Şimdi Ara

Raid mi Ahci mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
15.653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar imzamdaki bilgisayarıma hangi sistemi kurmalıyım, RAID mi yoksa AHCI mı? 1 TB lık tek HDD kullanıyorum hangisini kursam daha performanslı olur, bu arada Raid RST destekliyormu?

• Güncel..!
  • Tek HDD kullanıyorum demişsin sanırım ne yapman gerektiğini araştırarak bulman gerekecek.
    bkz:aramaya inanmak
  • ahcı ile ide ye göre yüzde 20 fazla performans alıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: 3DG

Tek HDD kullanıyorum demişsin sanırım ne yapman gerektiğini araştırarak bulman gerekecek.

Kardeş zaten araştırdım sadece burası değil diğer sitelerdeki bilgileride okudum ama net bilgi yok sadece bilgi kirliliği var bana kesin sonuç lazım,tek hdd ahcı mı yoksa raid mi kullanmalıyım hangisi hızlı çalışır ve aralarında kayda değer bir fark varmıdır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: saltanat1299

quote:

Tek HDD kullanıyorum demişsin sanırım ne yapman gerektiğini araştırarak bulman gerekecek.

Kardeş zaten araştırdım sadece burası değil diğer sitelerdeki bilgileride okudum ama net bilgi yok sadece bilgi kirliliği var bana kesin sonuç lazım,tek hdd ahcı mı yoksa raid mi kullanmalıyım hangisi hızlı çalışır ve aralarında kayda değer bir fark varmıdır.

Raid yapmak için birden fazla diske ihtiyacınız vardır.
  • quote:

quote:

quote:

Eyvallah işte böyle cevap arıyorum,peki kardeş, tekk hdd ye raid yapılsa hızlı olmazmı? yoksa raid yada ahcı olması çokta önemli değilmi ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Eyvallah işte böyle cevap arıyorum,peki kardeş, tekk hdd ye raid yapılsa hızlı olmazmı? yoksa raid yada ahcı olması çokta önemli değilmi ?

Dedim ya, RAID için 2 veya daha fazla diske ihtiyacınız var.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Adam sana tek harddisk ile raid yapılmaz demiş aynı soruyu tekrar sormuşsun.
    Ben de yazayım da netleşsin cevap.
    tek disk ile raid olmaz.
    Raid yapmak için en az iki disk gerekir.

• saltanat1299 kullanıcısına yanıt
    Hocam raidin boot ile disk performansi ile ilgisi yoktur. Raid denilen sistem birden fazla disk ile yapilir ve cesitleri vardir. Misal Raid0, Raid1, Raid5, Raid6, Raid1,0 gibi. Bu raid cesitleri ise senin birden fazla diski nasil kullanacagini belirler. Ornegin raid1 2 veya daha fazla diski birlestirip tek disk olarak kullanmani saglar, Raid 0 ise iki diski birbirine kopyalar iki tane ayni icerige sahip diske sahip olursun ki biri gittiginde digeri ile devam edebilesin gibi gibi.
  • Tamam arkadaşlar hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim,sorumun cevabını almış bulunuyorum
  • şşt bak anlamadıysan bidaha söliyim. raid için en az 2 disk lazım,
  • AHCI anakart ve diskin birbiriyle konuşabilmesini sağlayan arabirimdir. Eskisi IDE'dir. RAID ise disk çalışma modudur. RAID yapabilmen için en az iki diske ihtiyacın var. RAID olan diskler AHCI arabirimini kullanarak birbiriyle haberleşirler gibi düşünebilirsin basitçe. Bunun yanında AHCI modu eski IDE'ye göre bir sürü yenilikle geliyor. AHCI modunda kullanman lazım.
  • Asus laptop um için yeni harddisk aldım..( 500 gb toshiba sata) fakat laptop cd sürücüyğ görmüyor., flashtan xp yükleme yapayım dedim, bu kez de harddiski görmüyor., harddisk içşn bios tan ahcı modunu değiştirmem gerekiyormuş galiba.. fakat advanced de sayfa tamamen gri.. yani değişime izin vermiyor., acele yardım lütfen..
  • Merhaba. Konuyu biraz hortlatacagim ama yeni konu acmak istemedim.

Benim sistemimde 2 adet 500 gb raid 0 kurulu ve bir adet eski bi 200gb lik hdd im var.

200gb lik hdd de windows vs kuruluydu. Diger raid 0 da ise loadingleri hizlandirmak icin oyunlarim kurulu.

Sistemdeki 200gb lik hdd imi sokup yerine 240 lik bir ssd aldim ve winods yukleyecegim. Simdi konumuza donecek olursak

Sizce raid0 i bozup hdd ve ssd yi ahci modda kullanmak mi daha mantikli yoksa raid0 da oyunlar kuruluyken yine raid modda ssdyi mi kullanmak mantikli?

Kisaca

1-ssdyi raid moddan ahci moda gecirdigimde bana ortalama yuzde ne kadar hiz kazandiracak.

2-hdd leri ahci modda kullandigimda bana raide gore avantaji olacak mi?

3-hdd lere kurulu oyunlarda raid0 a gore yasadigim loading bekleme surelerimdeki dususe deger mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bende bir tane sistemin kurulu olduğu M2 SSD var. 2 tane SSHD bir tanede SSD var. RAİD olması mümkün mü? Birden çok diskten bu mu kastediliyor?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.