Teğmen
22 Şubat 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme
Toplam: 169 (Bu ay: 7)
Gönderileri

v2-2021.07.19


Emülatör tabanlı el konsollarının da çip yokluğundan nasibini aldığı ve durgun geçen bu dönemde artık retro sayılabilecek Nintendo DSi, DSi XL ve DS Lite cihazlarına yönelerek Gameboy, Gameboy Pocket, Gameboy Advance, DSi XL ve 3DS'den oluşan Nintendo el konsolu koleksiyonumu biraz daha genişletmeye karar verdim.


Nintendo DS ailesi USA, EUR, JPN başta olmak üzere bir çok bölge kodu ile 2004-2014 arası 150milyon cihaz satışını yakaladı. Bu cihazlardan ülkemizde EUR (Avrupa) bölge kodlu bir çok cihaz bulmak mümkün. Biraz değişiklik yapıp Nintendo'nun ana vatanından, Japonya'dan, JPN bölge kodlu koleksiyonluk birkaç cihaz almaya karar verdim. Bu yazı tecrübelerimle ilgilidir.


NOT: Kimse yazmadan belirteyim tekrar; tabi ki Nintendo cihazlarını ülkemizde yaklaşık aynı fiyata, çoğunlukla da daha ucuza bulabilirsiniz. Özellikle koleksiyon amaçlı tercih edebilirsiniz Japonya'dan alışverişi.


Yahoo Japan (https://www.yahoo.co.jp)'nın açık artırma portalı Yahoo Auctions (https://auctions.yahoo.co.jp), Japonya'da alanında çok popüler ve güzel ürünler bulmak mümkün. Ancak en başta dil engeli ve Yahoo Japan'a üye olmak için Japonya telefon numarası gerekmesi yurtdışından alışverişi neredeyse imkansız hale getiriyor bu site üzerinde.


Bu durumda aracı siteler devreye giriyor. Sendico (https://www.sendico.com) bunlardan biri ve alışverişlerimde bu sitenin hizmetlerini kullandım.


1. Komisyonlar


Sendico ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey bir komisyon çılgınlığının sizi beklediği. Ancak sitesinde bunlar açıkça belirtilmiş.


Örneğin:


- Kazandığınız her açık artırma için ¥500 (Sendico fee)

- Kazandığınız birkaç ürünü bir kargo kutusuna paketlemek için ¥500 (ürün sayısı fazla olabilir, tek fiyat) (Package consolidation fee)

- Ürünleri balonlu ambalaj ile kaplama ¥500 (kutu içindeki her ürün kaplanıyor, tek fiyat, opsiyonel) (Protective packaging fee)

- Paketi naylon ile sarma ¥200 (opsiyonel) (Stretch film wrapping fee)


2. Nasıl Nintendo el konsolları ilanlarına ulaşabilirsiniz?


Sendico, Yahoo Japan Auctions dışında başka Japon alışveriş siteleri için de destek veriyor, menüden Yahoo Auctions'ı seçiyorsunuz ve aramaya başlıyorsunuz. Site İngilizce ve bir ürün sayfasına gittiğinizde size o ürün ile ilgili bilgileri de İngilizce'ye çevirip gösteriyor. Altında da benzer ürünleri yine İngilizce gösteriyor size.


Ancak önerilerden çok daha fazlasına ulaşmak istiyorsanız Yahoo Auctions (https://auctions.yahoo.co.jp)'da arama yapıp (örneğin ニンテンドー 3DS araması sizi 3DS ilanları sayfasına götürecektir), ilan kodunu Sendico sayfasına girerseniz yine Sendico size o sayfayı İngilizce gösteriyor. Beğendiklerinizi favorilerinize alarak ilanları Sendico'dan takip edebilirsiniz.


Örneğin;


https://page.auctions.yahoo.co.jp/jp/auction/n479477951


sayfasında satılan ürünün ilan kodu n479477951. Bu kodu sendico.com'da arama bölümüne yapıştırıp ara dediğinizde ilan size İngilizce olarak geliyor.


https://www.sendico.com/ayahoo/item/n479477951


Bir süre açık artırmaları takip ederseniz Japonca sitede bile bir çok şeyi anlıyorsuz.


3. Kargo / Gümrük


Satın aldığınız/kazandığınız ürünün Sendico'ya gönderilmesini de siz ödüyorsunuz. Bedava kargo çok az gördüm. Sendico'dan sizin adresinize kargo için birkaç seçenek (EMS, SAL çoğunlukla) mevcut. Seçenekler sık sık güncelleniyor COVID'den dolayı. Kargo sayfasına mutlaka göz atın (https://www.sendico.com/help/shipping). Ağırlık/fiyat bilgileri de mevcut. Ben EMS'yi seçtim, 7 gün içinde geliyor gümrüğe ama gümrük işlemleri ve sonrasında size ulaşması derken kapıma 12-14 günde geldi (Istanbul). Gümruk beyanında (Customs declaration) ürünlerin isimlerini ve fiyatları değiştirebiliyorsunuz ama kargo sigortası sizin beyanınız üzerinden yapılıyor. Sendico'nun aldığı komisyonlar ve Japonya içi kargo ücretleri hariç ürünleri aldığım gerçek fiyatlarından listeledim gümrük beyanına, 158TL gümrük ödedim. 2 kutu içinde aynı ücret geldi, birisinde daha fazla cihaz vardı halbuki (5 cihaz ilk paket, 2 cihaz ikinci paket).  


4. Ürünlerin durumlarının sınıflandırılması


İlanlarda satılan ürünlerle ilgili belirli kriterler var. Sendico'da çoğunlukla şu şekilde:


Unused Kullanılmamış

Like new Yeni gibi

No obvious damages or dirt Görünen hasar veya kir yok

A little damaged or dirty Az hasarlı / kirli

Damaged / dirty Hasarlı / kirli

In bad condition overall Kötü durumda

Junk Sorunlu / çöp


Yahoo Auctions'da da şu şekilde sınıflandırmalar var sol tarafta, aramalarınızı bunları seçerek daraltabilirsiniz:


未使用 Kullanılmamış

中古 İkinci el

未使用に近い Neredeyse kullanılmamış / yeni gibi

目立った傷や汚れなし Gözle görünür çizik ya da leke yok

やや傷や汚れあり Birkaç çizik ve kirli

傷や汚れあり Çizik ve kirli

全体的に状態が悪い Kötü durumda


5. Aklıma gelenler:


- Japonya bizden 6 saat ileride, ilanlar Japonya'da genellikle 21:00 gibi bitiyor, bizde 15:00 oluyor.


- EMS ile 2 paket aldım Japonya'dan. EMS Kargo aynı paket içinde 2 adet Li-Ion pile izin veriyor. Pilli 2 cihazdan fazlası varsa paket Sendico'ya geri gönderilecektir ve geri gönderilme ücretini sizden kesiyorlar. Tecrübe ile sabit. İlk pakette yaşadım, acemilik.


- Paket oluşturduğunuzda notlar kısmına kutuyu atmalarını vs rica edebilirsiniz. sadece ürünü de paketliyorlar.


- Şarj cihazsız satılanları daha ucuza alabilirsiniz (ben öyle yaptım USD18/¥1980 gibi çok iyi bir fiyata iyi durumda bir DSi buldum şarj cihazı olmayan). Japonya 110V kullandığı için şarj cihazını burda kullanmak için 220V->110V dönüştürücü kullanmak lazım. Kendi Nintendo şarj cihazınız (DSi, DSi XL,3DS, 2DS, 3DS XL aynı şarj cihazını kullanıyor) varsa onu kullanırsınız ya da USB şarj kablosu alırsınız ve kaliteli harici pil ile şarj edersiniz.


- İlanda belirtilmemiş bir şeyi asla "vardır ya da çalışıyordur" diye var saymayın. "Untested/test edilmedi" diyorsa çoğunlukla sorunludur. Çok da güzel çalışabilir. Riskli bir durum. Aldığım DS Lite'lardan birini "Operational/çalışır durumda" etiketlenmiş olarak aldım ancak elektriksel sorunu vardı, bazen açılmıyordu, açılınca bazen kapanmıyordu. Neyse ki tamir edebildim şimdi sorunsuz çalışıyor.


- Yedek parça için ilanlarda "Junk" olarak satılanları seçebilirsiniz. Bir tane ¥800/65TL 'ye DS Lite aldım JUNK olarak, üst ekranı düzgün görüntü vermiyor. Ondan aldığım parçalarla iki DS Lite tamir ettim, GBA slot kapağını da kullandım. Çok işe yaradı.


- Eğer satıcı aktif etmişse açık artımaların son 5 dakikasında teklif verirseniz açık artırma 5 dakika daha uzuyor, herkes pes edip son 5 dakika teklif verilmezse açık artırma kapanıyor. Son anda teklif veren fırsatçıların önüne geçiyor bu uygulama ama rekabet devam edince fiyat da daha yükselebiliyor. "Like new/yeni gibi" olarak etiketlenmiş kutulu bir DS Lite'a teklif verdim, dört beş kez 5 dakika daha uzadı açık artırma, sonra fiyat USD70'ye dayanınca vaz geçtim, benim yuzumden ürünün fiyatı USD20 kadar yükselmiş oldu :) . Satıcının yararına olan bir uygulama.


- JPN bölgeli DS Lite'ların işletim sistemi İngilizce olabiliyor ve her bölgeden oyunu oynatıyor. JPN bölge kodlu DSi'ların işletim sistemi İngilizce olmuyor, diğer bolgelerden oyunları oynatıyor.


- JPN bolgeli DSi'da 2021 R4 kartı son sürümüne güncellenmiş işletim sisteminde de sorunsuz çalışıyor. O yüzden eski sürüm R4 kartınız varsa DSi'ın işletim sistemini güncellemeyin, güncellerseniz eski R4 kart yüksek ihtimalle çalışmayacaktır. Yine JPN bölgeli DS Lite'da 2021 R4 kart sorunsuz çalışıyor.


- Yahoo Auctions Japan'da kullanabileceğiniz Nintendo el konsolları ile ilgili aramalar:


ニンテンドー Nintendo

ゲームボーイ Gameboy

ゲームボーイカラー Gameboy Color

ゲームボーイアドバンス Gameboy Advance

ゲームボーイミクロ Gameboy Micro

ゲームボーイポケット Gameboy Pocket
Şimdilik böyle, aldıklarım güzel paketlenmiş (balonlu ambalaj yapılsını seçmiştim) olarak sağ salim ve -Japonya'dan geldiğini düşünürsek- kısa zamanda ulaştı diyebilirim. Satın aldığım ancak Ağustos'ta kargolatacağım bir tane DSi ve yine 1 tane de *DSi LL' den oluşan üçüncü ve şimdilik son paketim var. Yazıyı güncellemeye devam edeceğim. Aldıklarımın resimlerini göndereceğim. Tabi ki el konsolları dışında yasaklı olmayan daha bir çok şeyi Japonya'dan alabilirsiniz. Ancak kargo ve gümrük farklı olacaktır aldığınız ürünlere göre.


*DSi XL'in Japonya'daki adı DSi LL.

2019 yılında başlayan ve 2020 yılında ayrı bir konu açarak devam ettiğim “Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi” gönderilerim 2021 yılında da devam ediyor. Ancak son iki yılda büyük bir ilerleme sağlayan bu el konsolları ile ilgili bilgi kaynakları bol ve artık rahatlıkla onlara ulaşılabiliyor. İlk başta çoğunlukla aliexpress.com üzerinden satılan bu el konsolları artık kendi satıcılarının açtığı sitelerde de satılmakta.


Bu nedenlerden dolayı bu yılki rehberde biraz değişiklik yaparak yeni çıkan bu cihazları inceleyen, bilgi veren kaynakları da bir araya toplayacağım. Yine her zaman olduğu gibi buraya yazarak yada PM atarak bana ulaşabilirsiniz. Müsait olduğumda cevaplamaya çalışacağım.Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi 2020

https://forum.donanimhaber.com/emulator-tabanli-el-konsollari-rehberi-2020-24-aralik-2020--144654558


Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi 2019

https://forum.donanimhaber.com/emulator-tabanli-el-konsollari-rehberi-2019-11-eylul-2020--140249659-3


  • Emülatör Tabanlı El Konsolları ile ilgili içerik, bilgi ve inceleme bulabileceğiniz site ve sosyal medya kaynakları
1. Retro Game Corps - https://retrogamecorps.com


2. ARZEON


3. Taki Udon


4. Sonic Love


5. ETA Prime


6. Retro Dodo - https://retrododo.com


7. MashTech


8. Wicked Gamer & Collector


9. DIYGameModz


10. 무적풍화륜 (Korece olsa da yeni çıkan yada çıkacak olan modelleri görebilirsiniz)


11. Emulation Dojo


12. RGhandhelds - https://www.rghandhelds.com


13. obscurehandhelds - https://obscurehandhelds.com


14. Google E-Tablo: Emülatör Tabanlı El Konsolları Veri Tabanı

Beginner's Guide - v.2020.12.24-3Odroid Go Advance’ın (OGA) öncülüğünü yaptığı RK3326 işlemcili el konsolları piyasasına 2020’nin ikinci yarısında çıkan RK2020 v2, RGB10, ZPGpro, RG351P, RGB20 gibi modeller de eklendi. OGA’nın özellikle Çin’de satılmaması, stok sıkıntısı satışlarına balta vursa da OGA asıl darbeyi tescil kanunlarındaki açıklardan dolayı OGA’nın sistem tasarımını (flash module) tartışmalı yollarla elde edip (hepsi değil) onu temel alan bu modellerin OGA’dan daha popüler olmasıyla aldı. “OGA klonu” olarak adlandırılan bu modellerin aynı sistem yapısını paylaşması bazı ufak değişikliklerle işletim sistemlerinin, emülatörlerinin bu modellerin hepsinde çalışmasını sağlıyor. Bu sayede daha fazla geliştirici desteği ve geniş kullanıcı tabanı bulan bu el konsollarına daha yenileri de eklenecek. Dahili WiFi’lı, 4:3 640x480 ekranlı, GameForce RK3326 da bunlardan birisi.


Bu el konsolları Linux işletim sistemi üzerinde çalışan Libretro emülatörlerini ve benzer uyumlu emülatörleri bir araya toplayan EmulationStation, EmuELEC, Batocera, RetroArena vb gibi arabirimler (işletim sistemi de diyebiliriz) kullanıyor. Ancak bu işletim sistemlerinin yüklü gelen versiyonları maalesef bu el konsollarının gücünden tam anlamıyla yararlanamıyor. O yüzden geliştiricilerin desteği ile ortaya çıkan güncellenmiş ve özelleştirilmiş arabirimler, emülatörler yüklemek gerekiyor.


Bu geliştirme çabalarının en öne çıkanı bu cihazlar için özelleştirilmiş The Retro Arena (TheRA) arabirimi (front-end). Yine özelleştirilmiş Batocera, EmuELEC, EmulationStation diğer popüler arabirimlerden. Son güncellemesiyle TheRA NTFS 3.2 artık oyun ROM’larının bulunacağı disk bölümünü ExFAT dosya yapısı ile biçimlendiriyor. İsmindeki NTFS, eski sürümlerde oyun (ROM) disk bölümünü NTFS dosya yapısı ile biçimlendirmesinden geliyor. Oyun yüklenen disk bölümünün ExFAT dosya yapısında olması o disk bölümüne Windows, MacOS ve Linux işletim sistemlerinden erişilebilmesini sağlıyor. Şu an için RK2020 ve RGB10 sürümleri bulunan TheRA NTFS, RG351P için ArkOS adıyla çıktı. RK2020 ve RGB10 için ArkOS yakında çıkacak (Another rk3326 Operating System - Diğer Bir RK3326 İşletim Sistemi anlamına geliyor ArkOS)


Yine konu hakkında bilgi alabileceğiniz diğer yazıma da bakabilirsiniz:Tabi bu arabirimlerin ve arka plandaki RetroArch'ın bir çok ayarı mevcut. Onları biraz öğrenmeniz cihazınızdan iyi verim almanızı sağlayacaktır. Ayrıca öğrendikleriniz Raspberry Pi vb gibi daha bir çok platformda çalışan bu arabirimlerde işinize yarayacaktır. RK3326 işlemcili bu cihazlar kesinlikle ilk geldikleri halden çok daha iyiler. Biraz ilgi istiyorlar sadece.Eğer bu 3 el konsolundan (RK2020, RGB10, RG351P) birine sahipseniz önerilerim şu şekilde:


1.


İlk önce altyapı. Ürünlerle gelen kablo, hafıza kartı adaptörü ve hafıza kartları güvenilmez ne yazık ki. Özellikle hafıza kartı adaptörü ve hafıza kartı yanlış yazmalardan ya da yazamamalardan dolayı başınızı ağırtabilir. Sadece Anbernic ürünleri ile gelen isimsiz hafıza kartları dayandı bende, yine de onları sadece yeni sürüm arabirimleri / işletim sistemleri denemek için kullanıyorum.

 

a. Yeni arabirim sürümlerini denemeyi seviyor, bol oyun yüklüyorsanız, birden fazla el konsolunuz da varsa USB3 mSD kart adaptörü hafıza kartınızdan en iyi performansı almanızı sağlayacaktır.


b. 128GB Samsung ya da Sandisk hafıza kartlarını ₺1≈1GB’ye gelen fiyat/depolama alanı oranıyla bulmak mümkün. USB3 mSD kart adaptörü ile 80mb/s okuma hızlarına, 50mb/s yazma hızlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca oyunlarınıza resim ve video ön-izleme ekleme için de yeterli alanı sağlayacaktır.

 

2.


Disk görüntülerini yazmak için: Win32DiskImager https://sourceforge.net/projects/win32diskimager


Yeni ve “kaliteli” bir hafıza kartına TheRA NTFS’in (gelecek ismiyle ArkOS) son sürümünü yazın. Yazdıktan sonra Windows bazı hata mesajları gösterecektir. Bu hata mesajları Windows işletim sisteminin tanımadığı Linux dosya yapısında biçimlendirilmiş disk bölümlerinden dolayıdır. Windows sadece oyunların yükleneceği disk bölümünü görecektir (NTFS ya da ExFAT olarak biçimlendirilmiş). O disk bölümü ilk seferinde 2GB kadar gözükecektir. Disk bölümünün geri kalan alanının kullanılmasını sağlamak için hafıza kartını cihaza takıp disk bölümü genişletme işleminin bitmesini beklemeniz gerekmektedir (kaliteli ve hızlı hafıza kartlarında uzun sürmeyen bir işlem). Ardından hafıza kartını bilgisayara takıp oyunlarınızı yükleyebilirsiniz.

RG351P için 5 numaralı maddeye bakınız.


RK2020


https://github.com/christianhaitian/rk2020/wiki/TheRA-NTFS-(Updated-10-31-2020)


RGB10


https://github.com/christianhaitian/rgb10/wiki/TheRA-NTFS-(Rgb10-Edition)-(Updated-10-31-2020)


3.


BIOS dosyaları. Bazı emülatörler BIOS dosyası istemektedir ve bu dosyayı istenilen yere kopyalamadıkça o emülatöre ait oyunlar çalışmayacaktır. Kendinizin emülatör BIOS dosyaları yoksa cihazla beraber gelen hafıza kartındaki BIOS klasöründe yüksek ihtimalle BIOS dosyalarını bulabilirsiniz. BIOS klasöründeki dosyaları bilgisayara (bu klasörü saklayın), oradan da yeni yazdığınız hafıza kartının oyunlar disk bölümündeki BIOS klasörüne kopyalayınız.


Aşağıdaki sayfadan BIOS isteyen emülatörleri öğrenebilirsiniz.


https://github.com/christianhaitian/rk2020/wiki/TheRA-NTFS-Emulators-and-Ports-information


4.


Oyun (ROM) dosya formatları. Çoğu emülatör .ZIP ya da .7z dosya formatlarını kabul etse de bazıları başka formatta istemektedir. O yüzden yanlış formatta yüklediğiniz oyunları (ROM) el konsolunuz görmeyecektir ya da görse de çalışmayacaktır.

 

Örneğin, MSX emülatörü fMSX; .ZIP dosyası olarak oyunları görmemektedir ve .cas .CAS .dsk .DSK .msx1 .MSX1 .msx2 .MSX2 .rom .ROM uzantılı oyunları görmektedir, ayrıca da BIOS dosyası istemektedir. Oyunları .ZIP uzantılı olarak kopyalarsanız MSX konsolu hiç gözükmeyecektir ya da gözükse de oyunlar çalışmayacaktır.

 

Aşağıdaki sayfadan emülatörlerin hangi dosya formatında oyunları (ROM) istediğini öğrenebilirsiniz.


https://github.com/christianhaitian/rk2020/wiki/TheRA-NTFS-Emulators-and-Ports-information


5.


RG351P, EmuELEC yüklü olarak gelmektedir. Anbernic tarafından güncellenmiş sürümü mevcuttur ya da geliştiricilerin hazırladığı özelleştirilmiş arabirimler vardır. Bunları deneyip size en uygun olanını kullanabilirsiniz. Tabi yukarıdaki 3. ve 4. adımları uygulayınız ya da o adımlara dikkat ediniz.

 

ArkOS for RG351P (Cihazı internete bağlarsanız ArkOS'in küçük güncellemeleri mevcut)

https://github.com/christianhaitian/arkos/wiki


351ELEC v1.0.5

https://github.com/fewtarius/351ELEC/releases/tag/1.0.5


EmuElec v3.8 (Anbernic tarafından güncellenmiş)

https://drive.google.com/file/d/1w1kHqfm6cqQtwSWki5vJF8_XfHLnQWPG/view?usp=drivesdk


EmuELEC 3.9 (RG351P)

https://mega.nz/file/gE5hSKhJ#nNzlZgwIQTXcuGUcBX2Kk3w2qTGyyQKY0H5XKpYsGok


Batocera

https://batocera.org/download

 


v.1.1 - 11/09/2020

2016 yılında nVIDIA CEO’su Jen-Hsun "Jensen" Huang GTX1080’i duyururken ekran kartını (This is the future of graphics, available today, 1080 is the new king.) “YENİ KRAL” olarak tanıttığında teknoloji dünyasına yeni bir tanımlama eklemiş oldu.

Kral olmak için tabi ki sadece en iyi performansı sunmak yetmiyor. Performans yanında fiyat, lojistik, piyasada bulunabilirlik gibi daha bir çok değişkeni hesaba katmak gerekiyor. Bunları göz önünde bulundurarak son yılların krallarından başlarsak, sanırım ilk önce fiyat / performans oranıyla, güzel ekranıyla sektörü harekete geçiren, yeni modellerin önünü açan ancak bir o kadar da eleştirilere maruz kalan küçük dev Bittboy’u belirtmek gerekiyor. 2019 Yılının kralı iyi üretim kalitesi ve geliştirici desteğiyle Anbernic RG350 idi.

2020’nin kralı için ise uygun zamanlama, stokta bulunma (Odroid Go Advance’ın kaybettiği nokta) ve RK3326 işlemcisinden aldığı daha yüksek performansla -Covid19’a rağmen- RK2020’dir demek yanlış olmaz.İlk “OGA (Odroid Go Advance) klonu” RK2020, aslında tartışmalı bir başlangıç yaptı. Güney Koreli HardKernel şirketinin ürünü olan OGA’nın BIOS’unu (flash module) kullanan cihaz, potansiyel olarak OGA’da çalışan her işletim sistemini çalıştırabilir durumda (Batocera, EmuELEC, The Retro Arena vb). Bunun yanında Dpad, tuşlar ve ekran da uyumluluk gösteriyor OGA’nın işletim sistemleriyle. Bu durum RK2020 üreticilerini maliyetli yazılım geliştirme derdinden kurtararak daha rekabetçi bir fiyatla piyasaya girmesini sağladı. Bu benzerliklerinin yanında RK2020’nin OGA’dan ayrıldığı nokta ise cihazın tuş sayısı ve monte edilmiş olarak gelmesi (OGA DIY/kendin birleştir olarak geliyor). Farklı sayıda tuş, OGA için hazırlanmış disk görüntülerinin RK2020’de kullanılması durumunda kısa yollarda bozulmaya yol açıyor (oyunlarda çok kullanılan R1 tuşunun ekran parlaklığını kısması gibi). Ama ilerleyen zamanda popülerlik kazanan cihaz için OGA işletim sistemleri ya tekrar düzenlendi ya da RK2020 için tekrar derlendi.

OGA’nın stokta olmadığı ve başka aynı güçte rakip modellerin bulunmadığı dönemde çıkan RK2020, “KLON” damgasını yese de sektörün tescil açıklarını kullanarak satılmaya devam etti kısa zamanda popüler bir model oldu. İlerleyen vakitlerde ürün işletim sistemsiz gönderilse de HardKernel OGA BIOS’unu (flash module) kullanmaya devam etti. RK2020 için yeniden derlenen ve geliştirilen işletim sistemleri arasında TheRA NTFS (The RetroArena) öne çıkmış durumda, tabi diğer işletim sistemleri de bazı ayarlamalarla iyi performans sunuyor.İlk cihazların kullanıcılara ulaşması ile RK2020 için gelen eleştiriler kasa materyalinin düşük kalitesi, sadece cihaz açıkken ve düşük voltajda şarj olması (5V / 0.65A civarı), pil seviyesini işletim sisteminin yanlış göstermesi, gevşek monte edilmiş R1R2/L1L2 tuşlarının ses çıkarması (rattling) ve özellikle daha fazla işlemci gücü isteyen oyunlarda ısınması şeklinde oldu. Sadece cihaz açıkken şarj olması ve işletim sisteminin yanlış pil seviyesi göstermesi sorunları SPI güncellemesi ile bir nebze çözülse de ilk versiyon RK2020’lerin düşük voltajda şarj olması (güvenlik için her ne kadar iyi olsa da şarj süresini uzatıyor) devam ediyor. Şarj süresini azaltan bir modifikasyon da çok geçmeden duyuruldu.

Sorunların çoğunu gideren ve cihazı geliştiren RK2020 v.2 kısa zaman önce satışa sunuldu. Mor renkli plastik kasalı ve alüminyum kasalı modelleri de çıkan RK2020 v.2’nin kapalı iken hızlı şarj olduğu ve daha az ısındığı belirtildi. Ayrıca v.2 modelinde reset tuşu yok.

İlk OGA klonu olan RK2020, klonların ya da benzer donanımı (RK3326 işlemci) kullanan modellerin sonuncusu olmayacak tabi ki. PowKiddy RGB10 ve ZPGpro yine RK3326 işlemciye sahip yeni satışa çıkan modeller. RG351P de aynı işlemciye sahip yakın zamanda piyasaya çıkacak olan modellerden. Tabi daha duymadığımız modeller de olacak.

Kısacası, Star Wars Episode II’nin sonunda Yoda’nın dediği gibi, “Begun the Clone War has - Başladı Klon Savaşı”…


Bağlantılar:

aliexpress - Retro Handheld Store -https://www.aliexpress.com/item/4001090312037.html

rkconsole.com RK2020 -https://rkconsole.com/collections/frontpage/products/rk2020-console?variant=32464451567670

YouTube - Always be fun - RK2020 v.1 Hızlı Şarj Pil Modifikasyonu -https://www.youtube.com/watch?v=jLCZh3cRG4Q&feature=youtu.be

YouTube - PandaMimi - RK2020 v.2 - Yenilikler -https://www.youtube.com/watch?v=L6aYrOX5_tM&feature=youtu.be

RK2020 Wiki -https://github.com/christianhaitian/rk2020/wiki

TheRA NTFS v3 -https://github.com/christianhaitian/rk2020/wiki

SPI Güncellemesi -https://github.com/christianhaitian/rk2020/wiki/Frequently-Asked-Questions#q-what-is-a-spi-and-how-do-i-update-it

YouTube - StarWars Episode II / Yoda: "Begun the Clone War has" -https://www.youtube.com/watch?v=dylqDO4uEXc&feature=youtu.be
RK2020'yi temin eden EmuTurkey'e teşekkürler -https://www.facebook.com/emulationturkey
Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi 2020 - 24Aralık2020Piyasada birçok emülatör tabanlı el konsolu mevcut. İlgilenenler ve merak edenler için piyasada bulunan modelleri bir araya topladım. Çok model olduğundan listemi 2019 (daha önceki yıllar da dahil) ve 2020 modelleri olarak iki ayrı konuya ayırdım. Aşağıdaki bağlantıdan 2019 Modelleri konusuna ulaşabilirsiniz. Bazı modeller 2019 yılında çıksa da güncellenmiş versiyonları 2020'de çıkmış olabiliyor. Bu yüzden eski modeli de satılan güncellenmiş el konsollarını her iki konuda da görebilirsiniz.

Bu gönderiyi internetten yazı ve video incelemelerle, haberlerle güncellemeye devam edeceğim. Yakinda tekrar ziyaret etmeyi unutmayın. Bazı incelemelerde el konsollarının eski fiyatları gözüküyor. Son fiyatlar için ilgili konsolların aliexpress sayfalarına bakınız.

İyi oyunlar

Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi 2019

Son Güncelleme: 24 Aralık 2020 - RG280V, RGB20 ve PocketGo S30 el konsolları, bunlara ait video incelemeleri ve satın alma bağlantıları eklendi.

UYARI

2019 Yazı gibi burada yazmaya başladığım emülatör tabanlı el konsolları kısa sürede çok yol katetti. Birçok model piyasaya sürüldü, güncellenmiş versiyonları onları takip etti. İlk zamanlarda bu el konsollarıyla ilgili çevrim içi bir inceleme yazısı ya da videosu bulmak bayağı zorken, şimdi bir inceleme kirliliği doğmuş durumda. Büyüyen pazar ve artan rekabet her ne kadar tüketiciye yarasa da, tüketiciyi manipüle etmeye yönelik çevrim içi içerikte ciddi bir artış söz konusu. Bu el konsollarından almayı düşünüyorsanız değişik kaynaklardan inceleme yazılarına ve videolarına bakmayı unutmayın. Ben de olabildiğince değişik kaynaklardan bağlantılar eklemeye çalışıyorum tabi ki.
Birden fazla el konsolu karşılaştıran, tanıtan yazı ve video incelemeler
PocketGo S30

retromimi.com - PocketGo S30

2020'nin son günlerinde satışa sunulan PocketGo S30, 3.5inç 480x320 LCD ekrana, 4 çekirdek 1.2GHZ All Winner A33 işlemciye, Mali400 MP2 grafik işlemciye, 512MB RAM'e ve 2500 mAh pile sahip. Performans olarak JZ4770 ile RK3326 arasına konumlanıyor.

Video İnceleme: YouTube - Madlittlepixel - PocketGo S30


RG280V

aliexpress - Anbernic Official Store - RG280V

anbernic.com - RG280V

Anbernic'in küçük boyutlu, dikey olarak tasarlanmış ve sadece Dpad'li modeli RG280V satışa sunuldu. Diğer JZ4770 işlemcili RG350, RG350M, RG350P ve RG280M ile donanım özellikleri neredeyse aynı. OpenDingux ve RetroArch işletim sistemleri ile çalışıyor.

Video İnceleme: YouTube - Retro Game Corps - RG280V

Video İnceleme: YouTube - Taki Udon - RG280V[/link ]


RGB20

[link=https://www.aliexpress.com/item/1005001699713501.html]aliexpress - PowKiddy Shenzhen Store - RGB20

Diğer bir RK3326 klonu olan RGB20'de dahili WiFi ve Bluetooth bulunuyor. Cihaz 3000mAh pile sahip. RGB20, ilginç dikey tasarımı ile eleştiriliyor. Yeni renkleri de yakında satışta olacak.

Video İnceleme: YouTube - Retro Game Corps - RGB20


RG351P

Anbernic - RG351P

Anbernic'in RK3326 işlemcili 3:2 ekran oranlı el konsolu satışa sunuldu. İlk önce dahili WiFi ile reklamı yapılan ürün, WiFi açıldığında hoparlörde oluşan cızırtı nedeniyle artık WiFi ozelliği olmadan satılıyor. Kaliteli kasası, ekranı, Dpad ve joystick'i ile şu anda RK3326 işlemcili modellerin en iyisi durumunda. İşletim sisteminin biraz daha optimize edilmesi gerekiyor. Cihaz EmuELEC yüklü geliyor. İki tane de güncellenmiş işletim sistemi sürümü bulunuyor Ekim2020 sonu ile. Bir çok geliştirici de cihaz ellerine ulaştığında işletim sisteminin yeni versiyonlarını yakında çıkaracak. EmuELEC ve türevleri bir çok özelleştirmeye izin verdiğinden emülatorleri daha performanslı hale getirmek mümkün.

Video İnceleme: YouTube - Taki Udon - Ultimate Emulation Handheld? [N64/GBA/PS1/PSP/DC] - RG351

Video İnceleme: YouTube - Arzeon - ANBERNIC RG351P - All You Need To Know


ZPGpro

myretrogamecase.com - ZPGpro

retromimi.com - ZPGpro

Metal ve plastik kasa opsiyonlarıyla satışa sunulan ZPGpro, RK3326 işlemciye, 2830mAh pile, 1GB LPDDR3-1600 RAM'e, 3.5inç IPS OCA 320x480 ekrana, HDMI çıkışa sahip.

Video İnceleme: YouTube - PandaMiMi - ZPG Pro Plastic Edition

Video İnceleme: YouTube - Always be Fun - ZPG PRO RK3326 Handheld Console - First Look UnboxingPowKiddy RGB10

aliexpress - PowKiddy Shenzhen Store - RGB10

Diğer bir OGA klonu olan RGB10 $80 fiyatla satışa sunuldu. Cihaz IPS 3,5inç 480x320 ekrana, RK3326 işlemciye, 1GB DDR3 RAM'e, 2800mAh pile, TypeC porta ve 3.5mm kulaklık girişine sahip.

Video İnceleme: YouTube - ETA Prime - RGB10 Retro Handheld Console Review - The Best RK3326 Console So Far!

Video İnceleme: YouTube - Sonic Love - New RGB10 - Powkiddy UNBOXING! & Emulation Testing!

Video İnceleme: YouTube - PandaMiMi - PowKiddy RGB10- RK3326 Retro Handheld Unboxing and Review

İç bileşenleri inceleme: Youtube - DIYGameModz - RGB10 teardown 20200803


RetroidPocket 2

goretroid.com - RetroidPocket 2

5 Ağustosta sahiplerine gönderilmeye başlanacağı üzere $80'den satışa sunulan RP2, android tabanlı çift işletim sistemine, 4 çekirdekli Cortex-A7 1.5GHZ işlemciye, 1GB RAM'li ARM Mali-4000 grafik işlemciye, 640x480 3,5inç IPS ekrana, Bluetooth 4'e, WiFi'a, 4000mAh pile, tv çıkışına, wifi üzerinden birlikte oyun oynayabilme (Co-op) gibi özelliklere sahip. Video incelemeler yakında. Taki Udon Youtube kanalında wifi üzerinden birlikte oyun oynama (Co-op) özelliği ile ilgili kısa bir video paylaştı.

Yazı Ön inceleme: retrododo - Retroid Pocket 2

Video İnceleme: YouTube - RetroDoDo - Retroid Pocket 2 Unboxing

Video İnceleme: YouTube - Taki Udon - Retroid Pocket 2 First Look/Developer Interview

Video Co-op: YouTube - Taki Udon - Retroid Pocket 2 First Look - Amazing Wireless Co-op Feature!


The New PocketGo / PlayGo / PowKiddy Q80 / MiyooMax

Retromimi - The New Pocket Go Aluminum (Güncellenmiş - Metal)

Retromimi - The New PocketGo (Güncellenmiş - Beyaz)

aliexpress - PowKiddy Official Store - PowKiddy Q80 (Güncellenmiş yeni versiyon)

aliexpress - POWKIDDY ShenZhen Store - PowKiddy Q80 (Güncellenmiş yeni versiyon)

aliexpress - Wolsen Store - PlayGo (Güncellenmiş yeni versiyon - Kırmızı / Siyah)

aliexpress - Wolsen Store - PlayGo (Güncellenmiş yeni versiyon - Siyah)

2019'da çıkan The New Pocket Go, iki kez güncellendi. Daha çok görsel alanda kalan 2020 güncellemesi ile TheNewPocketGo, yeni parlak materyal kasaya, daha kolay kullanılabilir joystick'e, yeni düğmelere, daha iyi TypeC porta ve reset tuşuna sahip.

The New Pocket Go - Güncellenmiş model tanıtımı: YouTube - GameDodo - New PocketGo New Version? PocketGo V2 Upgraded

The New Pocket Go - Güncellenmiş model tanıtımı: YouTube - GameDodo - New PocketGo Upgrade — Question and Answer

Metal RG350M ve GKD350H'tan sonra The New Pocket Go'nun da metal versiyonu satışa sunuldu:

The New Pocket Go Aluminum versiyonu duyuru videosu: Youtube - GameDoDo - New PocketGo Aluminum- It is so "COOL"


RG350P (Retro Game 350 - Plastic)

retrogame300.com - RG350P

aliexpress - Anbernic Official Store - RG350P

Anbernic RGxxx serisinin son ürünü satışa sunuldu, RG350P... Kısaca RG350M'in plastik kasalı versiyonu diyebileceğimiz RG350P iki renkle $90'dan satışa sunuldu. RG350M'le neredeyse aynı özelliklere sahip cihaz farklı olarak IPS 320x240 kaplamalı (OCA full lamination) ekranla geliyor ve bu sayede ekranın arasına toz kaçmasının önüne geçilmiş oluyor.

Yazı İnceleme: obscurehandhelds.com - The RG350P Comes As No Surprise

Yazı İnceleme: retrododo.com - RG350P Is A New Updated Version Of The Original RG350

Video İnceleme: Youtube - Taki Udon - The New and Improved RG350

Video İnceleme: YouTube - ETA Prime - The New RG350P Is it Worth Buying?

Video İnceleme: YouTube - Sonic Love - New RG350P - Unboxing & Side by Side comparison Testing OG - RG350


RG350M (Retro Game 350M)

www.retrogame300.com - RetroGame350M

aliexpress.com - Anbernic Official Store - RG350M

retromimi.com - RG350 / RG350M

2019'un yıldızı RG350'nin metal kutulu versiyonu RG350M 3 renkte (gri, gümüş ve gül) satışa sunuldu. Mart 2020 fiyatıyla 130USD. Metal kutusunun yanında sol Dpad ve joystick'in değişen yerleri, 640x480 ekranı, dışarı alınan dahili hafıza kartı yuvası, yeniden konumlandırılmış açma/kapama ve ses tuşları ile görsel birçok yenilikle geliyor RG350M. Ancak bu gelişmelerin yanında aynı kalan işlemcisi ve pilinden dolayı eleştiriliyor. PS1 oyunlarına kadar iyi performans sunuyor.

RG350M'e HDMI güncellemesi geldi! 120MB'lık bir güncelleme ile aktif olan HDMI görüntü çıkışı cihazla gelen işletim sistemi (stock firmware) üzerinde çalışıyor şimdilik. RougeCFW sürümleri ile henüz çalışmıyor. RougeCFW kullananlar ayrı bir hafıza kartına uyumlu işletim sistemini yazarak onu güncelleyip HDMI görüntü çıkışını aktive edebilirler.

RG-350M Stock Firmware

RG350M HDMI Günellemesi v1.1

RG350/RG350M HDMI güncellemesi: Youtube - Taki Udon - RG350 / RG350M - HDMI Update Guide!

RG350/RG350M HDMI güncellemesi: Youtube - ETA Prime - RG350 HDMI UPDATE! How To Get HDMI Working On the RG350 Or RG350M

Video inceleme:Youtube - Taki Udon - The New RG350M - All Metal $130 Retro Gaming Handheld

Yazı inceleme:retrododo.com - RG350M Review – The Best Metal Retro Handheld?


Retroid Pocket

goretroid.com - Retroid Pocket

aliexpress.com - Moorechip Technologies - Retroid Pocket

Biraz gecikmeden sonra satışa sunulan Retroid Pocket, daha önce numune sürümünü baz alan Powkiddy A19 modelinin tamamlanmış üretim modeli. Bu model klasik Dpad'e sahip. Bunun yanında A7 1.5GHz işlemciye, Mali 400 mp2 500 MHz grafik işlemciye, 512 MB RAM'e, 4 GB + 32-128 GB depolamaya, 4000 mAH pile, 3.5 inç 640×480 (4:3) ekrana, BT 4.0'e, 2.4 GHz Wifi'ya ve Android Marshmallow işletim sistemine sahip cihaz ayrıca TV'ye de HDMI üzerinden bağlanabiliyor. 85USD'den başlayan fiyatı temmuz 2020 sonu tek işletim sistemli modeli için 75USD'ye kadar düşmüş durumda. Güçlü cihaz PSP ve N64 oyunlarında da makul performans sunuyor.

Video inceleme:Youtube - Taki Udon - Should You Buy a Retroid Pocket? - PSP/DS/N64/GBA/MAME/Cloud Gaming

Video inceleme:YouTube - Taki Udon - Retroid Pocket Android User Guide - RetroArch/Mupen64/PPSSPP/DOSBox

Video inceleme:YouTube - Taki Udon - Retroid Pocket - PC/Android Gaming Test (Half Life/GTA/Warcraft/Win95)

Video inceleme:YouTube - ETA Prime - Retroid Pocket Review An Android Powered Retro Handheld!

Video inceleme:YouTube - Sonic Love - Retroid Pocket - Android N64 Emulation (Long Play)

Yazı inceleme:retrododo.com - Retroid Pocket Review


PowKiddy Q90

ldkgame.com Store - Q90

aliexpress - POWKIDDY ShenZhen Store - PowKiddy Q90

PowKiddy Q90, Pocket Go v1 performansı sunuyor. Bazı dükkanlarda hala 50USD'ye satılan Q90'nın fiyatı aliexpress'te 40USD'ye düşmüş durumda. Nintendo Switch Lite'a benzer şekle sahip ve yine Nintendo Switch Lite gibi turkuaz renkli modeli bulunuyor.

Yazı inceleme: Retro DoDo - PowKiddy Q90

Video inceleme: Youtube - Taki Udon - PowKiddy Q90 - 3-inch $50 Pocket Go 1 Clone

Video inceleme: Youtube - RetroDodo - $50 Nintendo Switch Mini


ExperimentalPi - PiBoy DMG

Experimental Pi - PiBoy DMG

PiBoy DMG, el konsoluna Raspberry Pi 4 adapte eden ilk modellerden. Ayrıca Rpi3 ve Rpi Zero modelleri ile de uyumlu. 3.5inç 640x480piksel LCD ekrana, 8 butona, Dpad'e, analog joystick'e, HDMI çıkışa, Rpi4 için dahili fana ve 4500mah pile sahip PiBoy DMG şu anda 90USD'den başlayan fiyatlarla ağustos 2020'de yeniden stoklarda. Kaliforniyalı şirketin sayfasından satışı yapılıyor.

Video İnceleme:YouTube - ETA Prime - This GameBoy Can Play Dreamcast N64 PSP & More - Raspberry Pi 4 Gameboy PiBoy DMG

Video İnceleme: YouTube - RetroDoDo - PiBoy DMG The ULTIMATE Raspberry Pi4 Gameboy

İç bileşenleri tanıtım ve montaj videosu: YouTube - ETA Prime - Experimental Pi PiBoy DMG Kit Assembly Guide


ODROID-GO Advance

HardKernel - Odroid

Kompakt tasarımlı tek kartlı bilgisayarlarıyla (SBC - Single Board Computer) tanınan HardKernel şirketinin yeni el konsolu OdroidGo Advance USD55'den satışa sunuldu (Şubat2020). "Kendin yap" (DIY - Do It Yourself) olarak satılan ürünün nasıl birleştirileceğine dair kendi sitesinde ve youtube'da bir çok kaynak bulmak mümkün.

RockChip RK3326(Quad-Core ARM Cortex-A35 1.3GHz) işlemciye, Mali-G31 Dvalin grafik işlemciye, 1GB (DDR3L-786Mhz) RAM'e, 3.5inç 320×480 TFT LCD ekrana ve 3000mAh pile sahip ürünün ilk dağıtımı 6 Şubatta başlıyor.

Video inceleme: YouTube - ETA Prime - ODROID GO ADVANCE First Look And Test - Could This Be The Best Retro Handheld of 2020!

Video Nasıl Birleştirilir: YouTube - ETA Prime - How To Assemble ODROID-GO Advance

Video Nasıl Birleştirilir: HardKernel - How To Assemble ODROID-GO Advance


ODROID-GO Advance Black Edition

hardkernel.com - OGA Black Edition

ameridroid.com - Odroid Go Advance Black Edition

Odroid Go Advance yenilenmiş sürümü ile karşımızda: Odroid Go Advance Black Edition. Yeni sürüm yine "kendin yap" (DIY - do it youself) şeklide. Ekstraları ise WiFi, USB TypeC şarj ve L2R2 tuşları. Geriye kalan donanım özellikleri ise aynı. Ürün $60 fiyatıyla stoklarda çok durmadan tükeniyor.

Video inceleme: YouTube - ETA Prime - The New ODROID GO ADVANCE Black Edition

Nasıl Birleştirilir Videosu: YouTube - ODROID Hardkernel - How To Assemble ODROID-GO Advance Black Edition


Evercade

evercade.co.uk

Evercade kasetli (cartridge) oyunlar oynatmasıyla bu listedeki diğer el konsollarından ayrılıyor. Kaset tasarımı şirkete ait ve oyunlar lisanslı. Ürün mayıs sonu gibi satışa sunulacak. Şu anda 120 kadar oyuna sahip el konsoluna yeni oyunların da geleceği belirtiliyor. Bu oyunlar Atari, Interplay, Namco Museum, Technos, Data East, Mega Cat Studios, Piko Interactive şirketlerinin ve Atari Lynx gibi yeni kasetlerin de 2020 sonbaharına doğru çıkacağı belirtiliyor. Kasetlerin tanesi $20'dan, el konsolu da $70'dan başlayan fiyatlarla (1 kasetli) satışa sunulacak. Üst paketler 3 ve 10 sayıda kasete sahip olacak. 4.3inç ekrana sahip cihaz HDMI üzerinden TV'ye bağlanabiliyor.

Video inceleme: Youtube - ETA Prime - Evercade Review - Cartridge Based Retro Handheld

Video inceleme: Youtube - The Retro Future - Evercade First Look - A 2020 Cartridge Based Console

Video inceleme: Youtube - RetroDodo - Evercade Review

Yazı inceleme: RetroDoDo - Evercade Review


Supbor Q400

supbor.com - Q400

RetroArch kullanan Q400, RK3128 1.3GHz'de çalışan 4 çekirdek Cortex A7 SoC işlemciye, Mali400 grafik işlemciye, 2400mAh pile, 800x480 4 inç IPS ekrana, stereo hoparlörlere, çift jostick'e, L1 - R1 - L2 - R2 tuşlara, mini HDMI görüntü çıkışına ve USB üzerinden 4 oyuncuya kadar desteğine sahip.

Ancak satılan ürünün reklamında belirtildiği kadar güçlü olmadığı, işletim sisteminin ve emülatörlerin beklenen performansı vermediği yolunda inceleme yazıları ve videoları çıktı.

Video inceleme: YouTube - Taki Udon - Could The Q400 Be Your Next Retro Handheld? Q400 Review

Video inceleme: YouTube - Retro DoDo - Don't Buy The Supbor Q400 Retro Handheld

Video tanıtım: Youtube - GameDoDo - Q400

Yazı inceleme: RetroDoDo - Q400 Handheld Could Be A Worthy Pickup For Pocket Gamers


RK2020

rkconsole.com - RK2020

aliexpress - Retro Handheld Store - RK2020

aliexpress - POWKIDDY Official Store - RK2020

RetroArch kullanan RK2020, RockChip RK3326 (4 çekirdek ARM Cortex-A35 1.3GHz) işlemciye, Mali-G31 Dvalin grafik işlemciye, 1GB (DDR3L 786Mhz) RAM'e, firmware yüklü harici mSD hafıza kartı yuvasına, 3.5inç 320×480 IPS ekrana, 2600mAh pile, USBtypeC şarj portuna, WiFi harici gamepad yada hafıza kartı adaptörü için de USBtypeA portuna sahip.

RK2020, $66 fiyatıyla rkconsole.com'da satışa sunuldu. Ancak $20'lık kargo ücretiyle yine $86'ye geliyor. Aliexpress'te de satışına başlanılan RK2020'yi ücretsiz yada düşük kargo ücretiyle yine $86 fiyatla bulmak mümkün. Cihaz her oyunu tam olarak çalıştıramasa da PSP, DreamCast ve N64 oyunlarında yeterli performans sunuyor.

Eleştirilen yanı ise Odroid Go Advance'ı temel alması ve yine OGA'nın işletim sistemini kullanmasından dolayı oluşan uyumsuzlukların sorunlara neden olması. Yeni gönderilen cihazlar işletim sistemsiz. Cihazın mor renkli versiyonu da satışa sunuldu. Mor renkli kasa ayrıca da satılıyor.

Video inceleme:Youtube - RetroDodo - RK2020 - The Best Retro Handheld Of 2020?

Video inceleme:Youtube - GameDoDo - RK2020: Can it run PSP, N64 and DC games well?

Video inceleme:Youtube - GameDoDo - RK2020 - Button Layout & How to Use

Video inceleme:YouTube - Sonic Love - RK2020 Purple - Face Lift! Overview + OpenBor Emulation Testing

Video inceleme:YouTube - ETA Prime - New RK2020 Purple Edition

Yazı inceleme:retrododo.com - RK2020 Handheld Is China’s Latest Dreamcast Emulator

Yazı inceleme:obscurehandhelds.com - The RK2020 Review


RK2020 Alüminyum Kasa

retromimi.com - RK2020 Aluminum

Metal kasalı RG350M, RG280M, ZPGpro'dan sonra RK2020'nin de metal kasalı versiyonu duyuruldu. Kasasının yanında daha hızlı şarj olabilmesi ve daha az ısınması en önemli güncellenen özelliklerinden.


PowKiddy V90

aliexpress - PowKiddy Official Store - PowKiddy V90

Gameboy Advance SP formundaki V90, $40'dan satışa sunuldu. İlk yorumlar ürünün PocketGo (v.1) ile benzer özellikler taşıdığı için düşük performansa sahip olacağı ve yine PocketGo'da görülen oyun sırasında yırtılmaların (tearing) bu cihazda da olacağı yönünde. Konu ile ilgili güncellemeler yakında.

Video inceleme: YouTube - Sonic Love - Powkiddy V90 - £30 Gameboy SP - Unboxing & PS1 Emulation Testing

Video inceleme: Youtube - Retro DoDo - Unboxing $30 FAKE But Better Gameboy Advance SP

Video İnceleme: YouTube - ETA Prime - The PowKiddy V90 - This Is Not A GBA

Video inceleme: Youtube - Panda MiMi - PowKiddy V90: a GBA SP clone? Clamshell PocketGo?


RG280M

aliexpress - Anbernic Official Store - RG280M (RG350 ve RG350M de seçilebiliyor)

Metal RG350M'den sonra metal kasa ürünlerine devam eden Anbernic RG280M'i satışa sundu. Cihaz 2.8inç IPS 320x480 ekrana, Ingenic J4770 1.0 GHz çift çekirdek işlemciye, Intel Vivante GC860 grafik işlemciye, 512MB DDR2 RAM'e, harici 2 adet hafıza kartı yuvasına ve Li-polymer 2500 mAh pile sahip. HDMI çıkışı bulunmuyor. Haziran 2020 sonu 90USD fiyatıyla satışa sunuldu.

Video İnceleme: YouTube - Taki Udon - The Best Pocket-Friendly Retro Emulation Handheld - RG280M

Video İnceleme: YouTube - GameDoDo - RG280M review- Is it just a Mini RG350M?

Video İnceleme: YouTube - Sonic Love - RG280M - Unboxing & Emulation Testing


LCL-Pi Raspberry Pi CM3+

aliexpress - Kinkank Store - LCL-Pi Raspberry Pi CM3+

GBA formundaki cihaz Rpi CM3+'tan güç alıyor. El konsoluna hafıza kartlı kaset (cartridge) yada GBA kasetleri takılabiliyor.

Video İnceleme: YouTube - ETA Prime - This Raspberry Pi Powered GBA Is Amazing! CM3+ GBA


GP430

aliexpress - HeyNow Store - GP430

Raspberry Pi CM-3'ten güç alan cihaz, 4.3inç IPS 800×480 ekrana, 5000MAh pile, HDMI çıkışa sahip.

Video İnceleme: YouTube - RetroDoDo - Retro GP430 - 2020's NEW Raspberry Pi Handheld

Video İnceleme: YouTube - PandaMiMi - Raspberry Pi GP430

Video İnceleme: YouTube - GP430 Retro Pi Emulation Handheld

Yazı İnceleme: RetroDoDo - Retro GP430 Review


Super Pocket Go Raspberry Pi CM3

myretrogamecase.com - Super Pocket Go Raspberry Pi CM3

Pocket Go v.1 kasasına yerleştirilen Rpi CM3'ten güç alan cihaz 2.4inç IPS OCA ekrana, AV görüntü çıkışına, 1000mAh pile sahip.

Video İnceleme: YouTube - ETA Prime - The BittBoy Pocket Pi! Raspberry Pi + RetroPie

Yazı İnceleme: rghandhelds.com - Super Pocket Go Raspberry Pi CM3
Emülatör tabanlı el konsollarının çoğu bir Linux türevi olan OpenDingux işletim sisteminde çalışmaktadır (MIPS işlemcili modellerde). Kaynak kodu açık olan bu işletim sistemi birçok geliştirici tarafından desteklenmektedir. Son dönemin popüler modelleri RG350 ve The New Pocket Go (diğer isimleriyle PlayGo ve MiyooMax) aynı donanıma (MIPS JZ4770 işlemci, 512MB RAM) sahip olduğundan derlenen emülatörlerin, freeware oyunların ve programların neredeyse hepsi bu cihazlarda sorunsuz çalışabilmektedir.

Ancak, Linux işletim sistemi mimarisi üzerine kurulu OpenDingux, yeni kullanıcılar için bazı küçük zorluklar getirmektedir. Bu yazımda RG350 el konsolu için işletim sistemi güncelleme, Github’tan cihazda çalışacak emülatör, freeware oyun ve programları indirip kurma işlemlerini anlatacağım.

Not: İşletim sistemi güncelleme dosyalarını harici karta kopyalayıp oradan dahili karttaki işletim sistemini güncelleyebilirsiniz ancak hazırda gelen işletim sistemi silinecektir ve işlemin herhangi bir nedenle tamamlanmaması durumunda çalışan bir işletim sisteminiz olmayacaktır. Bu yüzden bu yazıda işletim sistemini yeni bir hafıza kartına yazarak dahili hafıza kartını değiştirmeniz önerilmektedir.DİKKAT: RG350’de dahili ve harici iki tane hafıza kartı yuvası bulunmaktadır. İşletim sistemi dahili hafıza kartından çalıştığından RG350’nin arka kapağını açarak dahili hafıza kartına ulaşmanız gerekmektedir. Arka kapağı açtığınızda kapağı 2cm kadar kaldırınız çünkü pil arka kapağa yapıştırılmıştır ve kablo ile anakarta bağlıdır. Pil kablosunu sökmeye gerek kalmadan arka kapağı yanda tutarak dahili hafıza kartına ulaşarak onu çıkarabilir ve yenisini takabilirsiniz (Sandisk yada Samsung marka bir hafıza kartı tercih ediniz) ve cihazla gelen hafıza kartını işlerin ters gitmesi durumunda kullanmak üzere saklayınız.RG350 - CFW Yükseltme / Güncelleme (Custom Firmware - Upgrade / Update)

- Bu firmware güncelleme ve yükseltme kılavuzu için Rouge CFW 1.7.9.7 işletim sistemi baz alınmıştır.

1. github.com - Ninoh-FOX adresinden Rouge CFW 1.7.9.7’nin disk görüntüsünü indirelim. Dosya adı “sd_image.bin”, boyutu 418MB’dir.

2. Sourceforge - Win32 Disk Imager programı ile bu dosyayı en az 16GB’lik bir mSD karta yazınız. .BIN uzantılı dosyalar varsayılan olarak gözükmeyebilir. Disk görüntüsü yükleme ekranında gösterilecek dosyalar olarak *.* şeklinde ifade edilen bütün dosyaları göster komutunu seçerek .BIN uzantılı dosyaları da görebilirsiniz. CFW'yi yukarıda da belirttiğim gibi yeni bir mSD karta yazınız.

3. Bilgisayarda başka bir işlem yapmadan hafıza kartını RG350’nin dahili hafıza kartı yuvasına takınız. Kurulumda işletim sistemi var olan boş alanı tanımlayıp o alana genişleyecek, yaklaşık 500MB’lik bir SWAP dosyası yaratacaktır. Bu işlemler bittikten sonra cihaz yeniden başladıktan sonra yeni CFW kullanıma hazırdır.

4. İşletim sistemi bulunan hafıza kartına ROM kopyalamak (fazla sayıda) işletim sisteminin tepki verme süresini uzatacağından ve genel bir yavaşlama yaratacağından ROM’lar ve diğer resim, müzik yada video içerikli dosyalarınız için harici hafıza kartı yuvasını kullanınız. Zaten işletim sisteminin olduğu hafıza kartı Linux dosya sisteminde (EXT4) çalıştığından bu zor bir işlem olacaktır. Harici hafıza kart yuvasında kullanacağınız kartı FAT32 dosya sistemi ile biçimlendirerek Windows tabanlı her bilgisayardan, Android tablet ya da telefondan bu mSD kart üzerinde işlem yapabilirsiniz.

5. Rouge CFW’nin ileriki sürümleri için bir daha bu işlemleri yapmaya gerek yoktur. Güncelleme dosyasını (rg350-update-1.7.9.7-2020-02-15.opk örneğin) harici hafıza kartında APPS adında bir klasör yaratarak ve güncelleme dosyasını buraya kopyalayarak güncellemeyi menüden yapabilirsiniz. Güncellemeyi bitirdikten sonra bu dosyayı silebilirsiniz.

6. İki hafıza kartı dosya transferi ve silme taşıma yeniden adlandırma gibi temel işlevler için applications / uygulamalar sayfasındaki DinguxCmdr’ı kullanabilirsiniz.

Örneğin, OpenBOR oyunlarının varsayılan klasörünü harici hafıza kartına tanımlamakla uğraşmak istemezseniz OpenBOR oyunlarını harici hafıza kartından dahili hafıza kartına taşımanız gerekecektir (Ya da bu işlemi bir Linux işletim sistemi çalışan bir bilgisayarda da yapabilirsiniz). Bu şekilde sayısını sınırlı tuttuğunuz oyunları (en sık oynadığınız oyunlar örneğin) dahili hafıza kartına kopyalayabilirsiniz. Dahili mSD kartında OpenBOR oyunlarının varsayılan klasörü: /usr/local/share/OpenBOR/Paks 'dır. DinguxCmdr'da bu klasörü görmezseniz OpenBOR'u çalıştırarak bu klasörü yaratmasını sağlayınız. Sonra DinguxCmdr'dan kopyalama yapınız.Github’dan Emülatör / Freeware Oyun / Program İndirip Kurma

1. Github - SeongGino sayfasından ilgili klasörlerden -Applications (Uygulamalar)/ Emulators (Emülatörler)/ Games-Ports (Freeware Oyunlar) klasörleri- istediğiniz .OPK uzantılı emülatör, freeware oyun ve programı indiriniz.

2. .OPK uzantılı bu dosyaları her iki hafıza kartından da çalıştırabilirsiniz. Ancak harici hafıza kartı yuvasındaki kartı farklı cihazlarda kullanacaksanız karttaki .OPK dosyaları yeni cihazda da gözükecektir (uyumlu ise). Bu yüzden bu dosyaları dahili hafıza kartındaki yerine kopyalamakta yarar vardır. Bunun için yine DinguxCmdr’ı kullanınız. Dahili hafıza kartında .OPK dosyalarının varsayılan klasör konumu: /media/data/apps şeklindedir. Uyumlu .OPK dosyaları türlerine göre cihazda Emülator / Oyun / Program sayfalarında gözükecektir.Bağlantılar

- Youtube - DB Tech - How to Install the "ROGUE" Custom Firmware on an RG350

- Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi

- aliexpress - Anbernic Official Store - RG350

Retro Game Handhelds - Discord sunucusunda artık TÜRKÇE sayfamız var!

Moderatör ricamı kırmadı ve "Diğer Diller / Other Languages" bölümünde TÜRKÇE kanalını açtı.

Piyasada satılan veya çıkacak olan emülatör tabanlı retro oyun el konsolları hakkında son bilgilere ulaşabileceğiniz, cihazların donanımsal ve yazılımsal gelişimine katkıda bulunabileceğiniz, yardım alabileceğiniz dünya çapında 6000 üyesi olan Discord sunucusuna davetlisiniz!

Yapmanız gereken Discord’da bir hesap açmak ve davetiyeyi kabul etmek.

Discord Ana Sayfa

Discord’a İnternet sayfasından ya da Android, iOS, Windows veya Linux’da çalışan cihazlar için indirip kuracağınız programlarla erişim sağlayabilirsiniz.

Discord İndirme Sayfası

Discord – Emülatör Tabanlı Retro Oyun El Konsolları (Retro Game Handhelds) Davetiyesi

Not: Sunucuya giriş yaptıktan sonra #welcome sayfasındaki yeşil kutucuğa tıklayarak kanallara erişebilirsiniz. “Türkçe” kanalına soldaki menüden ulaşabilirsiniz.

The New Pocket Go Kullanıcı Kılavuzu v.2020.01.28 (User's Guide)

MIPS işlemcili el konsollarının çoğunda bir Linux türevi olan OpenDingux işletim sistemi çalışmaktadır ve bu işletim sisteminde çalışan programlar, freeware oyunlar ve emülatörler işletim sisteminden bağımsız olarak güncellenebilmektedir.

Bu kullanıcı kılavuzu The New PocketGo'da çalışan RougeCFW 1.03 baz alınarak hazırlanmıştır. Aşağıda bağlantısı verilen yazıda The New PocketGo işletim sisteminin nasıl RougeCFW 1.03'e yükseltileceği açıklanmıştır.

The New Pocket Go (Versiyon 2) İşletim Sistemi Yükseltme / Güncelleme - Emülatör Ekleme Rehberi

*Cihaz aynı zamanda MiyooMax ve PlayGo adı altında da satılmaktadır. Bu kılavuz bu 3 cihaz için de geçerlidir: The New PocketGo / MiyooMax / PlayGoEkran: 3.5Inch IPS 320 x 240
İşlemci: JZ4770 1.0 GHz MIPS
RAM: 512M DDR2
SDcard 1: 16GB ya da 32GB (işletim sistemi)
SDcard 2: 128GB’ye kadar destekli
Pil: Li-polymer 2000 mAh
USB Arabirim: Type-C
İşletim sistemi: OpenDingux (RougeCFW 1.03)

ÖNEMLİ NOTLAR ve ÖNERİLER

1. Cihazı Settings / Ayarlar sayfasındaki TURN OFF komutu ile kapatınız ya da REBOOT komutu ile yeniden başlatınız. Çalışırken pil çıkartma ya da cihaz çalışırken pilin bitmesine izin verme gibi eylemler dosya sistemine zarar verebilir ve cihazın açılmamasına sebep olabilir. Bu durumda başka bir mSD karta işletim sistemini yazıp kurabilir, ardından da çalışmayan işletim sistemi hafıza kartını sağdaki ikinci yuvaya takarak verilerinizi kurtarabilirsiniz.

2. A tuşu: Kabul / Onay / Çalıştır ---- B tuşu: Red / İptal / Geri / Çıkış

3. Cihazı yeniden başlatma (Reset): POWER + START + SELECT

4. Ekran parlaklığı: POWER + VOLUME (+/-). En düşük parlaklıkta ekran kararacaktır. Ekranı POWER + VOLUME(+) ile minimum görülebilir parlaklığa getirebilirsiniz.

5. Ekran koruyucu (ekran kararması): POWER (açma-kapama) tuşu ile iptal edilir.

6. Settings / Applications / Emulators / Games sayfaları arasında geçiş yapmak için L / R tuşlarını kullanınız.Cihazın alt kısmında iki tane mSD hafıza kartı yuvası mevcuttur. Bu yuvalardan soldaki mSD’de (TF1) işletim sistemi çalışmaktadır. Sağdaki mSD yuvasına da (TF2) cihazda oynatacağınız oyun, müzik ya da video dosyalarını kopyalayabilirsiniz. Güç düğmesinden cihazı açtığımızda;

• Settings / Ayarlar
• Applications / Uygulamalar
• Emulators / Emülatörler
• Games / Freeware Oyunlar

Sayfaları karşımıza çıkıyor.


“Settings / Ayarlar” Sayfası

About: İşletim sistemi derleme tarihini buradan öğrenebilirsiniz. Çıkmak için START’a basınız.

Docs: .TXT uzantılı metin dosyalarını görmenize yarayan bir program. Yazı dosyasından ve programdan çıkmak için START’a basınız.

GCW Connect: Open Dingux işletim sistemi değişik cihazlarda çalıştığından başka cihazlar için hazırlanmış bir uygulama. Şu an için The New Pocket Go’da kullanılmıyor. Menüden QUIT’e gelip “A” tuşu ile programdan çıkabilirsiniz.

GMenu2X: Programdan GMenu2X arabiriminin ayarlarını değiştirebilirsiniz. Çıkmak için START’a basınız.

Network: Open Dingux işletim sistemi değişik cihazlarda çalıştığından başka cihazlar için hazırlanmış bir uygulama. Şu an için The New Pocket Go’da kullanılmıyor. Çıkmak için EXIT’e gelip “A” tuşuna basınız.

Power Off: Cihazı kapatmak için bu komutu kullanın.

Reboot: Cihazı yeniden başlatmak için bu komutu kullanın.

Skin: Kullanıcı arabirimi temalarını bu programla değiştirebilirsiniz. Değişiklikleri kaydedip çıkmak için START’a basınız.

Sound Mixer: Ses düzeyi ayarlarını bu programla yapabilirsiniz. SELECT tuşu ile programdan çıkabilirsiniz.

System Info: Open Dingux “PocketGo2 Rouge” işletim sistemi ile bilgilere bu programla ulaşabilirsiniz. START tuşu ile çıkabilirsiniz.

Wallpaper Configure Skin: Arka plan resmini bu programla değiştirebilirsiniz. A tuşu ile yeni arka planınızı seçebilir (seçip programdan çıkar), B tuşu ile iptal edip programdan çıkabilirsiniz.


“Applications / Uygulamalar” Sayfası

Clock: Tarih ve saate buradan ulaşabilirsiniz. Pili çıkardığınızda tarih saat bilgisi sıfırlanacaktır. START tuşu ile çıkabilirsiniz.

DinguxCmdr: Dosya yöneticisi. Bu programla kopyalama, silme, taşıma işlemleri yapabilirsiniz. X tuşu ile çıkan menüden kopyalama taşıma ve silme işlemlerini yapabilirsiniz. Programdan çıkmak için de Y tuşu menüsünden QUIT’i seçiniz.

Esoteric: Sayfa ikonlarının solda yer aldığı yeni bir arabirim. Açılışta 350teric arabirimi ile açılmasını istiyorsanız Esoteric’i çalıştırıp “Settings / Install me” komutunu çalıştırınız.

Esoteric’i Github – Podulator adresinden indirebilirsiniz.

Explorer: Açılışta varsayılan olarak APPS klasörünün içindeki programlar yüklenmektedir. Bu program ile değişik klasörlerdeki programlara ulaşıp onları çalıştırabilirsiniz.

PocketGo 2 test: Cihazın tuşlarının çalışmasını kontrol edebileceğiniz bir test programı. L1 + START tuşları ile programdan çıkabilirsiniz.

Scriptrunner: Linux script’lerini çalışmak, ikinci mSD kartı biçimlendirmek için kullanabileceğiniz program. START tuşu ile programdan çıkabilirsiniz.

Terminal: Linux komut satırı uygulaması. START ile programdan çıkabilirsiniz.

O2xiv: Resim gösterici. Çıkmak için START tuşu ile gelen menüden QUIT’i seçiniz.

FFplay: Video oynatıcı. Video dosyasının yerini programa göstermeniz gerekiyor. START ile programdan çıkabilirsiniz.

FFplay-sub: Altyazı destekli video oynatıcı. Video dosyasının yerini programa göstermeniz gerekiyor. START ile programdan çıkabilirsiniz.

Gmu: Müzik oynatıcı. Müzik dosyasının yerini programa göstermeniz gerekiyor. Çalan şarkı ekranında ilk önce SELECT basılı tutup, ardın da START’a basarak programdan çıkabilirsiniz.

ST-SDL: ST-SDL tabanlı komut satırı uygulaması. POWER tuşu ile uygulamadan çıkabilirsiniz.

Glutexto: Metin editörü. START tuşu ile gelen menüden EXIT’i seçerek programdan çıkabilirsiniz.

“Emulators / Emülatörler” Sayfası

Rouge CFW 1.03 az sayıda emülatör içermektedir. Yeni emülatörleri Github - SeongGino adresinden indirerek yükleyebilirsiniz. Aşağıda popüler konsolların emülatörleri açıklanmıştır. Bu emülatörler aynı isimle yukarıda belirtilen adresten indirilebilir.

İndirdiğiniz emülatörleri sol taraftaki (TF1) hafıza kartının /media/data/apps klasörüne ya da sağ taraftaki hafıza kartının (TF2) kök dizinindeki /APPS klasörüne kopyalayınız. İlgili klasörü DinguxCmdr ile yaratabilirsiniz.

Kısaltmalar:

GB: Game Boy
GBC: Game Boy Color
GBA: Game Boy Advance
SMD: Sega Mega Drive
SMS: Sega Master System
NES: Nintendo Entertainment System
SNES: Super Nintendo Entertainment System

Alternatif İsimler

Sega Mega Drive: Sega Genesis
Nintendo Entertainment System (NES): Family Computer / Famicom (FC)
Super Nintendo Entertainment System (SNES): Super Famicom (SFC)


FBA Explorer: Capcom, NeoGeo gibi bir çok ortamı destekleyen FBA klasör görünümü versiyonu. START tuşu ile emülatörden çıkabilirsiniz. L/R tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz.

Oyundan çıkmak için L+R+START tuşlarına beraber basıp, gelen menüden EXIT’i seçiniz. Oyunda kaldığınız yeri kaydetmek için L+R+START ile gelen menüde SAVE STATE 0 ve oyunu yüklemek için de LOAD STATE 0 komutlarını kullanınız. Oyun kaydetme ve yükleme konumlarını sağ sol yön tuşları değiştirebilirsiniz. SAVE / LOAD STATE 0, 1, 2… gibi. L+R+START ile gelen menüden “Key Config” ile oyun tuşlarını düzenleyebilirsiniz.

FBA UX: Capcom, NeoGeo gibi bir çok ortamı destekleyen FBA arabirimi. Oyunu çalıştırdıktan sonra gelen yeni menüde “Hardware Scaling: Full Screen” ve “Vertical Sync: On” yaparak RUN GAME ile oyunu çalıştırınız. Ayarı ilk kez yapmanız yeterli, daha sonra ayar o şekilde kalacaktır. "Rotate Vertical Game" ile oyunları yatay olarak oynayabilirsiniz.

Oyundan çıkmak için L+R+START tuşlarına beraber basıp, gelen menüden EXIT’i seçiniz. Oyunda kaldığınız yeri kaydetmek için L+R+START ile gelen menüde SAVE STATE 0 ve oyunu yüklemek için de LOAD STATE 0 komutlarını kullanınız. Oyun kaydetme ve yükleme konumlarını sağ sol yön tuşları değiştirebilirsiniz. SAVE / LOAD STATE 0, 1, 2… gibi. L+R+START ile gelen menüden “Key Config” ile oyun tuşlarını düzenleyebilirsiniz.

Oyun listesinde L/R tuşları ile sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. Emülatörden çıkmak için ana menüde SELECT tuşuna iki kez basınız.

FCEux-RG350: NES (Nintendo Entertainment System / diğer ismiyle Famicom) emülatörü. POWER tuşu ile gelen menüden ayarlara ulaşabilirsiniz. SAVE / LOAD STATE ile kaldığınız yeri kaydedip geri yükleyebilirsiniz. EXIT komutu ile oyundan çıkış yapabilirsiniz. L/R tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. START tuşu ile emülatörden çıkış yapabilirsiniz.

Gambatte: Gameboy emülatörü. L/R tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. MENU tuşu ayalara ulaşabilirsiniz. SAVE / LOAD STATE ile kaldığınız yeri kaydedip geri yükleyebilirsiniz. QUIT komutu ile oyundan çıkış yapabilirsiniz.

Genesis Plus GX: Sega Megadrive (Genesis) ve Sega Master System emülatörü. Emülatör iki konsolun da oyunlarını çalıştırsa da oyunları ayrı klasörlerde tutmakta yarar vardır. Klasörler arası geçiş yapabilirsiniz.

L/R tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. POWER tuşu ile gelen menüden ayarlara ulaşabilirsiniz. SAVE / LOAD STATE ile kaldığınız yeri kaydedip geri yükleyebilirsiniz. QUIT komutu ile oyundan çıkış yapabilirsiniz. START tuşu ile emülatörden çıkabilirsiniz.

GnGEO: NeoGeo / SNK emülatörü. Gelen menüden LOAD GAME komutu ile oyunları çalıştırabilirsiniz. POWER tuşu ile gelen menüden ayarlara ulaşabilirsiniz. SAVE / LOAD STATE ile kaldığınız yeri kaydedip geri yükleyebilirsiniz. EXIT komutu hem oyundan hem de emülatörden çıkış yapmaktadır.

OhBoy: Gameboy ve Gameboy Color emülatörü. Emülatör iki el konsolunun da oyunlarını çalıştırsa da oyunları ayrı klasörlerde tutmakta yarar vardır. Klasörler arası geçiş yapabilirsiniz.

L/R tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. POWER tuşu ile gelen menüden ayarlara ulaşabilirsiniz. SAVE / LOAD STATE ile kaldığınız yeri kaydedip geri yükleyebilirsiniz. QUIT komutu ile oyundan çıkış yapabilirsiniz. START tuşu ile emülatörden çıkabilirsiniz.

PCSX4all: Playstation emülatörü. L/R tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. MENU tuşu ile gelen menüden ayarlara ulaşabilirsiniz. SAVE / LOAD STATE ile kaldığınız yeri kaydedip geri yükleyebilirsiniz. QUIT komutu ile oyundan çıkış yapabilirsiniz. START tuşu ile emülatörden çıkabilirsiniz.

PocketSNES: SNES (Super Nintendo Entertainment System / diğer adıyla Super Famicom) emülatörü.

L/R tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. POWER tuşu ile gelen menüden ayarlara ulaşabilirsiniz. SAVE / LOAD STATE ile kaldığınız yeri kaydedip geri yükleyebilirsiniz. EXIT komutu ile oyundan çıkış yapabilirsiniz. START tuşu ile emülatörden çıkabilirsiniz.

ReGBA: Gameboy Advance emülatörü.

L/R tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. POWER tuşu ile gelen menüden ayarlara ulaşabilirsiniz. SAVED STATES komutu ile kaldığınız yeri kaydedip geri yükleyebilirsiniz. EXIT komutu ile oyundan çıkış yapabilirsiniz. START tuşu ile emülatörden çıkabilirsiniz.

MAME4all: Değişik konsollardan ya da oyun makinalarından birçok oyunu destekleyen emülatör. Oyun ilk açıldığında kullanım koşulları ile ilgili gelen ekranı geçmek için Dpad SOL sonra SAĞ tuşlarına basınız. İkinci ekranda herhangi bir tuşa (A örneğin) basmanız yeterli.

Dpad sol/sağ tuşları ile oyun listesinde sayfa sayfa geçiş yapabilirsiniz. Oyundan çıkmak için L+R+START, emülatörden çıkmak için de L + R tuşlarını kullanınız.

“Games / Oyunlar” Sayfası

Bu sayfada paylaşımı ücretsiz (freeware) cihazla uyumlu oyunlar yer alıyor. Aşağıda açıklanan freeware oyunları Github - SeongGino adresinden indirebilirsiniz. Yine bu oyunları sol taraftaki (TF1) hafıza kartının /media/data/apps klasörüne ya da sağ taraftaki hafıza kartının (TF2) kök dizinindeki /APPS klasörüne kopyalayınız. İlgili klasörü DinguxCmdr ile yaratabilirsiniz.

KOF FoC: King of Fighters oyunun freeware versiyonu.

MarioKart Remix: Mario Kart oyunun freeware versiyonu.

MiniSlug: Metal Slug oyunun freeware versiyonu.

OpenBOR: OpenBOR oyun motorunda çalışan freeware oyunları oynayabilirsiniz. OpenBOR oyunlarının soldaki hafıza kartındaki (TF1) varsayılan klasörü: /usr/local/share/OpenBOR/Paks 'dir. DinguxCmdr'da bu klasörü görmezseniz OpenBOR'u çalıştırarak bu klasörü yaratmasını sağlayınız. Sonra DinguxCmdr'dan oyunları bu klasöre kopyalayabilirsiniz. Linux işletim sistemli bir PC'den bu klasöre direkt ulaşabilirsiniz. Ama Windows PC kullanıyorsanız sağdaki ikinci hafıza kartına (TF2) oyunları kopyalayıp oradan soldaki birinci hafıza kartındaki konumuna kopyalayabilirsiniz.

OpenSonic: Sonic The Hedgehog oyunun freeware versiyonu.

OpenTyrian: Tyrian oyunun freeware versiyonu.

SORR: Streets of Rage oyunun freeware versiyonu.

VZTetris: Tetris oyunun freeware versiyonu.
Bağlantılar

Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi

aliexpress - Wolsen Store - PlayGo (Kırmızı)

aliexpress - Wolsen Store - PlayGo (Siyah)

aliexpress - Retro Handheld Store - The New Pocket Go (Beyaz)
v.2020.01.28


aliexpress - Wolsen Store - PlayGo (Kırmızı)

aliexpress - Wolsen Store - PlayGo (Siyah)

aliexpress - Retro Handheld Store - The New Pocket Go (Beyaz)

Emülatör tabanlı el konsollarının çoğunda OpenDingux işletim sistemi kullanılmaktadır (MIPS işlemcili modellerde). Kaynak kodu açık olan bu işletim sistemi birçok geliştirici tarafından desteklenmektedir. Son dönemin popüler modelleri RG350 ve The New Pocket Go aynı donanıma (MIPS JZ4770 işlemci, 512MB RAM) sahip olduğundan derlenen emülatörlerin, freeware oyunların ve programların neredeyse hepsi her iki cihazda da sorunsuz çalışabilmektedir.

Ancak, Linux işletim sistemi mimarisi üzerine kurulu OpenDingux, yeni kullanıcılar için bazı küçük zorluklar getirmektedir. Bu yazımda The New Pocket Go’yu baz alarak (Diğer isimleriyle Miyoo Max ve PlayGo), işletim sistemi güncelleme, Github’tan cihazda çalışacak emülatör, freeware oyun ve programları indirip kurma işlemlerini ve cihazda yol bulmayı anlatacağım.

- Burada yazılanların çoğu RG350 el konsolu için de geçerlidir. Değişik olan kısımları da ekleyip RG350 için ayrı bir yazı hazırlayacağım.

The New Pocket Go - CFW Yükseltme / Güncelleme (Custom Firmware - Upgrade / Update)

-Bu firmware güncelleme ve yükseltme kılavuzu için Rouge CFW 1.03 işletim sistemi baz alınmıştır.

Firmware güncellemek için gerekli dosya ve programların bağlantıları aşağıda verilmiştir.

Rouge CFW 1.03: Github - Rouge CFW 1.03 Disk Görüntüsü
Esoteric: Esoteric 1.09 Kullanıcı Arabirimi
SeongGino GitHub Emülatör / Freeware Oyun / Program Arşivi: Github - SeongGino
Win32 Disk Imager Disk Görüntüsü Yazma Programı: Sourceforge - Win32 Disk Imager

1. github.com - Ninoh-FOX adresinden Rouge CFW1.03’ün disk görüntüsünü indirelim. Dosya adı “sd_image.bin”, boyutu 419MB’dir.

2. Sourceforge - Win32 Disk Imager programı ile bu dosyayı en az 16GB’lik bir mSD karta yazınız. .BIN uzantılı dosyalar varsayılan olarak gözükmeyebilir. Disk görüntüsü yükleme ekranında gösterilecek dosyalar olarak *.* şeklinde ifade edilen bütün dosyaları göster komutunu seçerek .BIN uzantılı dosyaları da görebilirsiniz. CFW'yi yeni bir mSD karta yazınız. Samsung yada Sandisk markalarını tercih ediniz. Cihazla gelen mSD kart üzerinde işlem yapmadan gerekmesi durumunda kullanmak üzere saklayınız.

3. Bilgisayarda başka bir işlem yapmadan hafıza kartını The New Pocket Go’nun sol hafıza kartı yuvasına takınız. Kurulumda işletim sistemi var olan boş alanı tanımlayıp o alana genişleyecek, yaklaşık 500MB’lik bir SWAP dosyası yaratacaktır. Bu işlemler bittikten sonra cihaz yeniden başladıktan sonra yeni CFW kullanıma hazırdır.

4. İşletim sistemi bulunan soldaki hafıza kartına oyun kopyalamak (fazla sayıda) işletim sisteminin tepki verme süresini uzatacağından ve genel bir yavaşlama yaratacağından oyunlar ve diğer müzik video içerikli dosyalarınız için sağdaki ikinci hafıza kartı yuvasını kullanınız. Zaten soldaki işletim sisteminin de olduğu hafıza kartı Linux dosya sistemi ile (EXT4) çalıştığından bu zor bir işlem olacaktır. Sağdaki hafıza kartını FAT32 dosya sistemi ile biçimlendirerek Windows tabanlı her bilgisayardan, Android tablet ya da telefondan bu mSD kart üzerinde işlem yapabilirsiniz.

5. Rouge CFW’nin ileriki sürümleri için bir daha bu işlemi yapmaya gerek yoktur. Güncelleme dosyasını (pocketgo2-update-1.0.3-2020-01-18.opk örneğin) sağdaki ikinci hafıza kartında APPS adında bir klasör yaratarak ve güncelleme dosyasını buraya kopyalayarak güncellemeyi menüden yapabilirsiniz. Güncellemeyi bitirdikten sonra bu dosyayı silebilirsiniz.

6. İki hafıza kartı dosya transferi ve silme taşıma yeniden adlandırma gibi temel işlevler için applications / uygulamalar sayfasındaki DinguxCmdr’ı kullanabilirsiniz.

Örneğin, OpenBOR oyunlarının varsayılan klasörünü sağdaki ikinci hafıza kartına tanımlamakla uğraşmak istemezseniz OpenBOR oyunlarını sağdaki hafıza kartından soldaki hafıza kartına taşımanız gerekecektir (Ya da bu işlemi bir Linux işletim sistemi çalışan bir bilgisayarda da yapabilirsiniz). Bu şekilde sayısını sınırlı tuttuğunuz oyunları (en sık oynadığınız oyunlar) da soldaki hafıza kartına kopyalayabilirsiniz. Soldaki işletim sistemi mSD kartında OpenBOR oyunlarının varsayılan klasörü: /usr/local/share/OpenBOR/Paks 'dir. DinguxCmdr'da bu klasörü görmezseniz OpenBOR'u çalıştırarak bu klasörü yaratmasını sağlayınız. Sonra DinguxCmdr'dan kopyalama yapınız.

Github’dan Emülatör / Freeware Oyun / Program İndirip Kurma

1. Github - SeongGino sayfasından ilgili klasörlerden -Applications (Uygulamalar)/ Emulators (Emülatörler)/ Games-Ports (Freeware Oyunlar) klasörleri- istediğiniz .OPK uzantılı emülatör, freeware oyun ve programı indiriniz.

2. .OPK uzantılı bu dosyaları her iki hafıza kartında da çalıştırabilirsiniz. Ancak sağdaki ikinci kartını farklı cihazlarda kullanacaksanız karttaki .OPK dosyaları menüde iki kez gözükebilir. Bu yüzden bu dosyaları soldaki işletim sistemi hafıza kartındaki yerine kopyalamakta yarar vardır. Bunun için yine DinguxCmdr’ı kullanınız. Soldaki işletim sistemi hafıza kartında .OPK dosyalarının varsayılan klasör konumu: /media/data/apps şeklindedir. Uyumlu .OPK dosyaları türlerine göre cihazda Emülator / Oyun / Program sayfalarında gözükecektir.

Bağlantılar:

Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi

The New Pocket Go - CFW Yükseltme / Güncelleme Videoları:

How To Install ROGUE CFW on THE NEW POCKET GO & Emulators

New Pocket Go 2! Rogue Custom Firmware Clean Install Guide!

İyi oyunlaraliexpress - Anbernic Official Store - RG350
RetroFlag GpiCaseRetroFlag’in GpiCase’i aslında isminden de anlaşılacağı gibi Raspberry Pi içeren bir kutu. Gameboy DMG01’in şeklini tam anlamıyla çalmış gibi gözükse de bu benzerliğin ardında çok daha fazla yaratıcı ayrıntıyı gizliyor.

Kutusundan büzmeli taşıma çantası, pilsiz kullanabilmeniz için telefon şarj cihazına takabileceğiniz güç kablosu, Gameboy şeklinde bir anahtarlık, fermuarlı ikinci bir çanta, RpiZero’yu takabilmeniz için vidalar ve iki uçlu tornavida ve montaj kılavuzu çıkıyor.

Gameboy DMG01’in 2/3 boyutunda olan GpiCase’in donanım özelliklerine bakarsak kutu (case), Raspberry Pi Zero ya da Raspberry Pi Zero W (wireless / wifi adaptörlü modeli) ‘den güç alıyor. 2.8inch IPS ekranı kaliteli parlak görüntü sunuyor. Bunların yanında 3.5mm ses çıkışı, ses ve parlaklık ayar tekerlekleri de mevcut. İşletim sistemine yükleyeceğiniz çok küçük bir yazılımla açma/kapama düğmesinden güvenle cihazı kapatabiliyorsunuz. Ürün kalitesi kesinlikle çok yüksek, özenle tasarlanmış ve üretilmiş.Ayrıntılara gelirsek, ürün RpiZero’suz geliyor (set olarak RpiZero ile de alabilirsiniz) ve siz çok da zor olmayan birkaç dakikalık tornavida işi ile RpiZero’yu kaset (cartridge) şeklinde hazırlanmış kutusuna monte ediyorsunuz ve ardından yine Gameboy’a kaset (cartridge) takar gibi GpiCase’e RpiZero’yu takıyorsunuz.

İkinci ayrıntı ise oyun düğmelerinde (buttons). Önde 4 düğmeye sahip GpiCase’in arkasında kasasının desenine gizlenmiş R1/L1 tuşları da bulunuyor. Dokunarak bulabilmeniz için küçük çıkıntılar eklenmiş düğmelere.Cihazın en ilginç ayrıntısı ise enerjisini 3 adet AA/LR6 kalem pilden alması. Herkesin hoşuna gitmeyen ve 2020 yılında da pil mi dedirten bu ayrıntı GpiCase’e ayrı bir kimlik katıyor.RpiZero’nun GpiCase’e adaptörle takılması gelecek yeni RpiZero modellerinin ya da benzer Rpi’ların bu ürünle beraber kullanılabileceği anlamına geliyor. Halihazırda yeni bir adaptörle Rpi CM3+ Lite ‘ı GpiCase’e takabiliyorsunuz. CM3+ Lite, Rpi3B+ gücünü GpiCase’e getiriyor. GpiMate Rpi CM3+ Lite Adaptör

Önceden hazırlanmış GpiCase disk görüntülerinde (disk image) RetroPie /EmulationStation, Pegasus gibi değişik arabirimlerden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Siz de hazırlayabilirsiniz tabi ki. Cihaz potansiyel olarak RPi Zero RetroPie'da çalışan bütün emülatörleri destekliyor. Ayrıca aşağıdaki sitelerde GpiCase ile yapabileceğiniz birçok proje (GpiCase'i RpiZeroW ile Spotify hoparlörüne dönüştürebilirsiniz) ve nasıl-yapılır'lar (how-to) mevcut:

RetroFlag GpiCase User's Guides

Modern tasarımları ile eski el konsolları ile pek benzeşmeyen yeni emülatör tabanlı el konsolları arasından sıyrılan GpiCase, eski ile yeniyi birleştirmede çok başarılı. Getirdiği yaratıcı ayrıntılar onu diğerlerinden ayırıyor.

Ağır, hantal olan ve pil ile çalışan GpiCase, Gameboy mirasını kopyalayan bir ürün olmaktan çok DMG tasarımına getirdiği yaratıcı yeniliklerle onu yüceltiyor.

Notlar: RpiZero ve RpiZeroW modellerinin stokları çabuk tükeniyor, bulduysanız hemen almanızı tavsiye ederim. Alacağınız 2500mah şarjlı piller size uzun saatler oynama imkânı verecektir. Sitesinden GpiCase için gerekli işletim sistemini ve dosyalarını bulabilir ya da başka kaynaklardan bulabileceğiniz hazır disk görüntülerini (disk image) GpiCase’de kullanabilirsiniz. RetroFlag’in kendi aliexpress sayfasından almanızı öneririm.

Bağlantılar:

RetroFlag - GpiCase

Emülatör Tabanlı El Konsolları Rehberi

aliexpress - Retro Flag - GpiCase

Video inceleme: Youtube - Taki Udon - Gpi Case

Video inceleme: Youtube - ETA Prime - Gpi Case

Yazı inceleme: Retro DoDo - Gpi Case
Hakkında
Konum: İstanbul,Avcılar
Forum İmzası:
// AMD 5600X - Asus TufGaming B550M Plus WiFi - Gskill 2.8GHz DDR4 16GB RAM - Asus Cerberus 1070ti // BunsenLabs Lithium Linux // RG280V - GpiCase - RG350M - RG351P - MiyooMax //
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 1 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 4 hafta
Mesaj Sayısı: 143
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 145
İkinci El Bölümü Mesajları: 5
Konularının görüntülenme sayısı: 226 (Bu ay: 993)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 30 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Oyun
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.