Yüzbaşı
28 Şubat 2003
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 24 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar merhaba...

Birkaç forumda biraz araştırdım ama gözüme böyle bir konu çarpmadı ve bu forumda da bu bölümüne yazmanın daha doğru olacağını düşünerek buraya başlığı açıyorum.

İki farklı müşterimin başından birkaç kere geçen hikayeyi kısaca anlatarak başlayayım.

Yurt dışındaki müşteri ile yazışma başlıyor. ürün adetler ödeme vs yazışılıyor. neticede proforma gönderiliyor ve proformadaki iban numaraları karşıya bir şekilde değişerek gidiyor. Hatta bazen karşıdaki vatandaş bu değişikliğin sebebi nedir diye soruyor ancak o mail de bu tarafa değişik geliyor... Neticesinde bazen para bu değiştirilen iban numarasına gönderiliyor ve adamlar bu parayı da alıp kayboluyorlar... bazen de para diğer tarafın eline geçemeden bir şekilde fark ediliyor yine bazen savcılık kanalıyla engelleniyor...

iki müşretimin de kullandığı hosting çözümü farklı ve bir tanesi de 1and1'da...
karşı müşterilerin bir kısmı arap yarımadasındaydı lakin sonuncusu ingiltereden çıktı.
paranın yattığı hesaplar çoğunlukla yurt dışında oluyordu son olaydaki paranın çekildiği hesap Türkiye'den... Ayrıca isim de türk ismi.
hesap şifresi değiştirmek ve hesabın kurulduğu makinayı formatlamak virüs taratmak gibisinden 1. kademe çözümlerin kombinasyonu geçmişte denenmiştir.

Kısacası biri bizi gözetlemekle kalmıyor giden gelen mail içeriğinde değişiklik de yapıyor ve paraları götürüyor...

Eğer sorun bizim taraftaysa bu durumdan kurtulmanın en temiz yolu sistemdeki tüm makinaların işletim sistemlerini yeniden kurmak, o belli. Yalnız tekrarlanmaması için nasıl bir tedbir alacağım konusunda doyurucu bir bilgi ve yorum bulamadım.

Mail trafiğini ssl ile şifrelemenin bu konuda faydası olur mu?
Firewall ve antivirüsler sadece iç ağımızdaki sorunlarda etkili olacaktır ya sorun karşı taraftaysa yada sunuculardaysa?..
arkadaşlar merhaba;
Bazı modemler iç ağdan harici ip adresini yazdığımızda sanki dışarıdan erişiyormuş gibi erişime müsaade ederken modemlerin çoğunluğu ise modem arayüz sayfasına yönlendiriyor.
bu da web server ve cctv gibi hem içeriden hem de dışarıdan erişmek gereken durumlarda çift ip adresi kullanımını gündeme getiriyor. tabi bu teknik detayı da her müşteri kavrayamıyor.

örnek verecek olursam cisco / linksyslerde böyle bir sorun yokken, airties modellerinin çoğunda dmz'i etkinleştirince bu sorun yok oluyordu. tplinkin bir modelinde de firmware güncelleme ile çözülmüştü.

bu durumdan kurtulmak için çözüm bilen var mı?

örnekle biraz daha açayım;
mesela dış ip adresim: 88.254.xxx.14 diyelim
birbaşka internet bağlantısından bu adresi yazdığımda sunucuma yönlenirken, iç ağımdan bu adresi yazınca modemin arayüzü karşıma geliyor. içeriden girmek için 192.168.1.xxx adresi ile erişmek gerekiyor.

tekrar yazıyorum bu semptom bazı modemlerde aşılabiliyor.
Bir haftadır Windows 2003 sunucumun ekranında bu yazı var. "Active Directory dizinleri yeniden oluşturuluyor. Lütfen bekleyin..." Logon ekranına düşemiyor ve ağdan da erişilemiyor.

İki gün aralıksız açık kaldı ama yine aynı ekran duruyor. Sanırım elektrik kesintisi üzerine sigorta atması ile ups'in devre dışı kalması sonucu kapandıktan sonra tekrar açılamayarak bu ekranda kaldı. Sunucum 2012 içerisinde hyper-v üzerinde kurulu.

Sistem sadece ad restore mode'da açılabiliyor. Ancak son yedeğim de Temmuz 2013'den kalma...

Ad veri tabanını tarattığımda "database corrupted" gibisinden hatalar alıyorum.

Bu manzara karşısında yapılabilecek neler vardır. Yardımlarınızı bekliyorum.
siz burada gereksiz konuşmalarla birbirinizi yerken sanırım ilgili içerikler kaldırılarak youtube tekrar açıldı.

düzeltme: sanırım şirketin dnsleri sebebiyle girebiliyorum. cepten girmiyor.
arkadaşlar merhaba;
bilindiği üzere bilgisayardan ve internetten geçen hertürlü veri bir yerlerde kaydoluyor veya istenildiği takdirde kaydolması mümkün.

bugün avukat bir müşterim beni aradı ve elindeki bir bilgisayardan facebook v.s. türü tüm konuşma verilerinin bulunması gerektiğini söyledi.
ben de kendisine daha önce istenilerek kaydedilmediyse normal şartlarda bulunmasının imkansız olmasa da zor olacağını söyledim. o da mahkemelerden istenildiğinde bilirkişiler tarafından kısa zamanda bulunup getirildiğini söyledi ve bu şekilde sık sık ihtiyaç olduğunu daha önce de konuşmuştuk kendisiyle...

benim TAHMİNİM şu ki; her ne kadar bu yazışmalar birçok insana göre sanal alemde geçiyorsa da bilgisayarlar bu tür verileri illaki kendi içlerinde bir yerlere programcıların isteğiyle yada isteği dışında şifreli yada açık, dosya yada database şeklinde kaydederek gönderiyor.

ikinci yöntem şu ki bu yöntemde başarı kesin olmakla beraber pratikte imkansıza yakın;
bu tür sunucular böyle verileri kısa yada uzun süreli kaydetmek zorunda ki iki taraf arasında iletişim sağlayabilsin. içerik kullanıcı tarafından sunuculardan silindiği sanıldığı halde bunların sunucu üzerinden gerçek manada silinmiş olmalarını beklemek hayalden öte bir şey değil. diyeceksiniz ki sunucular depolama maliyetine girmek istemez, bu kapitalist düzende böyle bir maliyetten kaçılmaz çünkü pazarı var. fotoğraflar, istihbari bilgiler ve reklamcılık gibi... (bu konu çok su götürür yine de aklanmaz, paklanmaz, detaya girmek istemiyorum, konu o değil.)
mahkemeler sistem yetkililerinden bu yazışmaları isteyerek alabilirler ancak bu iki ülkenin protokolleriyle uğraşılırken davaların delil yetersizliğinden kapanması anlamına gelir. teorikte %100 başarı, pratikte %%%%1 ;)

sizlerden isteğim bu konuda bilgisi olan arkadaşların gerek açık (illegal kullanımların önüne geçmek adına pek hoş olmaz) gerekse pm üzerinden yardımcı olmalarıdır.

ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.
Arkadaşlar merhaba.
Bir araca conta yaktırmak için neler yapmak lazım?
1996 Nissan maxima qx im var.

aracı aldığımızda lpg sistemi yeni takılmış fakat tam düzen tutturulamamışmış.
aracın lpg ile ilgili sıkıntılarını giderdikten sonra (yaklaşık 4-5 aylık kullanımın ardından) contasının yandığını fark ettik.
contası yapıldıktan yaklaşık 1 ay sonra ise bu sefer şehirler arası yolculuk esnasında yolda koyarak yeniden conta yaktı. usta hatasıdır diyerek bir başka ustaya yaptırdık.
üzerinden geçen 1,5 senelik zamanın ardından aniden kaloriferin ısıtmamaya başlamasıyla hemen radyatör kapağında köpük avına çıktım ve maalesef köpükleri gördüm.
kısa bir zamanda araç artık su tutamaz oldu. hem yağ ve suyu karıştırıyor hem de pistonların üzerine de su alıyor artık...

Aracı aşırı yüksek devirle ve aşırı düşük devirle kullanmam, yağına suyuna v.s. sürekli bakarım. ve bu arada aracın hararetinin yükseldiğini de bilmem. sadece ilk sefer yaktığında yükselebiliyordu sonraki iki seferde hararet yükselmesi olmadı hiç.

yukarıdaki soruma gelecek olursak; arabaya ne yapmak lazım ki yada arabada ne gibi bir sıkıntı olması lazım ki bu araba bu sıklıkta conta yaksın? hatayı nerelerde aramak lazım?
Merhabalar.

Başlığımla ilgili araştırma yaptım fakat ilgili bir konuya rastlayamadım.

Yapıyı kısaca tarif edecek olursam;

Bir kurumda 2008 R2 std server 5 fiziksel 5 sanal cal lisanslı serverım var. buna ilaveten 5 de rdp cal ekledik.

Terminallerim Xp.

9 lokal 2 rdp kullanıcısı ile çalışmaktayız.

Switchlerim HP Gbit, Serverim Dell poweredge R710 (4 gb ram)

SQL veri tabanı üzerinden 5 (3 lokal + 2 remote) kullanıcılı Mikro Muhasebe programı çalışıyor.

9 terminalin masaüstleri ve belgelerimi serverın harddiskinde tutuluyor.

Odada klima yok kabin ısısı 24-25C civarında oluyor.

Yaşadığım problem şöyle;

Gün içerisinde sık sık (özellikle öğleden önce) lokal terminaller ağa bağlı olduğu halde sunucu ile veri trafiği kesiliyor. Terminalde ağ bağlantısını onar dediğim zaman yada terminali yeniden başlatınca yeniden erişebiliyorum. Bu sorunu en çok mikro kullanırken hissediyoruz çünkü anlık bir kopma söz konusu olduğundan sql bağlantısı kesilince programı kapatıp açmadan çalışmaya devam edemiyoruz. Sorun terminaller arasında geziyor.

Kablolama v.s. gibi fiziksel bir sıkıntı olmadığına eminim çünkü saatlerce ping attım ya 1 ms den küçük cevap geliyor ya da 1 ms ye eşit geliyor daha uzun bir süre veya cevap gelmediğini de göremedim. 3 tane HP switch arasında1 tanesi bu sisteme bağlı diğer ikisi farklı bir networke bağlı. Switchlerin yerlerini değiştirdim, sunucunun ethernetinin portunu ve kablosunu da değiştirdim. Sorun halen devam ediyor.

Aklıma TCP bağlantı sınırlaması geliyor ama böyle bir şeyin std serverda limiti 10 makinanın trafiğini kaldıramayacak kadar değildir sanırım. Bu sınırlamanın olduğunu ya da yetersizliğin nereden olduğunu nasıl tesbit edebiliriz.

Konudaki yardımlarınızı bekliyorum.
Arkadaşlar merhaba...
Bir iş yerinde yapacağımız ağ cihazları yenilemesi kapsamında müşterim switchlerin ipv6 desteğinin olmasını özellikle vurguladı.

araştırmalarımda switchlerin özelliklerinde ipv6 ile ilgili hiç bir bilgi bulamadım.

sorum şu; yönetimsiz switchlerin ipv6 desteği ile ilgili bir sorun çıkarma ihtimali var mı? varsa 48 port için hangi switch'i kullanmam gerekecek?

yardımlarınız için teşekkürler.
Arkadaşlar Merhaba...
Active directory'de oturum açan kullanıcıların profillerini sunucu'da tutmak istiyorum. Sebebi; şirketteki kullanıcılar hangi bilgisayardan oturum açarsa açsın kendi belgelerine erişsin. Bununla ilgili kitaplardan çok şey okudum ama bir türlü başarılı olamadım.
Konuyu adım adım anlatacak arkadaşa çok müteşekkir olacağım...
merhaba arkadaşlar

bir yerde web - dns v.s. sunucum var ilaveten bir yada bir çok noktada uzak bağlantı yapmam gereken dinamik ip adresli (adsl kablonet v.s.) sistem(ler) var

sorumun özü; dinamik IPli sistemlere kuracağım her hangi bir programla benim dns server'a (MS win2003) kendilerini kaydettirebilir miyim?

dyndns, no-ip gibi sistemlerden yolaçıkarsak böyle bi olay mümküdür lakin neyle yapacağımı bilemiyorum. bu sistemler yerine kendi serverıma kaydettirmem gerekiyor.
Hakkında
Meslek: Bilgisayar donanım - Endüstriyel Otomasyon
İlgi Alanları: Bilgisayar / Elektronik / Otoamasyon
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 664
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 16.581 (Bu ay: 90)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 2 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.