Teğmen
29 Nisan 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 21 (Bu ay: 0)
362046 Gün Cezalı
356911 gün 5 s. 48 dk. kaldı
Gönderileri
Japonlar 2030'da uzaya güneş enerjisi santrali kurmak için kolları sıvadı. Yeryüzündeki panellerin beş katı fazla elektrik üretecek santral 36 bin kilometre yükseklikte kurulacak...

Japonlar, uzaya güneş enerjisi santrali kuracak, santralin üreteceği enerji lazer veya mikrodalga olarak yeryüzüne nakledilecek.


Hükümet, bu "fütürist" santralin kurulabilmesi için kolları sıvadı ve 2030’a doğru dünya yörüngesinde güneş santrali kurulmasına ilişkin projeye katılacak firma ve kurumları belirledi.


Yer’den 36 bin kilometre yüksekte kurulacak santral, güneş panellerinden oluşacak. Yeryüzünde kullanılmakta olanlara benzeyen fotovoltaik elementler, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek. Paneller yerdekinin en az 5 katı fazla elektrik üretecek.


Elektrik akımı, Yer’deki devasa bir parabolik antene lazer veya mikrodalga huzmeleri şeklinde gönderilecek.


Güneş enerjisinin temiz ve sonsuz olduğunu vurgulayan Japon yetkilileri, bu sistemin enerji ihtiyacının karşılanmasına ve sera gazlarının yol açtığı küresel ısınmayla mücadeleye katkıda bulunacağını düşünüyor.


Bu muazzam bilimsel ve sınai proje, Japon Uzay Kurumu başkanlığında yürütülecek. Japonlar, bilim-kurgu kitaplarından fırlamışa benzeyen proje üzerinde 1998’den beri çalışıyor. Bu kapsamda ilkin enerjinin mikrodalga halinde aktarılabilmesi için bir deneme uydusu fırlatılacak. Ardından her biri 10 megavat gücündeki güneş panellerinin robot çalışmalarıyla uzaya yerleştirilmesinin mümkün olup olmayacağı görülecek. Daha sonra 250 megavatlık bir prototip santral yörüngeye oturtulacak. Böylece santral bütünüyle testten geçirilerek maliyet ortaya çıkacak.


Araştırmacılar, nihai olarak 1000 megavatlık sistem kurmayı tasarlıyor. Evdeki hesap çarşıya uyarsa, elektriğin kilovat başına maliyeti, bugünkünün beşte ya da altıda biri kadar olacak. Ancak bu enerjiyi kullanacak halkın ikna edilmesi şart gözüküyor, zira birkaç sene evvel yapılan kamuoyu araştırması, insanların lazer ve mikrodalga deyince endişe duyduğunu göstermiş bulunuyor.

(AA)
Arkadaşlar hep rastlıyorumda siirt fıstığı antep fıstığının aynısı gibi aynılarmı acaba?
Arkadaşlar Gözüm Arada Zongluyor Baktığım noktayı tam göremiyorum başım şiddetle ağrıyor sizce neden olabilir bilgisi olan varmı ?
DTP'den gövde gösterisiDTP, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Diyarbakır'da 1 milyon kişinin hedeflendiği büyük bir miting yapmaya hazırlanıyor.DTP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Bu mitingle Kürt halkının barış ve özgürlük konusundaki ısrarı bir kez daha kamuoyunun gündemine getirilecektir" denildi. Açıklamada, Kürt sorununun çözümüne ilişkin çabalara da değinildi, şu değerlendirme yapıldı: "Uluslararası gelişmeler ve bölgesel enerji politikaları, Türkiye'nin hem dış hem de iç politikasını önemli ölçüde etkilemektedir. Son günlerde yeniden kamuoyu gündeminin ilk sıralarına yükselen Kürt sorununa ilişkin gelişmeler de bundan bağımsız olarak ele alınamaz. Ayrıca Kürt halkının ve tüm demokrasi güçlerinin vermiş olduğu mücadele, demokratik dönüşümün itici gücü olarak, Türkiye'yi bir değişim sürecine sokmuştur. Uzun vadede geri dönüşü olmayan, giderek demokratikleşmeye çevrilen bir süreç başlamış olmakla beraber; hala değişime, demokratikleşmeye direnen güçler bulunmaktadır. Bu bağlamda Kürt sorununda barışçıl demokratik çözümün olanakları bulunduğu kadar; ciddi riskler de bulunmaktadır"
ifade süper
Hak ve Hakikat Partisi (HAK Parti) Genel Başkanı Dursun Güneş, ''Osmanlı ruhu ile gelip, bütün Türkleri, Ortadoğu'yu kapsayan Osmanlı İmparatorluğu'nu kuracağız'' dedi.

Dursun Güneş, partisinin Trabzon İl Başkanlığı binasının açılışında yaptığı konuşmada, ''Bizim davamız hak davası, zalime karşı, yapılan zulme karşı göreceğimiz hak davasıdır'' diye konuştu.

Gündemde Osmanlının yıkılışına neden olan irticai eylem planlarının bulunduğunu ileri süren Güneş, ''İrtica İslam, Müslümanlık olamaz. İrtica geri dönüş demektir. İslam bir evrensel dindir, İslam'a dönüş özüne dönüş demektir. İrtica özünden ayrılıp cahiliyeye dönmek demektir. İrtica cahiliyedir, karanlıktık, zillettir'' dedi.

Bütün dünyada Müslüman kanı akıtanların kan gölü içinde boğulacağını ifade eden Güneş, ''Biz HAK Parti olarak Osmanlı ruhu ile gelip, bütün Türk'leri, Ortadoğu'yu kapsayan Osmanlı İmparatorluğu'nu kuracağız. Başkanlık sistemini getirip bütün dünyayı kurtuluşa çağıracağız, Allah'ın yardımı ile bütün Müslümanları zulümden kurtaracağız'' şeklinde konuştu.Erdoğan, Uygur Türkleri bizim Çin'le olan ilişkilerimizde köprüdür restine cevap geçikmedi. Büyükelçi iddiaları yalanladı.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Şiao Cüncıng, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili olarak, "Biz Çin'de soykırım yapmıyoruz" dedi, rakamların gerçek olmadığını açıkladı.


Büyükelçilik konutunda AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Şiao, Sincan'da yaşanan olaylarda her iki taraftan 156 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 80 kişinin yaralandığını belirterek, "Ölenler içinde Uygurlar var, Han milliyetine mensup Çinliler ve polisler var. Olaylarda her iki taraftan 156 kişi öldü, bunun dışındaki rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır" diye konuştu.

"BASIN MENSUPLARI ŞU ANDA SİNCAN'A GİDEBİLİR"

Bölgeyle iletişimin sağlıklı olmadığı ve bağımsız haber kaynaklarının yaşanan gelişmelerle ilgili haber yapıp yapamadıklarının sorulması üzerine Şiao, "Bölgeyle iletişimde her hangi bir problem yok. Bölgeden haber yapmak isteyen basın mensupları şu anda oraya gidip, kendi gözleriyle yaşananlara şahitlik edebilirler" ifadelerini kullandı.
Hakkında
Konum: Gaziantep
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 9 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 14 yıl
Mesaj Sayısı: 146
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 521
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 3.793 (Bu ay: 49)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 0 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.