T

Çavuş
20 Eylül 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 13 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhaba herkese,

Profesyonel olarak 3d modelleme, sonlu eleman yöntemiyle analiz amacıyla kullanılacak bir laptop ihtiyacım var. Bütçem 20.000 lira civarı. Çok satılanlardan baktığımda şu 2 model ilgimi çekti fakat uzun süredir bilgisayar teknolojilerini takip edemiyorum.

amazon
HP Victus Gaming 15 Dizüstü Bilgisayar, 15.6'' FHD 144 Hz IPS 9 Ms, AMD Ryzen 5 5600H, 16 GB Ram, NVIDIA GeForce RTX 3050, 512 GB SSD, FreeDOS, Performans Mavisi, 71T73EA
https://www.amazon.com.tr/HP-Diz%C3%BCst%C3%BC-Bilgisayar-Performans-71T73EA/dp/B0BH4LK6NH/ref=zg_bs_12601898031_sccl_8/262-9549197-8778560?psc=1

amazon
HP Victus Gaming 16 Dizüstü Bilgisayar, 16.1'' FHD 144 Hz IPS, AMD Ryzen 5 5600H, 8 GB Ram, NVIDIA GeForce RTX 3060, 512 GB SSD, FreeDOS, Mika Gümüşü, 68P42EA
https://www.amazon.com.tr/HP-Diz%C3%BCst%C3%BC-Bilgisayar-GeForce-68P42EA/dp/B0BH4ZY4SH/ref=zg_bs_12601898031_sccl_10/262-9549197-8778560?psc=1

RTX3060 - 8 GB RAM

RTX3050 - 16 GB RAM

Kullanım amacıma göre bu ikiliden hangisi total anlamda daha iyi işimi görür? Başka tavsiyeleriniz de olursa yorumlarınızı bekliyorum.

Merhaba iphone 11 aldım ve içinden şarj aleti çıkmadı haliyle. İnternetten 20w apple marka olduğu belirtilen bir şarj aleti aldım fakat orjinalliği konusunda şüpheliyim. Aletin ve kutusunun fotolarını ekliyorum. Bu konuda bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Usb c girişinde karşıya bakan yüzeyde görülen metal yollar biraz kuşkulandırdı internetten baktığımda burası hep bembeyaz görünüyor. Ayrıca fazla ısınma var bu da 20w a özgü bir durum olabilir ama emin değilim.

.

Merhaba arkadaşlar bu aralar modemi değiştirmeyi düşünüyorum almışken de kablosuz alayım dedim masaüstümden bağlanacağım için de Usb ya da dahili pci adaptor de lazım olacak.
Modem olarak Linksys WAG120N hakkında iyi şeyler okudum (daha pahalı modellerin farkları nelerdir acaba, evde tek bilgisayarda kullanacağım arada 3-4 gün açık kalabiliyo kopma yaşatmasın yeter bu arada modem ile bilgisayar arası yaklaşık 5 metre olucak arada bir duvar var) Acaba bu modem bana yeter mi?Bu fiyatlarda başka önerileriniz var mıdır?
Kablosuz Adaptor için de usb yerine (http://www.vatanbilgisayar.com/tp-link-tl-wn353g-tl-wn353g-54mbps-wireless-pci-kart-realtekchip/productdetails.aspx?I_ID=43091) linkteki gibi bişey alsam antenden dolayı daha performanslı olabilir mi? Zaten masaüstünde kullanacağım için usb almamın bana sağladığı hiçbir kolaylık olmayacak.Bu konuda hiç bilgi edinemedim sizce nasıl bir şey almalıyım (usb mi yoksa pci mı ve mümkünse marka model)
Yeni aldığım Seagate 640GB 32MB SATA2 7200.11RPM NCQ hdd mi ilk taktığımda pc görmemiş ve bir kaç kere pc ye reset atmak zorunda kalmıştım(Bu şekilde görmüştü).Aynı problem şu anda da var bilgisayarı kapatıp tekrar açınca harddiskten sesler gelmeye başlıyor(periyodik bir şekilde) hdd den boot edemiyor reset atıp her seferinde bios dan "Standard CMOS Features" dan "IDE Channel 3 Master" a tıklayıp hdd yi görmesini sağlamak zorunda kalıyorum.Bundan önceki hdd ide idi acaba bios tan birşeyler değiştirmem mi gerekiyor.
SEAGATE 500GB 32MB SATA2 7200.11 NCQ HARDDİSK almayı düşünüyorum.Şimdiye kadar kullandığım harddiskleri hep aldığım bilgisayarcıya taktırmıştım ve bir şekilde o ayarlamıştı herşeyi.Harddisk i ilk aldığımızda format atmak gerekiyor sanırım bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Bu arada şu anda IDE kullanıyorum anakartım SATA2 destekliyor ve yeni alacağım harddisk i tek olarak kullanacağım yani IDE nin yanına ikinci bir disk olarak tutmayacağım
E2180 işlemcimi 333*9=3ghz de(1.25v) stabil bir şekilde kullanıyordum.Bugün bir fan alıp taktım ve sıcaklıkların düştüğünü görünce biraz daha yükleneyim dedim.Çarpanı 10 yaptım voltajı da yetersiz geleceğini bile bile 1.30 yaptım ve çıktım.Bilgisayar yeniden açılınca xp nin hoşgeldiniz ekranında takıldı ve resetlendi, bios menüsüne girmek istedim tekrar resetlendi ama ikincisinde girdi.gigabyte ın bios menüsündeki m.i.t sekmesindeki herşey sıfırlanmıştı ben de herşeyi son oc den önceki haline çevirdim tekrar açtığımda boot sayfasını göremeden reset atmaya başladı fsb yi 200 den 210 a bile alsam ilk ekrandan sonra reset geliyor.fsb 200 iken pc normal açılıyor.Sizce sorun nerededir,kalıcı bir zarar mı verdim acaba?
Almak istediğim kartın linki :http://www.vatanbilgisayar.com/product_det...aspx?I_ID=32330
Sistemim şu:
Gigabyte P35-S3G
E2180 @ 3.2GHZ (Şu anda 3.0ghz de stabil ama biraz fazla ısınıyor.Ekran kartı ile birlikte ocz vendetta 1 almayı düşünüyorum, onunla 3.2 yi görürüm herhalde)
OCZ 2*1GB 800MHZ Vista upgrade CL5@CL4
High Power 350WATT (en çok psu'nun yetmemesinden korkuyorum)
Bu aralar oc forumlarında FSB nin ekran kartını önünü tıkadığından çok bahsediliyor bu yüzden konuyu açma gereği duydum.Yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle merhaba arkadaşlar foruma yeni katıldım, overclock işinde de yeniyim
Sistemim şöyle Gigabyte P35-S3G, E2180 DUAL CORE(stok fan), OCZ 2*1GB 800Mhz(def 5:5:5:15), 120 GB IDE HDD, GeForce 6600LE, High Power 350W PSU
Forumdaki rehberlerden araştırdığım kadarıyla işlemcimi voltaj vermeden 9*333mhz de çalıştırabildim ramlerde 667mhz, timing 4:4:4:12 şeklinde çalışıyor.Bilgisayarda herhangi bir iş yapmazken işlemci sıcaklığı 39 derece civarı, ama Orthosu çalıstırdığımda 75 lere çıkıyor bazen bilgisayar resetliyor bazen orthos işlemi durduruyor.Acaba bunu voltaj vererek halledebilirmiyim eğer öyleyse tam olarak neye voltaj vermem gerekecek.Birde BIOS ta farkını anlayamadığım iki kavram var fsb voltage ve cpu voltage, işlemciye voltaj verecekken bunların hangisini kullanacağımı neye göre seçeceğim
edit: " * ve : karekterleri gözükmüyordu "
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: dün
Son Mesaj Zamanı: geçen hafta
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 52
İkinci El Bölümü Mesajları: 3
Konularının görüntülenme sayısı: 2.966 (Bu ay: 2.155)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.