanın alt kısmında ise 3 bölüm vardır ortada ki kısım kompresör yuvası olarak düşünülmüş ve çepeçevre ısı yalıtımı yapılmıştır.. bu bölümün sağında ve solunda bulunan iki bölmede sıvı soğutma için motorlar ve rezervuarlar ile arka taraflarda ve üstte asılı olarak 2 adet PSU yer almaktadır. Psu lar zeminden , ıslak bölümden kısmende olsa uzaklaştırılmıştır.

Foto 2 de kasanın arkasında görülen kızak yani kompresör ve evo için tasarlanmıştır
    Kasanın üstünde ise Cafer adını verdiğimiz bağımsız radyatör bölümü yer alır .
    bu bölümün altında kasa ile caferin arasında 230 lık fanların monte edildiği bir plaka vardır buraya başlangıçta 3 adet fan düşünülmüştü ama sonradan ortdaki fan iptal edilerek 2 adet fan için modifiye edilmiştir.bu plakanın sağında ve solunda açılmış ço sayıda 20mm çaplı delikle kasa ve radyatörler arasında hortum geçişleri ve ufak bir ilave pencere ile kablo geçişleri düşünülmüştür.
    Kasa ana bölümünde anakart tablaları slot larla birleştirilmiştir.
    Asus’a ait anakart tablası üzerinde kabloların çıkışını sağlamak amaçlı bir menteşeli pencere yapılmış arka taraftaki kabloların buradan anakartın solunda anakarta geçiş ve bağlanması sağlanmıştır. Bu arada bu pencerenin kenarına açılmış dişlerle kabloların sabitlenmesi sağlanacaktır işlem bittikten sonra bu kapak kapanarak karmaşa halı altına süprülmüş olcaktır zaten anakart tablalarının arkasında kablolar içi 3- cm genişliğinde bir boşluk bırakılmıştır . bu sayede ortada yüzer gezer kablo sayısı en aza indirilecektir.bu arka bölümde de alt bölüm ve üst bölüme geçişler için kablo kanalları bırakılmıştır.
    Kasanın yan tarafları giydirme şeklinde yapılmıştır. 1.5 mm alüminyum levha CNC routerde işlenmiş . diğer bütün alüminyum parçalarda olduğu gibi

1- Evvela yüzey 220 ve 400 kum su zımparası ile zımparalanıp hem yüzey temizlenmiş hemde boya tutacak hale getirilmiştir
    2- Epoxi astar ile astarlanmıştır. (fırça ile uygulanmıştır.
    3- 400 zımpara ile zımparalanmış
    4- 2. Kat epoxi astar uygulanmıştır.
    5- Tekrar 400 zımpara ile zımparalanmıştır.
    6- 1. Kat akrilik sprey astar atılmıştır.(keen marka )
    7- Ara zımpara 600 kum ile yapılmıştır.
    8- 2 kat astar uygulanmıştır
    9- 3 kat akrilik mat siyah sprey boya ile boyanmıştır.(presto marka –alman malı) Aralarda gerekli zımpara 800 -1000 1200 kum su zımparası ile yapılmıştır.
    10- Koruma amaçlı akrilik mat spray vernik atılmıştır
    Boyama işleminden sonra yan parçalar demir konstrüksiyon kasaya , kenarları 2 cm kıvrık oldu için, bindirme şeklinde kapanarak monte edilmiş ve 3/8 mm pop perçin ile bu sabit parçalar yerlerine tesbit edilmiştir.
    Bu parçaların da yerlerine tespit edilmesinden sonra kasa şu şekli almıştır.
    Bu işlemlerde sonra kasaya ait nokta detayları

Cafer inde kasanın üstüne oturtulması ile kasanın genel görünüm şöyle olmuştur.

Buda bendenizin delmek için boş bir yer arar haldeki perişan durumum…

Caferin hidrolik takılmazdan evvel kasa ve açılma durumuve
    Caferin altındaki 230 luk fan levhası ile beraber açılışı

Caferi n plexiden yapılmasını nedeni bu ana taşıycı bölümü kasadan 1-2 cm dışarı taşırmak ve kalın plexiden yapıldığı için bu görünür kalınlığı arka taraftan difüzyon yolu ile aydınlatmaktır. Fotoğraflar cep telefonu ile çekildğinde ışık patlaması oluyor fakat gerçekte böyle bir durum yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-9229258DF -- 15 Kasım 2010; 17:44:21 >

• Hilmi dostum son 5 kare fotoğraf tekraren, yanlışlıkla girmiş , onları çıkarman lazım sanırım.
  • Çok iyi gidiyor. Hadi yeni resimlere...
  • gayet iyi gayet iyi süper hatta . tebrik ederim. mod dediğin budur. 3-5 fan takıpta mod yaptım dienler iyi görsün
  • BÜTÜN ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDERİM
  • Mükemmel gidiyor, ellerine sağlık. Mod dediğin budur... Takip etmekteyim.
  • herşeyini beğendimde üstteki radyatör yeri çatı gibi pek hoşuam gitmedi ama bu işte çok emek var güzel olacak biince eminim
  • kasa icerisinde radyator bırakma sacmalıgını desteklemem o yuzden o catı gerekliydi
  • quote:

Orijinalden alıntı: jackal___61

herşeyini beğendimde üstteki radyatör yeri çatı gibi pek hoşuam gitmedi ama bu işte çok emek var güzel olacak biince eminim

Dostum hilminin eksik bıraktığı birşeyi ben açıklayayım.Başlangıçta radyatörlerin kasanın dışında olmasını kabullenmiştik.bununiçin gerekli kabini ya zalmanın soğutma kulaesi benzeri bir şey yapıp kasanın yanına koyacaktık ki bu durumda hortum ve kablo bağlantıları çok sorun olacaktı..
    ya da bu kutuyu kasanın üzerine koyacaktk ki bu durumda kasanın üzerine konana kısmın o ürünün çatısı gibi olması çok doğaıldı bunun için şekil araştırmaları yaptık.maketler yaptık . rasyonel şekiller içinde kaldığımız zaman bu kutu tabuta benzedi
    örneğin şu makette olduğu gibi

bu nedenle daha irrasyonel bir şekillere yöneldik ve sonunda minınumum ölçüler içinde bu şekil çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arg-ist -- 17 Kasım 2010; 20:53:11 >

• yani sözüm yok yapıyorsunuz .kasa bayağa büyük görünüyor o en alt kısma ne yapmayı düşünüyosunuz
  • quote:

Orijinalden alıntı: jackal___61

yani sözüm yok yapıyorsunuz .kasa bayağa büyük görünüyor o en alt kısma ne yapmayı düşünüyosunuz

Dostum o en alt dediğiniz bölümde 2 pompa 2 rezervuar 2 PSU orta kısımda soğutmanın kompresörü bulunuyor . pek fazlada yer kalmıyor geriye...
  • EMİN OLUN KASA DAHA KUCULMUYOR
  • vallaha kardesım bu saatten sonra ortaya rezalet bsey bıle cıksa bence super olmus kabul ederım okadar emek okadar detaylı ve hummalı bir calısma tabıkı meslekı avantajıda kullanmak extra bı avantaj saglıyor ama onemlı olan bu calısmaları uretım safasını guzel bır foto calısması ıle her saffada bızlere gorsellemen bıle bence yeterlı elıne emegıne saglık kardes tebrıkler
  • sürekli takipteyim her seferinde yok daha nele dedirtiyorsun bana helal moda devam bekliyoruz :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: kılıçaziz

vallaha kardesım bu saatten sonra ortaya rezalet bsey bıle cıksa bence super olmus kabul ederım okadar emek okadar detaylı ve hummalı bir calısma tabıkı meslekı avantajıda kullanmak extra bı avantaj saglıyor ama onemlı olan bu calısmaları uretım safasını guzel bır foto calısması ıle her saffada bızlere gorsellemen bıle bence yeterlı elıne emegıne saglık kardes tebrıkler

18 yasında anadolu lisesini yeni bitirmiş biriyim meslek haftaiçi dershaneciligi.Yani meslek lisesi falan da okumadım cok istedim ama oks den yusek alınca vazgecdim.
    Tasarım konusunda meslegin önemi büyük RIZA KAPTAN emekli mimar.Tasarım,ölçüler v.b... ona ait
  • benimde biraz çevrem olsa bana yardım edcek falan şu bakır bloklardan yapsak falan çok güzel olurdu.yorumlar sizin için önemli ama yapan oluşturan sizsiniz neyi nasıl daha iyi olcağına karar vercek olan sizsiniz vermişsinizde zaten.başarılar dilerim.
  • tesekkur ederım
    cevre demısken bi olay anlatayım cevremı sız anlayım
    ilk su sogutmam olan big water 760 ı vatan bılgısayardan 2 ay para bırıktırdıkden sonra aldım ve performansını begenmedım aldım elime cpu blogu tornacıları geziyorum kimse derdimi anlamadı.bayagıda yoruldum kımse ılgılenmedı neyse bi dukkana girdim
    -s.a abicim vakdiniz varsa size birseyler anlatmak istiyorum dedim ve bu sekilde tanıstım kişi de bu işlere meraklı denebilecek birisiydi.su sogutma gormemıs ama i7 sistem kullana biriydi halimden anladı ve bana sadece frezesini kullanma hakkı tanıdı yardımı bu oldu işi yapan benım fotografdaki kişide benim.
    2. bir olay(basınızı şişirdim kusura bakmayın)
    ram bloguma orıng almak için keçeciye girdim içerdeki diger usterının biri bu nedir? dedi bende-anlatsam inanmazsın abi bosver dedim ısrar edince bilgisayar sogutma ekipmanı dedim ve adam kartını verdi ugra yanıma dedi
    tesadufdurki adamda big water 760 vardı ne yapabılırız deyınce en az yarım saat güldüm.
    simdi bu iki kişi ile ben nelermi yaparım? orasınıda siz dusunun

• Bu kasaya güzel bir ön panel yakışır. Takip ediyorum.
  • mesajım bulunsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokmence

Bu kasaya güzel bir ön panel yakışır. Takip ediyorum.

sizimi kırıcam anlatayım hemen.
    7 adet su sogutma için termometre ekranı
    1 adet buyuk hava termometre ekranı(tek ekran 7 termal alıcı)
    2 adet kart okuyucu(her pc için 1 tane)
    TAMAMEN kendi üretimim fan kontrolculerim
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.