Şimdi Ara

Ram Sayısı Kaç Olmalı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
484
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sa beyler 3 ay önce arkadaşla bir sistem topladık ama bilgisayarda 1 tane ram var sonradan arkadaş bütün sistemi bir rama yüklemek ağır gelir dedi bir tane daha ram almak lazım dedi sizce gerekiyormu ben fazla anlamıyorumda şimdiden yorumlarınız için teşekkürler.

# Anakart - GIGABYTE Z170-HD3P
    # İşlemci - i5 6600 CPU @ 3.30GHz (6.Nesil)
    # Ekran Kartı - Asus Strix RX470
    # RAM - CORSAIR Vengeance Lpx 16GB 3000Mhz DDR4 CL15
    # Güç Kaynağı - Thermaltake litepower 600w
    # SSD - Intel® SSD 520 Series
    # Harddisk - 1 TB Seagate

• Şimdilik fazlasıyla yeterli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ram'ler işlemcilerdeki gibi yükleme mantığıyla çalışmaz. Ya doludur ya da boş. Amacı veriyi tutmaktır. Dolayısıyla bütün sistemi bir ram'e yüklemek gibi bir durum da söz konusu değildir. Olabilecek tek durum ramin kapasitesinin yetersiz olmasıdır ki, 16 gb günümüzde gayet yeterli bir değerdir
  • Bro yorumun için teşekkürler arkadaş ramın ömrü kısalır dedi bir tane daha 16 alsak daha iyi olur dedi sence haklımi ve önerebilceğin bir sıvı soğutma var mı?

• ramin ömrünün kisalmasi ile ilgili bir durum yok. 16gb mis gibi ramin var kullan keyfini cikar, böylelerinin keyfini bozmasinada izin verme.
  • kardeş arkadaşının kurdugu mantıgı anladım sanırım
    mesela 16 gb tek modül yerine 8 gb iki modül kullanmak daha mantıklı çünkü veri yolu sayısı artıyo iki tane ram slotuna daha fazla veri yolu düşüyo ramler kagıt üzerinde bi tık daha performanslı çalışıyo ama pratikte işler nolur bilinmez
    herhangi bir sorun yaşamassın bu şekkilde kullanmda ramlerin bozulması vs söz konusu degil 16 gb gayet yeterli zaten tadını çıkar ilerde eklersin yanına gerek olursa da sanmam gerek olcagını ...
  • faruk5851 kullanıcısına yanıt
    Ram kanal sayısı oyunlarda fps'yi etkilemez. Etkilese de taş çatlasın 1 fps oynar. Ama benchmark, render veya yoğun matematiksel hesap yapan programlarda bir miktar fark yapar.
  • nacker kullanıcısına yanıt
    aynı şeyden bahsediyoruz zaten bana niye cevap yazdın anlamış degilim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruk5851 -- 3 Nisan 2017; 23:21:51 >
  • Gayet iyi sistemin rame para harcamana kesinlikle gerek yok. Dual channel oyunlar için gerekli bir muhabbet değil, 16 GB da fazlasıyla yeterli bir miktar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • faruk5851 kullanıcısına yanıt
    Pratikte ne olur bilinmez'e ithafen yazmıştım
    ben pratikte anlaşılırmı aradaki fark bilmiyorm anlamında yazmıştım neyse cevabın için teşekkürler
    DRAM'ın mantığı hızlı olmaktır, başka bir şeye yaramaz. Senin söylediğin ise tam tersi.
    6600 mimarisi 2 kanal, 2 sıra destekliyor. 16GB bellekler doğal 2 sıralıdır. Bundan iki tane takabilirsin en yüksek başarım için. 4 girişi de doldurmak bellek kontrolcüyü daha çok zorlayacağından 16GB seçeneğini takip etmek iyi.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarımdan ram'lerin hızı ile ilgili ne çıkardınız anlayamadım.

Ram'in amacı veriyi geçici olarak tutmaktır. Verinin ram'e giriş/çıkış yaparken ki aktarım hızı da bilgisayarın hızını doğrudan etkiler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Ram kanal sayısı oyunlarda fps'yi etkilemez. Etkilese de taş çatlasın 1 fps oynar. Ama benchmark, render veya yoğun matematiksel hesap yapan programlarda bir miktar fark yapar.

Apu sistemler haric

• quote:

Orijinalden alıntı: asdic

quote:

Orijinalden alıntı: nacker

Apu sistemler haric

zaten yorum i5 6600 üzerine yapiliyor burada. Arkadasta APU olsaydi ona göre söylerdik
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    6600K da APU sınıfında ekran kartlı işlemci. Hepsi ekran kartlı işlemci. Ekran kartı bir tek terminal arayüzü olan sunucularda olmuyor, onlar da ağ üzerinden çalıştığından öyle.
    Ram Sayısı Kaç Olmalı ?Ram Sayısı Kaç Olmalı ?Ram Sayısı Kaç Olmalı ?
    Ram Sayısı Kaç Olmalı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 5 Nisan 2017; 20:39:11 >

afedersin ama niye zorlasin bellek kontrolcüsünü? i7 920 dönemlerinde vardi o problem. X58 lerin bazinlarda 3 kanaldan biri bozuluyordu mesela.. Öyle bozulan cok anakart gördüm. Fakat sonraki serilerde dijitale gecildi. i7 2600 den itibaren öyle bir vaka ile karsilasildi mi? Varsa söyleyin ben su ana kadar duymadim.

tüm slotlari doldursanda doldurmasanda herhangi bir problem olacagini düsünmüyorum. tabiki sorunlu bir anakart denk gelirse bilemem.

tek slot ile cift slot performans farki forumda gecmis konularda cokca yazildi bende yazdim merak eden arastirsin. Ama bu degil arkadasin sorusu, soruya yönelik cevap verilmeli.
    Arkadaş, size zorla birşey kabul ettirmek zorunda olduğumuzu kim söyledi? Ne söylesek pürüz.
    Bana ne kardeşim! Al 4 kanal 4000MHz bellek, zorla çalıştır; sonra bellek girişleri yanınca garantiden değişmesini bekle. Dersini öğrenmez senin gibi kafasının dikine gidenler.
    bu gönderdigin tek kanal cift kanal muhabbeti degil galiba ama neyse... 1866mhz ile 2400mhz arasinda "bence" kayda deger hic bir fark yok. AMD nun apularini kasdetmistim ben, 6600K nin gpu su ile kimse oyun oynamaz.

öyle mi diyelim simdi arkdasa, senin ramler yavas, degistirisen 2-3 fps fazla alirsin, konuyu baska yerlere cekiyoruz böyle yaparak.
    Gerekeni dedim.kingstin bellekleri sitesinde 'rank', sırasını da bildiriyor. İki sıralı 8GB kartuşlardan bir set alınırsa(8GB'larda tek sıralı olan da var bir kaç adet) bellek kontrolcü de uzun dönemde sağlıklı çalışır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.