Yüzbaşı
05 Eylül 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 31 (Bu ay: 3)
Gönderileri
Ev için wi-fi özelliği olan bir yazıcı arıyorum. Kafamda beliren 2 model vardı ve biraz araştırdım ama aklım karıştı. Toner dolumu ve drum hakkında. Yazıcılar hakkında hiçbir bilgim yok. Sizce hangisini almalıyım?

Brother:http://urun.n11.com/lazer-yazici/brother-hl-1211w-mono-kablosuz-lazer-yazici-a4-P37905740

Canon:http://urun.n11.com/lazer-yazici/canon-i-sensys-lbp6030wusb-kablo-hediyeliucretsiz-kargo-P52550122
Ankara Üniversitesi
Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mekteb-i Mülkiye)
*Okulumuz Siyasal Bilgiler Fakültesi – Mülkiye, devletin üst kademelerine dönemin batı standartlarına uygun başta idari sınıf olmak üzere nitelikli üst düzey memur yetiştirmek amacıyla 1859 yılında kurulmuş, en köklü eğitim kurumlarından birisidir. Mezunlarımız Vali, Kaymakam, çeşitli bakanlıklarda ve üst kurullarda müsteşar, denetçi, müfettiş, genel müdür, uzman, gibi kadrolarda bürokrat olarak görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra özel sektörde de genel müdürlük ve CEO gibi kademelerde çalışmaktadır. Fakültemiz mezunları öğrenim süreleri boyunca aldıkları eğitim sayesinde hem kendi okulumuzdaki hem de diğer üniversitelerdeki akademik kadrolara rahatlıkla yerleşebilmektedir. Bununla birlikte alınan kaliteli eğitim ve kazanılan eleştirel bakış açısı sayesinde mezunlarımız Türk Siyasal hayatında Başbakan, Bakan, Milletvekili, Belediye Başkanlığı, belediyelerde ve mecliste danışmanlık gibi önemli görevlerde yer almıştır ve almaya devam etmektedir.*Günümüzde, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. 2013 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre, mevzunlarımızın aldığı başarıyla; fakültemizin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümleri kendi alanlarında birinci sırada, Uluslararası İlişkiler, İşletme ve İktisat bölümleri kendi alanlarında üçüncü sırada yer almaktadır. BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.*Fakültemizde 172 akademik personel (54 profesör, 26 doçent, 35 yardımcı doçent, doktor unvanını almış 35 araştırma görevlisi, doktorasını yapmakta olan 14 araştırma görevlisi, 8 öğretim görevlisi, 6 uzman) ve 61 idari personelin katkılarıyla lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim sürdürülmektedir. Akademik kadrosunun alanında literatüre kazandırdığı Türkçe ve yabancı dildeki yayınların oranıyla Mülkiye, üretken fakültelerin başında gelmektedir.*Fakültemizin eğitim süresi zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı ile birlikte beş yıldır.Hazırlık öğretimi Ankara Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda verilmektedir (Öğrencilere muafiyet sınavıyla hazırlık sınıfını atlama hakkı tanınmıştır). Fakültemizde eğitim dili Türkçedir çünkü okulumuz bilim dili olarak Türkçenin gelişimini, aktarılan bilginin tartışılmasını, öğrenilenlerin içselleştirmenin önemini bilmiş, yarattığı fark ve kazandırdığı vizyon anlayışla duruşunu değiştirmemiş, dinamik akademisyen kadrosuyla kaliteli eğitim vermeye devam etmiştir. Ayrıca mesleki yabancı dil dersleriyle kişisel gelişime katkı sağlanmaktadır. Ek olarak fakültemiz Erasmus, Avrupa Birliği Eğitim Programı, Farabi, Mevlana gibi değişim programlarına da dâhildir.
*Mülkiye, bir kısmı geleneksel hale gelmiş dünyaca ünlü bir çok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans, kongre, kurultay ve söyleşilere ev sahipliği yaparak Türkiye için çok önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir.

*Fakültemizde iki amfiye ek olarak 450 kişilik bir konferans salonu, çeşitli büyüklüklerde 29 sınıf, seminer odasıları ve çok amaçlı odalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceği bilgisayar odaları da mevcuttur. ( 300 adet kişisel bilgisayar ve 2 adet server ile gelişmiş bir donanıma sahiptir.)
*300 kişilik kapasitesi olan kütüphanemiz hafta içi 09.00-22.00 saatleri arası, hafta sonu 10.00-22.00 saatleri arasında, ayrıca sınav dönemlerinde 24 saat açık bulunmaktadır. Bununla birlikte sınav dönemlerinde kütüphanemizde çalışan öğrencilerimize ücretsiz çorba, çay ve kahve hizmeti sunulmaktadır. Kütüphanemiz 130.000in üzerinde kitap, 55.000in üzerinde cilt dergiyle Türkiye’nin en saygın ve donanımlı kütüphanelerinden birisidir. 90 tanesi yurt dışından olmak üzere, 197 adet bilimsel dergi günü güne gelmekte ayrıca her gün beş adet Türkçe, beş adet yabancı dildeki gazete kütüphanemiz üst katındaki Hande Mumcu Okuma Salonu’nda okuyucunun hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca beş adet Türkçe gazete de gazete koleksiyonumuza eklenmektedir. Kütüphanemize gelen yeni kitaplar ve süreli yayınlar düzenli olarak kataloglanmakta ve bu katalog bilgileri bilgisayar sistemimize aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerimize kütüphanemizde ve öğrenci işlerinde yarı zamanlı çalışma imkânı sağlanmaktadır.
*Okulumuzda iki kafeterya, iki çay ocağının yanı sıra berber, marangoz ve ayakkabıcı da hizmet vermektedir. Diyetisyen kontrolünde ve hijyen şartlarına uygun olarak hazırlanan tabldot yemeği (4 çeşit ) 1,75 lira karşılığında öğrenciye sunulmaktadır. Okulumuzda öğrencilerin sosyalleşebileceği 30’ u aşkın dans, tiyatro, sinema, sanat, müzik ve fikir toplulukları bulunmaktadır. Ek olarak kampüsümüz içerisinde iki adet spor salonu, bir adet fitness salonu, bir adet halı saha mevcuttur. Ayrıca öğrencilerimiz üniversitemizin Tandoğan Yerleşkesindeki olimpik havuz, fitness salonu, sauna, squash, tenis kortları, halı saha ve basket sahasından faydalanabilmektedir. Öğrencilerimiz hem fakülte hem de okul takımlarında yer alabilirken aynı zamanda Mülkiye Spor Kulübünde de faaliyet gösterebilirler.


*Fakültemizin bulunduğu Cebeci Yerleşkesi Ankara’nın merkezi olan Kızılay’a yürüme mesafesindedir. Bu sayede Ankara’nın her yerinden okulumuza en fazla iki vasıta ile ulaşılabilir. Bu çerçevede birçok sanatsal, kültürel, eğitsel, sosyal ve sportif faaliyete rahatlıkla erişilebilmektedir. (sinema, tiyatro konser, opera, bale, müze, cafe vs.) Ayrıca okulumuzun çevresinde uygun fiyatlarla hizmet veren 24 saat açık market, cafe, restoran, çay evi gibi mekânlar bulunmaktadır. Kampus içerisinde yalnızca kız öğrencilere hizmet veren 328 kişilik Milli Piyango Öğrenci Evinin yanı sıra okul çevresinde okula kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek çok sayıda özel yurt ve devlet yurdu bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler okul çevresinde uygun fiyata rahatlıkla ev ve apart tutabilirler. Ek olarak okulumuzun çevresinde hemen hemen her bankanın şubesi, birçok hastane, sağlık ocağı ve eczane mevcuttur. Bu yönleriyle Cebeci, keyifli vakit geçirilebilecek, her ihtiyacın kolaylıkla karşılanabileceği, güvenli bir öğrenci semtidir.

*Okulumuzun en ayırt edici özelliklerinden birisi de Türkiye’de her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan İnek Bayramı ile kendine ait bayramı olan tek fakülte olmasıdır. 1938 yılından beri kutlanan bu bayramımız mizahla siyasetin yoğrulduğu, Mülkiyeli olmanın daha da içselleştirildiği, hem eleştiri hem de öz eleştiri niteliği taşıyan bir gelenek haline gelmiştir. Mülkiye Dekanı’nın ve Mülkiyeliler Birliği Başkanı’nın açılış konuşması ve inek duasıyla başlayan bu bayram inek yürüyüşünün ardından, bölümlerin kendilerine taktıkları muzip lakaplar ile (Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nin Tellak, Uluslararası İlişkiler’in Züppeyun, Maliye’nin Tahsildar, İşletme’nin Bakkal, İktisat’ın Geyikhan, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’nin Amele) birbiriyle atıştıkları fermanlarla devam eder. Gün sonunda düzenlenen konserlerle Cebeci’yi iki gün eğlenceye boğan bu bayram unutulmayacak anıların en önemli mirasçısı haline gelmiştir.


*Mülkiyenin bir diğer ayırt edici özelliği de kendi adına bestelenmiş bir marşı olan ender okullardan biri olmasıdır. (Mülkiye – Vatan Marşı) “Ey Vatan gözyaşların dinsin yetiştik çünkü biz.” dizesi ile biten marşımızda ve rozetimizde de vurgulanan “ Vatan” teması biz Mülkiyeliler için her daim yol gösterici olmuştur.*Büyük bir çoğunluğu bürokrat ve akademisyen üyelerden oluşan genç yaşlı bütün kuşakları bir araya getiren mezunlar derneğimiz olan Mülkiyeliler Birliğinin bulunması da fakültemizin fark yaratan özelliklerinden bir diğeridir. ( Genel Merkezi Ankara’da olmak üzere; Adana, Antalya, Bodrum, Bursa, Datça, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Mersin ve Samsun illerimizde de Mülkiyeliler Birliği Şubesi bulunmakta, mezunlarımız ve öğrencilerimiz bu şubelerin imkânlarından yararlanmaktadır.) Ayrıca Mülkiyeliler Birliği 2014 yılı itibariyle üniversite seçme sınavında ilk 1000’e girerek Mülkiye’yi tercih eden öğrencilerimize 850 TL burs vermeye başlamıştır.

*Bu sebeplerle gelenekleri, akademik birikimi, kendisine özgü topluluğu ve tarihiyle Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) saygı çerçevesinde öğrenci ve hocaların arkadaşlık kurabildiği ilişkileriyle sadece bir okul değil aynı zamanda bir ekoldür.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İlber Ortaylı: 1977 yılında Mülkiye'de ders verdiğim ilk sınıf, bugün üç tane büyükelçi çıkarmış durumda. o kadar şaşılacak bir okul.

Cahit Talas: Ankara'da bir aile gibiydik. Büyük bir yatakhanede hep birlikte yatardık, birlikte sınıflara giderdik, birlikte yemek yerdik. Mülkiyeliler birbirlerine çok bağlıdırlar denilir, ama yaşamın önemli bir bölümü böyle birlikte geçince, ister istemez bu bağlar kendiliğinden oluşmaktadır.

Cemal Süreya: Gözlerim dolu dolu oldu... Mülkiye'den çıkıp Cebeci'den Sıhhiye'ye yürümek... Benim yıllar yılı yürüdüğüm, âşık olduğum, ağladığım, bir adamı, bir dünyayı sevdiğim sokaklarda Cemal'imin yürüdüğünü her zamankinden daha çok bilmek... O sokaklarda, o caddelerde yazarken şimdilerde Cemal'i ve geride kalanları özlemek... Ah, ah Cemal...

Ankara Üniversitesi
Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mekteb-i Mülkiye)
*Okulumuz Siyasal Bilgiler Fakültesi – Mülkiye, devletin üst kademelerine dönemin batı standartlarına uygun başta idari sınıf olmak üzere nitelikli üst düzey memur yetiştirmek amacıyla 1859 yılında kurulmuş, en köklü eğitim kurumlarından birisidir. Mezunlarımız Vali, Kaymakam, çeşitli bakanlıklarda ve üst kurullarda müsteşar, denetçi, müfettiş, genel müdür, uzman, gibi kadrolarda bürokrat olarak görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra özel sektörde de genel müdürlük ve CEO gibi kademelerde çalışmaktadır. Fakültemiz mezunları öğrenim süreleri boyunca aldıkları eğitim sayesinde hem kendi okulumuzdaki hem de diğer üniversitelerdeki akademik kadrolara rahatlıkla yerleşebilmektedir. Bununla birlikte alınan kaliteli eğitim ve kazanılan eleştirel bakış açısı sayesinde mezunlarımız Türk Siyasal hayatında Başbakan, Bakan, Milletvekili, Belediye Başkanlığı, belediyelerde ve mecliste danışmanlık gibi önemli görevlerde yer almıştır ve almaya devam etmektedir.*Günümüzde, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. 2013 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre, mevzunlarımızın aldığı başarıyla; fakültemizin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümleri kendi alanlarında birinci sırada, Uluslararası İlişkiler, İşletme ve İktisat bölümleri kendi alanlarında üçüncü sırada yer almaktadır. BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.*Fakültemizde 172 akademik personel (54 profesör, 26 doçent, 35 yardımcı doçent, doktor unvanını almış 35 araştırma görevlisi, doktorasını yapmakta olan 14 araştırma görevlisi, 8 öğretim görevlisi, 6 uzman) ve 61 idari personelin katkılarıyla lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim sürdürülmektedir. Akademik kadrosunun alanında literatüre kazandırdığı Türkçe ve yabancı dildeki yayınların oranıyla Mülkiye, üretken fakültelerin başında gelmektedir.*Fakültemizin eğitim süresi zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı ile birlikte beş yıldır.Hazırlık öğretimi Ankara Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda verilmektedir (Öğrencilere muafiyet sınavıyla hazırlık sınıfını atlama hakkı tanınmıştır). Fakültemizde eğitim dili Türkçedir çünkü okulumuz bilim dili olarak Türkçenin gelişimini, aktarılan bilginin tartışılmasını, öğrenilenlerin içselleştirmenin önemini bilmiş, yarattığı fark ve kazandırdığı vizyon anlayışla duruşunu değiştirmemiş, dinamik akademisyen kadrosuyla kaliteli eğitim vermeye devam etmiştir. Ayrıca mesleki yabancı dil dersleriyle kişisel gelişime katkı sağlanmaktadır. Ek olarak fakültemiz Erasmus, Avrupa Birliği Eğitim Programı, Farabi, Mevlana gibi değişim programlarına da dâhildir.
*Mülkiye, bir kısmı geleneksel hale gelmiş dünyaca ünlü bir çok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans, kongre, kurultay ve söyleşilere ev sahipliği yaparak Türkiye için çok önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir.

*Fakültemizde iki amfiye ek olarak 450 kişilik bir konferans salonu, çeşitli büyüklüklerde 29 sınıf, seminer odasıları ve çok amaçlı odalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceği bilgisayar odaları da mevcuttur. ( 300 adet kişisel bilgisayar ve 2 adet server ile gelişmiş bir donanıma sahiptir.)
*300 kişilik kapasitesi olan kütüphanemiz hafta içi 09.00-22.00 saatleri arası, hafta sonu 10.00-22.00 saatleri arasında, ayrıca sınav dönemlerinde 24 saat açık bulunmaktadır. Bununla birlikte sınav dönemlerinde kütüphanemizde çalışan öğrencilerimize ücretsiz çorba, çay ve kahve hizmeti sunulmaktadır. Kütüphanemiz 130.000in üzerinde kitap, 55.000in üzerinde cilt dergiyle Türkiye’nin en saygın ve donanımlı kütüphanelerinden birisidir. 90 tanesi yurt dışından olmak üzere, 197 adet bilimsel dergi günü güne gelmekte ayrıca her gün beş adet Türkçe, beş adet yabancı dildeki gazete kütüphanemiz üst katındaki Hande Mumcu Okuma Salonu’nda okuyucunun hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca beş adet Türkçe gazete de gazete koleksiyonumuza eklenmektedir. Kütüphanemize gelen yeni kitaplar ve süreli yayınlar düzenli olarak kataloglanmakta ve bu katalog bilgileri bilgisayar sistemimize aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerimize kütüphanemizde ve öğrenci işlerinde yarı zamanlı çalışma imkânı sağlanmaktadır.
*Okulumuzda iki kafeterya, iki çay ocağının yanı sıra berber, marangoz ve ayakkabıcı da hizmet vermektedir. Diyetisyen kontrolünde ve hijyen şartlarına uygun olarak hazırlanan tabldot yemeği (4 çeşit ) 1,75 lira karşılığında öğrenciye sunulmaktadır. Okulumuzda öğrencilerin sosyalleşebileceği 30’ u aşkın dans, tiyatro, sinema, sanat, müzik ve fikir toplulukları bulunmaktadır. Ek olarak kampüsümüz içerisinde iki adet spor salonu, bir adet fitness salonu, bir adet halı saha mevcuttur. Ayrıca öğrencilerimiz üniversitemizin Tandoğan Yerleşkesindeki olimpik havuz, fitness salonu, sauna, squash, tenis kortları, halı saha ve basket sahasından faydalanabilmektedir. Öğrencilerimiz hem fakülte hem de okul takımlarında yer alabilirken aynı zamanda Mülkiye Spor Kulübünde de faaliyet gösterebilirler.


*Fakültemizin bulunduğu Cebeci Yerleşkesi Ankara’nın merkezi olan Kızılay’a yürüme mesafesindedir. Bu sayede Ankara’nın her yerinden okulumuza en fazla iki vasıta ile ulaşılabilir. Bu çerçevede birçok sanatsal, kültürel, eğitsel, sosyal ve sportif faaliyete rahatlıkla erişilebilmektedir. (sinema, tiyatro konser, opera, bale, müze, cafe vs.) Ayrıca okulumuzun çevresinde uygun fiyatlarla hizmet veren 24 saat açık market, cafe, restoran, çay evi gibi mekânlar bulunmaktadır. Kampus içerisinde yalnızca kız öğrencilere hizmet veren 328 kişilik Milli Piyango Öğrenci Evinin yanı sıra okul çevresinde okula kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek çok sayıda özel yurt ve devlet yurdu bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler okul çevresinde uygun fiyata rahatlıkla ev ve apart tutabilirler. Ek olarak okulumuzun çevresinde hemen hemen her bankanın şubesi, birçok hastane, sağlık ocağı ve eczane mevcuttur. Bu yönleriyle Cebeci, keyifli vakit geçirilebilecek, her ihtiyacın kolaylıkla karşılanabileceği, güvenli bir öğrenci semtidir.

*Okulumuzun en ayırt edici özelliklerinden birisi de Türkiye’de her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan İnek Bayramı ile kendine ait bayramı olan tek fakülte olmasıdır. 1938 yılından beri kutlanan bu bayramımız mizahla siyasetin yoğrulduğu, Mülkiyeli olmanın daha da içselleştirildiği, hem eleştiri hem de öz eleştiri niteliği taşıyan bir gelenek haline gelmiştir. Mülkiye Dekanı’nın ve Mülkiyeliler Birliği Başkanı’nın açılış konuşması ve inek duasıyla başlayan bu bayram inek yürüyüşünün ardından, bölümlerin kendilerine taktıkları muzip lakaplar ile (Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nin Tellak, Uluslararası İlişkiler’in Züppeyun, Maliye’nin Tahsildar, İşletme’nin Bakkal, İktisat’ın Geyikhan, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’nin Amele) birbiriyle atıştıkları fermanlarla devam eder. Gün sonunda düzenlenen konserlerle Cebeci’yi iki gün eğlenceye boğan bu bayram unutulmayacak anıların en önemli mirasçısı haline gelmiştir.


*Mülkiyenin bir diğer ayırt edici özelliği de kendi adına bestelenmiş bir marşı olan ender okullardan biri olmasıdır. (Mülkiye – Vatan Marşı) “Ey Vatan gözyaşların dinsin yetiştik çünkü biz.” dizesi ile biten marşımızda ve rozetimizde de vurgulanan “ Vatan” teması biz Mülkiyeliler için her daim yol gösterici olmuştur.*Büyük bir çoğunluğu bürokrat ve akademisyen üyelerden oluşan genç yaşlı bütün kuşakları bir araya getiren mezunlar derneğimiz olan Mülkiyeliler Birliğinin bulunması da fakültemizin fark yaratan özelliklerinden bir diğeridir. ( Genel Merkezi Ankara’da olmak üzere; Adana, Antalya, Bodrum, Bursa, Datça, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Mersin ve Samsun illerimizde de Mülkiyeliler Birliği Şubesi bulunmakta, mezunlarımız ve öğrencilerimiz bu şubelerin imkânlarından yararlanmaktadır.) Ayrıca Mülkiyeliler Birliği 2014 yılı itibariyle üniversite seçme sınavında ilk 1000’e girerek Mülkiye’yi tercih eden öğrencilerimize 850 TL burs vermeye başlamıştır.

*Bu sebeplerle gelenekleri, akademik birikimi, kendisine özgü topluluğu ve tarihiyle Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) saygı çerçevesinde öğrenci ve hocaların arkadaşlık kurabildiği ilişkileriyle sadece bir okul değil aynı zamanda bir ekoldür.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İlber Ortaylı: 1977 yılında Mülkiye'de ders verdiğim ilk sınıf, bugün üç tane büyükelçi çıkarmış durumda. o kadar şaşılacak bir okul.

Cahit Talas: Ankara'da bir aile gibiydik. Büyük bir yatakhanede hep birlikte yatardık, birlikte sınıflara giderdik, birlikte yemek yerdik. Mülkiyeliler birbirlerine çok bağlıdırlar denilir, ama yaşamın önemli bir bölümü böyle birlikte geçince, ister istemez bu bağlar kendiliğinden oluşmaktadır.

Cemal Süreya: Gözlerim dolu dolu oldu... Mülkiye'den çıkıp Cebeci'den Sıhhiye'ye yürümek... Benim yıllar yılı yürüdüğüm, âşık olduğum, ağladığım, bir adamı, bir dünyayı sevdiğim sokaklarda Cemal'imin yürüdüğünü her zamankinden daha çok bilmek... O sokaklarda, o caddelerde yazarken şimdilerde Cemal'i ve geride kalanları özlemek... Ah, ah Cemal...

Ankara Üniversitesi
Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mekteb-i Mülkiye)
*Okulumuz Siyasal Bilgiler Fakültesi – Mülkiye, devletin üst kademelerine dönemin batı standartlarına uygun başta idari sınıf olmak üzere nitelikli üst düzey memur yetiştirmek amacıyla 1859 yılında kurulmuş, en köklü eğitim kurumlarından birisidir. Mezunlarımız Vali, Kaymakam, çeşitli bakanlıklarda ve üst kurullarda müsteşar, denetçi, müfettiş, genel müdür, uzman, gibi kadrolarda bürokrat olarak görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra özel sektörde de genel müdürlük ve CEO gibi kademelerde çalışmaktadır. Fakültemiz mezunları öğrenim süreleri boyunca aldıkları eğitim sayesinde hem kendi okulumuzdaki hem de diğer üniversitelerdeki akademik kadrolara rahatlıkla yerleşebilmektedir. Bununla birlikte alınan kaliteli eğitim ve kazanılan eleştirel bakış açısı sayesinde mezunlarımız Türk Siyasal hayatında Başbakan, Bakan, Milletvekili, Belediye Başkanlığı, belediyelerde ve mecliste danışmanlık gibi önemli görevlerde yer almıştır ve almaya devam etmektedir.*Günümüzde, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. 2013 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre, mevzunlarımızın aldığı başarıyla; fakültemizin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Maliye ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümleri kendi alanlarında birinci sırada, Uluslararası İlişkiler, İşletme ve İktisat bölümleri kendi alanlarında üçüncü sırada yer almaktadır. BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.*Fakültemizde 172 akademik personel (54 profesör, 26 doçent, 35 yardımcı doçent, doktor unvanını almış 35 araştırma görevlisi, doktorasını yapmakta olan 14 araştırma görevlisi, 8 öğretim görevlisi, 6 uzman) ve 61 idari personelin katkılarıyla lisans ve lisansüstü eğitim-öğretim sürdürülmektedir. Akademik kadrosunun alanında literatüre kazandırdığı Türkçe ve yabancı dildeki yayınların oranıyla Mülkiye, üretken fakültelerin başında gelmektedir.*Fakültemizin eğitim süresi zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı ile birlikte beş yıldır.Hazırlık öğretimi Ankara Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksek Okulunda verilmektedir (Öğrencilere muafiyet sınavıyla hazırlık sınıfını atlama hakkı tanınmıştır). Fakültemizde eğitim dili Türkçedir çünkü okulumuz bilim dili olarak Türkçenin gelişimini, aktarılan bilginin tartışılmasını, öğrenilenlerin içselleştirmenin önemini bilmiş, yarattığı fark ve kazandırdığı vizyon anlayışla duruşunu değiştirmemiş, dinamik akademisyen kadrosuyla kaliteli eğitim vermeye devam etmiştir. Ayrıca mesleki yabancı dil dersleriyle kişisel gelişime katkı sağlanmaktadır. Ek olarak fakültemiz Erasmus, Avrupa Birliği Eğitim Programı, Farabi, Mevlana gibi değişim programlarına da dâhildir.
*Mülkiye, bir kısmı geleneksel hale gelmiş dünyaca ünlü bir çok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans, kongre, kurultay ve söyleşilere ev sahipliği yaparak Türkiye için çok önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir.

*Fakültemizde iki amfiye ek olarak 450 kişilik bir konferans salonu, çeşitli büyüklüklerde 29 sınıf, seminer odasıları ve çok amaçlı odalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceği bilgisayar odaları da mevcuttur. ( 300 adet kişisel bilgisayar ve 2 adet server ile gelişmiş bir donanıma sahiptir.)
*300 kişilik kapasitesi olan kütüphanemiz hafta içi 09.00-22.00 saatleri arası, hafta sonu 10.00-22.00 saatleri arasında, ayrıca sınav dönemlerinde 24 saat açık bulunmaktadır. Bununla birlikte sınav dönemlerinde kütüphanemizde çalışan öğrencilerimize ücretsiz çorba, çay ve kahve hizmeti sunulmaktadır. Kütüphanemiz 130.000in üzerinde kitap, 55.000in üzerinde cilt dergiyle Türkiye’nin en saygın ve donanımlı kütüphanelerinden birisidir. 90 tanesi yurt dışından olmak üzere, 197 adet bilimsel dergi günü güne gelmekte ayrıca her gün beş adet Türkçe, beş adet yabancı dildeki gazete kütüphanemiz üst katındaki Hande Mumcu Okuma Salonu’nda okuyucunun hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca beş adet Türkçe gazete de gazete koleksiyonumuza eklenmektedir. Kütüphanemize gelen yeni kitaplar ve süreli yayınlar düzenli olarak kataloglanmakta ve bu katalog bilgileri bilgisayar sistemimize aktarılmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerimize kütüphanemizde ve öğrenci işlerinde yarı zamanlı çalışma imkânı sağlanmaktadır.
*Okulumuzda iki kafeterya, iki çay ocağının yanı sıra berber, marangoz ve ayakkabıcı da hizmet vermektedir. Diyetisyen kontrolünde ve hijyen şartlarına uygun olarak hazırlanan tabldot yemeği (4 çeşit ) 1,75 lira karşılığında öğrenciye sunulmaktadır. Okulumuzda öğrencilerin sosyalleşebileceği 30’ u aşkın dans, tiyatro, sinema, sanat, müzik ve fikir toplulukları bulunmaktadır. Ek olarak kampüsümüz içerisinde iki adet spor salonu, bir adet fitness salonu, bir adet halı saha mevcuttur. Ayrıca öğrencilerimiz üniversitemizin Tandoğan Yerleşkesindeki olimpik havuz, fitness salonu, sauna, squash, tenis kortları, halı saha ve basket sahasından faydalanabilmektedir. Öğrencilerimiz hem fakülte hem de okul takımlarında yer alabilirken aynı zamanda Mülkiye Spor Kulübünde de faaliyet gösterebilirler.


*Fakültemizin bulunduğu Cebeci Yerleşkesi Ankara’nın merkezi olan Kızılay’a yürüme mesafesindedir. Bu sayede Ankara’nın her yerinden okulumuza en fazla iki vasıta ile ulaşılabilir. Bu çerçevede birçok sanatsal, kültürel, eğitsel, sosyal ve sportif faaliyete rahatlıkla erişilebilmektedir. (sinema, tiyatro konser, opera, bale, müze, cafe vs.) Ayrıca okulumuzun çevresinde uygun fiyatlarla hizmet veren 24 saat açık market, cafe, restoran, çay evi gibi mekânlar bulunmaktadır. Kampus içerisinde yalnızca kız öğrencilere hizmet veren 328 kişilik Milli Piyango Öğrenci Evinin yanı sıra okul çevresinde okula kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek çok sayıda özel yurt ve devlet yurdu bulunmaktadır. Ayrıca öğrenciler okul çevresinde uygun fiyata rahatlıkla ev ve apart tutabilirler. Ek olarak okulumuzun çevresinde hemen hemen her bankanın şubesi, birçok hastane, sağlık ocağı ve eczane mevcuttur. Bu yönleriyle Cebeci, keyifli vakit geçirilebilecek, her ihtiyacın kolaylıkla karşılanabileceği, güvenli bir öğrenci semtidir.

*Okulumuzun en ayırt edici özelliklerinden birisi de Türkiye’de her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan İnek Bayramı ile kendine ait bayramı olan tek fakülte olmasıdır. 1938 yılından beri kutlanan bu bayramımız mizahla siyasetin yoğrulduğu, Mülkiyeli olmanın daha da içselleştirildiği, hem eleştiri hem de öz eleştiri niteliği taşıyan bir gelenek haline gelmiştir. Mülkiye Dekanı’nın ve Mülkiyeliler Birliği Başkanı’nın açılış konuşması ve inek duasıyla başlayan bu bayram inek yürüyüşünün ardından, bölümlerin kendilerine taktıkları muzip lakaplar ile (Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi’nin Tellak, Uluslararası İlişkiler’in Züppeyun, Maliye’nin Tahsildar, İşletme’nin Bakkal, İktisat’ın Geyikhan, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’nin Amele) birbiriyle atıştıkları fermanlarla devam eder. Gün sonunda düzenlenen konserlerle Cebeci’yi iki gün eğlenceye boğan bu bayram unutulmayacak anıların en önemli mirasçısı haline gelmiştir.


*Mülkiyenin bir diğer ayırt edici özelliği de kendi adına bestelenmiş bir marşı olan ender okullardan biri olmasıdır. (Mülkiye – Vatan Marşı) “Ey Vatan gözyaşların dinsin yetiştik çünkü biz.” dizesi ile biten marşımızda ve rozetimizde de vurgulanan “ Vatan” teması biz Mülkiyeliler için her daim yol gösterici olmuştur.*Büyük bir çoğunluğu bürokrat ve akademisyen üyelerden oluşan genç yaşlı bütün kuşakları bir araya getiren mezunlar derneğimiz olan Mülkiyeliler Birliğinin bulunması da fakültemizin fark yaratan özelliklerinden bir diğeridir. ( Genel Merkezi Ankara’da olmak üzere; Adana, Antalya, Bodrum, Bursa, Datça, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Mersin ve Samsun illerimizde de Mülkiyeliler Birliği Şubesi bulunmakta, mezunlarımız ve öğrencilerimiz bu şubelerin imkânlarından yararlanmaktadır.) Ayrıca Mülkiyeliler Birliği 2014 yılı itibariyle üniversite seçme sınavında ilk 1000’e girerek Mülkiye’yi tercih eden öğrencilerimize 850 TL burs vermeye başlamıştır.

*Bu sebeplerle gelenekleri, akademik birikimi, kendisine özgü topluluğu ve tarihiyle Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) saygı çerçevesinde öğrenci ve hocaların arkadaşlık kurabildiği ilişkileriyle sadece bir okul değil aynı zamanda bir ekoldür.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İlber Ortaylı: 1977 yılında Mülkiye'de ders verdiğim ilk sınıf, bugün üç tane büyükelçi çıkarmış durumda. o kadar şaşılacak bir okul.

Cahit Talas: Ankara'da bir aile gibiydik. Büyük bir yatakhanede hep birlikte yatardık, birlikte sınıflara giderdik, birlikte yemek yerdik. Mülkiyeliler birbirlerine çok bağlıdırlar denilir, ama yaşamın önemli bir bölümü böyle birlikte geçince, ister istemez bu bağlar kendiliğinden oluşmaktadır.

Cemal Süreya: Gözlerim dolu dolu oldu... Mülkiye'den çıkıp Cebeci'den Sıhhiye'ye yürümek... Benim yıllar yılı yürüdüğüm, âşık olduğum, ağladığım, bir adamı, bir dünyayı sevdiğim sokaklarda Cemal'imin yürüdüğünü her zamankinden daha çok bilmek... O sokaklarda, o caddelerde yazarken şimdilerde Cemal'i ve geride kalanları özlemek... Ah, ah Cemal...

Lütfen 2 dakikanızı ayırıp oy verebilir misiniz?

http://www.iamistanbul.tv/yarismalar/senaryo/biz-basardiktaslari-yerinden-oynattik
Dün satın aldım biraz göz gezdirdim çok güzel şeyler var. Örnek olarak:
* Meme şeklinde sabun yapsalardı, dünya daha temiz bir yer olurdu.
* Akşamdan kalma halinizi örtbas etmek için, "Dün gece bir türlü uyuyamadım." demek, basit ama zaman içinde etkisini kanıtlamış bir yöntemdir.

Tavsiye ederim fiyatı 3.5TL. Özellikle Barney hayranları siz sakın kaçırmayın.
http://cnbce.com/Ozel/Default.aspx?id=10

Bunlarda bir kaç ss...
Not:Fotoğrafları tv kumandası ile çektim sormanıza gerek yok.''Anayasa ve kanunlara aykırı olarak abonelerden alınan 5 kalem bedelin tüketicilere geriye dönük iadesine karar verildi. Bu kararla tüketiciler her faturalarında ortalama yüzde 30 civarında fazladan ödenen bedelleri geriye dönük olarak alabileceklerdir''

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti' tarafından başvurusu haklı bulunan Avukat Muhammet Kadir Karaçelebi için lehine verilen karar emsal niteliğindedir, tüm tüketiciler haklarını kendilerinden tahsil edilen bedeller ile söz konusu bedellere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen ücretlerin yasal faizi ile birlikte bu kararı örnek göstererk alabilirler....

Elektrik faturasındaki tüketiciye iade edilmesine karar verilen 5 bedel:

1-kayıp kaçak bedeli,
2-dağıtım bedeli
3-personel satış hizmet bedeli,
4-personel sayaç okuma bedeli
5-iletişim sistemleri bedeli

Dilekçe Örneği
Nvidia denetim masasından nvidianın kartını seçtim ama yinede intel gözüküyor ekran kartı olarak bunu nasıl değiştirebilirim?

Hakkında
Konum: Ankara,Keçiören
Sistem ve Tercihleri
Takım
Fenerbahçe
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 13 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 yıl
Mesaj Sayısı: 260
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.268
İkinci El Bölümü Mesajları: 5
Konularının görüntülenme sayısı: 87.620 (Bu ay: 284)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 8 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.