Teğmen
17 Temmuz 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme
Toplam: 51 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Bilenleriniz vardır birkaç ay önce burda bir konu için epey ağlamıştım :DDD
Resimde belirttiğim özelliklerdeki bilgisayarım daha 4 aylık olmasına rağmen oyun oynarken ya da sistem boşta iken ara ara linkte belirttiğim şekilde sesler cıkıyor (videoda 5. saniyede)
Bu takılmaları araştırdım bütün donanımları teste soktum hiçbir sorun yok yazılımsal da bir sorun yok. RAM'lerin kutusunda 3000MHZ yazmasına rağmen BIOS'tan 2993 mhz'e çekince bilgisayarımda anlık takılmalar oluyor. Yabancıların (buzzing/freezing) dediği tabir. Yani ses takılıyor ve aynı anda görüntü de donuyor.
Şimdi sorum şu. 3000mhz özelliği olan bir ram neden 2133 mhz de calısırken sorun cıkarmıyor da 3000e çekince problem yaratıyor? Yapmam gereken ne, o kadar para verip iyisini aldım 2133'te mi kullanacağım yoksa alternatifi yok mu bunu çözmenin?
Yardımcı olabilirseniz aşırı sevinirim zira yepyeni bilgisayar ve şimdiden kullanma hevesim kalmadı.
İlgili link ve sistem özelliklerim eklenmiştir.
Video'da olay 5. saniye de geçiyor sese dikkat.https://www.youtube.com/watch?v=qBtwHudKwDA

Yardımcı olabilecek bilgili birileri muhakkak vardır lütfen yazmaktan çekinmeyin, sorun hoparlörde ya da yazılımsal demeyin lütfen ben sorunu sundum çözüm olarak napmam gerekiyor tek istediğim bu. Kısaca 3000mhzlik bir ram neden 3000de calısınca bu sorunu verir. Teşekkürler
İyi forumlar sorunumu kısa ve öz tutucam. Bundan bir ay önce AOC Agon AG241QX model monitör aldım ve gayet memnun kullanıyordum. 2k 144 hz olan bu monitörüm son 2 gündür oyun oynarken ya da sistem boşta beklerken bir anda 1 saniyeliğine kapanıp açılıyor. Sorunun sebebini araştırdım fakat işin içinden çıkamadım. Elektrik kablosunda kırılma ezilme yok, kasaya bağlı olduğu port display port. Sistemim GTX 1080 AMD ryzen 5 2600x, anlamadığım şekilde son 2-3 gündür yapıyor. Belki işinize yarayabilir bir detay olarak: windows 1903 güncellemesinden sonra yapmaya başladı acaba temiz kurulum sorunu çözer mi ya da ne yapmalıyım. Cevap verebilirseniz çok sevinirim yoksa teknik servise götürmek zorunda kalıcam ve tüm işlerim aksayacak. Bu forumda yıllardır birçok sorunumu çözdüm buna da bilenler yardım edecektir inanıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhaba sevgili arkadaşlar iyi forumlar. Fotoğraftaki gibi bir sistem aldım 3-4 ay önce.
Monitörü ise 1080p 60hz bir monitör kullanıyordum. Drop sorunları yaşadığım için çevremdeki bildiğini iddia eden arkadaşların da tavsiyesi ile gidip AOC AGON AG241QX 144hz monitör aldım.
Sorun şu: Lol'de 144hz oynarken nadiren de olsa takılmalar oluyor. Bu nasıl oluyor anlatmaya çalışayım size: Oynarken durduk yere herhangi bir anda kulaklıktan cızzzırt diye bir ses geliyor ve o an oyun 0.5 ila 1 sn arası bir takılıyor :D
Şimdi sistem dandik olsa anlarım ya da gerçekten dandik bir sistem toplamışımdır bilmiyorum.
Ama mesela The witcher 3 gibi gta 5 gibi oyunlarda sanki çok daha nadir yapıyor ya da yapmıyor dikkat etmedim. Ama en çok eski oyunlarda yapıyor mesela witcher 2 oynadım geçen onda da ara ara çok az yaptı. Şimdi sorunu anlamaya çalışıyorum: Ayarlarda mı sıkıntı var pc ye yeni format attım güncelledim win 10 pro lisanslı şekilde yüklü.
Oyunlar ssd'den oynanıyor bahsettiğim.Monitörde GSYNC bile kapadım lolde item alırken falan parlama yapıyor böyle değişik bişey ona hiç değinmiyorum.
Benim tek derdim şuan o aptal takılma sesi. Hani pc mavi ekran verirken bi ses gelir ya. Böyle tırrrt diyip kapanır. Size nasıl anlatıcam sesini videoya çekebilsem atardım ama aniden oluyor anlamıyorum.
Bilen varsa ne olr yardımcı olsun bu dertten kurtulayım aşırı mutlu olcam. Bir ton para döktüm fakat zevk alamıyorum.
Gerekli tüm verileri atabilirim. Stres testinden After burninge kadar.

Çok uzun yazdım şimdiden teşekkürler seviliyorsunuz <3
ESKİ BİLGİSAYARIMA DAHA 3 AY ÖNCE HARD DİSK ALDIM VE MEMNUNDUM FAKAT LAPTOPU SATIP MASAÜSTÜ SİSTEM ALDIM, KASADA 2.5 İNCH GİRİŞİ VAR, TEK KORKUM SİSTEMDE SORUN YARATIR MI, YANİ ELEKTİRİK AKIMI FAZLA GELİR DİYEN OLMUŞ, YA DA PERFORMANS OLARAK DÜŞME OLUR MU, BİLEN VARSA VE YARDIMCI OLABİLİRSE ÇOK SEVİNİRİM.
NOT : EKSTRA EKLEMEM GEREKEN KABLO YA DA FARKLI BİR ŞEY VARSA LÜTFEN BELİRTİN, ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.
Merhabalar iyi forumlar sorum çok basit, Geçen sene eski bilgisayarıma Windows 10 key'i almıştım o bilgisayarı o key'le etkinleştirdim. Daha sonra geçen hafta bu etkinleştirdiğim laptopu satıp yeni bir kasa topladım ve bu kasada Windows lisansı yoktu. Aklıma o key'i kullanmak geldi sadece deneme amaçlı bakalım ne diyecek diye ve yazdığımda ''Windows'un bu kopyasını etkinleştirdik ya da Windows bu kopyasını etkinleştirdi'' gibi bir ibare çıktı. CMD komutuna yazarak kontrol ettim lisans etkinleştirilmiş ayarlar bölümünden de kontrol ettim orada da etkin görünüyor ve kalıcı görünüyor. Şimdi Sorum şu: bu durum eski bilgisayarı kullanan kişiye ya da bana bir sorun çıkarır mı yoksa 2 PC de kullanmak normal bir durum mu? Yani eğer bir sorun oluşturuyorsa ben yeni bir key almak istiyorum. Bilgisayarıma ya da güvenlik olarak o bilgisayar ile bir bağlantı halinde olma durumu var mı? Aranızda muhakkak bilen kişi vardır, size güveniyorum şimdiden teşekkürler :)
Merhabalar kısa bir süre önce kasa topladım, fakat uygun monitör konusunda çevremden o kadar tavsiye aldım ki kafam karıştı.
Sistem özelliklerim kısaca resimde mevcut

Bu sistem için en uygun monitörü seçemedim, arkadaşlarım bu sistem için en az 2k 75 Hz almalısın yoksa tam performans alamazsın diyor,
ben ise 1080p 144 Hz taraftarıyım, ede 1080p 60hz monitör var. Sizce bu sisteme en mantıklısı ne olur, ilk defa kaza topluyorum monitör olayını çözemedim, 2k 144hz fiyatları uçuyor, o kadar para verme lüksüm yok malesef. Bu arada oynayacağım oyunlar genelde hikaye bazlı olacak, witcher 3ü Bir de böyle bir sistem ile bitirmek istiyorum, low grafiklerden sonra :)) Daha sonra ona benzer tüm oyunları oynamak istiyorum, fortnite oynuyorum şuan monitör ile eskisinden bir fark yok fakat görsel olarak Tabiki önemli :))) Okuyan herkese teşekkür ederim, yardımcı olabilecek varsa çok mutlu olurum, İYİ forumlar :)
Herkese iyi forumlar öncelikle :) Bana çok ilginç gelen bir sorun bu :D Size de ilginç gelecek eminim:
Şimdi Monster Laptop var elimde 1050 ti Ekran kartı var ve haliyle HDMI girişli. Ayrıca laptop ekranı 15.6" yani 1920x1080 destekliyor.
Ve büyük ekranda oynamak için aldığım bir monitör var elimde 60 hz 24" monitör var fakat sadece vga girişi ve dp girişi var.
Şimdi soruna gelelim. Bilgisayarı monitöre bağladım (HDMI to VGA dönüştürücü ile). Windows 10 ayarlarımdan ekranı ''YİNELE'' yaptığım zaman problemsiz akıyor 2 ekranda, fakat PUBG gibi oyunlara girdiğimde FPS ağır şekilde düşüyor.
Bunu değiştirip ''SADECE 2. EKRANI '' seçtiğimde ise görüntü düzgün, oyunlar gayet akıcı performansta sıkıntı yok fakat bilgisayarı kapatıp yeniden açtığımda monitör de laptopun ekranı da açılmıyor, Windows başlatılma ekranı geçiyor ve gri ekranda kalıyor.
>Belki işe yarar diye söylüyorum: Görüntü ayarlarına girdiğimde Laptopun ekranı laptopun temel ekran kartı olan bağlı karttan yani intel hd graphics 650den alıyor fakat monitör ise 1050ti 'den aldığını gösteriyor tabi haliyle. Ayrıca monitörü ilk bağladığımda ses aktaramıyordu ayarlardan ses cıkısını monitör olarak gördüm ve değiştirdim bunu laptopun ses çıkısı yaptım sorun çözüldü fakat bu sorun neden kaynaklı anlamadım gitti.
Şimdi: Sorun nerde hata bende mi ya da izlemem gereken yok nedir söylerseniz muazzam sevinirim :D
Çözüm olarak şu aklıma geldi , harici monitörün 1050ti değilde normal bağlı ekran kartından güç almasını sağlarsam belki açılışta sıkıntı yaşamam dedim fakat bunu nasıl yaparım bilmiyorum.
>Yaşayan arkadaşlar varsa ve ya bilgisi olan , dönüş yaparsa çok çok sevinirim şimdiden elinize sağlık :)
Herkese iyi forumlar öncelikle :) Bana çok ilginç gelen bir sorun bu :D Size de ilginç gelecek eminim:
Şimdi Monster Laptop var elimde 1050 ti Ekran kartı var ve haliyle HDMI girişli. Ayrıca laptop ekranı 15.6" yani 1920x1080 destekliyor.
Ve büyük ekranda oynamak için aldığım bir monitör var elimde 60 hz 24" monitör var fakat sadece vga girişi ve dp girişi var.
Şimdi soruna gelelim. Bilgisayarı monitöre bağladım (HDMI to VGA dönüştürücü ile). Windows 10 ayarlarımdan ekranı ''YİNELE'' yaptığım zaman problemsiz akıyor 2 ekranda, fakat PUBG gibi oyunlara girdiğimde FPS ağır şekilde düşüyor.
Bunu değiştirip ''SADECE 2. EKRANI '' seçtiğimde ise görüntü düzgün, oyunlar gayet akıcı performansta sıkıntı yok fakat bilgisayarı kapatıp yeniden açtığımda monitör de laptopun ekranı da açılmıyor, Windows başlatılma ekranı geçiyor ve gri ekranda kalıyor.
>Belki işe yarar diye söylüyorum: Görüntü ayarlarına girdiğimde Laptopun ekranı laptopun temel ekran kartı olan bağlı karttan yani intel hd graphics 650den alıyor fakat monitör ise 1050ti 'den aldığını gösteriyor tabi haliyle. Ayrıca monitörü ilk bağladığımda ses aktaramıyordu ayarlardan ses cıkısını monitör olarak gördüm ve değiştirdim bunu laptopun ses çıkısı yaptım sorun çözüldü fakat bu sorun neden kaynaklı anlamadım gitti.
Şimdi: Sorun nerde hata bende mi ya da izlemem gereken yok nedir söylerseniz muazzam sevinirim :D
Çözüm olarak şu aklıma geldi , harici monitörün 1050ti değilde normal bağlı ekran kartından güç almasını sağlarsam belki açılışta sıkıntı yaşamam dedim fakat bunu nasıl yaparım bilmiyorum.
>Yaşayan arkadaşlar varsa ve ya bilgisi olan , dönüş yaparsa çok çok sevinirim şimdiden elinize sağlık :)
Programı resmi sitesinden indirdim 30günlük deneme sundu fakat bitmeden yabancı bi kanalda bir key paylaşmış birisi birkaç adımda lisanslı hale getirdim fakat kodu normal girmedim geçerli mi değil miydi bilmiyorum o yüzden biraz tereddüt ettim , bu konuda bilgisi olan var mı crack gibi birşey mi oldu yoksa başka birşey mi sonucta lisansli yazıyor uygulamanın ayarlarında, açıklayabilecek engin bilgilerine güvenen arkadaşları beklerim :)
Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim sorunumu tam tespit edemediğim için bilemedim :(
Soruma gelince:Bundan 1 ay önce Monster marka bilgisayar aldım gözüm gibi bakıyorum 3.parti bi yazılım yüklemedim hatta steam dışında oyun bile yüklemedim,tamamen güvenli yani,internette dolaşırken birşey indirmem bilmediğim sitelere girmem ,boş beleş linklere tıklamam.Neyse güvenlik açısından da antivirüs yok orjinal windows 10'un defenderini kullanıyorum.
Sorun şu ki bir hafta öncesine kadar akıcı şekilde ultra ayarlarda 60fps üzeri aldığm oyunlardan 10FPS civarı düşüş yaşıyorum şu aralar, yani bildiğin durduk yere -10 FPS ,Dauntless diye bir oyun var ona da girdim aynı sorun onda da , oyunlara güncelleme gelse dicem optimizasyonla alakalı fakat o da yok, ayarları ile de oynamadım bilmiyorum ne oldu ama canımı çok sıktı the witcher'i deniyim dedim o da aynı.
Bir yardımcı olursanız çok mutlu olurum.İyi forumlar:)
NOT:Sistem özellikleri:
7.Nesil Kaby Lake Intel® Core™ i7-7700HQ,
8GB (1x8GB) DDR4L 1.2V 2400MHz,
Intel 600P 256GB SSD,
15.6" Full HD 1920x1080 IPS Mat LED Ekran,
4GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX1050 Ti 128-Bit DX12
Hakkında
Meslek: Gizli
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 8 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 9 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 172
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 2.551 (Bu ay: 232)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 13 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.