A

Yüzbaşı
17 Ekim 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 25 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar OC pek işim değil, uğraşmam. Lakin iyi oyun performansı da almak istiyorum. İleride 4 ram slotunu birden doldurabilirim. Anakartımdan tek isteğim uzun ömürlü olması, yük altında aşırı ısınmaması. Maksimum bütçem 400-420 lira. Önerileriniz için teşekkürler.
Arkadaşlar kartı aldım, aynen eskisinin (HD 4850) sistemini taklit ederek yerleştirdim. Kurdum. Makina kartı gördü vesaire oldu. Hatta Skyrim'e de şöyle bir 5-10 dakika göz attım. Ama şimdi içime bir kurt düştü. Bu kartta 2 tane güç girişi var. Ben sadece birini doldurdum. Aşağıdaki resimde olduğu üzere duruyor kart. Diğer slotu da dolurmalı mıyım? Doldurmazsam bunda mı kalmalı? Öteki slota mı takmalıyım kabloyu? Eğer doldurmam gerekirse bu tip kabloları nereden alabilirim? Bende yok çünkü fazladan 1 tane.

Bir başka soru başlığımla daha sizlerleyim donanım haber. Vallah billah kasıtlı değil. Kız arkadaşım "Şu kutuya bak da gereksizleri atalım." diye bir kutu tutuşturdu elime. Teyzesinden, vesairelerden gelen ürünler vardı içinde.
Bir baktım içinde Samsung 25p2504C 7200 rpm 250 gb hard disk. Şaştım kaldım. Üründe darbe izi falan yok. Takıp, sağlam mı değil mi deneyeyim istiyorum ama birkaç sorum var. Cahil cühela olduğumu da göz önünde bulundurun.

1- Bunun hiçbir kablosu yok. Nereden edinebilirim?
2- İçinde herhangi bir işletim sistemi yüklü olabilir, makinaya taktığımda problem çıkarmaması için; nasıl format atabilirim? Şu anki pc'me takıp denerken problem olsun istemiyorum.
3- Anakartım Asus p5q lga 775, işlemcim: e8400 dual core. Bir sorun olur mu?
4- Şu videodaki usul bağlayacağım makinaya. Eksik, yanlış bir şey yapmam değil mi?

http://www.uzmantv.com/sabit-disk-nasil-monte-edilir

HDD'nin resmi sayfası da bu:http://www.samsung.com/ae/support/detail/supportPrdDetail.do?menu=SP01&prd_mdl_cd=SP2504C&srchword=SP2504C
Bugün yine bir konu açıp ekran kartının sisteme uyumu konusunda tavsiye istemiştim. Gelen mesajlar ve başka kişilerden gelen tavsiyelerle Asus HD 6850 aldım. Sistemim aşağıdaki gibiydi.

Anakart: Asus p5q Lga 775 - resmi sayfa link
İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 3.00 - resmi sayfa link
Ekran Kartı: Sapphire hd 4850 512 mb 256 bit (yerine Asus HD 6850 aldım.)
Ram: 4 gb (2x2'ydi 1366 mhz idi yanlış hatırlamıyorsam.)
PSU: Thermaltake Toughpower 475 w
Monitör: HP 2311 GT - 3d Led monitör 1920x1080p

Önceki sistemimde monitörle görüntü arasında hiç boşluk kalmıyordu. Yeni kartı taktım, önceki kartımda da yüklü olan Ati sürücüsünde güncelleme arattım. Driver'ın güncel dedi. Ancak çözünürlük 1080p olarak gösterse de kenarlarda boşluk kaldı. Bu boşluk sorununu nasıl çözebilirim? Hevesim kursağımda kaldı açıkçası.
PC konusunda epey az bir bilgim var. Dolayısıyla birçok soru konusu açıyorum ama kusura bakmayın. Sistemim aşağıdaki gibi.

Anakart: Asus p5q Lga 775 - resmi sayfa link
İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400 3.00 - resmi sayfa link
Ekran Kartı: Sapphire HD 4850 512 mb 256 bit
Ram: 4 gb (2x2'ydi 1366 mhz idi yanlış hatırlamıyorsam.)
PSU: Thermaltake Toughpower 475 w

Bu anakarta uygun ekran kartı bakınıyorum. HD 6950-6850 veya 6790 modelleri uyar mı? Bu modellerden birini aldığımda PSU'mu ve kasamı da değiştirmek zorunda kalacağım için kasa olarak da Cooler Master Haf 912 Plus GX 80+ 750W MidT ATX (Psu'su dahili olanlardan) seçtim. Hani hakikten anlamıyorum bu uyumluluk işlerinden.

Inventus'un internet sitesine girip kişisel bilgisayarlar bölümüne önce işlemcimi girdim, sonra çıkan ana kartlardan DDR2 yazanını (benimkinin muadili bir gigabyte marka ürün sanırım) seçtim. Çıkan ekran kartlarında hd 6950'inden bilmem nesine her şey vardı ama emin olmak istedim.

Not: İşlemcin kötü değiştir demeyin. Adım adım yeni kasa kuracağım. i5 2500 k almam için p8z68 pro almam lazım. Onun için adım adım kurmanın yollarını arıyorum.
2200-2700 tl arası bir fiyatlık bütçem var. 2008'den beri de bilgisayar işlerini takip etmedim. 2-3 saatlik araştırmayla şöyle bir kasa kurdum kafamdan. Öneri ve eleştirilerinizi talep ediyorum. Makina oyun için kullanılacaktır. Belki ileride 3d tv ile de kullanılabilir. Ancak önceliğim her türlü oyundur. Ayrıca kasamda uyum problemi yaşayıp yaşamayacağımı da belirtirseniz sevinirim.

Hard disk önerilerinize de açığım. Kasayı gidip toptan almayacağım, para biriktirdikçe ve indirim yakaladıkça önce kasa, sonra ana kart, sonra güç kaynağı ve diğerlerini alıp kasadan kasaya yumuşak geçiş yapacağım. Her yorum için çok teşekkürler.

Mesaj tarafımdan güncellenmiştir.

Buradaki arkadaşlardan aldığım tavsiyeler ve kendi birkaç araştırmamla kasayı şu hale getirdim. Bundan sonraki yorumlar bu kasa üzerinden yapılırsa sevinirim, hatta yorum yapıldığı için çok sevinirim. Değerli vaktiniz ve bilgilerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Kuru 1,75'den hesaplarsak kasa bana 2110 tl'ye mâl oluyor.

Kasa: Cooler Master Haf 912 Plus RC-912P
Güç Kaynağı: Corsair GS800 800 W, 80+, 65 A (Kasaya dahildir.)
Anakart: Asus P8Z68-V Pro
İşlemci: Intel Core i5-2500K SR008, 3.3 Ghz 6 MB L3, 32 NM, Soket 1155
Ram: GSKILL (2x4) Sniper DDR3 1600 Mhz CL 9 Dual kit
Ekran Kartı: Asus EAH6950 DCII/2DI4S/2GD5, 2048 mb, 256 bit, GDDR5, 810 mhz Gpu/5000 mhz bellek
Max Çözünürlük: 2560x1600 özel çift fan
Arkadaşlar oyunlar çok yeni değil ama koleksiyonuna katmak isteyen veya henüz oynamamış ama oynayacak olan varsa özellikle ilk oyun çok uygun bir fiyata. Oyunları DVD'de almaya başladığımız zamanlarda sahtesi 10 liraydı zaten. Ben ilk oyunu sipariş ettim, 2.'yi PS3'de oynayacağım için para biriktiriyorum. Sizi de bilgilendireyim istedim.

Eğer "Mass Effect ne yahu?" diyen varsa çok güzel oyun, git al derim.
İyi eğlenceler.

Mass Effect için
Mass Effect 2 için

Dipnot: DH'de daha çok PS bölümünde vakit geçiriyorum ve orada genelde insanlar birbirlerini böyle fiyatlardan haberdar etmek için başlık açıyorlar. Eğer PC bölümünde böyle bir teamül veya örf yoksa kusura bakmayın.
Arkadaşlar oyuna yeni başladım. Daha level 8'im A-spec'te. Renault Clio aldım, kenara azıcık para koyunca arabayı modifiye edeyim dedim.
Araç şu anda

2946 cc
323 bg / 7200 rpm
367 nm / 4800 rpm
1213 kg

halinde. Kontrolü çok güçleşir diye 36 bini verip yarış yumuşak lastik ve 15 bin daha verip ayarlanabilir süspansiyon da aldım. Ama yine de buz pistinde sürer hale geldim. Modifiyeden önce elim kolum kadar hakim olduğum araç şimdi Burcu Esmersoy'un dans partneri olmak için yarışır halde.
Ne yapayım ne edeyim?
Başka ne alıp takabilirim?
Yoksa taktıklarımı geri mi çıkartayım?
Yoksa o süspansiyonu şöyle ayarla, bu freni böyle ayarla mı diyeceksiniz?
Araca takacağım edevatlarda para sınırı gözetmiyorum. Zaten şimdiden 100 bin civarı harcadım modifiyesine.
Üyeliğimi önceden hem e-mail hem cep telefonu yoluyla aktive ettiğim halde bugün tekrar aktivasyon istedi. E-mail'imden tekrar aktive ettim ama cep telefonumdan tekrar aktivasyon istiyor. Eski numaraya tekrar göndersin istedim ama "eski işleminiz başarılı" uyarısını alıyorum. Üstelik bu uyarıya rağmen özel mesaj atamıyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Yaklaşık 2 ay önce 1.3 liralarda olan dolar benim PS3 almamla beraber 1.6'lara dayandı. Her baktığmda pahalanıyor direksiyon. Electroworld'ün GT5+DFGT 200 lira kampanyasını da kaçırdım. Tam aha 50 lira sonra alıyorum diyorum bir bakıyorum 10 lira daha artmış. Bu ayın sonunda alırım diyordum ama her geçen gün dolarla beraber hayallerim de uçuyor. Gelecek aylara kalıyor.

Düş artık dolar düş!
Ben de vitese tespih asmak, direksiyonu sabitleyeceğim masanın önüne "Düz, bayır fark etmez. Anarkos ezer Affetmez" yazmak, kullanmayacağım zaman direksiyonun simidine dantel asmak istiyorum. Ben de altında Ruf varken "gamyoncu" gibi sürmek istiyorum. 24 saatlik yarışlarda en yakın arkadaşım ve kız arkadaşımla beraber takım oluşturmak 24 saatin sonunda yattığım uykuda yine direksiyon sallamak istiyorum.
Düş arkadaşım düş!

Düş ki hediye gelen GT 5'imin jelatinini açıp update'ini yapayım, Hdd'ye yükleyeyim, direksiyonumun başına geçeyim.
Düş de bekleyiş sona ersin.
Anarkos pistlere gelsin.

(oh be içimi döktüm rahatladım.)
Hakkında
Forum İkinci El İmzası:
Aldıklarım: Heavyblitzer 1 PS3 oyunu - [S]aint 2 PS3 oyunu - yigit1.0 DFGT - masajah_rataj 6 kitap - obiwan165 kindle keyboard wifi - MuSoniC nokia 1616
Sattığım: hknkck Sapphire 512 mb - HD 4850 Pcnet1907 komple sistem - Cenikli 2 PS3 Oyun - Adittorie 4 Kitap - badboyyyy PS3 320 GB
Tavsiye etmediklerim: Burçin1905
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 5 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 541
İkinci El Bölümü Mesajları: 110
Konularının görüntülenme sayısı: 13.546 (Bu ay: 154)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 16 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.