Şimdi Ara

E2180 @ 3.00 Ghz stabil değil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.530
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle merhaba arkadaşlar foruma yeni katıldım, overclock işinde de yeniyim
    Sistemim şöyle Gigabyte P35-S3G, E2180 DUAL CORE(stok fan), OCZ 2*1GB 800Mhz(def 5:5:5:15), 120 GB IDE HDD, GeForce 6600LE, High Power 350W PSU
    Forumdaki rehberlerden araştırdığım kadarıyla işlemcimi voltaj vermeden 9*333mhz de çalıştırabildim ramlerde 667mhz, timing 4:4:4:12 şeklinde çalışıyor.Bilgisayarda herhangi bir iş yapmazken işlemci sıcaklığı 39 derece civarı, ama Orthosu çalıstırdığımda 75 lere çıkıyor bazen bilgisayar resetliyor bazen orthos işlemi durduruyor.Acaba bunu voltaj vererek halledebilirmiyim eğer öyleyse tam olarak neye voltaj vermem gerekecek.Birde BIOS ta farkını anlayamadığım iki kavram var fsb voltage ve cpu voltage, işlemciye voltaj verecekken bunların hangisini kullanacağımı neye göre seçeceğim
    edit: " * ve : karekterleri gözükmüyordu "

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turko873 -- 26 Temmuz 2008; 23:00:11 >

• Voltaj Auto da olmasın. Kendin gir voltaj değerini.
  • şu an zaten auto değil ama hepsi normalde ne kadar artırmalıyım ve voltaj artırmamı gerektiren neden nedir bunları bilmiyorum
  • m0 revizyonlarda default voltajla 3000mhz göremeyebilyior bazen illa 3ghz olacak diye kesin bir şart yok ufak ufak voltaj arttırımıyla stabiliteyi sağlarsınız.
  • Hocam OC için SETUP a yapılacak ayarlar anakarttan anakarta değişir. Özellikle benim gibi Gigabyte P35-DS3L gibi çalışma esnasında CPU ve RAM voltajını düşürebilen (vdrop denen olay) bir anakart kullanıyorsanız voltajı deneme yanılma yoluyla bulmalısınız. Altta DS3L anakarta ait 3,0Ghz için yapmanız gereken ayarları koydum. Ama bahsettiğiniz CPU sıcaklıkları çok fazla. Mümkünse 60-65 derecenin üstüne çıkmamalı. Bunun voltaj ile ilgili olacağını sanmıyorum ama yine de alttaki ayarları bir deneyin. 800mhz ram hızına göre verilmiş ayarlardır. Bir de en azından INTEL stok fandan biraz daha kaliteli bir CPU COOLER kullanın. Mesela ben Intel fan ile 2,7Ghz yi zor görmüştüm ama 20 liralık COOLERMASTER fan ile 3,2Ghz lere çıkabilmeyi başardım. Sebep basit: INTEL fan hem küçük hem de aluminyum. COOLERMASTER da ise en azından göbek kısmında CPU yu kaplayan kısmı komple bakır ve çevresi aluminyum. Bakır daha iyi soğutma sağlar. Ya da Core2Duo CPU lardan çıkan bakır göbekli fanlar bile E2180 ile gelen küçük aluminyum soğutucudan iyidir.

- 3,00Ghz için voltajı en fazla 1,375Volta kadar kademe kademe arttırıp denemelisiniz. CPU Voltage kısmında standart değer olan 1,325V yi en az 2 kademe artırıp deneyin. Adım adım gidip dediğim gibi en fazla 1,375V ya kadar deneyin. Tabi her denemede bilgisayarınızı aç-kapa yaptıktan sonra SETUP ekranında HARDWARE MONITOR kısmına girip o anki CPU voltajına bakın hocam. Mesela siz 1,35 girmiş olabilirsiniz ancak voltaj belki 1,325 lere geri düşmüştür belli olmaz. (DS3L ve DS3R bunu çok yapıyor)

- Eğer CPU yu stabil çalıştırmayı başarırsanız sıra RAM lara gelir. Sizinkileri bilmem ama bende OC özürlü "OCZ Platinum XTC 800mhz DDR2 CL4" ramlar vardı. 1000mhz ye kadar sorunsuz çıkardım. Standart voltajı 1,9-2,0 V civarında gezerken ben 2,3V ile (timing değiştiremedim çünkü DS3L de bu ayar yok) 1000mhz de çalıştırmayı başardım. Bunu yapmak için DDR2 VOLTAGE kısmına +0.6V vermek zorunda kaldım. Tabi bu voltajı da adım adım artırdım. Önce 0,2 sonra 0,4 ve en sonunda 0,6V gibi. Ne yazık ki DS3L RAM voltajını da çok sabit tutamıyor. VISTA yada XP açılıyor ama ORTHOS ile yüklenince RAM ya da CPU voltajları bir anda düşüp bilgisayar kilitlenebiliyor ya da RESET atabiliyor. Size tavsiyem ORTHOS ile sisteme yüklenirken bir taraftan CPU-Z programı ile voltajı, EVEREST HW monitör ile de RAM voltajını-CPU sıcaklığını gözlemenizdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilidan -- 28 Temmuz 2008; 13:06:28 >

• arkadaşım merhaba öncelikle çarpanı 9 değil 10 yap ki voltajı daha az verebilesin (e2180 10 çarpanla geliyor) fsb yi 300 yap ddr ram oranını 2.5(750mhz) eğer varsa 2.66( 798mhz) yap ki ramlerin yaklaşık 800 mhz çalışsın zamanlamaları 5-5-5-15 ver bi dene stabil olacakmı bence stabil olacaktır...
    Fsb artırdığın zaman voltajsız stabil olmayabiliyor 300 fsb de stabilite için makul
  • @ ilidan

Ds3l de ram timingleri biosa girdiğinde ctrl + f1 (yada 1'de olabilir tam hatırlamıyorum) yapınca aciliyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: ilidan

(timing değiştiremedim çünkü DS3L de bu ayar yok)

Bi yaşıma daha girdim. Bios ana menüsünde CTRL +F1 yapın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yörükoğlu2014 -- 31 Temmuz 2008; 14:02:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mercanlee

arkadaşım merhaba öncelikle çarpanı 9 değil 10 yap ki voltajı daha az verebilesin (e2180 10 çarpanla geliyor) fsb yi 300 yap ddr ram oranını 2.5(750mhz) eğer varsa 2.66( 798mhz) yap ki ramlerin yaklaşık 800 mhz çalışsın zamanlamaları 5-5-5-15 ver bi dene stabil olacakmı bence stabil olacaktır...
    Fsb artırdığın zaman voltajsız stabil olmayabiliyor 300 fsb de stabilite için makul

Aynen bu ayarları yaptım 3 ghz çalışıyor ama stabil olduğunu nasıl anlayacağım birde voltaj 1.49 verdim. Big typoon soğutucukullansam kaç ghz de stabil çalıştırabilirim? 3 ghz bayağı performans farkı oldu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.