Yarbay
05 Temmuz 2010
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme
Toplam: 38 (Bu ay: 0)
359961 Gün Cezalı
357285 gün 16 s. 20 dk. kaldı
Gönderileri
selamlar herkese cogu yerden önemli notlari düzenlemeye calistim herkese basarılar güzel ve önemli noktalara değinmek istedim.

---formik asit aldehit özelliği gösterir,fehling ve tollense etki ederler

--fonksiyel gruplarda karbon sayısı arttıkça çözünürlük azalır

--ketonlar ASETON hariç polimerleşmezler

---benzen ve türevleri katılma tepkimesi vermez

---2 mol alkolden su çekilirse eter olur

---aynı karbonlularda en yüksek kaynama noktası karboksilli asit,alkol,aldehit,keton,eter,hidrokarbonlar

-----aldehit ketonlar halojenlerle tepkime vermez

----alkenlere su katılırsa alkol olur,alkollerden su çekilirse alken olur

----asetilene su katılırsa asetaldehit olur,diğer alkinlere su katılırsa keton olur

-----hidrokarbonlarda dallanma arttıkça kaynama düşer,

-----alkenler ve alkinler bromlu suyun rengini giderirler

-----uç alkinler agno3'ü indirgerler,iç alkinler bu tepkimeyi vermez (UÇ ALKİN üclü bag iceren herhangi bir karbon atomuna hidrojen baglı olan alkindir beyler)

-----alkenler kmno4 le diol oluşturur

----organik asitlerden formik asit yükseltegenerek co2 olur (birtek formik asit yükseltgenir ve formik asit en kuvvetli organik asittir)

-----eterlerde r1-O-r1 ise yani aynı ise basit eter,r2-O-r1 yani farklıysa karışık eter olur

2.KISIM ÖNCÜLLÜ SORULARDA
1 mol monoalkollerin na, k ile tepkimesinden 0,5 mol h2
1 mol dialkollerin na, k ile tepkimesinden 1 mol h2
1 mol trialkollerin na, k ile tepkimesinden 1,5 mol h2 açığa çıkar.

keto grubu içeren karbonhidratlar fehling tollense etki etmez ama FRUKTOZ yani ketoheksoz hariç.

benzaldehit fehlinge etki etmez ama TOLLENS e etkir.

SİKLOPROPAN katılma tepkimesi verir.

-----------------------------------------
3.kısım KARIŞIK BİLGİ

Esterler hem asidik hem bazık ortamda hidroliz olabilirler.
Asidik ortamda karboksilik asit ve alkol, bazik ortamda karboksilat iyonu ve alkol oluştururlar. Amonyakla tepkimelerinden ise amid oluşur.
--- amin zayıf baz amid nötr.
---Fenol OH grubu içermesine rağmen zayıf asittir.
---- Alkil benzenler yukseltgenirse karboksilli asit oluşur. Ornegin toluen yukseltgenirse benzoik asit olur.
---- Benzen katılma tepkimesi vermez ama Benzen türevleri verir.
---- Benzenin yaptıkları elektrofilik yer değiştirme, (benzil halojenürden fenol eldesi nukleofilik)
alkil halojenurlerin yaptıkları nukleofilik yer degistirmedir.
--- Alken ve alkinin katılması elektrofilik, aldehit ve ketonun katılmasi nukleofiliktir.
• Bir bileşiğin alkol olabilmesi icin aynı karbon iyonunda sadece bir OH olmalı ve o karbon diğer karbonlara tekli bağla bağlamalidir. Ciftli bağla bağlanmış bir karbonda OH varsa adı alkol olmaz enol olur.
• Bileşikte atomların yeri değişmezken elektron yer değiştirirse rezonans , atomların yeri değişirse tautomeri olur.
• Cis trans izomeri gorulebilmesi icin aynı karbon atomunda birden fazla aynı grup bulunmamalı, ve cis trans gosteren iki karbon atomundaki tüm gruplar farklı olmamalıdır.
• En küçük siklo 3 karbondan, eter ve ester 2 karbondan, keton 3 karbondan baslar.
• Metan, etan ve propanin izomeri yoktur.

yanlış bilgi var ise tartışalım tekrar herkese başarılar diliyorum her şey gönlünüzce olsun
Orta meta para karıstıranlar icin the big brotherin kisa yöntemi
http://sketchtoy.com/61720941 tesekkürler kendisine
sabancı bilgisayarı kazanacağım yarın ilk adımını atıyorum herkese Allah yardım etsin
baktım kötü geçti yarın ygsye başlarım
Arkadaşlar selamlar bugun 1.850 ye sıfır 5s buldum pahali diye almadim fakat eve geldim fiyatin uygun oldugunu düsündüm cihaz garantiliydi garantisini soramadim büyük ihtimal vodafone turkcell Avea'nın cihazina sıfır cihaz jelatinli ve 32gb siyah
Sizce makul fiyatmı? Yarın bakacagım tekrar satılmamıssa alacagım
Edit :cihaz 16gb cıktı yine de aldım teleservis garantili sıfır jelatinli aldim
İphone 5 alacagim yarin dikkat etmem gerekenler neler arkadaslar?
Merhaba ben hüseyin çoban 43 yaşındayım endüstri mühendisiyim 6 aydır üzerinde çalıştığım çizim ve fotoğraf projemi autocad'de yapiyordum, bilgisayarimi formatladim. Harddiske yedeğini almiştim zaten.
2 gün önce benden habersiz oğlum harddiski almis time machine ile macinin yedegini almaya calismis. fakat o sirada benim calismalarim silinmiş. Programci arkadaşım burağa sordum sana 100 milyar olur dedi. bende oğlumu öldürdüm . Pişman değilim.
herkes şok olacak.
Yaklaşık 1 senedir burun kenarlarında pullanma ve kızarıklık var doktora gitsem hep aynı şeyleri yazacak. Bu sorundan nasıl kurtulabilirim arkadaşlar?
Beyler yeter artık, herkes senin durumunu nerden bilsin?
İstersen 100. ol gerileme şansında yüksek ilerleme şansında
Size düşen çalışmak çalışmadan burda vakit kaybedenler Allah aşkına şu konularla kirletmesin.
Son,olsun bu.
Arkadaşlar tartışmanız hoş ama sorular yayınlanmayacak cevapları öğrenemeyeceğiz ne tartışıyoruz ya, herkes kendi yaptığını savunuyor yok hocaya sormuş ona sormuş.
3 soru için birbirimize düşücez nerdeyse
Toparlanın artık diğer süreç başladı iyi kötü geçti bırakın tartışmayı artık.
Sonu yok bu soruların, cevaplarınıda bilemeyeceğiz..
Hakkında
Forum İmzası:
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Otomobil
Mercedes
Mobil cihaz
iPhone
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 7 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.076
İkinci El Bölümü Mesajları: 79
Konularının görüntülenme sayısı: 127.433 (Bu ay: 552)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 416 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Eğitim ve Sınavlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.