Yüzbaşı
27 Ağustos 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme
Toplam: 106 (Bu ay: 0)
Gönderileri

Merhaba, İzmir'de yaşayan üniversite öğrencisi ve küçük bir yatırımcı olarak 40 gram altınım var. Belirli zamanlarda en yüksek 475 TL, en düşük 410 TL olarak alımlar yaptım ve hangi tarihte kaç paradan kaç tane aldığımı not ettim. Sorum şu, kâra geçip satış fırsatı yakaladığımı nasıl anlayabilirim? Bunun bir hesaplama yöntemi var mıdır?

Merhaba, 20'lerin başında bir genç olarak paranın yönetilmesi, yatırımı ve tasarrufu konularındaki bilgilerim maalesef düşük. Başlıkta belirttiğim gibi yeni başlayanlar adına finansal okur-yazarlığı geliştirmek için kitap tavsiyeleri arıyorum. Teşekkürler.

Esnaflar, Katma Değer Vergisi'ni (KDV) devlete ulaştıran aracı kurumlardır. Esnaflarda satılan bütün ürünlerin ya da yapılan hizmetin fiyatına KDV dahildir. Mesela 10 TL'ye satılan bir üründe %10 KDV varsa, ürünün gerçek fiyatı 9 TL'dir; geri kalan KDV tutarı olan 1 TL ise devletin kasasına girmesi gereken vergi miktarıdır. Yine örnek olarak, berberde olacağınız saç tıraşı kaç para ise, o fiyatın içinde %1'den %18'e kadar KDV dahildir. Bir bardak çay alsanız da, bir tane ekmek alsanız da ve hatta bir tane sakız alsanız da o ürünün satış fiyatının içerisinde KDV dahildir.

Peki neden mümkün olduğunca esnaftan alış-veriş yapmamanızı öneriyorum? Çünkü Türkiye'deki esnafların %90'ı ürün satın alımında fiş/makbuz kesmediği için devletten vergi kaçırmış oluyor ve o KDV miktarını kendi cebine atmış oluyor! Bir esnafın vergi kaçırıp/kaçırmadığını anlayabilmemizin en kolay yolu, o esnafın fiş/makbuz kesip kesmediğidir. Bir kafeterya/kahvehane'de içilen her bir çay ve kahvenin fiyatı vergiye dahildir. Mahalle fırınından aldığımız her bir ekmeğin fiyatı vergilendirmeye dahildir. Bir kadın kuaföründe saçınızı boyatırsanız, boyama ücreti de vergilendirmeye dahildir.

Kısacası, anayasal kanunlar gereği 1 Kuruş'luk ürün dahi satılsa, o ürünün fişini/makbuzunu satıcı, alıcı olan size kesmek zorundadır ki devletten vergi kaçırılmasın. Fiş kesmeyen esnaftan/mağazadan yıllardır alış-veriş yapmamaya özen gösteriyorum. Eve ekmek alırken bile tanıdık mahalle fırınından değil, Bim ve A 101 gibi aldığınız her ürüne fiş kesen marketlerden alıyorum.

Merhaba, yakında laptomun içini açıp fan temizleme, termal macun yenileme gibi işlemleri yapacağım. Fiyat/performans ürünü iyi bir termal macun önerirseniz sevinirim.
Merhaba, yakında laptop/notebook'umun içini açıp fan temizliği, termal macun yenileme gibi bakımlar yapacağım. Bu işlemler için genellikle ince uçlu yıldız tornavidalar kullanılıyor. Sizin kullandığınız ve bana önerebileceğiniz bir model/marka var mı?

Varsa, tek uçlu ya da uç takımı ile birlikte satılan yıldız tornavidalar, internetten ya da hırdavatçıdan almayı planlıyorum
2001'de vizyona giren Fransız yapımı film olan, özgün adı Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain, kısaltılmış adıyla Amélie'yi nereden/hangi platformdan izleyebilirim?

Yasal olmayan birçok siteden telif hakları nedeniyle kaldırılmış ve sanırım Netflix'te de bulunmuyor
Merhaba, bir üniversite son sınıf öğrencisi olarak banka hesabımda nakit 10 000 TL birikmiş param var. Ekonomimizin durumuyla TL cinsindeki param her geçen gün eriyor. Finansal okur-yazarlığım yok denecek kadar az ve daha önce hayatımda hiç yatırım araçlarını (döviz, altın, borsa, hisse senedi, gayrimenkul vs.) kullanmadım. Elimdeki bu paranın yakın veya orta vadede en azından değerini korumayı planlıyorum. Tecrübeli arkadaşlara sorum: Mevcut paramı hangi yatırım aracıyla değerlendirebilirim? Teşekkürler.
Bir arkadaşımın bana yüklü miktarda borcu var. Geçenlerde 96 model Renault Toros marka arabasıyla kaza geçirdi ve %75 hatalı olduğu tespit edildi. 6 Mayıs'ta hurdalıktaki aracına expertix gelip rapor tutmuş. Hasar tespiti, sigortadan ödenecek para vs. birçok işlemin tespitinin 2 hafta süreceğini söyledi. Ayrıca ödenecek paranın makbuzu ya da belgesi gelse bile, karşı sigorta şirketinin 45 gün içerisinde parayı hesabına ödeyeceğşini bu nedenle bana olan borcunu 1 haziranda değil de 1 temmuz gibi ödeyeceğini söyledi. Bu araç sigorta, kasko işlerinden hiç anlamam da prosedür böyle mi? Zaman kazanmak için beni yemiyor değil mi? :)
Bir arkadaşımın bana yüklü miktarda borcu var. Geçenlerde 96 model Renault Toros marka arabasıyla kaza geçirdi ve %75 hatalı olduğu tespit edildi. 6 Mayıs'ta hurdalıktaki aracına expertix gelip rapor tutmuş. Hasar tespiti, sigortadan ödenecek para vs. birçok işlemin tespitinin 2 hafta süreceğini söyledi. Ayrıca ödenecek paranın makbuzu ya da belgesi gelse bile, karşı sigorta şirketinin 45 gün içerisinde parayı hesabına ödeyeceğşini bu nedenle bana olan borcunu 1 haziranda değil de 1 temmuz gibi ödeyeceğini söyledi. Bu araç sigorta, kasko işlerinden hiç anlamam da prosedür böyle mi? Zaman kazanmak için beni yemiyor değil mi? :)
Konsol ve kolları orijinal, PSN Store'dan hesap oluşturup oyun satın alıp oynayacağım, kırık olmayan bir PS3 almak istiyorum. Güvenilir bir site veya bilişim mağazası varsa önerebilir misiniz?
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 10 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 374
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 20.729 (Bu ay: 882)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 638 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Dijital İndirme Kampanyaları
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.