Yüzbaşı
27 Ağustos 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 213 (Bu ay: 0)
Gönderileri

1 Temmuz'da asgari ücrete büyük bir hata yapılarak, 6 ay içinde 2. zam olan %30'luk zam yapılarak 5500 TL'ye yükseltildi. Bende çok yakın gelecekte ülkemizde yaşanacak olayları sıralayacağım;


 1. Bu zamla birlikte küçük esnaf ve kobiler ve hatta orta ölçekli işletmeler büyük işten çıkarmalara gidecek. 4 Temmuz pazartesi günü binlerce, on binlerce çalışan işsiz kalacak.
 2. Tüik'in açıkladığı resmi %11,2, reelde ise tahminim olan %40 olan işsizlik oranı da, bu yaz sonu %50'yi bulacak.
 3. İşten çıkarma yapamayan işletmeler ve firmalar ürünlerinde/hizmetlerinde büyük zamlara gidecek. Bu hafta sonundan itibaren market çalışanları fiyat etiketi basım ve değiştirmesine yetişemeyecek. A'dan z'ye minimum %30 zamlar sağlı sollu gelecek.
 4. Dünkü asgari ücret artışı öncesi Türkiye'de resmi %45, reelde ise asgari ücretle çalışma oranı %60'dı. Şimdi ise %70-75 bandına çıkacak.
 5. Mayıs ayının resmi %73, reel ise yıllık enflasyon oranı olan %160, yakında artık %200'ü geçecek ve ülke hiper enflasyona girecek.
 6. Böylelikle dünyada asgari ücretle çalışma oranında 1., enflasyonda ise Venezuela'dan sonra 2. olacağız.
 7. Bir asgari ücretli çalışanın işverene aylık maliyeti 7603 Lira oldu. Böylece bir çok işveren ve işyeri bu parayı Türk vatandaşlarına vermek istemeyecek. Bunun yerine onları işten çıkartıp, yerlerine yarı fiyatına ve kaçak çalışan Suri, Afgan, Paki, Türkmen vs. çalıştıracak.
 8. Bazı işverenlere ise Türk vatandaşı çalışanlarına maaşlarını eksik ve elden verecek. Mesela, çalışanın banka hesabına 5500 TL yatıracak fakat bu paranı içerisindeki 1250 TL'yi bana geri ver diyecek. İşine gelirse durumu yani.
 9. Cumhurbaşkanının açıklamasına göre asıl büyük asgari ücret zammı yılbaşında yapılacak. Böylece 2023 yılbaşından itibaren ortalama bir araba 1 milyon TL, ortalama bir ev de 3 milyon TL olacak.


Kısaca arkadaşlar, bu zam haberi ile kasım ayında erken seçim olmayacağı da anlaşıldı. Kahin değilim fakat gerçekler bunlar. Türk halkını çok yakında gelecekte çok zor günler bekliyor. Allah öncelikle işsiz ve yeni mezun olup iş arayanlara, sonra da evli ve çocuklu ailelere geçim kolaylığı versin.

Merhaba arkadaşlar, bir sıkıntı olmazsa 1,5 ay sonra askere gideceğim ve askerden geldiğimde ilk masaüstü bilgisayarımı almak/toplamak istiyorum. Başlıkta gördüğünüz gibi bir hazır sistem almak mı yoksa teker teker bileşenleri alıp kasa toplamak mı arasında kaldım.


Öncelikle monitör, klavye, mouse, kulaklık ve mouse pad gibi çevre bileşenlerini bu sene içerisinde topladım. Yani geriye bir tek sistem/kasa kaldı.


Amacım tek kişilik hikayeli oyunlar oynamak. Online, multiplayer oyunlar hiç oynamıyorum. Aldığım monitör 2k çözünürlük ve 144 hz desteklediği için hedefim oyunlarda 1440p 60 fps görmek.


Donanımdan çok az anlıyorum. Bu yüzden muhtemelen hedefim Amd Ryzen 7 5800x işlemci, Nvidia Geforce Rtx 3000 serisi ekran kartı ve 32 Gb ram olacak. Bütçem en fazla 50 bin TL olacak.


1 yıldır çeşitli sitelerde hazır sistemlere bakıyorum ama özelleştirme seçenekleri çok sınırlı ve bir türlü tam anlamıyla istediğim sisteme denk gelmedim. Denk geldiysem de stoğu bitmişti.


Bu sefer teker teker bileşenleri almayı düşündüm ama hiç montaj bilgim/deneyimim olmadığından biraz çekindim. Ayrıca ilginç bir şekilde hazır sistemler gözüme bir tık daha ucuz ve makul gibi geldi.


Kısaca arkadaşlar, sizin bu konuda fikirleriniz nelerdir? Nasıl bir yol izlemeliyim? Daha önce hiç hazır sistem almamış ya da pc toplamamış birine ne önerirsiniz? Teşekkürler :)

Merhaba, bugün e-devlet üzerinden asal yoklama formunu doldurdum ve sisteme gönderdim. Şimdiki adımım muhtemelen aile hekiminden sağlık muayenesi olacak fakat bu konuda bir sorunum var.


Normalde İzmir'de ikamet etmekteyim ama benim aile hekimim üniversiteden dolayı 4 yıl okuduğum şehirdeydi. Bende bugün e-nabız üzerinden aile hekimimi yaşadığım ilçeye aldırmak istedim. Hekim seçimimi yapıp sistemden talep oluşturdum fakat değişimin 6 Mart 2022'den itibaren onaylanacağı bilgisi sistemde yazıyordu. Mecbur o tarihi bekleyeceğim.


Sorum şu; sağlık muayenesini, asal yoklama formunu doldurduktan 2 hafta sonra gerçekleştirsem bir sorun olur mu? Sisteme yüklediğim formun süresi dolar mı?

Evet yanlış duymadınız, hayatın gerçeği bu. Açıklıyorum;


 1. Öncelikle, bizi Avrupa veya gelişmiş bir coğrafya yerine Türkiye'de doğurdular. Şu anda Türkiye'nin sosyo-ekonomik durumu da ortada zaten. Gençlerin çoğu yurt dışına kapağı atma peşinde.
 2. Bizler çocuk sevelim, anne-babamız da torun sevsin düşüncesiyle bizi doğurdular. Sevme hevesleri bitince ana rahmine geri dönemediğimiz için Türkiye'de yaşamaya maruz bırakıldık.
 3. Hazıra konmak anlamında değil, hayata iyi bir başlangıç desteği olarak söylüyorum; çoğunluğumuza iyi bir miras bırakmadılar. Atadan, babadan desteği olanlar hayatta temeli olduğundan bizi geçti.
 4. Adeta bir köşe kapmaca alanı olan özel sektörün kucağına bizi bıraktılar. Günümüzde iş bulması ve o işte tutunması malumunuz.
 5. Bir Avrupa Birliği vatandaşlığı/çifte vatandaşlık bırakmadıkları için Avrupa'da çalışma ve oturma iznimiz yok. Örnek olarak Bulgaristan göçmeni arkadaşlarımın çoğu ülkeyi terk etti ve Avrupa'da fink atıyorlar.
 6. Bizi Türk eğitim sistemine emanet ettiler. Okuduğumuz okulların ve öğretmenlerin/akademisyenlerin kalitesi gün geçtikçe düşüyor.
 7. Kimimizin kendi odası veya özgürlük alanı olmadı. Küçük ama kalabalık bir ev ortamında büyüttüler.
 8. İstediğimiz spor, sanat ve dil kurslarına gidemedik çünkü bütçeleri yoktu.
 9. Bizi var oluş sancıları ve gelecek kaygısıyla yalnız bıraktılar


24 yaşında bir genç olarak saydıklarımın hepsini yaşadım ve yaşıyorum. Çocuğunuza iyi bir gelecek kuramıyorsanız çocuk sahibi olmayın lütfen.

Merhaba, konuyla alakasız olacak ama döviz kurları hepimizin malumu.


Amerikan Doları: 11,28 TL

Euro: 12,75 TL

İngiliz Sterlini: 15,18 TL


Çoğunluğumuz orta gelirli ailelerden (ki orta direk diye bir şey kalmadı) geliyoruz ve bu mevcut döviz kurlarıyla biz nasıl yüksek lisansa veya dil okuluna gideceğiz? Hadi bir şekilde gittik diyelim, yurt dışında nasıl hayatımızı idare edeceğiz?


Örnek olarak 9 yıl önce yani 2012'de Dolar 1,50 TL iken kuzenim ABD'ye yüksek lisansa gitmişti ve kendisi orta gelirli bir ailenin çocuğuydu.


Biz de herkes gibi kaliteli eğitim almak istiyoruz ama mevcut koşullar bizi çok zorluyor. Bu gidişle döviz kurları da düşecek gibi görünmüyor; aksine daha da artacağı bekleniyor.


Hayallerimiz ve umutlarımız heba oldu. 2003-2013 arası Dolar ve Euro'nun 1-2 TL aralığında olduğu dönemde yurt dışında eğitim alanlar çok şanslılar.

Şimdi diyecekler "Sanane!", "Senin mi çocuğun?" diye ama evet, beni de sizi de ilgilendiriyor bu durum. Öncelikle okuyun, sonra karar verin. Eğer şu devirde Türkiye'ye çocuk getirirseniz olacakları/yaşayacaklarını söylüyorum:


 1. Ülkede an itibariyle asgari ücretle çalışan oranı %50. Asgari ücret ise 2825 TL. Çalışma çağında olan nüfus 50 milyon. İstihdam edilen/çalışan nüfus ise 25 milyon. 10 milyon da mülteci/göçmen var. Yani doğan çocuk düşük maaşın, işsizliğin, bozulan demografik yapının olduğu bir ülkeye gözünü açacak.
 2. Sizin maaşınız asgari ücretin iki katı olsa ve eşiniz çocuğa bakmak için çalışmıyor olsa o çocuğu büyütmek çok zor olacak. Kira, faturalar, yeme-içme, ulaşım, giyim, sağlık derken maaş bitecek.
 3. Çocuğu büyük ihtimalle koleje/özel okula yazdırma imkanınız yok. Mecbur devletin eğitim sistemine emanet edeceksiniz. Ana okulu, ilk okul, orta okul, lise ve üniversite okutacak paranız var mı?
 4. Çocuk eğitim hayatı boyunca yaşıtlarından geri kalmamak için telefon, bilgisayar, oyun konsolu isteyecek. Takviye spor, yabancı dil, sanat kurslarına gitmek isteyecek hayır paramız yok mu diyeceksiniz?
 5. Sırf "Çocuk sevelim.", "Neslimiz devam etsin." fikri ile çocuk yapacaksınız ve o çocuğu kendi kısır, yoksul mahalle hayatınıza ilave edeceksiniz. Çocuklar sizin projeniz değildir!
 6. Çocuğunuz Avrupa'daki yaşıtları gibi ülke ülke gezmek, iyi eğitim almak, kız arkadaşıyla özgürce gezmek isteyecek ama bunları elde edemeyecek.
 7. Mülteci Surilerle Afganlarla okuyup, Türkmenler ve Özbekler sigortasız çalıştığı için çocuğun işini kapacak.
 8. Birde çocuğa miras bırakmadıysanız ekonomik temeli sağlam olmadığı için hayata sıfırdan başlayacak.
 9. Manevi olarak var oluş sancıları, anksiyete, gelecek kaygısı çekecek.


Sonuç olarak B planı için en az Avrupa Birliği vatandaşlığı miras bırakamayacaksanız ya da iyi bir maddi miras bırakıp okutamayacaksanız Türkiye'ye çocuk getirmeyi bırakın artık!

Bugün İzmir Optimum AVM'de Mediamarkt, Vatan Bilgisayar ve Teknosa'ya girip bazı teknolojik ürünlerin fiyatlarını inceledim. Aman Allah'ım, resmen başımdan aşağı kaynar sular döküldü!

Ekran kartsız, işlemcisiz denebilecek laptoplar ve tabletler kaç para olmuş! Uzaktan eğitim alan çocuklar ve gençler ortalama bir laptop alsa 10 bin TL vermesi gerekecek.

Ortalama bir telefon fiyatı 5 Bin TL'den başlıyor. IPhone 13 20 bin TL idi şaka gibi. 4K televizyonlar ateş pahası.

Ekran kartları, işlemcilerin fiyatları uçmuş Nvidia RTX 3080 Tİ 40 bin TL idi. Eskiden bu fiyata araba alınırdı. Monitör, fare ve kulaklık fiyatları da el yakan cinstendi.

Ülkemizde çalışan nüfusun yarısı asgari ücretle çalışıyor, yani 2825 TL'ye. Anlayamıyorum, bizler nasıl teknolojiyi takip edip, temel ihtiyaçlarımızı karşılayacağız?

Evet, döviz kurlarından ve vergilerden haberim var ama işin kötü tarafı, bu ürünlerin bu fiyatları asla hak etmemeleri. İnsanın cebinde parası olsa bile bu paraları vermek içinden gelmiyor.

Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi soruyorum. Sanki Telegram grubu vardı diye hatırlıyorum. Bu konu hakkında bilgisi olan cevap verirse sevinirim

Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi, belki de hepimiz ve Türkiye gündemi uzun süredir Suriyeliler'e odaklanmış durumda ama ikinci büyük tehlike olan Türki Cumhuriyetler'den Türkiye'ye büyük göç arka plana atılmış durumda. Türki Cumhuriyetler derken Azeri, Türkmen, Özbek, Kırgız ve Kazak göçmenlerden bahsediyorum.


Özellikle 2000'li yılların başından itibaren Türkiye'ye okumaya veya çalışmaya gelen bu gruplar, sigortasız ve güvencesiz olarak kaçak işçi pozisyonunda çalışırlar. Çalıştıkları sektör genellikle hizmet sektörüdür; kafelerde, otellerde, fırınlarda, fabrikalarda işçi, garson, komi, temizlik görevlisi olarak bir Türk vatandaşının yarı maaşına sigortasız olarak çalıştıklarından çokça tercih edilirler. Ayrıca İstanbul'da bebek bakıcısı ve hizmetli olarak çalışıp dolarla maaş alanlar da vardır.


Okuduğum üniversitede sınıf arkadaşlarım dahil en az 10-15 Türkmen tanıyorum ve bir Türk vatandaşı olarak yazın bile iş bulamamama rağmen, bunlar büyük şehirlerde yaz-kış istedikleri zaman iş bulup çalışıyorlar ve geziyorlar; hatta sahil şehirlerinde tatile çıkıyorlar. Kimisi çalışıp harçlığını çıkarmak zorundayken, kimisine dolarla maaş alan ailesinden para gelip bir Türk öğrenciden çok daha iyi şartlarda yaşıyor.


Nasıl oluyor bilmiyorum ama annesini, babasını veya kardeşini Türkiye'ye şak diye aldırıp hemen iş buluyorlar. Kendi aralarında evlenip çocuk yapıyorlar veya Türk vatandaşlığı almak için bir Türk'le evlenmek istiyorlar. Çeşme Sheraton Otel'de ve İzmir Hilton Otel'de hem çalışıp hem tatil yapanı da gördüm.


Sonuç olarak, Türk gençleri işsiz gezip sınavdan sınava girerken bu gruplar ülkede at koşturuyor ve networkleri de sağlam. İşlerimizi çalmalarına rağmen bu konuda devlet tarafından hiçbir denetleme ve girişim olmuyor. Önce Suriyeliler ve Afganlar, şimdi de Türkmenler ve Özbekler. Ülkede en az 10 milyon mülteci-göçmen bulunmaktadır. Sonumuz hayrolsun.

Merhaba, İzmir'de yaşayan üniversite öğrencisi ve küçük bir yatırımcı olarak 40 gram altınım var. Belirli zamanlarda en yüksek 475 TL, en düşük 410 TL olarak alımlar yaptım ve hangi tarihte kaç paradan kaç tane aldığımı not ettim. Sorum şu, kâra geçip satış fırsatı yakaladığımı nasıl anlayabilirim? Bunun bir hesaplama yöntemi var mıdır?

Hakkında
Konum: İzmir, Menderes
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 11 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Mesaj Sayısı: 486
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 605
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 20.729 (Bu ay: 193)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.646 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Dijital İndirme Kampanyaları
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.