Yüzbaşı
14 Aralık 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 62 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Merhaba forumdaşlar. Uzunca bir süredir 24 inç 60 Hz monitör kullandıktan sonra, RTX3080 almamla birlikte 27 inç 144 Hz monitör bakmaya başladım. Yaklaşık 100 video incelemesinin ardından kararsız kalınca 'en kötü ne çıkabilir ki' düşüncesiyle her zaman merak ettiğim WIDE QHD monitörleri araştırmaya koyuldum. Bütçem fazla olmadığı için en uygun Xiaomi, MSI ve AOC markalarına baktım ve sorunları sebebiyle MSI ve Xiaomi'yi baştan eledim. Geriye AOC kalmışken GIGABYTE'ı gördüm. Yeni bir monitör olduğu için çok fazla incelemesi yoktu fakat riski aldım ve sipariş ettim. Bir gün sonra monitör ulaştı. İsterseniz ilk önce monitörün kağıt üzerindeki özelliklerinden bahsedelim.

Rtings puanı: 8.2/10

Detay puanlama:
Karma Kullanım: 7.7
Ofis Kullanımı: 7.4
Oyun Kullanımı: 8.2
Multimedya : 7.6
İçerik Üretme : 7.7
HDR Oyun : 7.2

İncelemesine buradan ulaşabilirsiniz:https://www.rtings.com/monitor/reviews/gigabyte/g34wqc

Boyut: 34 inç (21:9)
Yenileme Hızı: 144 Hz
Eğrilik: 1500R
Panel: VA
Panel Bit Derinliği: 8 bit
FRC: Yok
Çözünürlük: 3440 x 1440 px
Piksel aralığı: 0.23 mm
Piksel yoğunluğu: 109 ppi
Ekran oranı: 90.5%
Arka ışık: W-LED
sRGB: 120%
DCI P3: 90%
Parlaklık: 350 nits
Statik kontrast: 3000 : 1
Dinamik Kontrast: 12000000 : 1
HDR: HDR 400
Tepki Süresi: 4ms (1ms MPRT)
Stant ile Boyutlar: Genişlik: 80.89 cm
Boy: 38.88-48.88 cm
Derinlik: 23.48 cm
Ağırlık: 8.4 kg
Pivot özelliği: Yok
Yukarı/aşağı ekran yatırma (tilt): Var (-5°/+20°)
Hoparlör: 2x2 Watt
Kamera: Yok
Bağlantılar: 2 x HDMI 2.0
2 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
Diğer Özellikler: AMD FreeSync Premium
Aim Stabilizer
Black Equalizer
Flicker-free technology
Low Blue Light
Kutu içeriği: Avrupa uyumlu güç kablosu
İngiltere uyumlu güç kablosu
HDMI Kablosu
DisplayPort Kablosu
VESA: 100mm x 100mm
Güç Tüketimi: 80W
Fiyat: 4330 TL/400$ (22.10.2020 itibariyle)

Gelelim benim yorumlarıma.
  • 24inç 60 Hz panelden sonra gözüme çok büyük geldi. İlk gün direk geri postalasam diye düşündüm fakat ikinci günde alıştım.
  • Monitörden DP kablo çıksa da redditte okuduğum yorumlar sonucu Paugge V1.4 marka kablo ile kullanıyorum, orijinal kablonun 100 Hz ötesini desteklemediğini söylemişler, denemedim.
  • Fabrikadan çıkış kalibrasyonu harika diyebilirim. Parlaklık ve renkler beni etkiledi.
  • Işık sızmalarını aşağıda paylaştım fakat günlük kullanımda o kadar rahatsız edici değil (en azından MSI kadar değil, ya da benim şansıma).
  • 10 dakikalık bir incelemeden sonra 3 ölü piksel yakaladım ama ekrandaki 5 milyon piksel arasından yakalamak imkansız, garanti kapsamında fakat rahatsız etmiyor.
  • UFO testi başarılı, ghosting veya çamurlaşma çok az veya yok gibi.
  • Bazı oyunlarda Gsync ile ilgili flicker sorunları yaşadım fakat bunu da CRU (Custom Resolution Unit) programındaki ufak ayarlamalar ile çözdüm. Freesync teknolojisi bu monitörde 48 Hz'den sonra çalıştığı için eğer oyununuz 48 FPS'den düşük olursa ve Gsync açıksa flicker problemi oluşuyor redditteki bir iddiaya göre NVIDIA güncellemeleri ile çözüleceğini düşünüyorum.
  • Monitöre 1.5m uzaklıktan bakmanız öneriliyor. Daha yakın veya uzak bakarsanız renkler bozuluyor. Klasik VA panel curve ekran muhabbeti.
  • Ekran ayarları joystick ile yapılıyor, şu ana kadar kullanışlı.
  • FPS oyuncuları için Crosshair ve Game Assist özellikleri mevcut, detayını araştırabilirsiniz.
  • Hoparlörü var, ama bu yaşıma geldim hala bu kadar dandik hoparlörleri ne diye monitöre koyarlar anlam veremiyorum.
  • Stand harika, gerek görünüş gerek kalite açısından muazzam. Tek bir bağlantı ile monitör ve standı birleştirebiliyorsunuz.
  • Yazıların keskinliği harika, eizo sitesinde yaptığım testte en ufak yazıları bile rahatlıkla okuyabiliyorsunuz.
  • Widescreen tecrübesi harika.

Toparlayacak olursam, aklınızda olması gereken en önemli şey fiyatına göre harika bir monitör. Evet USB portu yok, IPS değil veya Gsync sertifikası almamış (fakat yine de uyumlu): Bunların hepsi üreticiye ek maliyet bize de fiyat artışı demek oluyor. Canımı tek sıkan şey HDR400'ün gerçek HDR olmaması ve içinden çıkan displayport kablosu ile 144 hz alamamanız (max 100Hz). Fiyatı dolayısıyla Türkiye piyasasında hızlıca yayılacağını düşünüyorum. Bir monitör veya TV almadan önce her zaman rtings incelemesine göre bakarım, fakat bu monitörün incelemesi mevcut değil ve 6-7 aydan önce de çıkartabileceklerini düşünmüyorum.

Bendeki ışık sızması (normal kullanımda sadece sol üstteki biraz göze batıyor):

Aşağıya gelen sorular, cevaplar ışığında gönderiyi düzenleyeceğim. Sağlıcakla kalın.

Diğer kullanıcıların incelemeleri:

@musotrix nickli kullanıcının incelemesi

quote:

27 inç 165 hz viewsonic ips monitörden (ViewSonic XG2703-GS) geçtim buna. ips ile va arasında öyle ahım şahım bir fark göremedim. ben brightness'ı kıstım çünkü telefonda da ekran ışığını kısan bir insanım. gözlerimde herhangi bir görme problemim yok gözlük kullanmıyorum. ışığa karşı normale göre biraz daha hassas sadece. ölü pixel olmadığını düşünüyorum 21:9 youtube renk testi videolarından anladığım kadarıyla. watch dogs 2 ve genshin impact oyunu ile test ettim. gtx 1080 kullanıyorum umarım bu çözünürlüğe yeterli gelir ekran kartım :)

bazı oyunlar 21:9'u desteklemiyor haliyle bunlarda kenarlar siyah şekilde oynamak gerekiyor. mesela valorant (buna destek vereceklerdir herhalde) ve dead cells gibi oyunlarda kenar tamamen kaplanmadı. belki bir yöntemi varsa henüz bilmiyorum. ama web sitelerinde gezerken bile fark o kadar bariz ki bunca zaman neden böyle bir şey almamışım anlamadım. aslında 34 büyük gelir diye düşünmüştüm ama ben zaten arkama yaslanarak oynadığım için rahatlıkla görebiliyorum . gözü sağ sol yapmak yukarı aşağı yapmaktan daha kolay geldi. Haliyle ben bir zorlanma olarak göremedim. zaten karakterin ortada olduğu oyunlarda kenara bakmak çok gerekmiyor. biraz oyunlarda deneyim elde edip buna göre bir inceleme yazarım ama ilk izlenimim bu fiyat için iyi performans gibi gösteriyor.

zaten alırken hem yabancı hem türk karşılaştırma ve inceleme sitelerinden benzer fiyatta olan monitörlere baktım 144 hz olup bu çözünürlüğü verip bu fiyatta başka monitör yok neredeyse. epey üzerinden verilen skorlar ile incelediğinizde ve karşılaştığınızda göreceksiniz.
Merhaba, klimamın modeli Arçelik 6205 AA. Geçtiğimiz aylarda çalışmamaya başladı. Elektrik dahi gelmiyordu. Önce sigortadan şüphelendik, sigortasını değiştirdik ama düzelmedi. Arçelik servisi çağırdık ve iç ünite kartı'nın yandığını söyledi.

Velhasıl kelam, ben bu kartı nerede bulabilirim veya nerede onartabilirim? Lokasyon Bodrum.
Merhaba, bu aralar bir AMD sistem toplayayım diye bakınıyorum fakat anakart konusunda çok kararsız kaldım. Rtx3080 ve 3900x'li bir sistem toplayacağım. Overclock yapmayacağım Düşük frekanslı 2x8 ram düşünüyorum.

Ekran kartı ve işlemci bu kadar yüklü masraf çıkarttığı için anakartı ucuz ve kaliteli bir şey alayım diyorum (ATX) fakat 390 liradan 4600 liraya kadar değişiyor fiyatlar. Neye dikkat etmek gerekiyor?

Geçtiğimiz hafta ekran kartım bozulduğu için onu ilgili PCI yuvasından çıkarttım ve monitörü anakartın görüntü çıkışına bağladım. Bilgisayara güç verdiğimde bilgisayar boot ekranında kaldı. Yeniden başlatıp boot ekranına girdim ve boot önceliklerinin değiştiğini gördüm. Ana boot seçeneğim dışında 3 tane daha seçenek vardı. Ertesi gün bilgisayarı tekrar açmaya çalıştım ve aynı sorunla karşılaşınca tekrar boot ekranına girdim bu sefer ana seçenek dışında 7 farklı boot seçeneği vardı. Ve bu durum aynı şekilde her geçen gün artmaya devam etti. Çözüm olarak BIOS sıfırlamayı denedim ve ikinci resimdeki gibi iki seçeneğin değiştiğini gördüm. Bu seçenekleri ben değiştirmedim muhtemelen BIOS kendini koruma amaçlı değiştirdi diye düşünüyorum. Ayarları sıfırladıktan sonra tekrar reset atıp size bu satırları yazıyorum.

Soruma gelince, her geçen gün artan bu seçenekleri nasıl imha edebilirim? Windows içindeki msconfig'den ulaştığım yerde tek bir boot seçeneği var, benzer şekilde EasyBCD programı ile baktığımda da tek seçenek görüyorum.

Anakart ASUS Z97PRO

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/5f/2d/36/5f2d36d92d5b42c490d9fcea1d7be795.jpeg&t=0&width=480&text=1

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/01/23/fc/0123fc08ca7cb84e926eddf6f58364ea.jpeg&t=0&width=480&text=1

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/45/30/f4/4530f4552e32b1ed308686237d325b94.jpeg&t=0&width=480&text=1

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/81/e6/34/81e6344aba4f9429442467961ae560f0.jpeg&t=0&width=480&text=1
Geçen sene aldığım 840EVO 250 GB SSD'm ile aylık testler yapıyorum. 11 ay arayla test sonucu şöyle;

Özellikle Random Write değerinde feci bir düşüş söz konusu. Bu performans düşüşünün nedeni nedir, normal midir? Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

(Not:
SSD her iki teste tabi tutulmadan önce Samsun Magician yazılımı ile optimizasyonu yapılmıştır.
SSD yazılımı günceldir.
Her iki değer için de Maximum Performance modu seçilidir ve RAPID mode kapalıdır.
SSD ilk alındığında sadece Windows 8 yüklü iken son testte diskte 31 GB boş alan vardır.)
Merhaba arkadaşlar, yıllar önce Brother 135-C çok fonksiyonlu bir yazıcı aldım, son bir kaç aya kadar kendisiyle sıkıntı yaşamıyordum, windows 8.1' geçiş yapınca driverları kendi kurdu iyi hoş bir de ne göreyim, yazıcımın tarayıcı özelliği çalışmıyor ve aygıt yöneticisinde sarı ünlem var, yazıcı özelliği ise gayet güzel çalışıyor.

Ne yaptım ne ettimse bir çözüm bulamadım,
Brother International ile onlarca sayfa yazıştık, her dediklerini adım adım uyguladım en sonunda topu microsoft'un driver yetersizliğine attılar.
Microsoft'a bir mail attım ve hemen ardından gelen cevap "üretici firma windows 8.1 için gerekli sürücüleri tarafımıza iletmemiştir" oldu.

20 kere falan bütün sürücüleri dibine kadar temizleyip yükledim, başka önerisi olan?
Merhaba saygıdeğer dostlar, sistemimi toplarken hem mesleğime hem oyun zevkime hitap etmesi gerekiyor, mesleğimde gerekli olan çizim ve analiz programları için; en az 16 GB RAM ve üst düzey bir işlemciye ihtiyacım var, bunun dışında yine üst düzey bir oyun zevki yaşamak istiyorum.
O.C. olayını BIOS üzerinden değil de ASUS'un kendi utility'si üzerinden yapmayı planlıyorum.

Yorum, öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Anakart : Z97-PRO(WI-FI AC) Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart
İşlemci : Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Cache 22nm İşlemci
Ekran Kartı : GTX780 Ti DirectCU II O.C GDDR5 3GB 384Bit Nvidia GeForce DX11.2 Ekran Kartı
RAM : 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 1600MHz CL9 Siyah Soğutuculu Ram
SSD : 250GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD
Kasa : OBSİDİAN SERİSİ™ 750D FULL TOWER PENCERELİ SİYAH KASA
Güç Kaynağı : RM SERİSİ 80PLUS GOLD 850W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI

Edit: Soğutma için: COOLER MASTER Hyper 212X INTEL 2011/1150 AMD FM1/AM (RR-212X-20PM-R1)

Burada yazılan parçalar dışında bir şeye ihtiyacım yok (ekran, hard disk vs)
Merhaba saygıdeğer dostlar, sistemimi toplarken hem mesleğime hem oyun zevkime hitap etmesi gerekiyor, mesleğimde gerekli olan çizim ve analiz programları için; en az 16 GB RAM ve üst düzey bir işlemciye ihtiyacım var, bunun dışında yine üst düzey bir oyun zevki yaşamak istiyorum.
O.C. olayını BIOS üzerinden değil de ASUS'un kendi utility'si üzerinden yapmayı planlıyorum.

Yorum, öneri ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Anakart : Z97-PRO(WI-FI AC) Intel Z97 Soket 1150 DDR3 3200MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart
İşlemci : Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Cache 22nm İşlemci
Ekran Kartı : GTX780 Ti DirectCU II O.C GDDR5 3GB 384Bit Nvidia GeForce DX11.2 Ekran Kartı
RAM : 16GB (2x8GB) Vengeance Pro DDR3 1600MHz CL9 Siyah Soğutuculu Ram
SSD : 250GB 840 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD
Kasa : OBSİDİAN SERİSİ™ 750D FULL TOWER PENCERELİ SİYAH KASA
Güç Kaynağı : RM SERİSİ 80PLUS GOLD 850W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI
Arkadaşlar bir kaç yıl önce bir siteye rastlamıştım, sitede arama motoru var oraya bir nick giriyorsunuz "kuftikufti" diye mesela ve hangi sitelerde o nickle kayıtlı kullanıcı olduğunu buluyordu facebook instagram gibi ve daha niceleri. Siteyi bulamıyorum şimdi, bir el atarsanız sevinirim
Arkadaşlar yıllar önce forumda bir kod dolaşıyordu, yer imlerine eklediğiniz konu adresinin sonuna o kodu ekliyordunuz ve her seferinde takip ettiğiniz konunun son sayfasına gidiyordunuz.
Şimdi o kodu bulamadım, ama eminim ki bunun alternatif yolları vardır?
Hakkında
Meslek: Uçak Mühendisi, Çevirmen
İlgi Alanları: Bilgisayar, Donanım, Hava Taşıtları
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 4 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 676
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 5.637 (Bu ay: 276)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 111 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.